nälkä on.
mistä pieksämäeltä saisi ilmaista ruokaa
50
2800
Vastaukset
- tehhään vaihtari
no jos oot kohtuullisennäkönen naisimmeinen nii tule mun luo syömään,tehään vaihtari,sullahan on jotain sitten antaa mulle
m50- Ruokaa ja tukea
Pitäisi tajuta ihan ittekki, että ehdotukses on törkeä. Hädänalaista ei saa käyttää hyväks.
Suosittelen nälkäiselle seurakunnan diakoniatyön puoleen kääntymistä. - tehhään vaihtari
Ruokaa ja tukea kirjoitti:
Pitäisi tajuta ihan ittekki, että ehdotukses on törkeä. Hädänalaista ei saa käyttää hyväks.
Suosittelen nälkäiselle seurakunnan diakoniatyön puoleen kääntymistä.mitäs törkeetä tässä nyt on,minä tarjoan ruokaa nälkäiselle ja se mitä vaihtarina haluaisin kulkee naisilla aina mukana eikä kulu käyössä mutta nälkä lähtee syömällä.
- höm
Katulähetyksestä.
- Anonyymi
Taitaa olla se rakennus purettu? Vanhasta muistista kävin katsomassa.
- täti59
tietääkseni jokainen työtön saa suomessa kelalta senverran että ruokaa voi ostaa,mikäli se raha ei mene muuhun
- ...
Kelan maksama peruspäivä raha max 25,74e/pvä. Kuukaudessa se tekee 553,41e, veroja menee 20% eli käteen jää 442,73e/kk. Jos syystä tai toisesta ei saa yleistä asumistukea, niin eipä tuosta rahamäärästä paljon jää ruokaan asumiskulujen jälkeen..
- täti 59
... kirjoitti:
Kelan maksama peruspäivä raha max 25,74e/pvä. Kuukaudessa se tekee 553,41e, veroja menee 20% eli käteen jää 442,73e/kk. Jos syystä tai toisesta ei saa yleistä asumistukea, niin eipä tuosta rahamäärästä paljon jää ruokaan asumiskulujen jälkeen..
Tiedän kyllä kelan rahat,ja voin sanoa että kun ostaa kunnon ruokaa niin raha riittää,mutta mikäli ostaa valmisruoka annoksia,olutta sipsejä ym niin ei riitä.Osaan tehdä ruokaa halvalla.Osta porkkanapussi(1e)riisipussi kermapurkki perunoita maustamaton lihapala niin tästä tulee kyllä edullisesti porkkanalaatikkoa ja vaikkamitä eikä maksa paljon.Perustarvikkeita ostamalla pärjää melko hyvin mutta mikäli raha menee kaljaan ja tupakkaan niin tiukkaa se tekee.Samoin vehnäjauhopussilla ja hiivapaketilla tekee ihmeitä eikä montaa euroa ole,saat pullat ja sämpylät mikäli yhtään intoa riittää eikä tartte vongata ilmaista ruokaa-se jo kertoo tyypistä oleellisen.
- Anonyymi
... kirjoitti:
Kelan maksama peruspäivä raha max 25,74e/pvä. Kuukaudessa se tekee 553,41e, veroja menee 20% eli käteen jää 442,73e/kk. Jos syystä tai toisesta ei saa yleistä asumistukea, niin eipä tuosta rahamäärästä paljon jää ruokaan asumiskulujen jälkeen..
Niin ja laskeppa pois,jos tarvitsee kenkiä,vaatteita...Ei riitä!
- hrytuii
Myy tietokonees ja lopeta kallis liittymä. Niillä rahoilla saat leipää ja leivälle voita.
- vartiatar
valitettavasti se on juuri niin monesti että rqhankäyttöä ei hallita vaikka eläisi millä tuloilla
- mummi,.!
Tiedän Pieksämäeltä muutamankin lapsiperheen, jossa on todella tiukkaa. Eikä rahat mene kaljaan ja tupakointiin.
- Täti59
Tietenkin on sellaisia kellä oikeasti on tiukkaa,mutta yhtäpaljon on juuri niitä jotka pistää rahansa kaikkeen muuhun kun ruokaan kun se rahapäivä on ja sitten naristaan rahanpuutetta.Se ärsyttää mutta he ketkä on muista syistä tiukilla on ihan eri juttu ja heitä pitäisi tässä yhteiskunnassa auttaa.
- Julien Sebastian
En jaksa ymmärtää miksi joillekin pitäis antaa ilmaista ruokaa ja miksi he sitä vaativat.
Palkkaa, työttömyysturvaa, toimeentulotukea tai eläkettä maksetaan jokaiselle joko työnatantajan tai yhteiskunnan lompakosta.
Ilmaista ruokaa ei ole olemassakaan! Se maksaa myös tarjoajalle. Sen maksaa aina joku - tavallisesti yhteiskunta eli ME kaikki! - Javettätuleeraanasta
Diakoni,viadia ... Ja jos muutama euro niin osta jauheliha ,makaronipussi,munia,maitoa ja tekase makaronilaatikko. Sitä syö monta päivää. Mausteita oletan jokaisella olevan kotona... Jätä tupakka ja alkoholit ostamatta/käyttämättä ;) Myös näkkileipä pitää nälkää hyvin.
- slurps-
ViaDia jakaa EU ruoka-apua joka kuukauden ensimmäinen viikko Keskuskatu 22 kirpparimyymälän takapihalla. (Kellarikerros)
Muistaakseni tiistaisin tai torstaisin puoliltapäivin on jakopäivä ja aika.
Paketti sältää purkkihernekeittoa, tummaa makaronia, pastaa juustokastikkeessa (keittovalmispussi), sikanauta säilyke, vehnäjauhoja, sämpyläjauhoja, mysliä, maitojauhetta, hapankorppuja ja kaurapuurohiutaleita. - OmatKassitMukaan
slurps- kirjoitti:
ViaDia jakaa EU ruoka-apua joka kuukauden ensimmäinen viikko Keskuskatu 22 kirpparimyymälän takapihalla. (Kellarikerros)
Muistaakseni tiistaisin tai torstaisin puoliltapäivin on jakopäivä ja aika.
Paketti sältää purkkihernekeittoa, tummaa makaronia, pastaa juustokastikkeessa (keittovalmispussi), sikanauta säilyke, vehnäjauhoja, sämpyläjauhoja, mysliä, maitojauhetta, hapankorppuja ja kaurapuurohiutaleita.Sieltä voi hakea kuka tahansa anonyymisti pari kauppakassillista tavaraa. Kukaan ei kysele nimiä eikä syitä miksi haet. Ainoastaan kuinka monelle henkilölle ne tulevat, jotta osataan antaa riittävä määrä.
Kannattaa ottaa omat muovipussit tai muut kantovälineet mukaan jolla kannat tavarat pois. Paikalla ei ole juurikaan pusseja saatavilla. - Follow-Me
Huomenna torstaina 6.9. on puoliltapäivin ruokajakelu ViaDian takapihalla alakerrassa.
- poiutl
Tänään taas ruokjakelu ViaDian takapihalla.
- että-sillaa
Huomenna torstaina 4.10 on taas ruokajakelu ViaDian takapihalla kellarikerroksessa klo. 12-14.
Omat pussit mukaan! - Anonyymi
OmatKassitMukaan kirjoitti:
Sieltä voi hakea kuka tahansa anonyymisti pari kauppakassillista tavaraa. Kukaan ei kysele nimiä eikä syitä miksi haet. Ainoastaan kuinka monelle henkilölle ne tulevat, jotta osataan antaa riittävä määrä.
Kannattaa ottaa omat muovipussit tai muut kantovälineet mukaan jolla kannat tavarat pois. Paikalla ei ole juurikaan pusseja saatavilla.On hyvin vaikea johdatella asioita siten, että laajentumispolitiikkamme kuvailee huomaamattomia haittatekijöitä.
- ViaDiakirkolle
Jätät muutaman päivän peseytymättä juot ennen lähtöä pullon keskaria.
Dialla saat joka päivä ruuan ja hengellistä huoltoa.- Saakosinnepäissään
Tervetuloa selvinpäin. Raukka se on joka ei tohdi pää selvänä tulla.
- Kaupantäti
Metsästä. Kauppias joutuu ostamaan ruoat että voi myydä ne, sit ne pitäis antaa ilmasiks pois, en oo koskaan ymmärtänyt tätä yhtälöä.
- Polvetaukiannapalaa
Ramblo ja Track on pari isoa vaaleaa miestä. Laittaudu kerran viikossa ison tykin ruuaksi selälle niin kyllä addiktiltaviikon ruuat tienaa.
- Einejouda
Pitää vuoroviikoin käydä painaa karjakkoo Kuopiossa.
- Anonyymi
Olisko viadia vielä toiminnassa. Diakonilta ehkä eu ruokaa?
- Anonyymi
ViaDia jakaa maantaisin ja perjantaisin klo. 13:30
- Anonyymi
Ja vapaakirkolla tietääkseni on myös ruoan jakelu päivät. Viikon päivää en tiedä. Mielestäni kirkko ei enää jakele mitään. Ruoka apuja on tullut koronan tai ainakin ovat ruoka pusseja vieneet. Sitten on näitä järjestöjä.
- Anonyymi
Joku oli tuonut Prisman parkkipaikan kulmaan, pienmetallinkeräys kontin viereen ison verkkosäkin itäneitä perunoita.
Niistä sais paljon pottumuusia ja jos kylväis potut maahan niin loppusyksystä sais vielä enemmän pottumuusia🤪- Anonyymi
Ruokajakelu kahtena päivänä viikossa jossain GreenTrailin takana, vähän nurkalta Gigantin suuntaan. Muistaakseni iltapäivällä klo. 13:30.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ruokajakelu kahtena päivänä viikossa jossain GreenTrailin takana, vähän nurkalta Gigantin suuntaan. Muistaakseni iltapäivällä klo. 13:30.
Eli käyt,kun tiedät tarkkaan.
- Anonyymi
Teitkö?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli käyt,kun tiedät tarkkaan.
Niin käyn, mitä sitten, käykö kateeksi!
Olin vaan niin päissäni etten muista mikä viikonpäivä oli. Kaikki rahat menee viinaan siksi haettava ilmaista ruokaa.
- Anonyymi
Viadialta😂😂😂😂
- Anonyymi
Mene töihin.
- Anonyymi
Kanttilasta yksi rouva kantaa vuosikaudet kotiin ylijäämä tarjoilut kassissa pyörän sarvessa iltaisin.
- Anonyymi
Vapaa seurakunta ..Kahvia pullaa ja pilhua.
- Anonyymi
Ei ole olemassa ilmaisia lounaita, sorry.
- Anonyymi
Töissä olen joutunut käymään siitä asti,kun ammattiin valmistuin! En ymmärrä mitään ruokajakoja tai mitä näitä on. Asuntolainaa olen lyhentänyt. Mistään en ole tarvinnut kysellä ilmaisia ruokia.
- Anonyymi
mene töihin.tai lähde norjaan pakolaiseksi.tapa joku pääset linnaan .on ilmaiset ruuat .asunto.vaatteet.ja kaikenlaiset lääkkeet .
- Anonyymi
https://youtu.be/JZPpLj-UGEI?si=83kOFSnAD2-F6_Pa siihen Lidlin luo rantaan ja nuudelit ja kyykkyviinii. Ei paljon kustanna.
- Anonyymi
Otan omasta jääkaapista.
- Anonyymi
Käyttäkää Googlea???
- Anonyymi
Hommaa hyväuskoinen elättäjä.😁
- Anonyymi
Ei ne kauan pysy.
- Anonyymi
Kävele monttu auki niin ehkä pari itikkaa saa suupalaksi, pyöräilemällä jopa kärpäsiä.
- Anonyymi
Ei ole tarve. Kyllä aina on ruokaa ihan kaupasta ostaa.
- Anonyymi
Mato-ongelle järven rannalle onkimaan kaloja.
- Anonyymi
Meillä on täällä ruokaa ja kaikkea mukavaa. Kivaa päivää teillekin sinne.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2564682Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii793128- 472493
- 312033
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451777- 961544
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘851305PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden143975- 69968
- 98902