Uskovaisesta ateistiksi

26252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Ateisteissa on itse asiassa paljon entisiä lestadiolaisia.

Äänestä
  • Lestadiolaisuus on selalinen uskonnon hevoskuuri että jos siitä ittensä selville vesille selvittelee, on tullut immuuniksi huu-haalle.

    Äänestä

myös minulle.. helluntailaiselle. "Kiitos Herralle" siitä, sillä jälkeenpäin olen ihmetellyt kuinka sekavassa tilassa olen ollut kun liityin lahkoon.
No, epätoivossaan ihminen yrittää selviytyä eri tavoin ja uskonto on tunnettu keino monien muiden joukossa.

Äänestä
  • Miten helluntailaisuus liittyy uskoon?

    Äänestä

  • evl. kirjoitti:

    Miten helluntailaisuus liittyy uskoon?

    Ihan samoin kuin Luther liittyy holokaustiin ja juutalaisvainoihin. Eli oleellisen kiinteästi.

    Äänestä

  • 234rtf3r kirjoitti:

    Ihan samoin kuin Luther liittyy holokaustiin ja juutalaisvainoihin. Eli oleellisen kiinteästi.

    No miten tuo selitti yhtään mitään.
    Helluntailaisuus on Amerikasta tuotu uususkonto joka ei oikeastaan kuuluu varsin löysästi uskoon.

    Ja mitenkähän Luther minuun liittyi että häntä tarjoilit?

    Äänestä

  • evl. kirjoitti:

    No miten tuo selitti yhtään mitään.
    Helluntailaisuus on Amerikasta tuotu uususkonto joka ei oikeastaan kuuluu varsin löysästi uskoon.

    Ja mitenkähän Luther minuun liittyi että häntä tarjoilit?

    MITÄ V I T T U A TOI P A S K A NJAUHAMINEN ATEISMIPALSTALLE KUULUU: PYSYKÄÄ URPOT KALTAISTENNE SEURASSA: vittuun TÄÄLTÄ HELLANTELTUT - saatana!

    Äänestä

helluntailaiset ovat omasta mielestään ainut ja oikea uskonto, eikä sen ulkopuolella ole pelastusta. Esimerkkinä mainittakoon helluntailaissaarnaajan väittämä luterilaisista:
On ikävä olla koko elämänsä uskossa, mutta kuoleman jälkeen huomata että on ollutkin väärässä uskossa ja joutua sen takia helvettiin.
Toinen esimerkki: Ainoan ja oikean helluntailaisen uskon omaavat seurakuntalaiset kuuntelivat kasetilta normaalin luterilaisen hengellistä puhetta ja yrittivät väkisin löytää siitä jotain josta voisi tarttua kiinni ja väittää puhujan esittävän harhaoppia.
Kävikin niin ettei mitään sen laatuisia sanoja löytynyt, mutta kuitenkin yhteinen päätös oli että "pyhähenki todisti heille puhujan olevan perkeleen palveluksessa".

Äänestä

Tuo on hyvä sivusto. Olen sitä usein lukenut. Välillä siellä on aika rankkojakin kertomuksia siitä, miten rankasti tämä yhteisö toimii. Tarkoitan nyt niitä, jotka määräävät ne säännöt.

Äänestä
  • Lestadiolaiset väittää itse kivenkovaan että heillä "ei ole mitään sääntöjä".

    Äänestä


paras esimerkki on kuitenkin amerikkalaisen atheist experience,sarjan juontaja Matt Dillahunty.

Hän oli fundementaalisesti uskossa yli 20 vuotta,ja opiskellessan, tarkoituksenaan vahvistaa uskoaan, että voisi tosissaan rythyä pastoriksi, hän menetti uskonsa

"I was raised in a loving, Southern Baptist home and was a fundamentalist Christian for over 20 years. After 8 years in the Navy and several years in the hi-tech game, I set out to re-affirm my faith with designs on attending seminary and continuing with a life in the ministry. What began as an attempt to bolster my faith became a continuing investigation into more topics than I ever suspected I'd enjoy.

