H-auto takanani ?

aina kun ajan rahtiautoa, on takana henkilöautoja jotka haluaa mennä ohitse.

olen kokeillut monta kertaa! esim. 60km/h alueella nostan nopeuteni rekalla 70km/h tai jopa 80km/h niin se sama autojono pysyy tasan yhtä kiinni takapuskurissani.

ihan turha narista täällä että rahtiautot ei anna tilaa jos ette kerran anna muuta vaihtoehtoa kuin "blokkailla" itseänne!
101360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

roikkuvat perässäsi kiinni, että pääsisivät sinusta ohi, kun kuitenkin seuraavassa mäessä vauhtisi hiipuu 50-60:n ;)))))

Äänestä
  • kun se löpöä polttava paska savuttaa ja haisee aivan sattanasti.

    Äänestä

Mikä urpelo oikein olet, jotenkin tuo kielesi on kankeaa tai sitten olet joku somali.

Äänestä
  • oikeaa rahtaria nähnytkään!
    jos olet niin todista olevasi rahtari.

    a. mikä on ilmakita?
    b. mikä on tessi?
    c. mitä kiekkkoon kirjoitetaan?

    Äänestä

Tavara-, pakettiauton tai peräkärryä vetävän takanahan siis ei kerta kaikkiaan voi ajaa vaan ohi on päästävä niin pian kuin suinkin, vaikka ajettaisiin yli nopeusrajoituksenkin. Taivas tietää mistä syystä.

Äänestä

No nythän mä hokasin miksi rekat painaa aina 80 lasissa, vaikka olisi 60 rajoitus. Ne yrittää päästä pikkuautoja karkuun.

Äänestä
  • kieltämättä henkilöautot omalla tavallaan provosoivat ajamaan nopeammin.

    Äänestä

  • yks kuski kirjoitti:

    kieltämättä henkilöautot omalla tavallaan provosoivat ajamaan nopeammin.

    Joskus etenkin yöaikaan kun ei ole kiire tulee säästettyä bensaa ja muutenkin voi "levätä" ajaessa täysperävaunun perässä "perskärpäsenä". Säästö siinä 1 L/100km tai enemmänkin kun pintakaasu riittää. Hyvin on toimeen tultu, ensin rahtari vihjaa vilkulla et mee nyt ohi, mut huomaa sitten et siellä on joku tasaista menoa kaipaava.

    "Kyllä rekka reikää tekee"

    Äänestä

Kun vedän asuntovaunuani 80-85 km/t niin rekat vilkuttelee valoja ja pyrkii ohi. En vaan ymmärrä ettei heille riitä lain sallimat nopeudet. Minulla on vetoauto jolla voin pitää 80 km nopeuden suurissakin vastamäeissä mutta rekat tahtoo kiihyttää vauhtia myötämäessä ennen vastamäkeä ja siihen en suostu. Mitä järkeä on ajonopeuksia säätelevällä asetuksilla jos niitä ei kaikki noudata.
Ja toiseksi, pitäkää turva etäisyydet. Ei oo tarpeellista tuuliherkän vaunun perässä pitää suuren rekkaauton keulaa maksimi nopeuksilla.

Äänestä
  • jotain kommentoitavaa TUOHON OTSIKKOON LIITTYEN???

    tuohon sinun asiaan olen sitä mieltä että kummassakin ammattiryhmässä on sikoja suunnilleen yhtä paljon, meinaan monet vaanarit ei tunne selllaista asiaa kuin tien antaminen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


reilu rahtimies kirjoitti:

aina kun ajan rahtiautoa, on takana henkilöautoja jotka haluaa mennä ohitse.

olen kokeillut monta kertaa! esim. 60km/h alueella nostan nopeuteni rekalla 70km/h tai jopa 80km/h niin se sama autojono pysyy tasan yhtä kiinni takapuskurissani.

ihan turha narista täällä että rahtiautot ei anna tilaa jos ette kerran anna muuta vaihtoehtoa kuin "blokkailla" itseänne!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu