Työtön, työtön, työtön

Onko kukaan Parkanossa saanut työpaikkaa, tai tarjottu töitä, kun on laittanut tietonsa cv-nettiin työkkärin sivuille?
10395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

siä mitään kunnon töitä ole! oot väärällä paikkakunnalla!

Äänestä

Juu vesseli. Sun tarvis mennä ihan itse töihin. Vai odotatkos et politbyroon
linja-auto hakee sut kotoo vällynalta??? OOkkoos sää erikoisasiantuntija ja
tärkee jollain tapaa?????

Äänestä

Tärkee ja tärkee.... Voihan sinne cv-nettiin laittaa tietonsa, vaikka ei olisi edes työtön, vaan etsisi toista työpaikkaa. Mielenkiinnosta vaan olisin tiedustellut, seuraako työnantajat kyseistä sivustoa ja kannattaako sinne laittaa tietojansa kaikkien katseltavaksi. Siinä oot oikeassa, että kotoo ei tulla ketään töihin hakemaan.

Äänestä

Työnantajat käyttävät cv-nettiä karsiakseen työntekijöitä, eli ns. mustana listana. Koska jos sinne on hölmönä mennyt tietonsa pistämään niin työntekijät näkevät heti että työnhakija on tekemisissä työkkärin kanssa ja täten hänessä on pakko olla jotain pahasti vialla!

Äänestä

Saatat olla oikeassa. Itse olen kyllä epäillyt koko cv-netin toimivuutta työnhakijan kannalta. Työkkäri voi vaatia työnhakijan laittamaan esittelyn itsestään cv-nettiin karenssin uhalla, jos se on työllistämissuunnitelmassa mainittu. Tiedä sitten kuinka hyvän kuvan itsestään siinä antaa, jos esittely vilisee kirjoitusvirheitä, joita useissa esittelyissä on. Onneksi ei ainakaan vielä vaadita laittamaan valokuvaa:)

Äänestä

minuun on kerran otettu yhteyttä tuota väylää pitkin, haastattelutilanteessa selvisi kuitenkin että työnantaja yritti kusettaa tarjoamalla alkuun 3kk pituista harjoittelujaksoa (työmarkkinatuella). sanoi että työ vaatii pitkän "opettelujakson" vaikka olen ollut alalla jotain 10 vuotta!!

en suostunut ja kumma kyllä ettei tullut karenssia

Äänestä
  • Tuohan on aivan normaalia, että työnantajat käyttää harjoittelujaksoa joka aika on työmarkkinatuella.
    Työkkäri painostaa heikosti koulutettuja työttömiä olemaan puolen vuoden jaksoja työmarkkinatuella yrityksissä.
    Oletko tuota eliittiporukkaa ansioonsuhteutetulla joita varjellaan laittamasta työmarkkinatuella työharjoitteluun.
    Niin sitä vain työkkärissäkin on kahden kerroksen väkeä.

    Äänestä

Kiitos tiedosta. Toimii sekin väylä sitten jollakin lailla. Luulen, että tietyt työnantajat ovat myös työkkärin "mustalla listalla", eikä karenssia sen vuoksi tullut.

Äänestä

on tullut cv-netin kautta yhteydenottoja lähinnä verkostomarkkinointiyrityksistä kuten mm. Amway ja Marykay.

Äänestä

Tiedä noista ceeveistä sun muista hömpötyksistä. Eikä tuon työkkärin varaan nyt kukaan tiemmä työllistymistänsä laita. Itse ole työpaikkani hommannut kun kurssia kurssin perään tuppaa muutoin olemaan tuon työkkärin anti.

Tuo työkkäri itsessänsä on oikein suojatyöpaikkojen kruunu! Samat pösilöt siellä on perseensä ruvelle istuneet jo 70-luvulta saakka.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Utelias!?!? kirjoitti:

Onko kukaan Parkanossa saanut työpaikkaa, tai tarjottu töitä, kun on laittanut tietonsa cv-nettiin työkkärin sivuille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu