kun Soppakoulusta aioitaan vähentää tai siirtää 40 opiskelijapaikkaa Seinäjoelle.
Tilat ovat hyvät, opiskelijoita riittää. Joidenkin pitäisi nyt herätä, koska
kyseessä on Kauhajoen verotuloihin montaa kautta vaikuttava
vähennys. Esim. kauppojen asiakkaita tulee olemaan yli 50 vähemmän.
Tilat ovat hyvät, opiskelijoita riittää. Joidenkin pitäisi nyt herätä, koska
kyseessä on Kauhajoen verotuloihin montaa kautta vaikuttava
vähennys. Esim. kauppojen asiakkaita tulee olemaan yli 50 vähemmän.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tajuatteko te hei ollenkaan mitä puhutte. Hei haloo! Haluttekste., jotka kynsin hampain koitatte pysyä siellä soppakoulussanne, että koko koulutus häviää EP:lta . sillä niin siinä käy. Eiks muka oo parempi että voi opiseklla alaa Seinäjoella, kuin että joutuu meneen Helsinkiin tai ties mihin. Siis: me eletään nykyaikaa ja väki vähenee, ei voi pitää kaikkia kouluja pystyssä. Seinäjoella kulkee junat ja bussit ja lentisikat, sinne tulis muualtakin väkee. Ja sitä paitsi kun ei sinne mielellään haeta, niin ei ole valinnanvaraa ketä otetaan. otetaan kaikki jotka vaan tulee. Ne jotka on ns. hyviä on sanonu, että on tosi tylsää, kun luokassa joudutaan meneen niitten ei niin hyvine tahdilla, että turhaytuu, kun haluis enemmän. Niin että te siis haluutte, että koulutusta on vaan jossain etelän metropoleissa. Ei seinäjoenkaan amkin asema varma ole kun uudet lait tulee voimaan.
Eiköhän tässä nyt ole asiat niin päin, että TE siellä Seinäjoella haluatte härkäpäisesti keskittää kaikki opiskelupaikat Seinäjoelle. Kun ette saneet koulua/kouluja lopetettua, niin vähennätte "kiusallanne" opiskepaikkoja. Onko tämä nyt joku arvovaltakysymys? Järjen kanssa tällä ei ole mitään tekemistä.
Seinäjoki ei aja keskittämistä, vain hallitus. Lue lehtiä.
Suuri on kaunista! Niinkuin Neuvostolittokin oli aikoinaan! Eli mitään ei olla opittu!
Itse aihetettua. Sen siitä saa, kun ei pysty ajoissa sopimaan asioista. Ei jokaisessa perslävessä tarvitse tuollaista laitosta olla.
Kaupunkilaisten etu jos perinteikäs koulu olis täällä. Ei kannattas tosta noin vaan antaa sitä Seinäjoelle.
Ei ole kysymys siitä annetaanko vai ei. Jos oltaisiin haluttu kehittää ja säästää restonomikoulutus E-P:llä, oltais jo ajat sitten annettu sen mennä Seinäjoelle. Olisi sitä koulutusta edes lähellä, mikäs olis Seinäjoella opiskellessa. Myöhäistä valittaa kun jo on p...a housuissa.
yli 500 kertaa käymään Seinäjoella
Läheteköön vaikka kaikki koulut pois en välitä enään yhtään ,, tätähän tämä meidän eliitti on ajanut... Joo äänestäkää vaan kapua niin kohta kauhajoella ei ole muita kun eläkelääsiä ja pummeja ...
Mieluummin menen opiskelemaan Seinäjoelle kuin Etelä-suomeen. Se on kuitenkin vielä sopivan lähellä ja vuokrataso kohtuullinen verrattuna pääkaupunkiseutuun. Kotonakin pääsee tarpeenvaatiessa käymään myös muulloin kun viikonloppuisin. Mutta toivotaan että paha Seinäjoki ei vie soppakoulua, vaan että se menisi Etelä-suomeen.
Se on ainakin varmaa, että Koomajoki on sopimaton paikka opiskeluun. Mitä muuta täällä voi oppia kuin kähmintää, yhden puolueen diktatuuria ja sianpaskan hajua. Virka- ja luottamusmiehissä on aivan liikaa korruptoituneita ja epärehellisiä ihmisiä. Paikallinen kansanedustaja jäi nolosti kiinni valehtelusta, mutta kepukansassa kannatus vain lisääntyi. Jo riittää. Nuoret kiertäkää kaukaa tämä pohjoinen peräreikä!
Huomaatte varmaan, että tämä viesti poistetaan nopsaan. Paikalliset kähmijät eivät kestä arvostelua.
Saihan se Hannu-Seppo Oskari tähänkin aiheeseen sotkettua koomajoet, keput ja muut katkeruudet.
Pär C:n kirjoituksessa on totta joka sana, valitettavasti. Nuorissa on toivo, mutta vain, jos he kiertävät K-joen kaukaa, ja välttyvät siten K-virukselta.
Saihan palstan virallinen skitsofreniaa poteva kepulainen tähänkin asiaan sotkettua harhansa.
Edellinen kirjoittaja antaa edustavan näytteen kauhajokisesta älystä ja keskustelukulttuurista. Sat sapienti.