Virheellinen parkkisakko?

tiude3

Mietin tänään, onko saamassani maksulapussa kumoamiseen johtava virhe, jos rekisterinumero ja auton merkki eivät täsmää? Kyseinen lappuhan voisi siis käytännössä olla täysin tekaistu.

En kyllä aio maksua maksaa, vaikkei riittäisikään perumiseen, sillä menin vaihtamaan rahaa, jotta voisin maksaa pysäköintimaksun ja lappu oli ilmestynyt tuulilasiin tällä välin. En myöskään yhtään ihmettele, että auton merkki oli väärin: lapun käsiala viittaa lähinnä johonkin räkänokkaan, jonka sisälukutaito ei ilmeisesti ole pelannut sen vertaa, että ymmärtänyt auton oikean merkin, kun se kerran lukee perässäkin...

16

4261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älä maksa.

      Jos siinä on jotain väärin ja se on yksityisen parkkiyhtiön maksu, niin autosi on valokuvattu. Ja korjavat virheen, mutta maksu pysyy.

      Voit tietenkin ottaa yhteyttä ja kannattaakin, mutta joka tapauksessa totetat, että et ole ollut auton kuljettajana. Ja et ole maksusta vastuussa. Et tunne asiaa. Ota kirjallisesti yhteyttä.

      Jos lappu on poliisilta, tai kaupungin pysäköintivalvojalta, niin silloin haltija saa maksaa. Siitä on laki ja sille ei mahda mitään.

      Jos merkki on väärin, niin onko rekisterinumero oikein. Ja lappu oli sen auton tuulilasissa. katsovat väärän merkin inhimilliseksi nvirheeksi, jota sitä voi pitää oikeastikin.

      • > Jos lappu on poliisilta, tai kaupungin pysäköintivalvojalta, niin
        > silloin haltija saa maksaa. Siitä on laki ja sille ei mahda mitään.

        Sille nimen omaan mahtaa. Ottaa yhteyttä ja valittaa. Pitäisi perua.

        Tosin yleensä tuollaisessa tilanteessahan julkinen ei edes sakota. Kyllä ne odottavat muutaman minutin, että kuljettaja paikalle saapuu. :)


      • Parkkifirmat nurin!

        "Jos merkki on väärin, niin onko rekisterinumero oikein. Ja lappu oli sen auton tuulilasissa. katsovat väärän merkin inhimilliseksi nvirheeksi, jota sitä voi pitää oikeastikin."

        Luku- ja kirjoitustaito luulisi olevan perusedellytys jopa yksityisen pysäköinninvalvojan työssä.


      • Parkkilateksi
        Parkkifirmat nurin! kirjoitti:

        "Jos merkki on väärin, niin onko rekisterinumero oikein. Ja lappu oli sen auton tuulilasissa. katsovat väärän merkin inhimilliseksi nvirheeksi, jota sitä voi pitää oikeastikin."

        Luku- ja kirjoitustaito luulisi olevan perusedellytys jopa yksityisen pysäköinninvalvojan työssä.

        "Luku- ja kirjoitustaito luulisi olevan perusedellytys jopa yksityisen pysäköinninvalvojan työssä. "

        Luulisi. Ei ole. :)


    • tiude3

      Näin vähän oletinkin, eli pistän äitille viestiä, ettei auton haltijana selvitä kuka auton parkkeerasi.. Tiestysti voisin vielä käydä tarkistamassa kyltin kyseiselle parkkialueelle ajettaessa, en ole sitä koskaan itse noteerannut, vanhasta muistista vain menin ostamaan lippua..

    • älä maksa.

      "Sille nimen omaan mahtaa. Ottaa yhteyttä ja valittaa. Pitäisi perua."

      Kerrotko perusteen.

      • > menin vaihtamaan rahaa, jotta voisin maksaa pysäköintimaksun
        > ja lappu oli ilmestynyt tuulilasiin tällä välin.

        Olen itse kerran pysäköinyt tienvarteen, pirkot 10 metrin päässä. Kävin kysymässä, sopiiko käydä kiskalla (ehkä 100 metriä) rahaa vaihtamassa, sanoivat että käy, näin heillä on opastettu, ettei rahanvaihdosta laskuteta. :)


      • menisit hölmölään
        The_Rat kirjoitti:

        > menin vaihtamaan rahaa, jotta voisin maksaa pysäköintimaksun
        > ja lappu oli ilmestynyt tuulilasiin tällä välin.

        Olen itse kerran pysäköinyt tienvarteen, pirkot 10 metrin päässä. Kävin kysymässä, sopiiko käydä kiskalla (ehkä 100 metriä) rahaa vaihtamassa, sanoivat että käy, näin heillä on opastettu, ettei rahanvaihdosta laskuteta. :)

        Hiekkalaatikon reunalleko plaston jätit ja kävit sitten puistotädille maksamassa.
        Olet sinä aikamoinen pelle jokpaikassa sönköttämässä.


      • parkkipekka

        Kunnallinen yleensä peruuttaa. Siinä on kysymys virkatoiminnasta, jossa lähtökohtaisesti päätösten pitää olla virheettömiä. Jos niissä on virhe, niin asia korjataan ja yleensä kuljettajan eduksi.

        Teknisesti kunnallisen tai poliisin antamat pysäköintivirhemaksut eivät ole vielä päätöksiä, vaan ainoastaan kehotuksia maksaa ko. summa. Päätöksiksi ne tulevat vasta vastalausekäsittelyn jälkeen, kun (kunnallinen) pysäköinninvalvoja (lakimies tai poliisipäällikkö) on asian tutkinut ja ratkaissut.

        Vuodenvaihteen jälkeen pysäköintivirhemaksu on päätös, josta voi hakea oikaisua. Silloin on vielä korostetumpaa, että päätös on virheetön.Jos siinä on virhe, niin päätös pitää kumota. Yleensä virheeksi riittää se, että auton merkki ei täsmää, vaikka rekisterinumero onkin se määräävämpi yksilöintitekijä. Väärä väri ei sellaisenaan vielä riitä.


    • Pv..

      päätösten pitää olla virheettömiä ja lapussa ei saa olla virhe merkintöjä yhtään kappaletta jos on niin korjataan ja ne menee yleensä kuljettajan eduksi..elikkä virhepysäköintimaksu perutaan kirotus virheitten takia..kannattee olla tarkkana kun saatte sakon että se on oikein merkitty kaikkinensa..

      Meillä voi tulla merkintä virheitä... että ihmisiä mekin olemma..vaikka tehdäänkin tätä työtä..

    • Mitä tehdä?

      Kertokaa mielipiteenne, että mitä tällaisessa tilanteessa kannattaisi tehdä.

      Sain yksityiseltä sakon ihan ilman mitään todellista syytä. Kiekko oli laitettu 17.30 ja päättyisi 20.30. Q-park oli tullut ja antanut sakon 19.18. Syy: Pysäköintikiekon virheellinen käyttö. "Kiekko ei luettavissa". Numero 6 oli osittain piilossa, mutta 5 ja 7 näki ylhäältä päin ja osa 6.sta.

      Itselläni on dokumentit tilanteesta ja ihan naurettavaa tuollainen sakko.
      Periaatekysymys!

      Lähetin heille reklamaation ja he eivät ole vastanneet millään tavalla. Olen yrittänyt soittaa heille, mutta he eivät käsittele sakkoja puhelimitse.

      Mitä tehdä?

      • maksimaaliset tulot

        Malliesimerkki näiden puljujen rehellisyydestä. Tulot on maksimoitava. Kiekko on ollut näkyvissä ja luettavissa. Sinulla on kuvat tapauksesta, joten oikeudessa olisit mielestäni vahvoilla. Ensin ehkä yhteyttä kuluttaja-asiamieheen tai vastaavaan. Mikä nyt olikaan. Kirjallinen reklamaatio yritykselle, sähköposti kelpaa. Ja kannattaa oikeasti ottaa yhteyttä sinne kuluttaja-asiameheen tms.


    • Kiitos vastauksesta!

      Arvostan vastausta.

      Laitoin heille sähköpostitse viestin, että mitä tämä pelleily on ja auton rek nro ja asianumeron jne. Ei minkäänlaista vastausta moneen päivään.
      Täytynee ottaa yhteyttä tuonne kuluttajariitalautakuntaan.

      Kiitos vielä vastauksesta!

    • Los Vogos

      Kaikki tuki heille jotka jaksavat taistella luikureita vastaan. Oikeus voittaa aina.

      Aiemmin esitetyt videotallenteet autoissa on loistava idea. Autoihin vain kamerat kuvaamaan paavojen toimintaa. Yleisellä paikalla saa kuvata ja ne videot voi laittaa vaikkapa Youtubeen ja toki rikostilanteissa suoraan poliisille.

    • Oikeus tapahtui

      Hei,

      Sain heiltä tänää viestin: Pahoittelevat sakon antamista ja ovat huolellisempa jatkossa. Nyt kun sain yliotteen, niin voisin tehdä asiasta isomman. :)

    • Hienoa uutisointia!

      Yleisradio. Tutkittua faktaa, TUOREENA 12.2.2013

      Yksityisten pysäköintimaksujen maksaminen usein käytännössä vapaaehtoista.
      http://yle.fi/uutiset/yksityisten_pysakointimaksujen_maksaminen_usein_kaytannossa_vapaaehtoista/6492590

      Tässä taulukkofaktaa miten juttuja viety oikeuteen ja miten käynyt
      https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AtkCDzgOzrmddHEwOGNnSi1OemNJZUdSclJoRHRkcXc&usp=sharing#gid=0

      Ehdota yksityistä pysäköinninvalvojaa tarkistettavaksi
      http://yle.fi/uutiset/ehdota_yksityista_pysakoinninvalvojaa_tarkistettavaksi/6489512

      Palstan parkkifirmojen puolustelut ovat silkkaa valhetta ja tässä todistetusti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      179
      1492
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1091
    3. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      195
      1070
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      765
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      690
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      681
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      680
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      673
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      18
      610
    Aihe