Tässä pikaohje Google aloittamiseen. Eli 1.Seinä, 2.Inbox ja 3.Chat.
1.Seinä:
Google ei voi kirjotella toisten "seinille" vaan ainoastaan kommentoida toisten seinilleen lähettämiä kirjoituksia, linkkejä, sijainteja yms sisältöä. Eli jos sun kaveri ei ole ikinä kirjoittanut mitään ni et voi kirjottaa sen seinälle mut sitten kun kirjoittaa ensimmäisen statuspäivityksen niin homma muuttuu enemmän fb:n kaltaiseksi. Näin estetään että ihan kukavaan ei pysty tulemaan kirjottelemaan sun seinille. Jos haluat kirjoittaa kaverille ni laita statuspäivitykseen vastaanottajan nimeksi vain se tai joku piiri mihin oot sen lisännyt. (Statuspäivityksen voi kirjottaa myös näin: " etunimi sukunimi, mitä kuuluu??")
Inbox:
Google voit lähettää inbox viestejä kirjottamalla statuspäivityksen vastaanottajaksi vain yhden henkilön tai vaikka email osotteen jollekkin joka ei edes ole Google plussassa. Varsinainen Google inbox on kuitenkin gmail. Google profiiliin saa halutesaan laitettua "send email" napin jollon kukavaan voi lähettää sulle mailia ilman että saa tietää sun mail osoitetta.
Chat:
Google Chat eli GTalk toimii sillätavalla että kaikki kontaktit ei automaattisesti ole chatissa vaan pitää kysyä toiselta lupa näkyä sen chatissa. Tämä onnistuu kirjottamalla toisen email osote chatin päällä olevaan kenttään ja painamalla "invite to chat". Sit toisen pitää hyväksyä se ja senjälkeen olette ikuisia chattikavereita. Ihan fiksua sinänsä että ihan kaikki ei ole automaattisesti sun chatissa.
Ajattelin kirjoittaa nämä tähän kun oli aluksi itselle epäselviä.
Googlessa voit myös katsoa kaikki tiedot mitä Googlella on sinusta ja halutessasi poistaa niitä täällä:
www.google.com/dashboard
Halutessasi voit myös kytkeä asetuksista pois päältä esim google hakuhistorian ja poistaa vanhat haut.
Google+ pikaohje
6
743
Vastaukset
- gooogle
Kannattaa muistaa että yksi ihminen voi olla useammassa kuin vain yhdessä piirissä.
Joku saattaa olla esim piireissä: "ystävät", "golf kaverit", "kouluryhmä".
Itse pidän ystävät piirissä lähes kaikki siten että sinne voi kirjoittaa ikään kuin kaikille.- hmmh
Nämä tiedot ovat jo vanhentuneet. Google kehityy nopeasti :)
- olennaisin ohje
Suosittelen kaikille ehdottomasti kokeilemaan Google hienointa ominaisuutta eli hangout videopuhelua jossa voi olla mukana maksimissaan 10 hinkilöä.
Painat vain oikeasta laidasta hangout nappia ja valitset mille piireille/henkilöille annat mahdollisuuden liittyä videokeskusteluusi. Kun olet avanut hangoutin niin se näkyy valitsemiesi kavereiden uutisvirrassa ja he voivat liittyä klikkaamalla sitä.
Pian huomaat että kavereita rupeaa ilmestymään. Koko homman idea on etä kaikkien videot näkyvät pienissä neliöissä ruudun alapuolella mutta aina parhaillaan puhuvan henkilön videokuva tulee isoon ruutuun. Toimii yllättävän hyvin ja suosittelen kaikille kokeilemaan. Voittaa skypet yms mennentullen.
Jos kaverisi on avannut hangoutin niin voit liittyä siihen myös puhelimellasi.
http://www.youtube.com/watch?v=QN38vHZjWXw - G+Dude
Tässä hyvää settiä plussasta:
http://www.youtube.com/watch?v=nGugj1ym594 - FeisPanic
Facebookissa on omat riskinsä!
http://www.takethislollipop.com/ - mielenkiiintoista
Facebookin osaomistaja ja perustajajäsen Sean Parker sanoo että aktiivisimmat käyttäjät ovat siirtyneet pois facebookista Google / Twitteriin.
http://www.telegraph.co.uk/technology/facebook/8833593/Facebook-power-users-have-gone-to-Google-and-Twitter.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä272279Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri281626Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle
Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t241403- 891402
Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4171072- 1211024
Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha624916Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet
Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa234866kamera hakokylässä
kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!13734- 10710