Castrosika on estänyt kuubalaisia

ulkomaille jo 50 vuoden ajan.

Sitä kutsutaan demokraattiseksi sentralismiksi eli diktatuuriksi.

hohohohohoh...
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kuubalaisia lääkäreitä on Etelä- ja väli Ameriikassa pilvin pimein. Myös Afriikassa työskentelee paljon kuubalaisia lääkäreitä. Kuubalaisia lääkäreitä on eniten maailmassa, asukaslukua kohti. Niin paljon, että riittää auttamaan myös ulkomaille. Intian väestöstä 95% ei koskaan voi matkustaa ulkomaille. Kiinalaisistakin vain alle puolet. Jos voisivat, ilma saastuisi niin, ettei sitä voisi enään hengittää. Afriikassa ja Etelä Ameriikassa tilanne on sama. Ihmisillä ei ole mahdollisuutta matkustaa ulkomaille. Myös Aasian muissa maissa ei kansalla ole mahdollisuutta ulkomaan matkoihin. Avaaja näyttää olevan vähänjärkinen, tai huumeriippuvainen, kun tekee noita Kuuba-avauksia, monta viikossa.

Äänestä
  • HAITa Pas ka= Hai S tA Pas kA !

    Äänestä

järkensä menettänyt viemäriRotta.

Äänestä

Muistuu mieleen, kun ennen oli sama ongelma: Neuvostoliitto estää kansalaisia matkustamasta. No CCCP romahti. Ja täällä oltiin huolissaan että miksi ne pääsee matkustamaan.

Kuuba on joutunut USA:n terrori-iskujen kohteeksi lukuisia kertoja.
Ja kauppasaartokin ollut yli 50 vuotta!

Viva CUBA !

Äänestä

Mutta hyvä että HAITI on kehittynyt maa.

Presidentinvaaleissa 1990 valtaan nousi suuren kansansuosion taakseen saanut entinen katolilainen pappi, Jean-Bertrand Aristide. Hän ei kuitenkaan ehtinyt olla vallassa kokonaista vuottakaan, ennen kuin väitetysti taloudellisen eliitin kannattamat sotilasjohtajat kaappasivat vallan syyskuussa 1991. Muutaman vuoden kestänyt sotilaiden valtakausi sai aikaan yli 40 000 ihmisen pakolaisaallon, ja muutamia tuhansia sai surmansa väkivaltaisuuksissa. George Bush vanhempi tuomitsi vuoden 1991 sotilasvallankaappauksen virallisella tasolla, mutta Yhdysvaltain tiedustelupalvelulla, CIA:lla, oli useiden lähteiden mukaan tiiviit siteet vallan kaapanneisiin sotilaisiin, kuten kaappausta johtaneeseen kenraali Raoul Cedrasiin. Emmanuel Constant -niminen sotilasjohtaja kertoi itse CBS:n 60 Minuuttia -ohjelmassa suhteestaan CIA:han. Sotilasvallan jäsenten on kerrottu saaneen rahaa CIA:n kautta vielä kaappauksen jälkeenkin. YK:n ja OAS:n (Amerikoiden valtioiden järjestö) yrittämät neuvottelut sotilashallinnon kanssa kariutuivat, kun hallinto ei osoittanut halua pitää kiinni tehdyistä sopimuksista.

Äänestä

Entäs Urpo Leppäsen ANA ??

Äänestä

Sitä kutsutaan myös USAn taloussaarron seuraukseksi!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


matkustamasta kirjoitti:

ulkomaille jo 50 vuoden ajan.

Sitä kutsutaan demokraattiseksi sentralismiksi eli diktatuuriksi.

hohohohohoh...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu