Citikkani kaasu ja kytkin tärisee kiihdyttäessä. Tasaisella vauhdilla polkimet eivät tärise. Osaisiko joku neuvoa ensiauton hommannutta nuorta naista?
Citroen c4 kaasu ja kytkin tärisee
7
1810
Vastaukset
- ja paaliin
Kunnossa on pirssi, nuo on "pieniä" ominaisuuksia, se on jo positiivistä että sitikka liikkuu!!! vaikka välillä täriseekin, tärinät kyllä loppuu kun lähemmäs 100tkm ajettu silloin psa tuote hiljenee....
- naminam
Eikö kukaan voisi neuvoa ihan järkevilläkin vastauksilla?
- Anonyymi
Olet suoli24.fi foorumilla, odotitko järkeviä/fiksuja kommentteja?
- korjaamo päälikkö
Citikasta kyseenollen ei järkeviä neuvoja yksinkertaisesti pysty kukaan täyspäinen antamaan. Kysy Citikka foorumilla, siellä kysellään langat punaisina yötä päivää mitenkä mikäkin vika ongelma ratkaistaan.
- 2+7
korjaamopäällikön päässä olevia vikoja ei kyetä ratkaisemaan edes professorien avulla. Aivosi ovat näivettyneet juttujesi tasosta päätellen.
- Syksyn lehti .......
Kulta pieni. Missä autokoulussa olet ajokorttisi ajanut? Jo vuosikymmenet sitten, kun itse sain ajo-opetusta, niin ei siellä ohjeistettu painamaan kiihdytettäessä kytkintä ja kaasua samaan aikaan.
Jos olet kuitenkin "tuollaisen opin" saanut, niin käske poikaystäväsi tehdä oikea miehinen testi. Anna hänelle .... hmmm Citroenin virta-avain. Käske istahtaa "pukille". Ensin neuvot Citroenin käynnistyksen. Kun moottori surahtaa iloisesti käymään, käske hänen painaa kytkinpolkusin lattiaan ja valita viidestä vaihteesta se pienin, elikkä ykkönen. Vaihteen kytkemisen jälkeen vähän kaasupedaalia kohti permantopeltiä ja samaan aikaan kytkinpolkusimen tasainen nosto lattiasta "kohti kattoa".
Näin olettekin saaneet Citroenin liikkeelle. Ja nyt lopullinen "vian määrittely". Käske poikaystäväsi painaa kaasua oikealla koivella kevyesti, samoin kytkytinpolkusinta vasemmalla jalalla kevyesti ja ... sillä kolmannella koivella jarrupedaalia samaan aikaan.
Jos kaikissa kolmessa polkusimessa tuntuu edelleenkin lievää värinää, niin auto ei ole Citroen, vaan eräs leveysasteillamme hyvinkin arvostettu ... myös arvosteltu kauko-idän ihme. Toisaalta poikaystäväsi saattaapi hyvinkin olla ihastunut tuohon jarrutuspolkusimen värinään.
Hyviä syyspoljentoja Teille molemmille. Oletko saanut jo korjattua citikkasivian?? Jos olet missä oli vika kun polkimet tärisi.
Itselläni sama vika citikassani. Voitko kirjoittaa vastauksen. os [email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 544806
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1754319- 1343977
- 673922
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans493711Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe793528- 993074
- 542905
- 252736
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p172514