Vain viisi hakijaa

Saa kyllä ihmetellä. Ihan nolo juttu. Vain VIISI hakijaa! Ja niin oli mahatava hakuilmoitus.

Ei onni suosi Lapuaa. Missä vika?

Kyllä kylällä ihmetellään.
20387
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

"kylällä ihmetellään" , no voi kauhiaa, se vasta paha onkin jos oikein "kylällä ihmetellään. :)

Oisit ny laittanu vielä että naapurikunnissa nauretaan meille, niin johan olisi ollut karmeaa kerrakseen. :)

Katotaanpa nyt ihan maltilla hakemukset ja hakijat, jos vaikka ihan tolkun sakkiakin olis joukossa.

Äänestä

Tässä nyt nähdään mitä kokoomuksen määräaikaisuus tuotti.
Alajärvellekin haki 14 henkilöä johtavaan virkaan.

Äänestä
  • Alajärvihän on säilyvä kunta.

    Äänestä

Määräaikainen virka antaa tuommoiset hakutulokset. Naurettavaa ajatellakaan että määräaikaiseen paikkaan tulisi hakemustulvaa. Onni on että saivat edes viisi hakemusta. Olin yllättynyt että noinkin monta haki paikkaa.

Äänestä
  • Ei olisi ollu viittäkään, jos Ahti Latvalaa ei olisi laitettu täytemieheksi mukahan.

    Äänestä

Määräaikaisuus on oikein hyvä malli. Hyvä kaupunginjohtaja halutaan ja lähes vaaditaan jatkomaan, kehnommasta taas pääsee siististi eroon.

Ei se olisi laatua tuonut yhtään lisää, vaikka siellä olisi ollut mukana ties minkälaista hiirulaista hakemassa eläkevirkaa itselleen.

Äänestä

Mistä muusta määräaikaisuus kertoo kuin helposta mahdollisuudesta lopettaa Lapua itsenäisenä kuntana?

Äänestä

Kuka hullu haluaa Lapuan kaupunginjohtajaksi? Lapua on valittajien paratiisi. Vaikka mitä ja miten tekee, se on väärin. Nämä hakijat ei vissii oo tietosia mihin ovat pyrkimässä.

Menkää itteenne!

Äänestä
  • Taitaa olla vika päättäjissä ja virkamiehissä. Älyttömistä ja laillisuutta hipovista päätöksista tulisi valittaa enemmän. Virkamiehille tullut liikaa valtaa ja sopililauma "painaa nappia" valtuustosalissa tietämättä tuon taivaallista kyseisestä asiasta.Osa ei tiedä, edes mitä on ollut päättämässä, mitä päätökset merkitsevät ja mitä niistä seuraa.

    Äänestä

Ei taida siellä hallinnon puolellakaan asiat olla ihan kunnossa kun henkilöitä kaikkoaa tai pannaan kaikkoamaan jatkuvasti.

Äänestä

Mitä järkeä hakea, kun kaupunki liitetään parin vuoden sisällä Seinäjokeen? Ihan turha edes palkata kaupunginjohtajaa jolta loppuvat pian työt.

Äänestä

Määräaikaisuus = liitos Seinäjokeen n. 3-5 v:n periodilla.

Äänestä

Viittaatko pyhän Ilkan/Pohjalaisen otsikkoon, jossa sitten ohjataan nettilehteen, täs kaupunginjohtajakandeja x5 -asias?

Eikö niillä käy yhtään mieles sielä toimitukses, että nimet olis varmaan moni halunnu vilkaista ihan siitä pyhän paperilehdestä, eikä mennä johonkin kuivaan nettilehteen tonkimaan salasanojen takaa. Huoh.

Äänestä
  • TuoKAAN uutinen ei ollut minkään salasanojen takana. Etkö ole ikinä vilkaissut lehtien nettisivuja? Niissähän on pieniä uutisia luettavissa siitä vaan, kun lehden auki klikkaat.

    Äänestä

Minun Ilkassani hakijoiden nimet olivat kyllä jo lauantaina. Ja siis ihan paperilehdessä. Netistä löysin ne perjantai-iltana.
Mikähän lehti sulle oikein tulee?

Äänestä

Ei ilkkaa kannata itselle koskaan-piiri pieni pyörii

Äänestä

Tunteeko kukaan tarkemmin näitä neljää (se vihreä toimittajahan ei ollut vakavasti otettava ehdokas tällä kertaa), jotka haastatellaan?

Lapuan Sanomien mukaan Panukin oli odottanut ainakin kymmentä hakijaa. Niin me muutkin.

Äänestä

nooo silti yksi vaan valitaan

Äänestä

Kannattaisi hakea enempi kunnanjohtajaa kuin kaupunginjohtajaa koska uudessa kuntakentässä alle 20 000 asukkaan kunnat menettävät kaupunki nimityksen. Ei ole näköpiirissäkään että Lapua saisi jostain liitoskumppanin itselleen vaan pikemminkin liittynee itse Seinäjokeen aika nopeallakin aikajänteellä.

Äänestä
  • käytännössä haetaankin. Kyllä hakijat erottavat kaupungit kuten Vaasan, Seinäjoen, Kokkolan ja Pietarsaaren maalaiskuntakaupungeista kuten Kauhava, Lapua, Alajärvi, Alavus jne.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaupunginjohtaksi kirjoitti:

Saa kyllä ihmetellä. Ihan nolo juttu. Vain VIISI hakijaa! Ja niin oli mahatava hakuilmoitus.

Ei onni suosi Lapuaa. Missä vika?

Kyllä kylällä ihmetellään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu