Mihinkä kadotimme todellisen Vasemmiston ?

Kansan ääni

Nykyinen Vasemmisto on kuin varjo entisestään . Helsingin ääniharava sai nämä nuoret idealistit liikkeelle ja meno tuntuu hirvittävän ainakin niitä jolle Vasemmisto on luonut turvallisen maaperän johon voi luottaa. Nyt matto repäistiin alta , unohdettiin Suomalaiset jotka ovat tätä maata rakentaneet , ulkomaalaiset ,maahanmuttajat homot ja lespot ovat ensisijalla , sen jälkeen tulevat Suomalainen duunari ja käyhä kansa.

18

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ne sellaiset duunarit alkavat olla historiaa kuten äärivasemmistokin. Nykyaika vaatii ihmiseltä muutakin kuin uhoa ja lakkoja.

    • Kerta riitti

      Niin se taitaa olla ? tuli mieleen eräs lakko jossa olin osallisena joskus 70 luvulla . Töitä oli paljon ja ei se palkka tainnut olla olla syypää lakkoon ? töitten jälkeen mentiin kaljalle , ja yksissä tuumin päätettiin huomnna ei mennä töihin ,pieni maansirtoliike oli kyseessä. Aamulla kovassa kohmelossa Mersu ajoi pihaan ,äitee kyselemään mitä pomos täälltä hakee . Vähän aikaa siinä yrittäjän kannssa neuvoteltiin ja palattiin toihin minä ja kaikki muukki . Sen koommin en ole l lakossa ollut

      • Työväen taistelu

        Tataapi noi lakot loppua koto Suomessa ? tupakka lakko ja naimalakko jää,ä viimeiseksi ???


    • Nurmikenttä

      Vasemmisto kuihtui viherpiiperpertäjiin , ei silti potkupalloa potkiva Arhinmäki on loista va keulakuva puolueelle.Mihinkä tälläista puoluetta oikeasti tarvitaan ,ei mihinkään.

    • kohta riittää
    • Normaaalia

      Ei täävarsinaisesti ole uutinen Vasemistolaiset ovat ollet väkivalsia aina ., aina on porvarin kimpuun höykätty , tavallista toimintaa Vasureilla.

    • gfg............

      Kannattaa muistaa, että suurinosa vihreistä nykyisin olevat eli v 1970-1980 luvun politiikoista, jopa EU meppiä on vanhoja stallari kommareita. Miksi ei suoraan vihreät ja vasemmistoliiton loppu porukka fuusioidu?

    • Vasemmistosta en tiedä mutta viimeisen gallupin mukaan joka neljäs kannattaa suurinta työväenpuoluetta Kokoomusta. Hyvään suuntaan oomme menossa.

      • Up yours!

        Tämä selittyy homseksuaalien suurella lukumäärällä.


    • minua ei saanut

      Olin nuori kun Paavo astui puolueen johtoon, mutta en silti aktivoitunut poliittisessa toiminnassa vaikka meinasin ja hyvä niin...

    • nättijussi

      Suvi-Anne Siimes, Paavo Arhinmäki, eihän heissä ole ripaustakaan työläisestä?
      Siimeskin on juossut lobbarina Lääketeollisuudessa ja nyt on kaiketi oliks se nyt
      Telassa. Täysin rahan perässä. Minun on ikävä Aarne Saarista ja Eeli Aaltoa.

      • Maailma muuttuu ja puolueiden tulee kehittyä sen mukana. Miksi halata takaisin vanhoja aikoja, eivät ne niin hyviä olleet koska tähän päivään on tultu. Aika kultaa muistot, sanoo vanha suomalainen viisaus. Jokaisella ajalla on hyvät ja huonot puolensa joten palaamalla vanhaan saat unohtaa tämän päivän hyvät puolet.


      • vasureiden rappio

        Siimes ja Arhinmäki katsoivat valmiiksi puolueen, jossa he pääsevät keulille. Ei heillä ollut ja ole minkäänlaista tarvetta ajaa köyhän työläisen asiaa.

        Jos olisi, arhinmäki ei istuisi kokoomuksen kanssa hallituksessa ja laulaisi kokoomuksen lauluja.

        Oikein inhottaa, kun ajattelenkin arhinmäkea hyi että


    • nättijussi

      En nyt sentäs Stalinin aikoja kaipaa, mutta porvari tarttis kommunismia vastavoimaksi ollakseen vähän fiksumpi.
      Ei näistä viherhörhöistä ole siihen.

    • 4

      Vasemmisto elää Mustajärvessä ja Yrttiahossa! Näitä porvareiden kätyreitä, kuten Paavoa ei kannata ottaa vakavasti!

      • Nuo Mustajärvi ja Yrttiaho toimivat kuin valtapuolueen edustajat, me emme tee kompromissejä muut tulkoon meidän kannallemme sillä ME olemme oikeassa. Politiikassahan ei oikeasti edes olla oikeassa vaan pyritään mahdollisimman hyvään lopputulokseen, oman näkemyksen mukaan. Jos eristäytyy kuten mainitut sankarit ja koko puolue PerSut ei sitä omaa kantaa saa mihinkään edes malliksi. Yksikään puolue ei moisessa hallituksessa pysty vetämään omaa linjaansa mutta erimielisyydet sovitellaan porukalla ja yhteinen kanta tuodaan esiin. Sitä kutsutaan DEMOKRATIAKSI.

        Moskovassa aikoinaan ei demokratiaa tarvittu koska oli vain oikea kanta joka vei koko maan ja järjestelmän tunkiolle, olisi siis kannattanut turvautua demokratiaan, siinä kun saa enemmistön puolelleen.


      • 4
        Työeläkeläinen kirjoitti:

        Nuo Mustajärvi ja Yrttiaho toimivat kuin valtapuolueen edustajat, me emme tee kompromissejä muut tulkoon meidän kannallemme sillä ME olemme oikeassa. Politiikassahan ei oikeasti edes olla oikeassa vaan pyritään mahdollisimman hyvään lopputulokseen, oman näkemyksen mukaan. Jos eristäytyy kuten mainitut sankarit ja koko puolue PerSut ei sitä omaa kantaa saa mihinkään edes malliksi. Yksikään puolue ei moisessa hallituksessa pysty vetämään omaa linjaansa mutta erimielisyydet sovitellaan porukalla ja yhteinen kanta tuodaan esiin. Sitä kutsutaan DEMOKRATIAKSI.

        Moskovassa aikoinaan ei demokratiaa tarvittu koska oli vain oikea kanta joka vei koko maan ja järjestelmän tunkiolle, olisi siis kannattanut turvautua demokratiaan, siinä kun saa enemmistön puolelleen.

        Etkö sä vit'un porvareiden perse'ennuolija jo voisi kuolla vanhuuteen! Puolueet pitää antaa äänestäjille vaihtoehtoja,ja sitten pitää niistä kiinni.. eikä sulautua samaan porvaripaskamassaan!


    • nättijussi

      Suomessa muodostettiin hallitus näin:
      1. Piti olla euro/kriisituki myönteinen
      2. Kokoomus oli ed. mainitun sanansaattaja (RKP)
      3. Ellet ollut euromyönteinen, et päässyt hallitukseen
      4. Tämä vakuusjupakka, johtuu vain SDP:n halusta selittää vaalilupaustaan,
      saa aina vain hullumpia muotoja esim. englantilaisen lakimiestoimiston käytt
      jättilaskuineen.

      Arvostan Mustajärveä ja Yrttiahoa ja persuja, pysyivät vaalilupauksien takana.
      Muutkin tulevat arvostamaan, kun huomaavat, mikä talouskatastrofi meitä odottaa. Vasemmistoliiton takinkääntö on huima. Viimeisessä gallupissa oli jo nähtävissä, mihin ollaan menossa. Seuraava on vielä surkeampi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3382
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3192
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      2718
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2548
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1495
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1330
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1199
    Aihe