Olen 20-vuotias tyttö. Olen koko pienen ikäni uskonut Jumalaan ja koko perheeni on kasvattanut minut siihen. Luin joka ilta iltarukouksen ja kävin joskus kirkossa.
Nyt uskoni on mennyt pois. Olen ruvennut vihaamaan Jumalaa ja kaikkea mitä koko hommaan liittyykään! Viimeiset viisi vuotta olen sairastanut vakavaa tautia ja ollut osastolla suuren osan nuoruudestani. Koulu menee perseelleen, perhe ja kaverit hylkäävät. Yritin jopa tappaa itseni, mutta valitettavasti sain apua ajoissa :/
Enää ei auta rukoukset, maito on jo maassa. Jumalaa ei ole. Jos joskus saisin edes pienen todisteen siitä niin uskoisin.
Menetän uskoni!!
25
219
Vastaukset
- koko luomakunta
todistaa Jumalasta ja varsinkin ihminen hyvän ja pahan tiedon puusta syöneenä, valitettavasti Pahaa seuranneena.
Kuitenkin Isä Jumala rakasti maailmaa niin paljon että antoi rakkaan ainoan Poikansa Immanuelina (tarkoittaa ´Jumala kanssamme´) Jeesus Nasaretilaisen, jotta Golgatan ristillä verensä ja ruumiinsa ja henkensä antaneena sovitti suuret syntimme, niin että häntä avuksi pyytämällä ja siihen nöyrtymällä voisimme elää sovituksessa ja rakkaudessa Vapahtajaamme ja myös lähimmäisiämme ja itseämme kohtaan, ettei Paha meitä toista kertaa voittaisi niinkuin Aadam ja Eeva pois Paratiisista karkotettiin ja Jeesus on Miekallaan Tien sinne uudelleen avannut, joten siihen Jumalan armoon ja totuuteen ja sanaansa ja opetukseensa ja lupauksiinsa turvaten saamme matkaamme uudistaa kaidalle tielle ristimme kantaen ja nöyrtyen Herran hyvään ja antamaansa iekseen, joka on sopiva jokaiselle, kunhan vain emme eksy Pahan eksyttämänä tai takaisin tulemme jos olemme loukkaantuneet tai eksyneet, sillä Herra Jeesus on hyvä Paimen, mutta Paha on jo tuomittu, sillä ei ole tämän maailman ruhtinaassa mitään hyvää pelkää pimeyttä ja valhetta ja murhaa ja muuta huonoa hedelmää. Jeesus antaa hyvää hedelmää ilossa ja rauhassa ja vanhurskaudessa ja uskossa ja toivossa ja rakkaudessa ja valtakunnassaan. Pannna kaikki toivomme Herran hyvyyteen, niin hän pitää meistä huolta, kiitetään ja kunnioitetaan maa ja taivaan Luojaa ja Isää Jumalaa, joka meistä pitää hyvää huolta Jeesuksen nimessä ja myös kaikissa koetuksissa voimme voittajina perille päästä jopa suurissa ahdistuksissa, amen.
Rukoilen puoletasi Jumalan armon ja totuuden tuntemista koetuksissasi.- 31313232323
Lopeta tuo korulauseiden puhuminen!
Ei tuosta ole hyötyä uskoaan menettävälle ihmiselle. - Täyttä elämää koko
31313232323 kirjoitti:
Lopeta tuo korulauseiden puhuminen!
Ei tuosta ole hyötyä uskoaan menettävälle ihmiselle.kirjoitukseni on minulle ja myös sen hyvään mukaan mitä kirjoitin on hyvä aloittattan ja sinunkin ja minunkin ojentautua.
Toivon myös ettei aloittaja menetä uskoaan jos on aito kirjoitus ja tahdon myös rukoilla Isää Jeesuksen nimessä asian hyvän lopputuloksen kannalta. Myös sinun puolesta tahdon rukoilla ja omanikin.
Ollaan kestävät hyvässä ja pyritään Isän Jumalan tahtoo kaikkien osalta.
- armahdettu syntinen
Jeesus eli esimerkillisen elämän ihmisten edestä, koska ei ole ketään hyvää ihmistä eikä kukaan voisi päästä taivaaseen jos hän ei olisi maksanut meistä
hinnan kuollessaan ristillä, ja herätessään kolmantena päivänä ylös kuolleista takaisin Jumalan luokse,
mistä oli maailmaan
alunperin
tullutkin.
Usko on kokonaan armoa, se tuli kun Jeesus maksoi puolestamme, ja uskomme Häneen.- rukous on tärkeää!
Jumala on uskoipa ihmiset Häneen taikka eivät, se ei tee Jumalaa olemattomaksi.
Monia sairastuu vaikka he ovatkin uskossa, joskus sairasteluajat ovat koetukseksi, jotkut paranevat rukouksessa, mutta ihan kaikki eivät parane koska Jumala katsoo että se on hyvä niin.
- 1213
Ikävä kuulla vaikeuksistasi. Toivottavasti Jumala on armollinen sinua kohtaan ja antaa sinun elää terveenä loppu elämän. Mutta ennen kaikkea toivon, että löydät Jumalan valtakunnan ja opit tuntemaan Jumalan paremmin. Jos todella haluat elää Jumalan tahdon mukaan, pyydä Jumalalta Pyhää Henkeä oppaaksesi.
Säilytä toivo ja vähintään rakkaus! :) Välillä on tunne, että Jumala ei kuule eikä välitä. Taivas on kuin vaskea. Rukoilukaan ei oikeen enään suju. Itselläni on ollut pari niin synkkää vaihetta elämässä että en juuri muista niistä mitään. Jälkeenpäin olen ajatellut että Jumala on kantanut minut niiden läpi, yksin en olisi jaksanut.
Koita iloita pienistä asioista ympärilläsi, ja kun on paha olla ja mieli maassa niin saa olla, ei tarvi pinnistellä voi ja saa levätä ja olla vaan. Kiitos avoimesta ja rehellisestä viestistäsi. Uskon että moni esirukoilee puolestasi. Usein asiat paranevat pikkuhilijaa ajan myöten. Ei anneta periksi, voimia!- Uskoitseesiäläjeihin
Ikävä kuulla että olet sairastellut :(
Mutta positiivista taas kuulla että olet menettänyt uskosi,voin kokemuksesta sanoa että nyt sinulla alka nousukausi ja parantuminen alkaa.
Sinulta jää nyt kaikki huuhaat pois kuvioista joten voit levollisin mielin mennä päivä kerrallaan kohti ruusuisia niittyjä,Usko Itseesi. - adsasdadsasdads
Olet tulossa aikuiseksi ja lakkaat uskomasta satuihin. Onnea :)
- rtkl
Lue ajan kuluksi Uutta Tesmenttia! Jeeus rakastaa sinua!
Sama tilanne olisi, jos työttömyyspäivärahahakemukseen kirjoittaisi ammatikseen työtön! - Jumala ei ketään
hylkää eikä jätä. Turvaa Jumalaan Jeesuksen nimessä, tee tahtoaan.
- kiina ilmiö
Missä se on jumala kun häntä tarvitaan tarvittiin????tavallisen ihmisen elämä on edelleen yhtä nöyryytystä ollut aina niin esiisiemme kuin miedänkin ei tämä onnellista elämää ole.Sairautta ..onnettomuutta.Kaikkea..usko hiipuu väkisinkin parempaan ja eikun kanssa ihmiset antaa kaiken pahan tapahtua tässä maailmassa.Elämä on kurjaaa helvetti maanpäällä!!!!!!!!!!!Ei auta usko??!!!!!!!!
- Kirkko auttamaansuom
ANTAKAA nälkäiselle leipää älkääkä häntä moittiko.Niin jeesuskin teki.
Kirkot auttamaan suomen vähäosaisia ja hakemaan eun apua suomelle.
Me emme jaksa enää... Suomessa on eräs hlö joka saa suurimman jumalan kiitoksen työstään vähävaraistenh auttajana(hesa) hänen käsissään on liikaa työtä kun koko ajan lisää väkeä tulee avun tarpeeseen.Toki pelastusarmeijakin tekee työnsä..KIRKOLLE ANNETTAVA ISO VASTUU.. sillä heille se kuuluu.Suomen sosiaalipolittikka on ihmistä halventava.Alle eun köyhyysrajan.- Secular-Humanist
Kirkkohan saa miljoonia euroja verojen kautta. Eikö raamatun mukaan se Jesus antanut eikä ottanut... niin luulisi kirkon tekevän samoin mutta ei, tuntuu rahojen menevän pappien luksus-asuntoihin. Mielestäni on korkea aika valtion ja kirkon täydelliseen eroon, kirkollisvero pois ja rahat voisi käyttää vaikka terveydenhuoltoon.
- ()
Tiedäthän, että kirkkovaltuusto aikoinaan _päätti_ Jeesuksen jumalallisesta alkuperästä äänestyksellä..!! Jeesus on siis jumalan poika maallisten ihmisten äänestyksen perusteella (tiedä vaikka olisi oikeastikin, en nyt halua loukata ketään, mutta aikoinaan Jeesuksen "jumalallisuudesta" on päätetty tosiaan ihan ihmisten toimesta) Joten en usko että jeesukseen vetoaminen täällä nyt auttaa..
Uskonnot ei ole tuonut muuta kuin harmia tähän maailmaan. Ole onnellinen että uskosi kuoli! Saat varmasti elää vähän vapaamminen ja ketään ei katso pahalla. - auttava käsi
Tää kannattaa lukea.
Jumala on puhunut sydämelleni vääristyneestä uskosta, jollaista esiintyy monin eri tavoin. Tämä kirjoitus on kirjoitettu Herraan Jeesukseen uskoville vanhemmille, joiden uskon elämä on vääristynyt sekä ihmiselle joka on saanut kokea lapsena painostusta vanhempiensa vääristyneen uskon takia. Tämän vääristymän tähden monet lapset voivat ajautua elämässään monenlaisiin karikoihin ja ahdistuksiin sekä tielle, jossa he hylkäävät Jumalan.
Kirjoituksessa tulee esille tilanteita ja ajatuksia joita olen kohdannut kun aikoinani tein seurakunnassa nuorisotyötä sekä lukemattomat sielunhoidolliset tilanteet eri ikäisten ihmisten kanssa, joita olen saanut Jumalan armosta kohdata. Samoin esille tulee yleisiä vääristyneitä asenteita joiden kautta uskovat vanhemmat voivat rikkoa lapsensa sisimmän. Kirjoitan kirjoitukseni sellaisessa muodossa, että kenenkään henkilöllisyys ei paljastu, vaan voimme oppia ymmärtämään tekomme seurauksia sekä auttaa väärin kohdeltua lasta kasvamaan terveeseen uskoon. Tämä kirjoitus voi myös auttaa sinua, joka olet nuori tai jo aikuinen, jonka elämässä vanhempien vääristynyt usko on rikkonut sisintäsi. Toivon mukaan tämä kirjoitus voisi myös olla ohjaamassa uskovia vanhempia terveeseen uskoon, jotka ovat vääristyneen uskon ikeen alla.
En kirjoita tätä kirjoitusta sillä asenteella, että nousen muita vanhempia vastaan koittaen osoittaa omaa erinomaisuuttani. Minulla ja vaimollani on kolme lasta, jotka ovat tätä kirjoitusta tehdessä 13-16 vuoden iässä. En ole täydellinen uskovana, enkä ole täydellisesti osannut joka tilanteessa kohdata lapsiani oikein. Kirjoitan tämän kirjoituksen pienenä vajavaisena Jumalan palvelijana, jolle Jumala on antanut sydämelle tämän erittäin tärkeän aiheen.
Kaikki uskovat vanhemmat eivät kasvata väärällä tavalla lapsiaan, vaan on kysymys siitä, että jotkut uskovat vanhemmat kasvattavat lapsiaan väärin käyttäen lapsiaan kohtaan henkistä väkivaltaa jne. Tämän kirjoituksen tarkoitus ei ole yleistää, vaan rehellisesti tuoda esille ongelmia, joita voi esiintyä ja esiintyy kun on kysymyksessä usko Jumalaan, joka on vääristynyt ja epäterve.
tekstin lähde; http://koti.phnet.fi/petripaavola/vaaristynytusko.html - Jokaisen ihmisen
kannattaa ymmärtää Jumalan hyvyys ja meidän ihmisten pahuus. Tämä nähdään aivan selvästi Israelissa ja siinä kansassa, jonka johdossa edes Jumala Mooseksen palvelukseen kutsuessaan ei voinut pelastaa kansaansa suoraan luvattuun maahan vaan erämaavaellus oli välttämätön, sillä minkäs Israelin Herrakaan voi, että ihmisten pahuus on suuri ja niskurikansaa on monet ja vain harvat pääsivät luvattuun maahan.
Ihan turhaa on syylistää vanhempia tai lapsia tai ihmisiä toisten pahuudesta, sillä itsessämme se on ihan luonnostaan kaikki itsekkyys ja muu synti laittomuutena.
Jumala antaa meille kuitenkin suuret lupauset ja armonsa kasvattamaan ja kaiken jumalattomuuden ja pahuuden hylkäämään. Tarvitaan tietysti nöyryyttä ja lapsenkaltaisuutta uskoa ja toivoa ja rakkautta, sillä monesti lankeamme ja myös toisiamme tai Jumalaa syyttelemme, vaikka aina on pahuus itsessämme, kunnes Isä Jumala sen meistä poistaa Jeesuksen veren ja elävän veden ja Pyhän Hengen armotyön perusteella ja voimassa ja siunauksessa.
Pankaamme kaikki toivomme Jumalan armoon ja aralla tunnolla tehkäämme parannusta omista mielenlaatumme Jumalan tahton vastaisuuksista, sillä siten voimme kiittäen ja kunnioittaen ja Herraamme rakastaen päästä perille Uuteen Jerusalemiin, sillä Herra yksin on Hyvä, amen. Hallelujah!
Jeesus tahtoo tehdä puustamme hyvän ja myös antaa sen hyvä kauttamme virrata ja hyvää hedelmää vaikuttaa, meidän tulee katsoa, että puhdistamme itsemme kaikesta maailmallisuudesta ja laittomuudesta, sillä vain siten voimme kantaa hyvää hedelmää ja Jumala kuulee vanhurskaita eikä syntisiä. - sinua kannetaan
Amerikkalainen John Erickson Data on elänyt neliraajahalvaantuneena 17-vuotiaasta saakka ja on nyt reilsuti keksi-ikäinen. Hän oli liikannaliinen ja menevä nuori kun vammautui sukelluonnettomuudessa ikuisesti. Kuitenkin John on löytänyt vahvan uskon ja tarkoitusken elämälleen ja monet ovat saaneet toivon ja rohkeuden elää hänen palvelutyönsä kautta.
Jumala rakastaa ja ymmärtää jos joskus vaipuu epätivoo ja katkeruuteen, mutta ennenpitkää seurauksena on masennus ja tyhjyys.
Rkoillan me toiset ja kannetaan sinua Isän armoistuimen eteen kun et itse jaksa uskoa. Sinunkin elämä on tarkalleen Isän tiedossa. EI!
Sinä et menetä uskoasi, jos se on minusta kiinni!
Pyydät todistetta Jumalasta. Pyydät että saat tuntea Jeesuksen kädet ja merkit hänen ristiin naulinnastaan! No, minä annan sinulle todisteita Jumalasta!
TODISTE #1
Radiohalot Graniitissa
http://www.icr.org/article/polonium-radiohalos-still-a-very-tiny-mystery/
http://www.youtube.com/watch?v=pEMDqTxfkmM
TODISTE #2
Maakerrokset
TODISTE #3
C-14 tasapainopiste
TODISTE # 4
Säilyneet T-Rex:n verisolut
TODISTE # 5
C-14 timanteissa
TODISTE # 6
Linssi-hiilikerrokset
TODISTE # 7
Kuupöly
TODISTE # 8
Kielet
TODISTE # 9
Meren suolaisuuden tasapainopiste
TODISTE # 10
Öljytaskut
TODISTE # 11
Saharan autiomaa
TODISTE # 12
Maan magneettikenttä
TODISTE # 13
Kuun loittoneminen
TODISTE # 14
Galaksien pyörimis suuntien eroaminen
TODISTE # 15
Maailman populaatio
TODISTE # 16
Fossiilit
TODISTE # 17
Muinaiset kirjoitukset
TODISTE # 18
Mannerlaatat
TODISTE # 19
Grand Canyon
TODISTE # 20
Out of place Artefacts
TODISTE # 21
Maailman kulttuureiden 270 eri tulva tarinaa
TODISTE # 22
Jääkausi
TODISTE # 23
Pystyyn kivettyneet puut (Petrified Vertical Trees)
TODISTE # 24
Nooan arkki (Ron Wyatt)
TODISTE # 25
Mount Everest:in kivettyneet simpukat
TODISTE # 26
Fossiilihautausmaat (Fossil Graveyards)
TODISTE # 27
Liiton arkki (Ron Wyatt)
TODISTE # 28
Egyptiläiset sotavaunut punaisenmeren pihjassa
http://www.youtube.com/watch?v=wLLhB-LLMGA
TODISTE # 29
Maailman politiikka (NWO, Uusi Babylon)
TODISTE # 30
Profeetiot
LÄHTEET:
Kent Hovind
Creation Seminar (1-8 [http://www.youtube.com/watch?v=szBTl3S24MY]
CSE 101 - 201
Creation / Evolution Debate 01 - 20
Origins (Esim: Origins - Evidence For a Young World [löytyy youtube:sta])
http://www.youtube.com/watch?v=tX9eDTNfQHY&feature=related
Ron Wyatt
http://www.fkf.net/RonWyatt/main.html
http://www.wyattmuseum.com/ron-wyatt.htm
http://www.youtube.com/watch?v=2Y5ORpMTebI
Jos vielä epäilet Jumalaa, niin sano.
Jos jäi epäselyyksiä, tai muuta, niin kysy.- Jumala auttaa
jokaista joka Jeesuksen nimessä apuaa anoo, sillä on uskollinen. Ihmisen tulee tehdä parannus ja nöyrtyä eikä ole helppoa kenellekään, mutta siinäkin Jumala auttaa, jos ihmisellä on vain tahtoa nöyrtyä anomaan apuaan ja myös kiittää kannattaa, kuten myös kaikesta hyvästä mitä on elämässä, vaikka olisi myös koetusta tai ahdistusta, sillä Jumala on hyvä ja hyvä on ihmisen kunnioittaa ja kiittää hyvää Jumalaa joka tilassa. Toivon kaikille ymmärrystä ja voimaa antaa Jumalalle kunnia ja kiitos kuten luoduille on hyvä myös ihmisinä.
- Saa-tanan trollit
antaa täällä vääriä todistuksia ilman mitään todellisuuden tuntoa koska ovat sidotut pahuuden henkivaltoihin ja New Agen kaltaiseen jumalattomuuteen ja esiintymään valkeuden enkeleinä.
Varokaa Pahan kavalia juonia, sillä ovat Per-keleestä ihan konkreettisesti. - rtkl
Uskonnonopettaja sanoi , että kaltaisesi ovat elämän korkeimmalla luokalla! Kun on aikaa, eikä työvoimatoimisto vahdi tekemisiä, niin voisit rukoilla Jumalaa Jeesuksen nimessä jatkuvasti. " Antoihan se tuomarikin Jeesuksen opetuksessa almun leskivaimolle, kun heltiämättä pyysi!"
- LaD
Hahhahaha avaus ob trolli ja olette kaikki hulluja. God isnt there. i kicked him out
- ilkka*
hyvä että olet oppinut.
- auta itseäsi
Olet sen ikäinen, että pienetkin vastoinkäymiset tuntuvat lannistavan sinut. Jumalalla ei ole mitään tekemistä vastoinkäymisiesi kanssa.. Oletko rukoillut Jumalaa auttamaan ahdistuksessasi? Uskotko ja luotatko siihen, että Jumala kyllä kuulee ja auttaa sinua? Oletko antanut asian Jumalan huostaan? Luovu kiukustasi, ja mieti mitä itse voisit tehdä itsesi eteen? Sinun oma negatiivisuutesi, vihasi estävät sinua luottamasta siihen, että Jumala kyllä auttaa, eikä jätä sinua.
On sanonta, että Jumala rakastaa sitä joka pyytää! Pyytäkää ja anokaa onkin raamatun eräs kehotus.
Elämä ei aina tunnu reilulta ja oikeudenmukaiselta, silti meidän kuuluu olla kuuliaisia ja kiittää Jumalaa kaikesta, myöskin niistä epämieluisista asioista!! Et ole missään tapauksessa ainoa ihminen maailmassa, joka kokee ikäviä ja epämiellyttäviä asioita elämässään, mutta Jumala on sanonut, että kaikki hyvä tulee Jumalalta ja kaikki paha tulee ihmisestä itsestään?? mitähän tämä mahtaisi tarkoittaa... -Sitä ettei Jumala halua sinulle mitään pahaa... Se että ikäviä asioita tapahtuu, ei siis tule Jumalasta! Me ihmiset teemme huomaamattamme pahoja asioita! Puhumme toisillemme röyhkeästi, emme kunnioita vanhempiamme, elämme kenties vastuuttomasti tai emme huolehdi itsestämme tai terveydestämme. Elämme siis toisin sanoen Jumalan tahdon vastaisesti.
Jos elämämme on kaikkea muuta kuin Jumalan tahdon mukaista, ei siihen pelkkä rukoilu auta, jokaisen on huomattava, että elämämme ja toimintamme siis täytyy olla uskomme mukaista?!
Katso siis itseäsi, ja kysy, elätkö niin kuin Jumala tahtoisi sinun elävän. Jos elämässäsi on jotain muutettavaa, muuta se, rukoile, että Jumala antaisi sinulle virheesi anteeksi, ja pyydä häntä auttamaan sinua voittamaan sairautesi...
Pyydä häneltä voimia ja johdatusta. ja luota siihen, että Jumala auttaa! Anna Jumalalle aikaa toimia... sillä kakki ei tapahdu hetkessä, kaikelle siis on oma aikansa (jonkun ajan kuluttua saatat huomata, ettei sairauteesi löydykään apua esimerkiksi koululääketieteestä... vaan avun saatatkin hyvin löytää terveellisestä ruokavaliosta tai luontaistuotteista.. Luonto on täynnä Jumalan luomia lääkkeitä!! ja terveyttä edistäviä kasveja ja marjoja!! - Etsi vaikka Googlesta hakusanalla Super Food löydät mitä uskomattomimpia terveysvaikutteisia kasveja!!)
Lakkaa solvaamasta Jumalaa, ryhdistäydy ja lakkaa rypemästä itsesäälissä, ole kuuliainen... jos haluat ystävän, ryhdy ystäväksi! Jos haluat perheen lähellesi, käyttäydy sen mukaisesti, ole avulias ja rakastettava ja kunnioita perhettäsi (kaikilla ei edes ole perhettä!) Keskity koulunkäyntiin, ole ahkera - JA PYYDÄ JUMALALTA APUA TULLA PAREMMAKSI OPPILAAKSI, YSTÄVÄKSI JA PERHEENJÄSENEKSI!!
... ja viimeiseksi, muttei todellakaan vähäisemmäksi, Lakkaa puhumasta itsensä tappamisesta!! Se on viimeinen virheesi, sillä Jumala on ilmoittanut, Se joka tappaa yhdenkin sielun (ihmisen), on Jumalalle saman arvoinen kuin se joka tappaisi koko ihmiskunnan. Ja se joka pelastaa yhdenkin sielun (ihmisen), on Jumalalle saman arvoinen kuin se joka pelastaisi koko ihmiskunnan...
Itsensä tappamisesta joudut varmasti ikuiseen kadotukseen!!
Lohdutukseksi laitan laulun, joka on minua lohduttanut!!
Jumala tietää!!
http://www.youtube.com/watch?v=WTGJXFBoO34&feature=related
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422682Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423382407- 352104
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta471766- 241675
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251559- 431429
- 1001409
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391355- 361156