aina kun ajan rahtiautoa, on takana henkilöautoja jotka haluaa mennä ohitse.
olen kokeillut monta kertaa! esim. 60km/h alueella nostan nopeuteni rekalla 70km/h tai jopa 80km/h niin se sama autojono pysyy tasan yhtä kiinni takapuskurissani.
ihan turha narista täällä että rahtiautot ei anna tilaa jos ette kerran anna muuta vaihtoehtoa kuin "blokkailla" itseänne!
olen kokeillut monta kertaa! esim. 60km/h alueella nostan nopeuteni rekalla 70km/h tai jopa 80km/h niin se sama autojono pysyy tasan yhtä kiinni takapuskurissani.
ihan turha narista täällä että rahtiautot ei anna tilaa jos ette kerran anna muuta vaihtoehtoa kuin "blokkailla" itseänne!
Vastaukset 10
Vanhimmat
roikkuvat perässäsi kiinni, että pääsisivät sinusta ohi, kun kuitenkin seuraavassa mäessä vauhtisi hiipuu 50-60:n ;)))))
kun se löpöä polttava paska savuttaa ja haisee aivan sattanasti.
Mikä urpelo oikein olet, jotenkin tuo kielesi on kankeaa tai sitten olet joku somali.
oikeaa rahtaria nähnytkään!
jos olet niin todista olevasi rahtari.
a. mikä on ilmakita?
b. mikä on tessi?
c. mitä kiekkkoon kirjoitetaan?
Tavara-, pakettiauton tai peräkärryä vetävän takanahan siis ei kerta kaikkiaan voi ajaa vaan ohi on päästävä niin pian kuin suinkin, vaikka ajettaisiin yli nopeusrajoituksenkin. Taivas tietää mistä syystä.
No nythän mä hokasin miksi rekat painaa aina 80 lasissa, vaikka olisi 60 rajoitus. Ne yrittää päästä pikkuautoja karkuun.
kieltämättä henkilöautot omalla tavallaan provosoivat ajamaan nopeammin.
Joskus etenkin yöaikaan kun ei ole kiire tulee säästettyä bensaa ja muutenkin voi "levätä" ajaessa täysperävaunun perässä "perskärpäsenä". Säästö siinä 1 L/100km tai enemmänkin kun pintakaasu riittää. Hyvin on toimeen tultu, ensin rahtari vihjaa vilkulla et mee nyt ohi, mut huomaa sitten et siellä on joku tasaista menoa kaipaava.
"Kyllä rekka reikää tekee"
Kun vedän asuntovaunuani 80-85 km/t niin rekat vilkuttelee valoja ja pyrkii ohi. En vaan ymmärrä ettei heille riitä lain sallimat nopeudet. Minulla on vetoauto jolla voin pitää 80 km nopeuden suurissakin vastamäeissä mutta rekat tahtoo kiihyttää vauhtia myötämäessä ennen vastamäkeä ja siihen en suostu. Mitä järkeä on ajonopeuksia säätelevällä asetuksilla jos niitä ei kaikki noudata.
Ja toiseksi, pitäkää turva etäisyydet. Ei oo tarpeellista tuuliherkän vaunun perässä pitää suuren rekkaauton keulaa maksimi nopeuksilla.
jotain kommentoitavaa TUOHON OTSIKKOON LIITTYEN???
tuohon sinun asiaan olen sitä mieltä että kummassakin ammattiryhmässä on sikoja suunnilleen yhtä paljon, meinaan monet vaanarit ei tunne selllaista asiaa kuin tien antaminen.