Muslimit JOUKKOMURHAA kristittyjä Nigeriassa!!!
http://www.cbn.com/cbnnews/world/2011/October/Nigeria-Muslims-Killing-Entire-Christian-Families/
http://www.cbn.com/cbnnews/world/2011/October/Nigeria-Muslims-Killing-Entire-Christian-Families/
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onhan joukkomurhia tehty aina ihmiskunnan historiassa.Mustia tapettu aikoinaan monta miljoonaa ja inkkareita tapettu paljon ja kristittyjä ja muslimeita ja juutalaisia.Eniten vaan näyttää siltä että juutalaisia säälitään eniten.
taas,niin.
Shellillä palkkasotureita Nigeriassa?
Öljy-yhtiöiden toimia tarkkaileva Platform ja joukko kansalaisjärjestöjä väittävät, että Shell on maksanut satojatuhansia dollareita militanttiryhmille ja edistänyt täten aseellisen konfliktin kehittymistä Nigeriassa. Shell on yhdistetty moniin ihmisoikeusrikkomuksiin vuosikymmenen ajalta. Militantit ryhtyivät myös taistelemaan öljyrahoista.
Eräässä tapauksessa, johon Shellin arvellaan sekaantuneen, kuusikymmentä ihmistä sai surmansa ja kokonainen kaupunki tuhottiin. Yritystä syytetään muun muassa systemaattisen kidutuksen ja murhien tukemisesta. Shell on kiistänyt raportin luotettavuuden, vakuutellut puhtoisuuttaan ja luvannut tutustua syytöksiin.
Platformin tutkimuksessa on haastateltu muun muassa Shellin omia johtajia ja aseellisten ryhmien jäseniä. Platformin mukaan on hyvin todennäköistä, että Shell on ollut tietoinen rahojensa virtaamisesta konflikteja sytyttäneille puolisotilaallisille joukoille.
Yhteisöjen välinen väkivalta on arvioiden mukaan vuosina 2005–2008 tuottanut kuusikymmentä uhria, ja tuhannet muut ovat joutuneet jättämään kotinsa. Tilanne on synnyttänyt köyhyyttä, aliravitsemusta, kodittomuutta sekä alueellista epävakautta.
Rikollisjärjestöjen kanssa työskennellyt Mend-ryhmä surmasi lukuisia siviilejä, ja tämä häiritsi myös Shellin toimintaa saaden aikaan markkinoiden heilahteluja. Silti Shell kiinnitti asiaan varsin vähän huomiota. Eräs entinen militantti kertoo Shellin rahoittaneen konfliktin molempia osapuolia.
Shell vaihtoi tarpeen mukaan puolta ja maksoi sille ryhmälle, joka kulloinkin kontrolloi tuotantoalueita. Entisten militanttien todistukset saivat tukea entiseltä Shellin virkailijalta, joka kertoi Shellin lähettäneen vuonna 2006 tuhansia dollareita joka kuukausi aseellisille ryhmille.
"He eivät koskaan välittäneet siitä, että ihmisiä kuolee", toteaa nuorisojärjestön Matthew Chizi viitaten Shelliin. "He eivät koskaan tehneet mitään saadakseen kriisin ojennukseen. Pikemminkin he käyttivät sotilasvoimaa pelotellakseen yhteisöä." Platform huomauttaa, että vaikka Shell olisi ollut tietämätön väkivallasta, uutismateriaalia tapahtumista oli julkisesti saatavilla.
Shellin esikunnan komentajat?
Peter Voser, Jeroen van der Veer ja Jorma Ollilla.
Platform haluaa Shellin katkaisevan välinsä hallituksen joukkoihin ja puolisotilaallisiin ryhmiin sekä korjaavan ympäristötuhot. Shell kuitenkin vakuuttaa kunnioittavansa ihmisoikeuksia ja Nigerian oikeutta hyötyä omista luonnonvaroistaan, ja se sanoo Platformin esittämien todisteiden olevan "vanhoja juttuja".
Rotchild omistaa Shellin, niinsilloin tietää mitä se n.
Aller = Shell