Suora todiste

Mitä multinikki tarkoittaa suoralla todisteella? Miten tulkintasi eroaa normaalien ihmisten tulkinnasta?
673
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sivusta katsoen näyttää siltä, että hänelle nakkimakkara on suora todiste (mistä kulloinkin tarvitsee) ja lenkkimakkara taas väärä todiste (ihan kaikesta).

Äänestä

Evokeille on normaalia uskoa epäsuoria todisteita suoran todisteen veroisiksi.

Epäsuora todiste on sellainen joka ei välttämättä todista yhtään mitään.
Näistä koostuu evoluutioteoria.

Suora todiste on monien todistama silmin nähty ajantasainen havainto.
Näitä on kreationismi täynnä.


Uskomukset eivät ole suoria eikä epäsuoria havaintoja. Näistä koostuu evoluutioteoria ja osin myös nuoren maan kreationismi.

Tieteellinen kreationismi ei sisällä uskomuksia eikä epäsuoria todisteita vaan ainoastaan suoria todisteita.

Tämä selvä?

Äänestä
  • Aloittaja

    No voisitko vihdoinkin esittää tieteellistä kreationismia tukevan todisteen? kaikenmaailman humbuugia olet suoltanut mutta olisiko jo aika tuoda kreationismia tukevia havaintoja julkisuuteen sieltä hirvinautasi työpöydältä!

    Äänestä

  • Aloittaja

    Ja sinähän sitten kiistät suurimman osan tieteen saavutuksista koska niitä ei voi havainnoida silmin, vaan niiden seurauksia voidaan havainnoida, taikka tapahtumaketjuja jotka johtava ko. ilmiöön, tai sitten havaittava kohde on niin pieni tai niin kaukana taikka pitää luottaa erilaisten laitteiden tekemiin analyyseihin, kuten esimerkiksi luotettava ja tunnettu c-14 menetelmä.

    Äänestä

  • Tämä jb-multinilkin "silmínnäkijätodisteen" kieputtelu on palstalla ja moneen ertaan todettu pelkäksi sanoilla pelaamiseksi. Ei hän siihen tiettysti itsekään usko, koska kirjoitaa vain huomion saantia ja itsekehua varten.

    "Suora todiste on monien todistama silmin nähty ajantasainen havainto.
    Näitä on kreationismi täynnä."

    Suora todiste on se, jonka jokainen halukas voi itse nähdä ja arvioida. Todistajan lausunto on aina vähemmän luotettava kuin sellainen. Tarvitaan kaksi luotettavaksi katsottavaa ja itse paikan päällä annettua todistusta, että se pätisi oikeudessa.

    Äänestä

  • "Suora todiste on monien todistama silmin nähty ajantasainen havainto.
    Näitä on kreationismi täynnä."

    Tähän koko a.:n tositiede kulminoituu.

    Alkuperältään hämärä keromus, josta vanhimmat käytössämme olevat kirjalliset lähteet eivät tiedä mitään on "silminnäkijäkertomus" pelkästään siksi, että a haluaa sellaisena sitä pitää. Miksei Gilgamesh ole silminnäkijäkertomus? Siitä on huomattavan paljon vanhempia kopioita kuin Vanhasta testamentista, siihen löytyy viitteitä muista kirjallisista materiaaleista jne. Sama pätee Gilgamesta nuorempaan, mutta Raamattua vanhempaan Iliakseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kenny79 kirjoitti:

Mitä multinikki tarkoittaa suoralla todisteella? Miten tulkintasi eroaa normaalien ihmisten tulkinnasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu