Kreationismin puolesta

12

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • a.

      Heinäsiorkoilla ei ole havaittu olevan kehitysopillisia vähittäisen kehittymisen todistavia sukupuita joten ne on luotu täysin valmiiksi.

      Tämä oli suora vastaus ilman jengoja, joten pitäisi kelvata.

      • Kakka_pylly

        Eihän kukaan ole myöskään havainnut että ne olisi luotu täysin valmiiksi.


      • a ei petä

        "Heinäsiorkoilla ei ole havaittu olevan kehitysopillisia ..."

        Jos johonkin voi maailmassa luottaa, niin se on Jumalan välinpitämättömyys ihmisten kärsimyksistä ja nimimerkki a:n kykyyn ymmärtää väärin jokainen lukemansa teksti.

        Artikkelissa ei puhuttu mitään heinäsirkoista!

        Heinäsirkkoja (Caelifera) on muuten suunnilleen 10.000 lajia. Kumma että ne kaikki näyttää heinäsirkoilta. Sirkkoja (Gryllidae) on "vain" 900 lajia.


    • Logiikkasi on mallia korkkiruuvi, miksi heinäsirkat eivät olisi kehittynet asteittain vanhoista lajeista samoin kuin muutkin lajjit ovat kehittyneet?

      • a ei petä

        "miksi heinäsirkat eivät olisi kehittynet asteittain ..."

        Mikä muu selittää 10.000 heinäsirkkalajin yhteiset ominaisuudet, jos ei yhteinen kantamuoto? Yhteinen Luoja ei ole selitys, koska onhan sienieläimillä ja koralleillakin kreationistien väitteen mukaan sama Luoja kuin heinäsirkoilla.

        Ja artikkelissahan ei puhuttu heinäsirkoista. mutta modernia tieteellistä kreationsismia edustava a on tunnetusti ihan ulapalla kaikesta biologiaan liittyvästä. Sehän on edellytys, että yleensä voi olla kreationisti.


      • Apo-Calypso
        a ei petä kirjoitti:

        "miksi heinäsirkat eivät olisi kehittynet asteittain ..."

        Mikä muu selittää 10.000 heinäsirkkalajin yhteiset ominaisuudet, jos ei yhteinen kantamuoto? Yhteinen Luoja ei ole selitys, koska onhan sienieläimillä ja koralleillakin kreationistien väitteen mukaan sama Luoja kuin heinäsirkoilla.

        Ja artikkelissahan ei puhuttu heinäsirkoista. mutta modernia tieteellistä kreationsismia edustava a on tunnetusti ihan ulapalla kaikesta biologiaan liittyvästä. Sehän on edellytys, että yleensä voi olla kreationisti.

        Vastenmielinen valehteleva vajakki kuvittelee, että heinäsirkka on laji.
        Tieteenaloihin, jotka ovat hänelle tyystin käsittämättömiä lisättäköön (tilastotieteen lisäksi) myös entomologia.


      • Apo-Calypso kirjoitti:

        Vastenmielinen valehteleva vajakki kuvittelee, että heinäsirkka on laji.
        Tieteenaloihin, jotka ovat hänelle tyystin käsittämättömiä lisättäköön (tilastotieteen lisäksi) myös entomologia.

        Vastaava oli se eräs kreationisti joka taannon väitti kalan olevan laji, ja eri kalalajit ainoastaan rotuja :D

        "Tieteenaloihin, jotka ovat hänelle tyystin käsittämättömiä lisättäköön (tilastotieteen lisäksi) myös entomologia."

        Helpompi olisi tehdä lista tieteenaloista, joista hän ymmärtää auttavasti edes perusteet.


    • asianharrastaja

      Kreatodisteen tästä saa pelkällä uskolla (niinhän ne muutkin tehdään). Hyvä todiste tämä sensijaan on tiedeuutisoijien vimmasta inhimillistää eläimiä, jotka tekevät mitä tekevät geneettisesti saadun vaistonsa ohjaamina.

      Vai arveleeko joku koirassirkan ajattelevan "kaikki puolison ja lasten puolesta" siinä loikkaamista hidastellessaan.

      • toki

        "" Sirkkojen käytös saattaa johtua vallitsevista olosuhteista kuten vihollisten määrästä. Tutkijat epäilevät, että joinakin vuosina sirkkapopulaatio saattaa käyttäytyä itsekkäämmin kuin toisina."""

        Miten sirkkapopulaatio osoittaa eriasteista itsekkyyttä?
        Ihanko koko populaatio? Ristiriitainen ilmaisu.


    • Sirkan 4 jalkaa

      A pärskii jauhoja ja ihmettelee, että mikä ihmeen ero kenttäsirkalla, heinäsirkalla ja Sirkka tädillä oikein on?

      • a.

        Sirkka-tädillä ainakin on munat :D


      • Tahdoinko tietää?
        a. kirjoitti:

        Sirkka-tädillä ainakin on munat :D

        Hyvä että olet tarkistanut.
        Kerro lisää suvustasi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      17
      2254
    2. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      219
      1876
    3. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      207
      1752
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      102
      1431
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      48
      1326
    6. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      54
      1139
    7. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      174
      1125
    8. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      89
      1031
    9. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      937
    10. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      14
      891
    Aihe