Halonen pääministeri Sorsan avustaja

Halonen oli Sorsan avustajakuntaa. Demarit ja kokoomus juonivat Rusin syytetyksi, koska hän uskalsi asettua keskustan eduskuntaehdokkaaksi. Rusin tie piti saada katkaistua vaikkapa valheita levittämällä.
2102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tuskin Halosta...Lipposta..jne
Edes tutkitaan Stasi yhteyksistä.

Ruotsissa nyt tutkija pääsi Stasi arkistoihin. Oikeustaistelun jälkeen.

Joka veljeili DDR..Stasi..KGB...kanssa, heillä ilmeinen Stasi nimi.

Äänestä

Suurlähettiläs Alpo Rusi kertoi uusiin tietoihin vedoten epäilynsä, että Tiitisen lista olisi KGB-pohjainen, eikä sillä ei olisi mitään tekemistä Stasin kanssa.
Suurlähettiläs Alpo Rusi on kirjoittanut kirjan Tiitisen lista – Stasin vakoilu Suomessa 1960-1989 (Gummerus).

Kirjassa listalla olevista nimistä kerrotaan vain toisen käden tieto, jonka mukaan listalla olisi ainakin Kalevi Sorsa.

Kirjansa tiedotustilaisuudessa uusiin tietoihin vedoten Rusi paljasti epäilynsä, että Tiitisen lista olisi KGB-pohjainen ja sillä ei olisi mitään tekemistä Stasin kanssa.

KGB oli pelätty Neuvostoliiton turvallisuuspalvelu. Stasi oli Itä-Saksan vastaava organisaatio.

Rusi oli itse epäiltynä Stasin vakoojana, mutta hänen vapautettiin kaikista epäilyistä.

Rusi tuo uutta tietoa Stasille Itä-Saksassa tietoja toimittaneista Riitta Juntusesta, agenttinimi Katista sekä agenttinimi Boriksesta, Jouko Jokisalosta. Rusin kirjan mukaan Kati ja Boris toimittivat huomattavan määrän tietoja Stasille opiskeluaikoinaan Itä-Saksassa ja saivat siitä rahaakin.

Suomessa Stasin vakoiluun ei Rusin mukaan juuri syyllistytty. Rusi kuitenkin nimeää Stasin juttukumppaniksi esimerkiksi Ulf Sundqvistin, joka Rusin mukaan oli ilmeisesti Stasin arkistoissa ”Fortuna”, ja Jaakko Laakson ylle Rusi ripustaa Stasin koodinimen ”Mantel”.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiitisestä kirjoitti:

Halonen oli Sorsan avustajakuntaa. Demarit ja kokoomus juonivat Rusin syytetyksi, koska hän uskalsi asettua keskustan eduskuntaehdokkaaksi. Rusin tie piti saada katkaistua vaikkapa valheita levittämällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu