TOIMIVA KAKSIKIELISYYS

entinen työkaverini sattumoisin tapasi aidon ruotsalaisnaisen joka asui Ruotsissa,työkaverini ei ruotsia osannut joten he puhuivat ENGLANTIA keskenään.Kävi niin että nainen muutti kaverin luokse Vantaalle asumaan,hän sitten kävi naisen kanssa eri virastoissa hoitamassa käytännön asioita - MISSÄÄN NAINEN EI SAANUT RUOTSINKIELISTÄ PALVELUA,kukaan ei osannut.Joten taas puhuttiin englanniksi tai työkaveri toimi tulkkina suomeksi,nainen joutui myös käymään lääkarillä pari kertaa,eivät osanneet ruotsia - englannilla asiat hoidettiin taas.

Nyt puhutaan siis Vantaasta!!!!!!!!!!

Tässä siis elävä esimerkki toimivasta "kaksikielisyydestä" PK-seudulla.

Minun mielestäni te Rkp:set voitte ottaa sen "toimivan kaksikielisyytenne" ja muuttaa vaikka Ruotsiin - sinne te paremmin sovitte.
16162
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Nu tror du kanske att det inte är någon lottovoitto att födas som svenskspråkig i Finland.

Äänestä
  • lottovoitto att födas som svenskspråkig i Finland. >
    On ja ei. Teille on tie tasattu valtion puolesta, valtio takaa teille kiintiöt päästä helposti korkeakouluihin ja valtio "takaa" myös palvelun ruotsiksi. Mutta, kansa ei hyväksy tätä järjestelyä, joten ristiriidasta syntyy kaksinkertaisesti valheellinen tilanne: Meille uskotellaan, että ruotsin kielestä on meille hyötyä, mutta silti meidät pitää pakottaa ruotsintunneille.. Teille uskotellaan, että "Suomi on kaksikielinen maa", mutta kansa ei alistu palvelemaan teitä ruotsiksi.
    Eikö olisi rehellisempää säätää ruotsin kieli kansalliseksi vähemmistökieleksi ja keskittyä sen tukemiseen niillä alueilla, missä ruotsinkielisiä on vähintään kolmasosa väestöstä ? Oltaisiin rehellisempiä..

    Äänestä

  • totuuden ystävä kirjoitti:

    lottovoitto att födas som svenskspråkig i Finland. >
    On ja ei. Teille on tie tasattu valtion puolesta, valtio takaa teille kiintiöt päästä helposti korkeakouluihin ja valtio "takaa" myös palvelun ruotsiksi. Mutta, kansa ei hyväksy tätä järjestelyä, joten ristiriidasta syntyy kaksinkertaisesti valheellinen tilanne: Meille uskotellaan, että ruotsin kielestä on meille hyötyä, mutta silti meidät pitää pakottaa ruotsintunneille.. Teille uskotellaan, että "Suomi on kaksikielinen maa", mutta kansa ei alistu palvelemaan teitä ruotsiksi.
    Eikö olisi rehellisempää säätää ruotsin kieli kansalliseksi vähemmistökieleksi ja keskittyä sen tukemiseen niillä alueilla, missä ruotsinkielisiä on vähintään kolmasosa väestöstä ? Oltaisiin rehellisempiä..

    Är det fel att begära myndigheternas tjänster på sitt modersmål ?För mig får skolsvenskan slopas,men om det inte finns språkunnig personal kunde väl tolktjänster vara en lösning.Alla finlandssvenskar studerar inte vid universitet och högskolor.

    Äänestä

Arvaapa, minkä johtopäätöksen svekot tekevät avauksesi tarinasta?

No tietysti lisää pakkoruotsitusta Vantaalle, jotta riikin muija saisi ruotsinkielistä palvelua!

Eikö olekin simppeli aate tuo svekomainia? :)

Äänestä

Kieleen perustuva syrjintä on arkipäivää etenkin rannikkoseudulla, jossa asuu runsaasti ruotsinkielisiä. Niin suomen- kuin ruotsinkielisetkin kokevat tulleensa syrjityiksi, koska eivät puhu oikeaa kieltä.

Iltalehti kertoi torstaina naisesta, joka yritti varata lääkäriaikaa Paraisten terveyskeskuksesta. Suomea puhuvalle lääkärille aika löytyi vasta puolentoista viikon päähän, mutta ruotsinkielinen olisi päässyt lääkäriin jo seuraavana päivänä. Syyksi kunta ilmoitti, että heille oli palkattu töihin lääkäri, joka taitaa ainoastaan ruotsia.

Pyysimme lukijoitamme kertomaan vastaavista kokemuksista. Kertomuksia kertyi useita satoja. Olipa kielenä ruotsi tai suomi, katsotaan vääräkielistä usein kieroon.

Näin lukijat kertoivat:

- Itse jäin neljä pistettä sisäänpääsystä lääketieteelliseen tiedekuntaan. Jos olisin puhunut ruotsia, olisin päässyt yliopistoon sisään kielikiintiöiden takia. Se suomenruotsalainen, joka sai saman verran pisteitä täysin samasta kokeesta kuin minä, nauttikoon nyt opiskelupaikastaan. Mielestäni tämä on syrjintää suomenkielisiä kohtaan.

Tuohtunut

- Suomenruotsalainen mentaliteetti on syy, miksi aikoinaan muutin pois Paraisilta. Yritin esimerkiksi asioida kerran paikallisessa lihakaupassa, mutta myyjä ei huomioinut minua suomenkielisen tervehdykseni jälkeen, vaan palveli muita, jälkeeni tulleita, useita ruotsinkielisiä asiakkaita. Olin kuin ilmaa, kunnes älysin todeta, että menen muualle asioimaan, kun ilmeisesti tässä liikkeessä ei suomalaisen valuutta kelpaa.

Ei nimimerkkiä

Kielikysymys nousee esiin joka ikinen päivä enemmistöltään suomenkielisissä kunnissa. Syrjintä, tyhjät katseet, luurin korvaan lyöminen ja ironiset kommentit ovat meille ruotsinkielisille arkipäivää kuntien eri "palvelutilanteissa". Pyydetään puhumaan suomea, kun kerta Suomessa ollaan jne. Pikkuhiljaa tottuu siihen, että asiat hoituvat vain suomeksi, kielilain vastaisesti.

Tasa-arvoa?

- Kerran en saanut ruotsinkielisellä alueella huoltoasemalla palvelua suomeksi, kun yritin käydä maksamassa tankkaamaani polttoainetta. Kysyin suomeksi hintaa, mutta en saanut vastausta. Totesin myyjälle, että tarkoitatko, että se on tänään ilmaista. Kiittelin ja käännyin lähteäkseni, jolloin takaani kuului suomeksi bensan hinta. Joko kaveri oppi nopeasti suomen kielen tai hän oli muutenkin väärä henkilö asiakaspalveluun Suomessa.

Tankkaaja

Olimme tuttavien luona kylässä Paraisilla ja päätin poiketa samalla reissulla paikalliseen kenkäkauppaan. Myyjä ei tervehtinyt saati tullut kysymään, tarvitsemmeko apua. Ei elettäkään. Samaan aikaan liikkeeseen tuli ruotsia puhuva pariskunta. Tätä pariskuntaa palveltiin ja tultiin tuomaan oikeita kokoja kengistä. Me saimme vain "katsella". Kun olimme oven suussa lähdössä pois, myyjä kysyi selvällä suomen kielellä, olisimmeko tarvinneet jotain. Ei enää kiinnostanut ostaa mitään kyseisestä liikkeestä.

Anne

Vastaavia ongelmia sattuu Suomessa useammin ruotsinkielisille, koska jopa yleisessä hätänumerossa voidaan puhua pelkää suomea.

Ellen

Kielikysymys on tuttu myös Karjaan terveyskeskuksessa. Kun varaa aikaa, aina kysytään puhuuko ruotsia ja jos ei, niin ajan saa vasta viikon, kahden päähän. Viimeksi, kun yritin varata aikaa, ilmoitettiin, että suomenkielinen lääkäri on paikalla vasta ensi viikolla. Huippu oli mielestäni se, kun poikani oli lääkärissä ja joutui keskustelemaan lääkärin kanssa sanakirjan avulla, koska tämä ei ymmärtänyt suomea.

- Herää kysymys, ymmärtääkö lääkäri potilasta ja potilas lääkäriä ja tuleeko sairaus hoidettua oikein.

ärsyyntynyt

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010102912599206_uu.shtml

Äänestä

No ei kai kukaan edes oikeasti kuvittele, että kaupunki, jossa on 2,9% ruotsinkielisiä, olisi oikeasti kaksikielinen. Se on vain kulissi.

Äänestä

Ruotsinkielisille on omat koulut, yliopistot, nuorisotalot, siirtolapuutarhat, ylioppilaslautakunta, terveyskeskukset, vanhainkodit, hautausmaat ja jopa paikkakunnat ym. Kuinka siis voisimme olla kaksikielinen maa kun ihmiset on jaettu kielen mukaan omiin yksikielisiin yhteisöihinsä, aivan kuten ennen apartheidin Etelä-Afrikassa?

Ruotsinkielinen saa mennä suomen kieliseen nuorisotaloon Turussa, mutta suomenkielinen ei saa mennä ruotsin kieliseen nuorisotaloon jos ei puhu ruotsia. Kaarinassa ruotsinkieliset vaativat että jos suomen- ja ruotsinkieliset koulut ovat samassa rakennuksessa, niin pitää olla eri sisäänkäynnit ja välitunnit eri aikaan ruotsinkielisillä ja suomenkielisillä. Kaksikielisyys on silkkaa apartheidia.

Esimerkki apartheidista Suomessa: lainaus ILTASANOMAT:

KIELIMUURI RUSKEASUOLLA
22.8.2008
Suomenkielisille ei myydä mökkejä
Suomenkielisille annetaan huutia Ruskeasuon siirtolapuutarha-alueella.

http://www.iltalehti.fi/helsinki/200808228137027_hi.shtml
http://www.iltalehti.fi/helsinki/200808228143176_hi.shtml


Terveyskeskuksen tyly vastaus: Hoitoaikoja vain ruotsinkielisille

Lääkäriin Paraisilla pyrkinyt nainen koki itsensä kakkosluokan kansalaiseksi.

IL Torstai 28.10.2010 klo 10.34
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010102812597045_uu.shtml



RKP shokissa: Suomen- ja ruotsinkieliset samaan kouluun?
RKP:n kaupunginvaltuutetut ovat järkyttyneet Espoossa suunnitelmista siirtää suomen- ja ruotsinkieliset koululaiset samoihin tiloihin.

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/74717-rkp-shokissa-suomen-ja-ruotsinkieliset-samaan-kouluun

Äänestä

Jahas, ja nyt sitten käsket meidän ruotsinkielisten muuttaa Ruotsiin koska Vantaan viranomaiset eivät osaa ruotsia!
Laki se on laki Vantaallakin ja jos ei siellä virkamiehet osaa ruotsia niin heidän tulee ryhtyä sitä opiskelemaan ettei meidänTARVITSE muuttaa Ruotsiin.

Viitaten esimerkkiisi niin pomminvarmasti sitä ruotsinkielistä palvelua olisi siellä Vantaallakin saanut jos sitä olisi etukäteen osannut pyytää esim varaamalla ajan etukäteen ja kertonut tarpeesta.

Ei vain meidän suomenruotsalaisten oikeus viranomaispalveluihin äidinkielellä vaan myös Pohjoismainen kielisopimus takaavat että sitä ruotsinkielistä pavelua on saatava. Jopa niin ettei sitä tarvitsisi erikseen pyytää.

Eli eihän se kaksikielisyys aina toimikaan mutta valittamalla se paranee. Joten nyt vain valitus sisään Vantaan kaupungille. Virkailijan lakiin perustuva velvollisuus olisi ollut hankkia paikalle hlö joka olisi osannut palvella ruotsiksi. Jos hän ei sitä tehnyt niin hän rikkoi lakia.

Mitäs tyytyivät noin ala-arvoiseen palveluun! Häpeä on tietysti Vantaan mutta siitä on nyt turha jälkikäteen valittaa. Kannattaa kuitenkin ottaa opiskseen ja varata vaikkapa seuraavalla kerralla aika etukäteen ja kertoa haluavansa asioida ruotsiksi. Sillee sen pitää onnistua!

Kuten huomaat niin ei me ruotsinkieliset nyt ihan tasa-arvoisia olla, eikä varsinkaan ETUoikeutettuja mutta jotenkin tässä yritetään pärjätä ja pitää asiaansa esillä.

Äänestä

Sinä vaadin itseäsi palveltavat ruotsiksi koska et osaa suomea? Vai minkä ihmeen takia, jos tosiaan osaat kumpaakin kieltä?

Äänestä
  • Minusta on mukavampi asioidessani käyttää äidinkieltäni. Miksen käyttäsi lain minulle suomaa oikeutta, niinhän sinäkin teet.
    Tuskin sinäkään viranomaisten kanssa haluaisit asioida ruotsiksi tai englanniksi tai jollain muulla kielellä! Vai haluasitko?

    Äänestä

  • ankdam kirjoitti:

    Minusta on mukavampi asioidessani käyttää äidinkieltäni. Miksen käyttäsi lain minulle suomaa oikeutta, niinhän sinäkin teet.
    Tuskin sinäkään viranomaisten kanssa haluaisit asioida ruotsiksi tai englanniksi tai jollain muulla kielellä! Vai haluasitko?

    Pärjään kyllä täysin ruotsilla ja englannilla. Työkieleni on ruotsi. Mutta eipä tulisi mieleen nöyryyttää jotain virkailija parkaa ruotsinkielellä, vaan näyttääkseni, että osaan. Vetoaminen lakiin on idioottimaista. Pyytäisin vetoamaan mielummin etiikkaan. Saatko mielestäsi ruotsinkielistä palvelua, ilman että joudut laittamaan kielitaidottoman asiakaspalvelijan nöyryyttävään / epämielyttävään asemaan. Vaihdatko suomeen jos näet että kielitaidoton asiakaspalvelija kärsii siitä, ettei osaa kieltäsi. Ei sinä vetoa lailliseen oikeuteesi. Äidinkielen käyttö on ihan perusteltua esim. dementiaosastohoidossa.

    Äänestä

  • Koeponnistaja kirjoitti:

    Pärjään kyllä täysin ruotsilla ja englannilla. Työkieleni on ruotsi. Mutta eipä tulisi mieleen nöyryyttää jotain virkailija parkaa ruotsinkielellä, vaan näyttääkseni, että osaan. Vetoaminen lakiin on idioottimaista. Pyytäisin vetoamaan mielummin etiikkaan. Saatko mielestäsi ruotsinkielistä palvelua, ilman että joudut laittamaan kielitaidottoman asiakaspalvelijan nöyryyttävään / epämielyttävään asemaan. Vaihdatko suomeen jos näet että kielitaidoton asiakaspalvelija kärsii siitä, ettei osaa kieltäsi. Ei sinä vetoa lailliseen oikeuteesi. Äidinkielen käyttö on ihan perusteltua esim. dementiaosastohoidossa.

    Tapoihini eii kuulu nöyryyttää ketään mutta mahollisuuksien mukaan pyrin pitämään oikeuksistani kiinni, kuitenkan tekemättä siitä liian hankalaa.
    Outoa ajattelua sinulta että pyrkimys pitää perustuslaillisista oikeuksistaan kiinni olisi muka simputtamista.

    Puhutko sinä suomea näyttääksesi että osaat sitä? Olet outo!

    Asiakaspalveluun ei tietenkään tule palkata kielitaidottomia vaan ihmisten tulee luonnollisesti olla päteviä hoitaman sitä tehtävää johon heidät on palkattu.

    Äänestä

Tartteeko Ankka Neiti käydä tarpeillaankin ruotsiksi ?
Pitääkö erikseen rakentaa ruotsinkieliset WC:t joka rakennukseen Suomessa?

Äänestä
  • Kyllä ehdottomasti, se on hienompaa niin.

    Äänestä

Kyllä. Ruotsinkielisten kakka ei haise.

Äänestä

Suomessa puhutaan nykyisin jo noin 200 eri kieltä äidinkielinä. Niiden puhujat muodostavat kielivähemmistöjä, joiden osuus väestöstä on 9 %. On täysin mahdoton ajatus, että kaikki suomenmaalaiset voisivat saada kaikki palvelut omalla äidinkielellään - maassa maan tavalla; Ruotsissa ruotsiksi, Tanskassa tanskaksi, Norjassa norjaksi, Islannissa islanniksi - ja Suomessa suomeksi. Ja onhan aina mahdollisuus käyttää englantia, jota kaikissa Pohjoismaissa osataan parhaiten miden pääkielten lisäksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


hel-vetin pellet kirjoitti:

entinen työkaverini sattumoisin tapasi aidon ruotsalaisnaisen joka asui Ruotsissa,työkaverini ei ruotsia osannut joten he puhuivat ENGLANTIA keskenään.Kävi niin että nainen muutti kaverin luokse Vantaalle asumaan,hän sitten kävi naisen kanssa eri virastoissa hoitamassa käytännön asioita - MISSÄÄN NAINEN EI SAANUT RUOTSINKIELISTÄ PALVELUA,kukaan ei osannut.Joten taas puhuttiin englanniksi tai työkaveri toimi tulkkina suomeksi,nainen joutui myös käymään lääkarillä pari kertaa,eivät osanneet ruotsia - englannilla asiat hoidettiin taas.

Nyt puhutaan siis Vantaasta!!!!!!!!!!

Tässä siis elävä esimerkki toimivasta "kaksikielisyydestä" PK-seudulla.

Minun mielestäni te Rkp:set voitte ottaa sen "toimivan kaksikielisyytenne" ja muuttaa vaikka Ruotsiin - sinne te paremmin sovitte.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu