Aleksis Kiven päivää ja
Hyvää huomenta!
Nyt nukkumaan. Öitä.
HYVÄÄ...
23
90
Vastaukset
- aurinkoinen..
Hyvää huomenta sinnekkin ja Aleksis Kiven päivää!
Maa on valkoinen kun on yöllä satanut lunta:)- Kiveksis Ali ;)))
Ups. Syys pitkällä.
Merkitsen päiväkirjaan, siellä satoi lumi:)
Hyvää kello yhtätoista. - aurinkoinen..
Kiveksis Ali ;))) kirjoitti:
Ups. Syys pitkällä.
Merkitsen päiväkirjaan, siellä satoi lumi:)
Hyvää kello yhtätoista.Muistaakin hyvin kun ensilumen satoi Aleksis Kiven päivänä:)
Mutta höh..sulasikin pois päivän aikana:( - ;)))
aurinkoinen.. kirjoitti:
Muistaakin hyvin kun ensilumen satoi Aleksis Kiven päivänä:)
Mutta höh..sulasikin pois päivän aikana:(Merkkaa muistiin, lumi käväisi pihamaallani eikä tullut tupaan saakka.
Lumi tuli lumi meni siinä kesäpäivä viimeiseni, saapuu talvi turkki pääl vappuun asti joka sääl. - aurinkoinen...
;))) kirjoitti:
Merkkaa muistiin, lumi käväisi pihamaallani eikä tullut tupaan saakka.
Lumi tuli lumi meni siinä kesäpäivä viimeiseni, saapuu talvi turkki pääl vappuun asti joka sääl.Niin tuossa muistin ja tarkistin kamerasta että viime vuonna otin kuvan kun ensilumen satoi yhdeksäs päivä ,niinkuin eilen:)
Ei kyllä ehtinyt suksia kaivaa esiin kun lumi katosi.Voikohan sen merkata ensilumeksi vai pitäiskö merkata sitten vielä koska tuli pysyvä lumi:)
Sinähän osasitkin runonkin tehdä lumesta.Varmaan muistan ensi vuonnakin koska satoi ensilumen;)
Hyvää Huomenta ja onnittelut edesmenneelle :) Yhtäkkiä ei muistunut muuta Alkesiksen laulua mieleen kuin vanha kunnon "Kiljukoon nyt kaikkein kaula" Josko se olisi tämän päivän motto kahvilaan.
Siispä toivotan runsaasti kirjoituksia palstalle. :)- Kiveksis...
TaikisN kirjoitti:
siis tuota... Aleksiksen, ei Alkesiksen.....
Oli sellainen laulu, biisi: Luota Aleksiin. Muistaakseni Eddie.
Aamun lehdestä luin että Aleksis Kivi saattoi kuolla borreoloosiin tai sen jälkiseurauksiin. Sehän samoili metsissä ja kirjoitti paljon metsistä. Saattanut saada punkin pureman jos toisenkin. - Ali...
Kiveksis... kirjoitti:
Oli sellainen laulu, biisi: Luota Aleksiin. Muistaakseni Eddie.
Aamun lehdestä luin että Aleksis Kivi saattoi kuolla borreoloosiin tai sen jälkiseurauksiin. Sehän samoili metsissä ja kirjoitti paljon metsistä. Saattanut saada punkin pureman jos toisenkin.Siis hoitamattomaan tautiin.
Nyt juuri ei jaksais kovasti kiljua.;)
Huomasin tuossa, että minulla on lukihärö.:)
Luin nimittäin tuon yhden otsikon väärin...Venäläisvainot Imatralla...Venäläisvaimot Imatralla tuntui tutummalta otsikolta.;))- ;)))
Satumainen.Nainen kirjoitti:
Nyt juuri ei jaksais kovasti kiljua.;)
Huomasin tuossa, että minulla on lukihärö.:)
Luin nimittäin tuon yhden otsikon väärin...Venäläisvainot Imatralla...Venäläisvaimot Imatralla tuntui tutummalta otsikolta.;))Sulla on samanlainen lukihäiriö. Minunkin silmiin taittui sana venäläisvainot. Iltasanomissa taisi olla otsikko: vainotaanko venäläisiä...
Terve metsä, terve vuori, ja niin pois poikkeen.;)
Kouluissa varmasti muistetaan tätäkin historiallista päivää tänään.:)- ;)))
ouluissahan on erityisesti Aleksis Kiven päivä. Aamunavauksessa 7 veljestä kukin vuorollaan lukien:) Siinähän se päivä meneekin.
- ;(
;))) kirjoitti:
ouluissahan on erityisesti Aleksis Kiven päivä. Aamunavauksessa 7 veljestä kukin vuorollaan lukien:) Siinähän se päivä meneekin.
prkle minne nuo kirjaimet katoavat? K-ouluissa.
;( kirjoitti:
prkle minne nuo kirjaimet katoavat? K-ouluissa.
K niinkuin kahvi maistui hyvälle juustokakun kanssa.;)
Kouluissa kait näitä lähinnä nykyisin muistellaan, kotioloissa taitaa olla enemmänkin unohdettu asia...ei taida Aleksis Kivellä olla omaa leivostakaan kahviloissa?;) Vai onko?
Nyt pitää paeta paussille hetkeksi.;) Tyttäreni haluaisi kitaran, täytyy selailla hieman millaisia akustisia kitaroita on saatavana...ei kelpaa ihan sellainen tavallinen ankean ruskea, vaan pitää olla nätti, joten hinta ei varmaankaan ole sitten nätti.;-PSatumainen.Nainen kirjoitti:
K niinkuin kahvi maistui hyvälle juustokakun kanssa.;)
Kouluissa kait näitä lähinnä nykyisin muistellaan, kotioloissa taitaa olla enemmänkin unohdettu asia...ei taida Aleksis Kivellä olla omaa leivostakaan kahviloissa?;) Vai onko?
Nyt pitää paeta paussille hetkeksi.;) Tyttäreni haluaisi kitaran, täytyy selailla hieman millaisia akustisia kitaroita on saatavana...ei kelpaa ihan sellainen tavallinen ankean ruskea, vaan pitää olla nätti, joten hinta ei varmaankaan ole sitten nätti.;-PAleksanterinleivos on, mutta Aleksiksen(hitto miten vaikeatajunen muoto sanansta)leivoksesta en ole kuullut.
- 7 velj. leivokset
TaikisN kirjoitti:
Aleksanterinleivos on, mutta Aleksiksen(hitto miten vaikeatajunen muoto sanansta)leivoksesta en ole kuullut.
http://tv1.yle.fi/juttuarkisto/aleksis-kiven-kakku-seitseman-veljeksen-leivokset
7 velj. leivokset kirjoitti:
http://tv1.yle.fi/juttuarkisto/aleksis-kiven-kakku-seitseman-veljeksen-leivokset
Ei siis mitään uutta auringon alla :)
Sarjatuotantoon tuosta reseptistä ei taida olla, mutta hauska oivallus :)
- Aleksis veljeksen
seitsemän kivestä.
- 7päivää kivellä.
Seitsemän kiveksen veljekset. Matemaattinen pulma.
- Seittemän
7päivää kivellä. kirjoitti:
Seitsemän kiveksen veljekset. Matemaattinen pulma.
veljeksen kivekset = 14 kpl. Ei vaikeeta.
- 1 päivä kiven takana
Seittemän kirjoitti:
veljeksen kivekset = 14 kpl. Ei vaikeeta.
Niin mut.....jos jotkut aleksis kiveksistä ei ole laskeutunut vielä, on niitä yksi kivisiäkin yksilöitä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432201Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151440Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141406Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711255Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t21968Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist174872Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19806- 75752
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57746Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101675