nobelin rauhanpalkinto

kuinka moni kepulainen onkaan saanut nobelin rauhanpalkinnon? demareista ei ole saanut kuin yksi tasavallan presidentti martti ahtisaari. siitä tulikin mieleen, että kuinka monta keputaustaista pressaa suomessa onkoon ollut?
868
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

ei yhtään eikä tule

Äänestä

"siitä tulikin mieleen, että kuinka monta keputaustaista pressaa suomessa onkoon ollut?"

Ei niitä ole ollut yhtäkään, eikä tule. Maalaisliitolaisia pressoja on ollut kolme niinkun demaripressaakin, Relander, Kallio ja Kekkonen.Mutta maalaisliitto on jo historiaa, niinkun kohta kepukin.

Kohta saadaan myös kolmas kokoomuslainen pressa. Kaksi on ollut aikaisemmin, Svinhufvud ja Paasikivi.

Äänestä

Naurattaa niin pirusti
kun vastailen itselleni

Äänestä

Martti Ahtisaari ei ollut Nobelin rauhanpalkinnon saadessaan sen kummemmin tasavallan presidentti kuin demarikaan. Virkansa jättäneiden tasavallan presidenttien titteli on nimittäin pelkkä "presidentti". Demareiden jäsenkirjaa Ahtisaari ei puolestaan huolinut takaisin virkansa jälkeen, vaikka sitä hänelle tarjottiin.

Äänestä
  • martti ahtisaari on edelleen tasavallan presidentti niin kun on mauno koivistokin

    Äänestä

  • old_profile_63806 kirjoitti:

    martti ahtisaari on edelleen tasavallan presidentti niin kun on mauno koivistokin

    Tasavallan presidentin toimessa on Suomessa kerrallaan vain yksi henkilö. Se on siis toimi, ei arvonimi. Tätä tointa hoitaa tällä hetkellä Tarja Halonen.

    Presidentti on puolestaan arvonimi samaan tapaan kuin valtioneuvos tai vuorineuvos. Entisistä tasavallan presidenteistä presidentin arvonimi on Martti Ahtisaarella ja Mauno Koivistolla. Myös nykyinen tasavallan presidentti Tarja Halonen on saanut presidentin arvonimen:

    "presidentti: henkilön astuessa tasavallan presidentin toimeen hänestä tulee loppuelämäkseen presidentti ja se on ainoa arvonimi, jonka Suomen kansan voidaan katsoa myöntävän jollekin suoraan - kyseessä on Suomen korkein arvonimi."

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Arvonimi

    Äänestä

  • "Ahtisaari sanoi kuitenkin kokevansa SDP:n ”henkisesti omaksi puolueekseen"".


    Ei kai monikaan johonkin suuntaan kallellaan oleva omista puolueen jäsenkirjaa?
    Ei edes ne, joista kepu teki pakkojäseniä.

    Äänestä

Kekkonen sai Lenin palkinnon.... Olisiko tavalla jos toisella korvannut saamansa ruplakassan kun sai isäntien harrastusmerkin..

Kepulaisille jaellaan govorovin tähtiä ja Leninin kipsipäitä. Sellaisia ovat kaulapantatsuhnien jyrsimät luut

Äänestä

Kommentoi aloitusta


egyptin.parru kirjoitti:

kuinka moni kepulainen onkaan saanut nobelin rauhanpalkinnon? demareista ei ole saanut kuin yksi tasavallan presidentti martti ahtisaari. siitä tulikin mieleen, että kuinka monta keputaustaista pressaa suomessa onkoon ollut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu