Rkp ja kuntauudistus

No niin folkting tykittää kuntauudistukseen liittyen:

"Folktingetin hallitus toteaa, että kuntalaisten kielelliset oikeudet on asetettava etusijalle, kun valtiovalta käy läpi kuntarakennetta"

Eli svekojen mielestä kieli ajaa taas kaiken muun edelle!

http://folktinget.fi/sve/#article-1310-7239-hallituksen-on-otettava-selva-vastuu-kaksikielisyydesta

On se hassua, jos muuten tavoitteena on elinkelpoiset kunnat, mutta kielikysymys on silti ensisijainen!
376
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eikö ne kielijutut ohita perustuslainkin? Ainakin hurrien ja Sasin mielestä...

Äänestä

RKP tarkoitti:
"Kuntauudistuksessa on saatava niin monta ruotsinkielistä kuntaa kuin mahdollista, koska muuten finnarit voittavat meidät, koska suomenkieliset sikiävät kuin torakat MEIDÄN ranta-alueillamme. On säädettävät lait, joilla kaikki rannikkokunnat ovat aina ja ikuisesti ruotsinkielisiä ja finnareiden muutto niihin on estettävä. Sisämaan kunnista on mahdollisimma moni saatav säädettyä kaksikeiliseksi, että rutoisnkieliset voivat vaatia finnareilta siellä ruotsinkielistä palvelua. Mieluiten jokaiseen uuteen suurkuntaan, Kuopiota myöten, on saatava vähintään 3000 ruotisnkielistä; näin koko maa saadaan vähintään kaksikieliseksi ja rannikko vain ruotsinkieliseksi, ikuisiksi ajoiksi. Henrikssonin on hoidettava tämä homma. kiristämällä, lahjomalla tai muulla tavoin. Jos ei onnistu, on jarrutettava kuntauudistusta mahdollisimman pitkälle."

Äänestä

Folktinget tarkoittaa tietysti, että ruotsinkielisten kuntalaisten kielelliset oikeudet on asetettava etusijalle!

Vai uskooko kukaan, että Folktinget huolehtisi myös pääväestön kielellisist
tä oikeuksista?

Kyse on samasta svekoharhautuksesta, kuin "Kansalliskielten yhdistyksellä". Ollaan muka huolissaan myös suomen kielen oikeuksista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


zweggo kirjoitti:

No niin folkting tykittää kuntauudistukseen liittyen:

"Folktingetin hallitus toteaa, että kuntalaisten kielelliset oikeudet on asetettava etusijalle, kun valtiovalta käy läpi kuntarakennetta"

Eli svekojen mielestä kieli ajaa taas kaiken muun edelle!

http://folktinget.fi/sve/#article-1310-7239-hallituksen-on-otettava-selva-vastuu-kaksikielisyydesta

On se hassua, jos muuten tavoitteena on elinkelpoiset kunnat, mutta kielikysymys on silti ensisijainen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu