CRP...

joku tietävä, kerro?

Voiko CRP olla koholla vaikka kuumetta ei olisikkaan?
Mietin tässä vain,että kuulinkohan ihan oikein, kun soitin lapsen verikokeiden tuloksesta, että CRP oli 50, kun lapsella ei ole kuumetta tippaakaan..
Ajattelin vain,että kuulinkohan nyt ihan oikein..Kyllä kysyin vielä,että "niin oliko se CRP" ,ja vastaus oli kyllä, mutta en hokannut,että sanoiko hoitaja 5 vai 50.
Haluan nyt vain saada tietää, että voiko se tosiaan olla koholla vaikka ei kuumetta olisikkaan..

5

10186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ssads

      Meillä oli lapsella angiinakierrettä ja lapsella ei kuumetta, mutta CRP oli usein koholla, joten siitä aina tiedettiin että ei kunnossa lapsi. a

    • ei aina koholla

      Ja muista myös,että CRP ei kaikissa sairauksissa ole koholla lainkaan..voi olla täysin normaali CRP, mutta lapsi voi olla silti sairas.
      Ja CRP voi myös olla vain hyvin lievästi koholla, mutta lapsella voi olla jokin sairaus siltikin.
      Kannattaa seurata lapsen yleisvointia ..siitä tietää aika paljon.

    • certpti

      Mulla CRP 124 ja lämpo alilämmön puolella, joten voi.

    • 2 äiti

      Ihan hyvin voi olla. Läheskään kaikki tulehdukset eivät nostata kuumetta. CRP:n koholla olo viittaa yleensä bakteeritulehdukseen. CRP:n suuruus ei kerro kovinkaan paljon tulhduksen vakavuudesta eli CRP voi olla korkea ja itse tulehdus kuitenkin lievähkö tai toisin päin. Kuitenkin jokin tulehdus elimistössä on, kun CRP nousee. Arvo 50 kerto, että tulehdusta on, mutta se ei vielä ole mitenkään välyyttävä, varsinkin, kun siihen ei liity yleisoireita esim. kuumetta.

      Lisäksi CRP reagoi hitaasti. Eli CRP alkaa nousta vasta n. 12 tuntia infektion alkaessa ja vastaavsti CRP voi olla koholla vielä ainakin vuorokauden tulehduksen loppumisen jälkeen.

      Kai lapselle määrättiin jotain jatkotutkimuksia? Eli kai teillä on tiedossa miksi CRP on koholla? Tai ainakin kontrolli, jossa varmistetaan, että on laskenut.

      • Läkare

        Okei eli siis...
        Crp tutkimustahan käytetään siis paljon sen takia, että tulos on nopea ja suht. Luotettava. (Parempi kuin lasko tulehdusarvoja kun mitataan) Crp reagoi aika nopeasti tulehduksen/sairauksen alkaessa ja se ei tosiaan siis aina tarkoita että kyseessä olisi bakteeri-infektio. Kun CRP normaali skaala on 0-10mg/l viittaa lievä nousu, n. 10-100mg/l, virusperäiseen infektioon, kun taas bakteeri-infektioissa crp nousee yleisesti yli 100mg/l.

        Mutta jokatapauksessa tulehdusta on kun crp on 50 ja se voi siintä joko nousta tai laskea, lääkkeillä tai ilman.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      88
      1651
    2. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      77
      1273
    3. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      179
      1234
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      55
      952
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      911
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      898
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      888
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      833
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      822
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      789
    Aihe