Olisi kysymys.

Kysyvä vastaa

Toivottavasti tähän osaa joku vastata.
Kysymys on siitä että kun tieteessä täytyy kaikki olla todistettua ennenkuin se nähdään ns. totena.
Eikös se noin jotenkin mene.
Mitenkä sitten on mahdollista että osa tiedemiehistä pitävät sitä totena että Jeesus kuoli ristillä, vaikka siitä ei ole mitään todistetta?
Asia on vain mainittuna muutamalla rivillä Raamatussa.
Se ei riitä todisteeksi, koska on myös täysin mahdollista että ristillä kuollut henkilö olisi llut joku muu, joka olisi vain vaihdettu ja Jeesuksen annettu elää.
Suurin osa niistä henkilöistä jotka olivat läsnä eivät tunteneet edes tunteneet jeesusta.
Niin se kysymys oli tuolla edellä.
Kiitos :)

Toinenkin kysymys olisi vaikka se voi tuntua kaukaa haetulta, mutta kysympähän nyt samalla.
Ja voipihan tuo ollakki ettei kukkaan ees tähän vastaakkaan,
mutta kirjotan hiljaa jos joku ei lue noppeesti.
Mutta minua on askarruttanut tieteen todenperäisyys, kska uskoisin näin että tiedemiehissä löytyy myös niitäkin henkilöitä jotka uskovat vanhaan testamentiin siltä että Jumala olisi antanut nämä kymmenen käskyä Moosekselle silloin vuorella.
Tänä päivänä kuitenkin tiedämme ettei se välttämättä ole totta.
Kun ajattelemme viimeistä hiukkaskiihdytystä joka meni tavallaan uskomuksien yli.
Ikäänkuin Kvanttiseksi jutuksi, ja sehän tarkoittaa että kaikki onkin loppupelissä fyysisesti olematonta.
Joten Jumala ei voi olla mitenkään erillinen käsite, vaan me olemme se mikä on aina ollut.
Joten Jumala ei voi ilmestyä meille fyysisesti, koska Se ei ole fyysinen.
Tosin Jumalan osat kuten ihminen ja se mitä me emme pysty näkemään arkisessa fyysisessä elämässämme. Voi ilmestyä fyysisesti sisältäen kuitenkin hyvin paljon valoa josta kaikki loppupelissä koostuu.
Että Moosekselle ei voinut ilmestyä Jumala, vaan Jumalan osa ainoastaan.
Silti hyvin paljon ihmisistä uskoo siihen miten se on Raamatussa kirjoitettu.
Vaikka sitä ei ole koskaan edes todistettu muuten kuin että meille on syötetty uskomus jota pidämme totena.
Joka on kuitenkin illuusio.
Kysymys kuuluu että pystyykö tiedemies kumoamaan itseltään Kristillisen vakaumuksen edellämainituissa asiaoissa työ moraalinsa mukaan?

11

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eivät uskonnot ole tiedettä, uskontojen tutkiminenkin, teologia, vain osittain ja eräillä tutkijoilla.

      Ihmisluonnon ristiriitaisuuksiin kuuluu kuitenkin, että monet tiedemiehetkin ovat uskovaisia, ja useimmat pystyvät loogiseen ja analyyttiseen tieteen tekoon lähes millä alalla tahansa epätieteellisestä vakaumuksestaan huolimatta. Tuollainen on tavallaan henkistä kaksoiselämää, mutta jotkut pystyvät siihen ilman vaurioita.

      • Kysyvä vastaa

        Huijaako uskovainen tiedemies itseään siinätapauksessa uskonasiassaan?
        Perustellessaan uskonsa uskomukseen.


      • Kysyvä vastaa kirjoitti:

        Huijaako uskovainen tiedemies itseään siinätapauksessa uskonasiassaan?
        Perustellessaan uskonsa uskomukseen.

        Itse nimittäisin sitä itsepetokseksi. Onhan siihen itse kukin syyllinen aina välillä, pienissä ja valitettavasti toisinaan myös isommissa asioissa...


    • Historia ei ole luonnontiedett, tutkittavaa asiaa ei voida varsinaisesti todistaa toistettavilla koeasetelmilla. Luotettavaksi jonkin teorian tekee se, että se on mainittu usessa eri lähteessä, jotka todennäköisesti ovat riipumattomia toisistaan. Valitettavasti en osaa mainita sinulle mitään asiakirjojen nimiä, mutta käsittääkseni juuri tästä on kyse Jeesuksen ristillä killumisesta. Asia mainitaan siis muuallakin kuin vain Raamatussa.

      Mitä tulee uskoviin tiedemiehiin, en näe tässä asiassa mitään erikoisen suurta ristiriitaa. Eivät uskonnottomatkaan ihmiset ovat täysin analyyttisiä ja rationaalisia, arkipäivän elämässä kaikki ei millään voi noudattaa tieteen tutkimukselle asettavia vaatimuksia. Kuka omaan kokemukseen nojaten uskoo että kaikki miehet ovat sikoja tai naiset huoria, joku uskoo perusteettomasti omiin kykyihinsä kun taas toisella on huono itsetunto. Ei kai uskonto niin erilaista ole. Tutkimuksen kriteerit ovat tutkimuksessa, kun taas tiedemiehen mahdollinen uskonnollisuus liittyy häneen yksityishenkilönä.

      • Kysyvä vastaa

        Kiitoksia vatauksista.
        Mutta haluaisin vielä tuoda aiemminkin esitetyn kysymyksen, joka koskettelee syvemmällä tai oikeastaan kevyemmällä tasolla jokaista ihmistä maapallolla.
        Huijaako uskovainen tiedemies itseään siinätapauksessa uskonasiassaan?
        Perustellessaan uskonsa uskomukseen.


      • Eipä ole Jeesuksen elämästä ja kuolemasta mitään ulkopuolisia aikalaisdokumentteja, joten sille, että et osaa niitä mainita on luonnollinen selitys.


      • Kysyvä vastaa
        Kollimaattori kirjoitti:

        Eipä ole Jeesuksen elämästä ja kuolemasta mitään ulkopuolisia aikalaisdokumentteja, joten sille, että et osaa niitä mainita on luonnollinen selitys.

        Sekin on mahdollista että dokumenttejä on, mutta vallitsevan systeemin sekä tilaanteen mukaisesti niitä ei voida julkaista, koska niitten pelätään muuttavan liian paljon.



      • minubyvt
        Kysyvä vastaa kirjoitti:

        Kiitoksia vatauksista.
        Mutta haluaisin vielä tuoda aiemminkin esitetyn kysymyksen, joka koskettelee syvemmällä tai oikeastaan kevyemmällä tasolla jokaista ihmistä maapallolla.
        Huijaako uskovainen tiedemies itseään siinätapauksessa uskonasiassaan?
        Perustellessaan uskonsa uskomukseen.

        "Huijaako uskovainen tiedemies itseään siinätapauksessa uskonasiassaan?
        Perustellessaan uskonsa uskomukseen."

        Tuskinpa yksikään tiedemies/tiedenainen on mikään kiihkouskovainen. Nimittäin nämä "kiihkoilijat" uskovat niin vakaasti Raamatun tarinoihin, että heidän päätään on lähes mahdoton kääntää. "Jumala loi kaiken".


        "Sekin on mahdollista että dokumenttejä on, mutta vallitsevan systeemin sekä tilaanteen mukaisesti niitä ei voida julkaista, koska niitten pelätään muuttavan liian paljon."

        Jos onkin niin kyse ei ole ainakaan mistään Jeesus Jumalanpojasta.


      • se_vinee kirjoitti:

        http://www.nic.fi/~vlahsrk/tekstit/jeesushi.html

        Aikalaisdokumentteja ei siis löydy, mikä mielestäni on melko merkillistä: onhan Raamatussa kerrottu myös Palestiinan levottomuuksista maanjäristyksestä lähtien, joille ei löydy mainintaa mistään muualta. Esimerkiksi pelkkä ajatuskin, että Herodeksen asemiehet olisivat murhanneet vasallivaltion kaikki poikalapset roomalaisten siihen puuttumatta on naurettava. Täysiverinen satu, jolle löytyy esikuvia varhaisemmassakin mytologiassa.


    • Kysyvä vastaa

      Toki olihan Jeesuksella elämä ennen kuin tuli ns. kuuluisaksi Palestiinassa.
      Tämäkin on mielestäni mielenkiintoinen tarina Hänestä.
      http://eidualistinen.blogspot.com/2011/01/jeesuksen-elaman-salatut-vaiheet.html

      Mutta tietyllätapaa nyt eksyimme siitä kysymyksestä jolla tämä keskustelu lähti käyntiin.
      Ymmärrän hyvin että uskonto ei oikein ole tieteen laji, mutta olen huomannut että Kvanttisuus on nostanut hienoisesti päätään nykyisin.
      Ja sehän tarkoittaa että hyvin paljon vanhoja fysiikkaan perustuvia uskomuksia tulee purkautumaan.
      Mutta näinhän tiede etenee. Ottaen huomioon kaiken mitä irti saa.
      Tämän seurauksena myös tulevat tarkastelun kohteeksi arkiset uskomuksemme.
      Kuten mainitsin tämä hiukas juttu viimeksi murti uskomuksen Einsteinin teorian olevan totta.
      Ja silläpohjalla asettelin kysymyksen, että huijataank uskomus asioissa loppupelissä vain itseään, kun kuitenkin tieteenparissa ollaan hyvin tarkkoja siitä mitä tiedetään, ja ne täytyy pystyä perustelemaan.
      Mutta nyt kun menimme sen tietyn rajan yli, niin henkilökohtaiset uskomuksemmekin saivat uuden perspektiivin.
      Joten jos tiedeihminen ei ole rehellinen itselleen, niin hänellä on myös kehityttävä työssään ollakseen rehellinen omassa uskomuksessaan, ja kantaen vastuun itsestään.

      En tiedä menikö tämä juttu jo harakoille.
      Toivottavasti joku vastaisi tohon alussa olleeseen kysymykseen koskien Moosesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe