Minne päin joulutunnelmaa hakemaan?

Pörrääjä

Taas on se aika vuodesta kun pitäisi päättää mihin tunnelmalliseen kaupunkiin kannattaa matkustaa hakemaan joulutoreilta joulunodotusfiilistä.

Minnepäin suosittelisitte matkaa?

14

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10 matka

      joko Englantiin tai Irlantiin minä menisin.

      • Ei huono. Dublin saattais olla varsin varteenotettava ehdokas. Varsinkin niiden tummat jouluoluset


      • Kossunen kirjoitti:

        Ei huono. Dublin saattais olla varsin varteenotettava ehdokas. Varsinkin niiden tummat jouluoluset

        jatkoa. .......olis mukava testata. Vai onkohan niillä semmoisia?


      • Pörrääjä

        Ensivuonna voisikin harkita sinne suuntaan menoa, en ole koskaan käynyt Irkuissa enkä Skotlannissa.


    • HYvä valinta tehty :)

      • Pörrääjä

        melkein voin jo aistia glögintuoksun ;)


    • aurinkoinen...

      No mä en osaa muuta neuvoa antaa kuin että parhaan joulun tunnelman saa
      kun viettää joulun Lapissa:)
      Mutta valkoista lunta pitää kyllä olla maassa,muuten ei tunnu joululta.

      • Pörrääjä

        Itse joulu tietysti vietetään kotosalla nauttien perinteisestä joulusta, ainoastaan virittäytymistunnelmaa haetaan joulutoreilta ennen joulua. Harmi kun nämä kotomaan joulutorit ei tarjoa sitä kiireetöntä tunnelmaa mikä löytyy tuolta muista maista missä voidaan tarjota lämmikkeeksi hyväntuulenjuomia ilman että pelätään kenenkään siellä kärsivän. Joskus olen lapissakin joulun viettänyt, se ei vaan ollut minun juttu, ihan liian pimeää päiväsaikaankin.


      • aurinkoinen...
        Pörrääjä kirjoitti:

        Itse joulu tietysti vietetään kotosalla nauttien perinteisestä joulusta, ainoastaan virittäytymistunnelmaa haetaan joulutoreilta ennen joulua. Harmi kun nämä kotomaan joulutorit ei tarjoa sitä kiireetöntä tunnelmaa mikä löytyy tuolta muista maista missä voidaan tarjota lämmikkeeksi hyväntuulenjuomia ilman että pelätään kenenkään siellä kärsivän. Joskus olen lapissakin joulun viettänyt, se ei vaan ollut minun juttu, ihan liian pimeää päiväsaikaankin.

        Olen muutaman kerran käynyt Levin jolutorilla.Ihanan jouluinen tunnelma siellä ja ulkomaalaiset matkailijat tuovat lisää tunnelmaa.
        No mä asun sellaisessa paikkaa missä yrittäjät laittaa joulua joka puolelle ja tapahtumia on erilaisia.Silloin on paljon ulkomaalaisia ja kotimaisia joulunviettäjiä .Jouluvaloja on joka puolella,eikä pimeys haittaa.Niin siitähän se paljon riippuu että millaisesta joulusta itse pitää.
        Niin kohta täällä laitetaan jouluvalot Marraskuun alussa. Joka talossa on silloin ulkona jouluvalaistus.


    • JK

      POHJOIS-SUOMEEN

    • Mä en oo nyt kahteen vuoteen päässy käymään Tallinnassa, mutta sinnepäs tekis mieli jouluostoksille. Ottaa vaan päähän, ku nykyään ei pysty liittämään lapsen nimeä omaan passiin. Ku pitää olla ihan oma passi tai henkilökortti lapsella!!! Ja maksaa ihan sikana. Ei tämmönen köyhä pääse kyllä ikinä yhtään mihinkään. Ilmeisesti haen oman joulutunnelmani viereisestä Valintatalosta, jossa on varmaan ainakin paria eri konvehtirasiapakettia.. :P

      • Pörrääjä

        Ai jaa, eiks ne enää voi olla äidin passissa :/. Ei mekään olla Tallinnassa käyty muutamaan vuoteen, pari vuotta sitten oltiin joulutunnelmanetsimismatkalla Tartossa, siinä ohimennen käytiin myös Tallinnan joulutorilla Tartto kyllä voitti 6-0 Tallinnan kaikessa, kannattaa harkita jos sinne päin menee.

        Mä oon konvehtilakossa jouluaattoon asti ;)


    • .

      Mitä on joulutunnelma? Itse ainakin eläny jo niin äärimmäisen erilaisia jouluja, että en enää oikein edes osaisi toivoa mitä erityistä sen PITÄISI sisältää. Ja mitä se on? Tietty pätkä joistakin kalentereista. Usein kyllä hyvinkin tunnelmallinen.

      • Pörrääjä

        Joo, eletty on jo monenmoisia jouluja, useamman kerran jopa joulun tuomia lieveilmiöitä paossa kaukomailla.

        Nyt jo perinteeksi käynyt joulunalusmatka joulukuun alkupuolella saa ainakin mussa aikaan jouluvalmistelukipinän. On todella rentouttavaa viettää pitkä viikonloppu jossain ennalta tuntemattomassa kaupungissa haistellen ja maistellen joulutoreilla joulun tuoksuja ja makuja. Mukava on tuoda tuliaisiksi joulupöytään aina jotain uusia löytöjä.

        Kovasti on erilainen joulumeininki Euroopan eri maissa, mutta kuitenkin pohjimmiltaan niin samanlainen. Suomessa joulutorit ovat vielä niin uusi juttu, ettei niille ole päässyt vielä syntymään käyttäjäpiiriä joka osaltaan luo sen kiireettömän, ystävällisen, omalla tavallaan lapseniloa tuottavan fiiliksen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      228
      3935
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      138
      1404
    5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      126
      925
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      909
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      890
    8. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      747
    9. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      726
    10. Mara&Esko gaalassa jälleen

      Onkohan expariskunta taas tulossa yhdessä punaiselle matolle etuilemaan?? Heillähän on omasta mielestään oikeus, ovat He
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      697
    Aihe