http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2011/10/kodak_yha_pahemmissa_vaikeuksissa_2915630.html?origin=rss
Kodak-yhtiön markkina-arvo oli 1997 n. 31 mrd. - nyt se on tuskin sadasosaakaan siitä , ei ole firma pystynyt oikein sopeutumaan digitaaliseen kuvamaailmaan.
Minne muuten Kodakin digikamerat katosivat ? Ja HP:n ?
Kodak-yhtiön markkina-arvo oli 1997 n. 31 mrd. - nyt se on tuskin sadasosaakaan siitä , ei ole firma pystynyt oikein sopeutumaan digitaaliseen kuvamaailmaan.
Minne muuten Kodakin digikamerat katosivat ? Ja HP:n ?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kodak mokasi aikoinaan kun ei uskonut digikameroiden yleistymiseen vaan jatkoi filmikameroiden valmistamista... kun huomasivat mokansa niin oli jo myöhäistä lähteä leikkiin mukaan. Kodak lopetti kameravalmistuksen jo aikaa eikä perinteisille filmeille ole juurikaan enää kysyntä isossamäärin.
Kodakin ongelma on se että isosta pörssiyhtiöstä ei oikein voi perääntyä pieneksi yhtiöksi... pienenä filmivalmistajana Kodakilla olisi varmasti tulevaisuutta mutta yhtiömuoto ei siihen taivu.
"Minne muuten Kodakin digikamerat katosivat ? Ja HP:n ?"
"Mokasi" vastasi jo Kodakin osalta, HP ei ole koskaan ollut varsinainen kameravalmistaja vaan HP:n kamerat olivat alihankintaa eli jonkin kameravalmistajan väsäämiä HP:n nimellä vähän niin kuin kauppojen Pirkat yms. tuotteet. Digikameroiden halventuessa se ei enää ollut HP:lle kannattava bisnes.
Samoin tuo pörssiyhtiötouhu käy Kodakin kannalta kohtalokkaaksi niin kuin "Mokasi" kertoikin. Kodakilla olisi tulevaisuutta filmien valmistajana ja vanhanajan filmikameroiden valmistajana sillä niille on vielä pitkään vähäistä kysyntää... mutta pörssiyhtiöllä ei ole mahdollisuutta muuntua pikkufirmaksi :(