AMK

Eikö Varmola ole nyt tyytyväinen kun maakunnan amk-yksiköt poistuvat?
10125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Jaa'a. Noinkin asian voi nähdä. Jos on putkinäköinen ja asioita tuntematon. Eikö olisi parempi, että Seinäjoella ja maakunnassa olisi toimiva, monipuolista koultusta antava korkeakoulu kuin että pitämällä härkäpäisesti kiinni niistä pienistä toimipisteista vaarannetaan KOKO korkeakoulun tulevaisuus. Jos oltais kuunneltu ministeriön ohjeita jo aikaisemmin, yksiöitä oltais keskitetty ja opiskelupaikat ja työt olis säilyneet. Vaikkakin seinäjoella, mutta olisivat säilyneet. Innolla oltiin tohkeissaan pysymässä asemissa maakunnissa ja tässä on tulos. Niin, Varmola ei ole tätä päätöstä tehnyt. Kyllä takana on isommat voimat kuiten opetus- ja valtiovaraniminiseriö.

Äänestä

Puhutaan , että koulutusta pitäisi kehittää, niin nuorten kuin vanhempien.
Ja samalla kuitenkin ollaan koulutuspaikkoja vähentämässä. Ajattelisin,
että eikö olisi mahdollista koulutuksen suuntaa tarpeelliseen suuntaan
kehittää, eikä suinkaan kokonaispaikkoja vähentää.

Ristiriitaisena kyllä koen, koulutuspaikkoja vähennetään ja samalla kuitenkin
koulutuksesta on tarvetta.

Ps. Sedu yritti taklata Yrittäjäopistoakin, vaan eihän sitä nyt kaikkeen voimat
riittäneet. Kiitos ja kunnia Kauhavalaisille

Ps.Ps Jääräpäille: minä kun en ymmärrä, että kaikki viisaus on tuolla etelässä ja sitäkään, että kaikki pitää Seinäjoelle keskittää. Tuntuu että
tarvittaisiin "Ei- Seinäjoelle" liikettä

Äänestä
  • Hyvinhän se onnistui ei Seinäjoelle -liike noiden lopetettavien aloituspaikkojen osalta. kateus vie kalatkin vedestä, sanoo vanha sananlasku.

    Äänestä

  • Arvoisa nimimerkkin näin ajattelen! Mahtaako mennä puurot ja vellit sekaisin. Siis: Sedu on ihan eri asia kuin SeAMK.

    Äänestä

Ei minusta mistään kateudesta ole kyse Seinäjoen ylivallan vastustamisessa.
Se nyt vain ei ole niin kuin Seinäjokiset sanovat, että vahva keskustapaikka
tarkoittaa vahvaa ympäristöäkin. Vaan juuri päinvastoin. Seinäjoen kasvu syö
ympäristökuntien leipää.
Voiko asialle jotain tehdä on taas toinen kysymys,mutta kyllä minusta tämä
kehitys , jota nyt eletään kuihduttaa pienemmät ympäristökunnat.

Äänestä

joo, jääräpäät piti kiinni siitä, että syrjäkylissä pysytähän! Sitä saa mitä tilaa... tiedossa oli, että valtiovallan tahto on toinen. Niin että ittiään saa syyttää. Mutta kun kun kaikenmaailman poliitkkotollot, jokka ei asioista tierä ja jotka vaan haalii maakunnan ääniä, teköö päätöksiä, niin loppuu koko amkki vielä. Kuinka sitte suu pannaha?

Äänestä

Tarkoittaako tuo edellinen ajatus sitä, että valtiovallan tahto on Jumalan
sanaa, jos niin noin on niin väärin olemme edustajamme valinneet.

Tuon voisi myös tulkita, niin että Seinäjoen ulkopuolinen koulutus pitäisi
lopettaa, eiköhän samalla lopeteta pienet paikkakunnat muutenkin ja
siirrytä kaikki Seinäjoelle, sehän valtiovallan tahto näyttää olevan

Äänestä

Aikaisemmin tuli sanottua esim. Ähtärin tilanteesta, että kyyti tulee olemaan kylmää. Nyt ei tartte sanoa enää kuin, että kyyti on kylmää.

Jääräpäät vastuuseen!!

Äänestä
  • Jumalan sana on hyvinkin tulkinnavaraista, mutta valtiovallan komennoissa ei jää tulkinnoille varaa. Jääräpäillä peiliinkattomisen paikka. Keväällä oltiin kyllä kovaa poikaa, mutta nyt ei jäänyt käteen kuin musta-pekka. Vastuussa olevat nyt rivihin selittäämään kuorossa, mitä tuli tehtyä.

    Äänestä

Hyvinpä sanoit nimimerkki amki kuihtuu. Amkin yhtymähallitus nyt esiin ja tilinteolle. tämä oli täysin ennakoitavaissa keväisen tyhmyyspäätöksen jälkeen. Teksisi mieli sanoa kuin Kekkonen aikanaan - ja miksi en sanoisi: Saatanan tunarit!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


2.aste kirjoitti:

Eikö Varmola ole nyt tyytyväinen kun maakunnan amk-yksiköt poistuvat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu