Pentti Linkola kirjoitti "viime vuosi tuhannella" tästä asiasta..
Pentillä on vahva käsitys mihin yhteiskuntaa viedään.
Teollisen yhteiskunnan nousu ja tuho..
(Kaarlo Pentti Linkola (s. 7. joulukuuta 1932 Helsinki) on radikaali suomalainen ympäristöfilosofi, toisinajattelija, kehityskriitikko, luonnonsuojelija, ornitologi, kalastaja ja esseisti. Linkola on kirjoittanut paljon ajatuksistaan ja on Suomen tunnetuin syväekologisen ajattelusuuntauksen edustaja. Hän ryhtyi ammattikalastajaksi vuonna 1959.)
Tässä yksi sitaatti vuodelta 2004..
"Vaikka näkökulmani on maailmanlaajuinen ja oma havaintoalueeni Euroopan laajuinen, niin lähinnä sydäntäni on ymmärrettävästi kotimaa. Ja onnellinen sattuma on, onnellinen maailmanselityksen kannalta, että juuri tämä maa on paras esimerkki, tuhoavan kehityksen paras koealue maailmassa. "
Nythän eletään siis myös aikaa rahan ja omistamisen valtakautta. Tääaistako aikakautta toivot lapsillesi, lapsenlapsillesi?
Väestöräjähdys
3
144
Vastaukset
- ei mene hyvin, ei
Monen on vaikea myöntää se, että Pentti Linkola on oikeassa. Maapallolla on liikaa ihmisiä, jotka kuluttavat liikaa ja paras ratkaisu ekosysteemin ja luonnon kannalta olisi se, että iso osa ihmiskunnasta kuolisi. Raaka juttu, mutta niin se vain.
Mutta jos länsimaissa ihmiset kuluttaisivat vähemmän ja kierrättäisivät kaiken minkä voivat (nykyteknologialla miltei kaikkea voidaan kierrättää), voisi maapallo elättää noin 10 miljardia ihmistä.
Mutta koska kapitalismi vaatii kulutuksen jatkuvaa lisääntymistä, taitaa maapallon tulevaisuus näyttää hyvin synkältä. Me kulutamme maapallon loppuun. - Linkola-fani
Suosittelen Ele Aleniuksen viimeisiä kirjoja planetarismista. Hän kehittelee suurella asiantuntemuksella ohjelmaa mitä pitäisi tehdä.
- Antimonetaristi
Se ohjelma mikä meidän tulee toteuttaa ympäri maailmaa on ekonomismin hävittäminen. Se ei tapahtune ilman ekonomistien fyysistä tuhoamista. Se on pieni hinta sivistyneestä planeetasta.
Me emme voi suojella vihollisiamme, eikä meidän tule edes passiivisesti myötävaikuttaa heidän koskemattomuuteensa. Päinvastoin, meidän tulee aktiivisesti hävittää tuo moraaliton roskajoukko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921826- 851272
- 1101133
- 761017
- 105919
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57853- 36762
- 47761
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47701- 33683