After the first couple of years, reason forced me to acknowledge that my faith had not only been weakened by my studies - it had been utterly destroyed."

Äänestä
  • Fundamentalisti-kotitausta on rankka asia jos siitä alkaa pyristelemään pois.

    Äänestä

Onkohan ne edes ollu uskossa koskaan? Epäilen.

Äänestä
  • Hän on ollut uskossa lahkoonsa.
    Sillä ei ole mitään yhteyttä Raamtun oppiin uskomisen kanssa.
    Ja näin on asianlaita voittopuolisesti.
    Myös ateisteilla!
    Tämä on varmasti totta = FAKTAa.

    Kestääkö sinun uskosi oppi?

    Äänestä

  • ''Onkohan ne edes ollu uskossa koskaan? Epäilen.''
    Onko mätä uskosi niin heikko, että joudut valehtelemaan itsellesikin?

    Äänestä

  • kuutelen kirjoitti:

    Hän on ollut uskossa lahkoonsa.
    Sillä ei ole mitään yhteyttä Raamtun oppiin uskomisen kanssa.
    Ja näin on asianlaita voittopuolisesti.
    Myös ateisteilla!
    Tämä on varmasti totta = FAKTAa.

    Kestääkö sinun uskosi oppi?

    ''Hän on ollut uskossa lahkoonsa.''
    Kaikki kristityt ovat jonkin lahkon jäseniä.

    Äänestä

  • gfghjghj kirjoitti:

    ''Onkohan ne edes ollu uskossa koskaan? Epäilen.''
    Onko mätä uskosi niin heikko, että joudut valehtelemaan itsellesikin?

    Itsepetos on tyypillistä monissa uskonnoissa ja lahkoissa.

    Äänestä

ateistien laita: "Itsepetos on tyypillistä monissa uskonnoissa
ja lahkoissa" - ateismi kun on myöskin oma lahkonsa !

Äänestä
  • Se että ei usko johonkin teoriaan jumalasta josta ei ole todisteita ei ole mitään lahkoilua.

    Äänestä

Vanhoillislestadiolaisuus on yhtä pahalle maistuvaa PAS.KAA kuin ateismi.

Äänestä
  • "2 sontaläjää" - mielenkiintoinen nimimerkkivalinta TosiKristitksi itsenään kutuvalta henkilöltä :D

    Äänestä

NO NIIN!

Nytkö sanotaan jo lestadiolaisiakin uskovaisiksi?

Mihin tämä maailma on menossa, minä vaan kysyn?

Ja sitten ihmetellään miksi meitä uskovaisia moititaan!

Äänestä

Parannuin lestadiolaisuudesta kun aloin ajatella kriittisesti enkä antanut uskonnolle yhtään tasoituspisteitä, ts. asetin Raamatun sisältämät, luonnonilmiöitä ja -tapahtumia esittävät kertomukset naturalistiseen testiin. Raamattu hävisi 6-0.

Väitetään, että Raamatussa on oleellista ainoastaan pelastushistoria ja että Raamattu ei olisi luonnontieteen oppikirja. Ei se olekaan, mutta niin on pelatushistoriakin reikiä täynnä kun antaa itselleen luvan ajatella ja vapauttaa itsensä perinteisen uskonnollisten oletusarvojen kahleista.

Äänestä

Ateismi ei ole lahko. Teisteillä on omia lahkoja ja kaikki kuuluvat johonkin, mutta ateistit eivät kuulu lahkoihin. Tämähän se juuri on ateistin ja teistin ero. Ateistit ovat neutraaleja uskon suhteen ja teistit eivät.

Äänestä
  • Lisäksi ateisteja ei keskenään yhdistä mikään muu kuin se että ei pidetä jumalia todellisina olentoina. On liberaalewja ateisteja, vasemmistolaisia ateisteja, oikeistolaisia ateisteja, konservatiivisia ateisteja, sivistyneitä ateisteja ja juntteja ateisteja... ja kaikkea näitten väliltä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lestadiolaisuskosta kirjoitti:

Näinkin voi käydä

http://freepathways.wordpress.com/2011/10/03/minusta-tuli-ateisti/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu