Minulla olisi haaveena perustaa oma koirien vaatemallisto, jota myytäisiin esim. kaikissa Musti&Mirri-kaupoissa jne. eli aika suurista volyymeista olisi kyse. Malli on ihan minun oma eikä samanlaista ole tullut vastaan edes ulkomaisilla sivuilla. Kilpailua ei käytännöllisesti katsoen olisi ollenkaan, koska malli on suunniteltu erikoisemmille koiraroduille eli sellaisille, joille esim. Hurtan perusmallit ei istu hyvin. Minulla on tällä hetkellä toiminimi ja valmistan tämän mallin mukaisia vaatteita mittatilauksesta. Jos nyt siis haluaisin saada tästä vähän isompaa toimintaa, mitä pitäisi tehdä? Paljonko esim. tarvittaisiin lainaa? Mistä ylipäänsä aloittaa? Kannattaisiko tehdä alustavia kyselyjä eläintarvikeliikkeisiin, että olisiko kiinnostusta minun tuotteeni myyntiin, onko sellainen tapana? Miten sitten, jos palkkaan ompelijoita, kun en tiedä yhtään esim. palkkauksesta, tuotantomääristä jne.
Mitä vaatemalliston perustaminen vaatii?
haaveena
7538
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
>>Kannattaisiko tehdä alustavia kyselyjä eläintarvikeliikkeisiin, että olisiko kiinnostusta minun tuotteeni myyntiin, onko sellainen tapana?>>
No ei tietenkään ole tapana, eikä enää silloin kannatakaan, koska olit kerta jo edellä asettanut "suuret volyymit" tarkan suunnitelmasi lähtötietoihin.
Lähetät vaan saman tien tavaroitasi menemään sinne MustiMirrien liikkeille, kuormalavoille pakattuna. Kyllä ne sieltä tulee myytyä. Itsekin liikkeissä mieluummin varmaan juuri volyymikauppaa tekevät, eivätkä näprää.
Meinasin revetä kun tämän luin kommenttisi "Napakka pläni!". Nauraminen tekee välillä hyvää :-)))
Ihan oikeasti toivon, että "haaveena" kirjoitti vitsinä, mutta aina ei voi olla varma siitäkään.
^Kiitos. tämä kommentti oli suureksi avuksi!
Eurokankaalla oli mol.fi-palvelussa ilmoitus, jossa haettiin alihankintaompelijaa: "Työ tehdään ompelijan omissa tiloissa ja ompelija myös hoitaa itse töiden kuljetuksen ommeltavaksi sekä takaisin myymälään." Töistä maksavat kappalehinnan. Jotain tällaista systeemiä olin itsekin ajatellut. Kysymys kuuluukin, kuinka paljon tuo kappalehinta olisi? Jos vaikkapa yhden takin hinta kuluttajalle on 50e.
"Kysymys kuuluukin, kuinka paljon tuo kappalehinta olisi? Jos vaikkapa yhden takin hinta kuluttajalle on 50e. "
Varmaan kannattaakin sun kysellä just täältä, meiltä, netin osavilta ompelijoilta.
Eikä missään tapauksessa sille Mol:lissa ilmoittelevalle ompelijalle tietenkään soittaa.
Netin kautta kysellen ja haahuillen, silleen ne tällaiset nykyään selvii parhaiten.
Eikö täällä kukaan osaa sanoa paljonko ompelijan palkka on?
Googleta "palkka ompelija" sanoilla. Jos löydät jonkin hyvän tuntihintalukeman sieltä, niin tilaa saman tien joltain ompelijalta niitä koiratakkeja vaikka 100 kpl aluksi.
Kyllä se ompelija ne takit tekee, just sillä hinnalla kuin oli hinta mitä Googlesta löytyi. Ja mitä hintaa keskusteluryhmistä kuulit.
Kaikki ompelijat tekee koiratakkeja sillä hinnalla kuin on noista lähteistä kerrottu.
Jatka vaan se plänisi kanssa, tämä etenee oikein hienosti nyt, kun pelkäät puhelinta.
Puhelimen pelkääjien ei kannattaisi alkaa yrittäjiksi. Mutta koeta nyt sitten kuitenkin vaan edelleen, tolla kummallisella tavallasi.
Teetä urakalla. Jos myyntihinta (tukku) on vaikka 100€, ja haluamasi kate on 50%, niin ostat takit alihankkijalta 50 eurolla. Ensin teetät pari mallia omilla rahoillasi, teet myyntiesitteen ja lähdet kiertämään liikkeitä ja ottamaan tilauksia.