Visa Gold ja Lounge

Kuulin, että joihinkin loungeihin pääsisi jo Visa Gold kortilla. Onko kokemuksia? Ja löytyykö jostain lista kentistä joilla näin on? Tuohan olisi varsin kätevä palvelu kun paljon tulee reissattua.
47733
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

" Tuohan olisi varsin kätevä palvelu kun paljon tulee reissattua ."

reissaat paljon, etkä tiedä, erikoista.

onhan ne rauhallisia, yms, mutta harvemmin sen takia kannataa maksaa kortista, yhtään mitään.

Vielä tyhmempää on valita matka jonkun lounganin takia.

Jos sittenkin valitset Gold kortin, tutustu 2011 vuoden linkkiin, loppuosaan, korteissa on paljon eroja,
Matkavakuutuksissa, yms, todella paljon,
OP-Pohjolan kai selvästi paras.

http://www.fine.fi/userfiles/file/Luottokorttivert_2011.pdf
----------------

Gold korteista pitää pitää huolta hieman paremmin kuin tavallisista, kun niissä on aina luottoa vähintään 5000 €, kun meidänkin arkikorteissa on vain 1000 €, per/kpl, niitä ei väkivalloin ryöstetä.
.

Äänestä

Matkustan aika paljon enkä kyllä ole nähnyt että loungetilojen sisäänkirjautumistiskeillä olisi mainintaa, että pelkällä Visa Goldilla pääsisi sisään. En tosin kyllä ole mitenkään erityisesti asiaa katsonutkaan, joten sikäli on voinut mennä ohi. Ainakaan suomalaisten pankkien Visa Gold -sivuilla ei ole asiasta mainintaa.

Itse ole kokenut erittäin käteväksi Priority Pass -kortin, joka tulee American Express Platinumin kylkiäisenä. On vielä se versio, jossa kaikki vuoden lounge-käynnit ovat ilmaisia, siis ei mene maksua käynneistä erikseen.

Priority Pass näyttää kattavan suuremman määrän loungeja kuin esim. Diner's club. Esim. Helsinki-Vantaalla ei ole yhtään loungea jonne pääsisi Dinersillä, mutta kaksi joihin pääsee PP:llä.

Äänestä

Kiitoksia.

Tämä matkustelu on vasta viimeaikoina lisääntynyt joten olen vain tähän asti tyytynyt ihan normipalveluihin sen kummemmin selvittelemättä lounge asiaa. Tällaisen nyt vain satuin kuulemaan ja olen yrittänyt asiaa selvitellä. Visa Gold ei varsinaisesti mitään maksaisi sillä se menisi etujen piiriin.

Enkä tietenkään ala minkään lounge edun takia matkaa varaamaan mutta jos kohdalle sattuu niin kannattaahan se hyödyntää.

Äänestä
  • Veikkaisin, että se Lounge etu on käytännössä niin, että kortin mukana tulee Priority Pass-kortti. Tällä kortilla pääsee sitten esim. 4 krt / vuosi loungeen maksutta ja lopuista tarttee sitten jo maksaa esim. 20 euroa kerta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Todellako? kirjoitti:

Kuulin, että joihinkin loungeihin pääsisi jo Visa Gold kortilla. Onko kokemuksia? Ja löytyykö jostain lista kentistä joilla näin on? Tuohan olisi varsin kätevä palvelu kun paljon tulee reissattua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu