Hesarista Per Ahlmarkin teksti "Moraalinen ylimielisyys leviää Euroopassa". Löytyy sivulta A18. Siinä on mielenkiintoinen näkökulma asioihin, joita tälläkin palstalla käsitellään.
On vaarallista valita puoli tutkimatta mistä oikein on kyse. Israelin kohdalla kyse ei ole juutalaisuudesta ja sen pahuudesta vaan aivan samanlaisesta yhden ajatuksen sokaisemasta, vääränlaisesta vallankäytöstä kuin erittäin monessa muussakin maassa. Miksi kukaan teistä ei kirjoita vaikkapa Tsetseniasta, siitä miten siellä tehdään kansanmurhaa yhä edelleen ja päivittäin? Olette siis jo valinneet puolenne: paha juutalainen ei muista historiaansa.
Itse en puolusta Israelin toimia. Erotan silti ne yleisjuutalaisuudesta ja näen ne vallanpitäjien tekoina, joissa ei suoda ajatustakaan kansalle. Ei omalle, ei vastapuolelle.
On vaarallista valita puoli tutkimatta mistä oikein on kyse. Israelin kohdalla kyse ei ole juutalaisuudesta ja sen pahuudesta vaan aivan samanlaisesta yhden ajatuksen sokaisemasta, vääränlaisesta vallankäytöstä kuin erittäin monessa muussakin maassa. Miksi kukaan teistä ei kirjoita vaikkapa Tsetseniasta, siitä miten siellä tehdään kansanmurhaa yhä edelleen ja päivittäin? Olette siis jo valinneet puolenne: paha juutalainen ei muista historiaansa.
Itse en puolusta Israelin toimia. Erotan silti ne yleisjuutalaisuudesta ja näen ne vallanpitäjien tekoina, joissa ei suoda ajatustakaan kansalle. Ei omalle, ei vastapuolelle.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Moraaliton välinpitämättömyys on aina ollut olemassa Euroopassa, Amerikassa, Aasiassa, Afrikassa ja kaikkialla missä ihmiskunta pesii...
Juutalaisten kohtalosta Natsi-Saksassa ei voitu olla tietämättä....
Tsetsenien kohtalosta Venäläisten käsissä ei olla tietämättömiä...
Plestiinalsiten kohtalosta juutalaisten käsissä ei olla tietämättömiä...
Hutujen ja tutsien jutuista ei oltu kiinostuneita muuta kuin media herkkuna...
JNE.....
Olen keskittynyt Israelin ongelmiin, en Kiinan, koska palstan aihe on juutalaisuus joka sattuneesta syystä liittyy Israeliin kohtalaisen paljon. En pidä kiinalaisista sen enempää, kuin israelilaisista, jenkeistä puhumattakaan.
Pääotsikko on "Uskonto".
Suurin osa siitä mitä täällä Israelista kirjoitetaan on puhtaasti politiikkaa! Omasta näkökulmastani katsottuna on hyvin yksisilmäistä vetää suora viiva juutalaisuus = Israel. Ehkä olen yrittänyt tuoda sitä näkökulmaa esiin kirjoituksillani.
Mutta kannanotollasi toit esiin kyllä hyvän näkökulman. Kyse on siis todellakin puolen valitsemisesta. Kaikkia, joista sinä "et pidä" saa arvostella erottelematta, asioihin perehtymättä. Ihmiset voidaan asettaa epäilyksen alaisiksi kyseenalaistamatta, koska he kuuluvat johonkin selvästi erottuvaan ryhmään. Juutalaisuus = Israel toimii ihmisten mielissä hyvin helposti myös Israel = juutalaisuus, kuten sinullekin lienee käynyt. Näin on käynyt myös monille muille kansallisuuksille Suomessa ja muualla. Se on helppo tie, kieltämättä. Vaikeampaa on ottaa asioista selvää ja todellakin tietää mistä on kyse.
Tietystikään juutalaisuus ja Israel eivät ole 1:1, mutta sinnepäin. Lähinnä ja oikeastaan kritisoin vain Israelin politiikkaa johon ovat syyllisiä Israelin juutalaiset. Tokihan Israelissa on ihan asiallisia juutalaisiakin, mutta näyttävät olevan suurena vähemmistönä.
Israelin politiikasta vastaavat Israelin valtaapitävät poliitikot ja sotilaat, eivät Israelin juutalaiset homogeenisena ryhmänä. Aivan samoin kuin Suomen kansa ei ole vastuussa kaikesta mitä hallitus päättää. Ikävä kyllä päättäjillä on taipumusta tehdä mitä he parhaaksi näkevät, eikä se aina ole lähelläkään sitä mikä todellisuudessa olisi parasta ja viisasta.
Miten hyvin tunnet Israelin yhteiskuntana ja israelilaiset kansana? Muuten kuin sen perusteella mitä media syöttää? Mehän näemme Israelista pääasiassa vain sotauutisia, samoin kuin esimerkiksi Afrikasta tai aikanaan entisen Jugoslavian alueelta. Kovin moni ei tiedä oikeastaan mitään pintaa syvemmältä. Jos menisit juutalaisten keskuuteen ja avaisit silmäsi, näkisit, että on paljon niitä, jotka eivät hyväksy Israelin nykyistä tilaa. Mutta missä sotaa lietsovassa maassa näitä ihmisiä olisi kuunneltu??
Kansa valitsee päättäjänsä edustuksellisessa demokratiassa kuten Suomi joten me kansalaiset olemme syypäitä siihen, mitä hallituksemme päättää. Venäjän sekä Ranskan vallankumoukset eivät olisi onnistuneet, elleivät kansalaiset olisi puuttuneet asioiden kulkuun. Suomalaisten poliitikkojen höpötykset ovat suomalaiset sallineet äänestämällä tai jättämättä äänestää heitä.
Sama on Israelissa ja missä tahansa muussa maassa jossa toimii edustuksellinen demokratia. Israelilaiset ovat syypäitä nykyiseen tilaansa, ei kukaan muu.
Eiköhän noin suoraviivainen ajatus toimivasta kansandemokratiasta ole jo hitusen naiivi ja vanhanaikainen? Kuka meistä pääsee äänestämään siitä ketkä hallituksessa istuvat? Puhumattakaan niistä "asiantuntijoista", jotka toimivat hallituksen taustalla neuvonantajina.
Etkä siis tunne Israelia muuten kuin lehtien ja uutisten perusteella. No, sehän antaakin varsin hyvän ja syväluotaavan kuvan maasta ja siellä asuvista ihmisistä. Varsin hatara pohja olla niin ehdoton mielipiteissään.
Ajatus täysin toimivasta kansandemokratiasta on jo todellakin naivi.
Mutta se ei poista kansan vastuuta valtionsa tapahtumista ja teoista.
Suomen kansalaiset voisivat tehdä paljonkin enemmän vaikuttaakseen hallitukseen ja päättäjiin. Mutta liian passiivisiahan me ollaan.
Israelin juutalaisista osa, tosin hyvin pieni osa, on kieltäytynyt maansa terroripolitiikasta, eivätkä he osallistu sotatoimiin ja sionisti-rasistien itselleen ryöväämien siirtokuntien turvaamiseen miehitetyillä alueilla. Kunnia heille.
Mutta suurin osa Israelin juutalais-kansalaisista on valinnut terrorin tien täysin vapaa ehtoisesti ja demokraattisesti.
Tunnen Israelia muutenkin kuin lehtien ja uutisten perusteella. Olen jopa asunut kyseisellä alueella, vaikka minulla ei mitään suku rasitteita siltä suunnalta olekkaan. No, sehän antaakin varsin hyvän ja syväluotaavan kuvan maasta ja siellä asuvista ihmisistä.
Minulle tämä antaa paljonkin pohjaa muodostaa mielipiteitä palestiinalaisista ja israelilaisista.
Mikan mietteet ovat monelta olin lähellä omiani ja yllätys yllätys, omani joissain asioissa jopa lähes Boborovskin mielipiteiden suuntaisia.
En nyt sanoisi, että suoraviivainen.. tai sanonpas, koska asia on suoraviivainen. Edustuksellisessa demokratiassa kansa valitsee johtajansa ja me suomalaiset olemme valinneet nykyiset johtajamme niin eduskuntaan kuin EU:kin. Sama vika Israelin juutalaisilla, kun ovat valinneet Sharonin pääpirukseen. Siten makaa, miten petaa.
Israelia tunnen lähinnä uutisten kautta ja selväksi on tullut, että en halua edes tietää enempää. Jotain pienoista muodostusta tapahtui jo aikanaan, kun koulunpenkkejä kulutin historian tunneilla, mutta siitä on aikaa jo vuosia. Edustuksellisessa demokratiassa kansa on valinnut äänestysmahdollisuuden/tilaisuuden joissa sitten voivat käydä äänestämässä. Tiedät varmaan sinäkin, että Suomen suurin puolue on Nukkuvat. Tämä nykypolitiikkaan sekä poliitikkojen valehteluun kyllästyneet isänmaantoivot, kun saisi liikkeelle, niin sieltä lähtisivät Biuadetit ja Haloset, Lipposesta puhumattakaan. Mutta eihän sitä kukaan halua äänestää, koska ainoat vaihtoehdot ovat samaa b-sarjaa kuin jo nykyisetkin. Pitäisi saada tuoreita naamoja tuoreilla aatteilla, jotta kansalaiset havahtuisivat. Tämän vuoksi olen jo pidempään harkinnut lähteväni mukaan politiikkaan. Ehkä seuraavissa eduskuntavaaleissa jo olenkin listoilla. Se, että kenen listoilla on vielä mysteerio.