Facebookin nimihaku!!

helppiä.

Tämä kysymys voi kuulostaa vähän oudolta, mutta on vaivannut minua aika pitkään. Kun laitan facebookin hakuun esim. kirjaimella N alkavan nimen (etsin oman kaverilistan kavereita, joiden nimi alkaa kirjaimella N) tulee hakuun automaattisesti ensimmäisenä henkilön nimi, jota en haluaisi siinä olevan. Ei olla siis kavereita tai mitään. Vasta sen jälkeen tulee oikeiden kavereiden nimet. Kaikista eniten ärsyttää se, etten todellaakaan haluaisi jonkun randomin nimeä keikkuvan siinä listassa ensimmäisenä. Mistä tämä johtuu? :D En ole kyylännyt kyseisen henkilön profiilia tms. Olisi ihan kiva saada se heebo poistettua siitä hakulistasta. En ole lisäämässä kaveriksi, vaikka yhteisiä kavereita onkin. Jos joku järkevämpi voisI auttaa niin oisin kiitollinen!

3

800

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Halloo!

      En halua poistaa koko facebookia, vaikka kaikki nykyään sitä google plussaa hehkuttaa. Oon kuitenkin tottunu naamakirjaan, en vaan halua nähdä sitä tiettyä naamaa joka kerta kun haen omia kavereita nimihausta. Auttakaa nyt joku! Ihan varmasti on joku keino, en oo vaan tajunnu sitä. Tää vaikuttaa aika vähäpätöiseltä, mutta on mulle ihan helvetin ärsyttävä seikka fb:ssa. :-D

    • tino4

      Samaa oon miettinyt. Risoo ihan kympillä nuo "kaverit".

    • vierailija11

      Se johtuu siitä, että kyseinen henkilö on käynyt tsekkaamassa sun profiilii. Oikeen hyvä keino kattella, kuka profiiliisi katteleen. Siis olettaen, ettet itse vieraile kyseisen henkilön profiilissa. Jos hän keikkuu siinä jatkuvasti, vaikka itse juuri sitä kautta käväiset aina omien kaveriesi sivuilla, niin itedät, että tämä kyseinen N-tyyppi käy melkoisen useinkin sun sivulla. Mutta siis jätä itse vierailematta hänen sivustollaan. Silloin se pelittää. Ja tuo on kyllä aivan totta...monista omista kokemuksista tiedän. Minulle nimittäin on käynyt juuri em. tavalla. Väännän nyt selkokielisenä, mitä tein. Napsuttelin siis hakuun ainoastaan kirjaimen A. Hupsista keikkaa...ekana listalle tuli henkilö, jonka tiesin olevan olemassa jossakin. Hän ei ole koskaan ollut kaverini eikä edes yhdenkään kaverin kaveri. aikamoinen sattuma, jos kaikista maailman A:lla alkavista tämä henkilö on listalla ekana. Ja tuo oli siis hänen etunimen eka kirjain. Kokeilinpa sitten kyseisen A:n sukunimen eka kirjainta ja sama juttu...vain yksi kirjain eli sukunimen eka ja taas tyyppi oli koko listan ekana. Oli pikkuisen hausaka kokemus. Tätä tsekkailuuu olen sitten harrastanut aina välillä ja tyyppi roikkuu välillä ekana ja välillä hieman alempana, mutta aina muutaman ekan joukossa, vaikka olisin välillä tehnyt ties kuinka monta hakua suoraan kavereihini. En jatkossakaan vieraile hänen profiilissaan, jotta näen kuinka kauan kyseisen henkilön mielenkiinto pysyy yllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      125
      6610
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      54
      5672
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      79
      4426
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      86
      4309
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      104
      4081
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      84
      1446
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      81
      1257
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      337
      1253
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      16
      1210
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      35
      978
    Aihe