Muutama naga morich -taimi saatiin oikein hyvään ja vehreään kasvuun (30-70cm korkeita ja reheviä) kunnes iskivät kirvat. Mäntysuopaa ruiskuteltiin mutta ei saatu pysyvää apua. Sitten keksittiin että pistetäänpä ne kirvat saunan jälkilämpöön, chilihän on lämpimien maiden kasvi... ei ollut hyvä idea. Lehdet kärvähtivät ja nyt näyttää surkealta.
Mitäs tehdään? Heivataanko koko kasvit, vai leikataanko oksat poikki - ja jos niin mistä kohdasta? Tekeekö noin isoksi päässyt chili niihin katkaistuihin oksan tynkiin uudet versot ja lehdet tällaisen parturoinnin jälkeen vai pitääkö aloittaa kasvatus ihan alusta ja hommata uudet taimet?
Ja miten jatkossa pääsee niistä riivatun kirvoista eroon? Elääkö no jossain siellä mullassa, kun aina ilmestyvät takaisin, myös silloin kun kasvit on sisällä? Mäntysuopaliuosta on käytetty thän asti, toimi aina sillä erää mutta kirvat tulee nopeasti takaisin.
Chili-ihmiset hoi, apua kaivataan!
Pöljäkkeet
5
562
Vastaukset
- paprikakaka
Itse luultavasti nyppisin lehtiä pois/katkaisisin kokonaan. Kyllä tuon kokoinen varmaan uusia versoja tekee, kyllähän chilejä latvotaankin, aika isoinakin??
- Neem öljy
Neem öljystä on jotkin saaneet apua ötököihin.
http://www.chilitarvike.fi/tuotteet.html?id=26/276
- 14+4
Täältä apuja;
http://chilienharrastajat.phpbb.fi/viewforum.php?f=2- minä vaan
oikea chilifoorumi osoitteessa:
www.chilifoorumi.fi
tuolta saatte apua asiaan kuin asiaan.
- plant1
käykää kattoo mun blogia itse kasvatan tomaattia (sungold f1)
http://kasvihuone1.blogspot.com/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017333
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj554946- 794629
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?714488- 1324158
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️283269Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan82908- 392468
- 472427
- 2112286