Puheenjohtaja Juhani Starczewskin piti puheen Israelin tueksi YK:ssa New Yorkissa torstaina 6.10.2011
http://www.elisanet.fi/juhani.starczewski/Puhe_New_York_YK_6.10.2011.htm
http://www.elisanet.fi/juhani.starczewski/Puhe_New_York_YK_6.10.2011.htm
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Joo, tuo on oikea foorumi!
Hatikva (The Hope) - Gilad Shalit still alive / גלעד שליט עדיין בחיים
http://www.youtube.com/watch?v=biQtrQpyJGo
Onkohan tuo totta?
Miten Starczewski pääsee puhumaan YK:ssa?
Eihän hän ole minkään maan edustaja.
Kyllä puheen olen siellä pitänyt, enhän tuollaista lähtisi valehtelemaan!
Onko tuosta mitään dokumenttia?
Piditkö puheen pääsalissa vai jossain kabinetissa?
siellä on yleisökierroksia jolloin sali on tyhjä ja joku voi nousta puhujapönttöön ja esittää vaikka runon . En kyllä ole varma onko se ihan hyväksyttyä käytöstä.Kai se on ,jos vahtimestari ei poista "puhujaa" .
Pääsalissa, katso linkistä!
http://www.elisanet.fi/juhani.starczewski/Puhe_New_York_YK_6.10.2011.htm
Yleisökierroksilla ei pääse ison salin etuosaan, jossa on maiden pöydät, eikä siten myöskään puhujapöntön lähellekään. Myöskään turvallisuusneuvoston etuosaan ei pääse, jossa on maiden paikat. Yleisökierrokset ovat opastettuja ja ne käyvät salien takaosissa, eivät etuosissa.
Olin kyllä aivan laillisesti molemmilla alueilla yleisöltä suljetuilla alueilla, eikä puheeni puhujapöntössä liittynyt yleisökierrokseen, jolla myös kävin edellisenä päivänä. Vartijat kyllä estävät pääsyn ja huolehtivat henkilöistä, jos liikkuu alueilla, joille ei yleisöllä ole pääsyä!
Astu esiin sopivalla ja sopimattomalla ajalla,olkoon sananne ja puheenne suloista kuultavaa ja lähimmäistä rakentavaa.
Se joka Israelia puoltaa ja kannustaa on Israelin Pyhän mieleistä,ja tosi uskovaisille hyvää kuultavaa.
Aamen
Voiko sen puheen nähdä jossain videolta?
Ei voi koska hän puhui tyhjälle salille.
Muuten hänestä olisi kuva otettu pidemmältä josta olisi nähty myös kuulijajoukko
Salissa olevien lukumäärää en laskenut ja jos kuvan olisi ottanut kauempaa, niin olisin hävinnyt näkyvistä kokonaan, kun nytkin kuvaus oli hankalaa, että sai pöntön ja taustan näkyviin. Sali on todella iso jakaantuen kansojen (193 paikkoihin) ja yleisälehteriin.
Puhetta kuvasi useampi ja voi olla, että valokuvien lisäksi joku sen videoi. Henkilökohtaisesti en tuollaista edes ajatellut valokuvan lisäksi.
Voi olla, että puheeni taltioitui myös talon laitteisiin eli kameroihin ja taltointilaitteisiin, pitääpä tarkistaa asia.
Kummalliselta tuntuu selvän asian mitätöimisyritykset!
" mitätöimisyritykset !"
Ei näistä kannata välittää, mutta mitä mahtaa tarkoittaa se, että Lähi-itään suunnitellaan ydinaseetonta vyöhykettä.
Onko Starczewski ( vaikea sukunimi) kuullut asiasta .... vaikka siellä YK:ssa .
Aikooko Israel luopua ' mahdollisista' ydinaseista ?
Joo, tiedossa on!
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2011101414573673_ul.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011101414573266_uu.shtml
Israel ei ole myöntänyt niiden olemassaoloa
Järjestetäänkö Suomen isännöimä ydinasekokous Israelin turvallisuuden kustannuksella?
1. Miten on mahdollista, että kokousvalmistelujen takana olevat tahot vaativat Egyptin aloitteesta muslimimaiden puristuksessa olevaa pientä Israelia, jonka tuhoa hankkeen takana olevat maat tavoittelevat, luopumaan itsepuolustukseen tarvitsemastaan aseistuksesta?
2. Mistähän johtuu, etteivät YK:n jäsenvaltiot kiinnitä juuri mitään huomiota Israelin tuhoa avoimesti julistavan Iranin ydinasevalmisteluihin?
3. Kenen intressissä on järjestää kokous Israelin turvallisuuden kustannuksella?
4. Kenen vastuulla on Israelin turvallisuus?
GILAD SHALITIN vapauttaminen jo ensi viikon tiistaina näyttää tämän hetken tietojen mukaan varmalta, minkä IDF:n komentaja Benny Gantz vahvistaa.
Shalit kuljetetaan suunnitelman mukaan Rafahin terminaalin kautta rajan yli Egyptin puolelle, jossa häntä odottavat Egyptin turvallisuusmiehet ja pieni israelilainen ryhmä, jonka tarkoituksena on tarkistaa palautetun panttivangin henkilöllisyys ja terveyden tila.
Egyptistä Shalit lennätetään IAF:n tukikohtaan, jossa hänelle annetaan mahdollisuus hengähtää ja levätä rasittavan vankilaelämän jälkeen.
IDF kuljettaa 450 palestiinalaista mies- ja 27 naisvankia, joiden nimet julkistetaan sunnuntaina Israelin vankeinhoitojärjestön web-sivulla 48 tuntia ennen vapautusta, israelilaisesta Ketiyot vankilasta etelässä päivää ennen luovutusta Gazan kaistalle, Egyptiin ja Länsirannalle. Israelin lain mukaan vapautettavia vastaan voidaan esittää vastalauseita korkeimmalle oikeudelle 48 tunnin aikana ennen vapautusta, mihin annetaan mahdollisuus näillä järjestelyillä. Tiettävästi jotkut terrorinuhrien omaiset aikovat valittaa joistain nimistä. Mikäli kaikki lailliset esteet on selvitetty, kuten uskotaan tapahtuvan, sopimus toteutetaan sujuvasti ja aikataulun mukaisesti tiistaiaamusta alkaen.
ISRAELIN pääneuvottelija David Meidan matkustaa Egyptiin lauantain aikana järjestelemään vankienvaihtoa ja muita siihen liittyviä asioita. Hamasin edustajana Khaled Mashaalin varamies Mousa Abu Marzuk asettui asumaan Kairoon jo 12. lokakuuta valmistellen paitsi Shalitin luovutusta ja palestiinalaisvankien vapautusta myös Hamasin ulkopoliittisen toimiston muuttamista Damaskoksesta Kairoon, kuten Debkafile ja uutistoimistot raportoivat.
JP:n artikkelin mukaan läpimurto Shalitin vapauttamisessa saatiin heinäkuussa. Silloin Hamas lähetti kirjeen Meidanille, joka vastasi siihen välittömästi pudottaen Hamasin esittämästä vankien listalta kolme kärkinimeä: Fatah Tanzimin johtaja Marwan Barghouti, Abdullah Barghouti ja PFLP-johtaja Ahmed Sadat sekä muita vähemmän merkittäviä nimiä. Meidanin yllätykseksi Hamas ei esittänyt vastaväitteitä, ja prosessi alkoi edetä omalla painollaan. Meidan oli nimitetty neuvottelujen johtoon kolme kuukautta ennen heinäkuuta.
EGYPTIN sotilasjuntan edustaja apulaistiedusteluministeri Murad Muwafi aktivoitui omalla lohkollaan samaan aikaan. Israelin hallitus katsoi Egyptin aktivoitumisen ja kiinnostumisen asiaan osoittavan sen halua näyttää maailmalle, ettei se ole syrjäytynyt poliittiselta kartalta, ja toiseksi sotilasjuntta katsoi poliittisesti edulliseksi toimia Muslimiveljeskuntaa hyödyttävällä tavalla, koska sen uskotaan muodostavan uuden parlamentin voimakkaimman ryhmän ja tulevan hallituksen rungon. Tämä toiminta hyödyttää samalla Hamasia, jonka ulkopoliittinen toiminta ellei koko korkein johto näyttää muuttavan Kairoon.
NEUVOTTELUPROSESSIN kaikkia vaiheita ja siihen liittyviä mahdollisia USA:n hallituksen esittämiä myönnytyksiä ja lupauksia Hamasin suuntaan ei ole vielä julkistettu, mutta Saksan neuvottelijan Konradin osuutta siihen vakuutetaan hänen jo kaksi vuotta sitten esittämän suunnitelman johdosta, jota artikkelissa kuvataan mestarilliseksi. Hamas ei silloin ollut valmis sopimukseen, mutta Syyrian ja Iranin rintamien kehitys lienee antanut viimeisen sysäyksen luopua perinteisestä epäluulosta Israelin aikeisiin ja oman kansan reaktioihin.
Hamasin suostumukseen lienee vaikuttanut myös Egyptin lupaus kaupan lisäämiseksi Gazan kaistan kanssa sekä PA:n puheenjohtajan Mahmoud Abbasin aktiiviset ponnistelut Palestiinan valtion synnyttämiseksi ohittaen kokonaan Hamasin ja Gazan palestiinalaiset.
SHALIT-sopimus tuli täydellisenä yllätyksenä Abbasille, joka oli vierailulla Venezuelassa saatuaan ensimmäisen tiedon siitä. Hamasin suorittamaa vetoa voidaan luonnehtia loistavaksi ja ajoitukseltaan mestarilliseksi, sillä hetkessä se nosti Hamasin maailman uutisten kärkeen ja lisäksi positiivisella painotuksella pudottaen Abbasin toimet ja maailman suosion ratkaisevasti uuden kehityksen varjoon. Abbas voi vain yrittää saada audienssia Mashaalin kiireisestä aikataulusta voidakseen koota sirpaleet ja sopia erimielisyydet Hamasin kanssa.
ISRAELIN puolelta neuvottelujen loppuvaiheisiin osallistuivat Shin Betin johtaja David Cohen, Mossadin johtaja Tamir Pardo ja Netanyahun sotilaallinen sihteeri Yohanan Locker.
Israelin turvallisuusjärjestöt valittavat sopimuksen vapauttavan suuren joukon vaarallisia terroristeja, jotka suurella todennäköisyydellä palaavat terrorismiin, ja joita ne joutunevat metsästämään uudelleen. Ministeri Moshe Yaalon arvioi, että hintana voi olla kymmenien tai satojen israelilaisten kuolema heidän suorittamissaan terrori-iskuissa. http://www.jpost.com/Defense/Article.aspx?id=241691, http://www.jpost.com/DiplomacyAndPolitics/Article.aspx?id=241664
2. SHALITIN vapauttamisoperaation varjossa on Siinailla kehittymässä Egyptin sotilasjuntan aloittama uusi vaihe, joka voi muodostua vaaralliseksi. Vuonna 1979 Israelin ja Egyptin välillä solmittu rauhansopimus määrittelee Egyptin sotavoimien määrän ja laadun Siinailla. Mubarakin hallituksen kaatumisen ja sotilasjuntan heikkouden johdosta Egyptin hallituksen kyky valvoa tuota harvaan asuttua ja suurelta osin vaikeakulkuista maa-alaltaan suurta niemimaata on ratkaisevasti heikentynyt siinä määrin, että niemimaalla toimivat militantit ryhmittymät jopa suunnittelivat sinne itsehallintoa. Israelin ja Gazan vastaiselle raja-alueelle sijoitetut Egyptin sotilasyksiköt ovat osoittautuneet alimitoitetuiksi ja osin epäluotettaviksi, minkä johdosta sotilasjuntta esittää joukkojen lisäämistä Siinaille, mihin Israel on suostunut.
EGYPTIN sisällä on esitetty yhä vaativammin äänenpainoin joko rauhansopimuksen suurta muutosta tai kokonaan mitätöimistä. Varsinkin Muslimiveljeskunta on esittänyt toistuvia vaatimuksia sopimusten suhteen. Viimeisimmät toimet osoittavat kuitenkin, että myös Egyptin armeija haluaa toimia oma-aloitteisesti tilanteen muuttamiseksi.
DEBKAFILE (DF) kertoo artikkelissaan, että Egyptin ilmavoimien kenraali Reda Hafiz totesi uutistoimisto MENA:n mukaan näin: ”Siinai on aluettamme, emmekä tarvitse lupaa joukkojemme lisäämiseksi omalla maaperällämme,” lisäten: ”Egyptiläiset koneet partioivat rajoillamme niiden turvallisuuden takaamiseksi ilman Israelin suostumusta, mukaan lukien itäinen (Israelin) vastainen rajamme.”
DF kertoo, miten Egypti sallii Hamasin johtajien muuttamisen Damaskoksesta Kairoon pysyvää asumista ja toimintaa varten käyttäen verukkeena vankienvaihdon järjestelyjä.
ISRAELIN puolustusministeri Ehud Barak esitti virallisesti ministeriönsä ja Israelin nimissä anteeksipyynnön valittaen syvästi egyptiläisten sotilaitten surmaamista välikohtauksessa, jossa 18 terroristia tunkeutui Siinailta Israelin puolelle iskien busseja ja yksityisautoja vastaan surmaten 8 israelilaista. IDF:n sotilaitten ajaessa terroristeja takaa kuusi Egyptin sotilaista sai surmansa israelilaisten luodeista epäselvissä olosuhteissa.
Muutamia viikkoja sitten tapahtuneen verisen terrori-iskun jälkeen IDF:n taholta esitettiin, että terroristit olivat pukeutuneet Egyptin armeijan sotilaspukuihin, ja että he toimivat aivan egyptiläisten turvallisuusjoukkojen tukikohdan edessä niiden puuttumatta tilanteeseen. Esitettiin jopa epäilyksiä, että egyptiläiset turvallisuusmiehet liittyivät terroristeihin tulittaen heidän kanssaan Israelin puolelle.
IDF asetti tutkimuskomitean asiaa penkomaan, mutta julkisuudessa sen mahdollisista poikkeavista havainnoista ei ole raportoitu. http://www.debka.com/article/21380/
3. UUTISOTSIKOITA
- Orvoksi jäänyt terroriuhri tunnusti töhertäneensä entisen pääministeri Yitzhak Rabinin muistoksi pystytetyn rakennuksen sisäseiniin hintalappu-grafiitteja, joissa luki ”hintalappu” ja ”vapauta Yigal Amir”. Hän tunnusti poliisille tehneensä grafiitit vastalauseeksi sille, että terroristit, jotka orpouttivat pommi-iskullaan hänet ja useita hänen sisaruksiaan, on vapautettavien terroristien listalla. Yli 20-vuotinen mies vapautettiin kotiarestiin ”henkilökohtaisista syistä” hänen ”ideologisen protestinsa” vuoksi. Poliisi harkitsee myöhemmin jatkotoimista. http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/148751#.TpfyPnL3vO0
- Hamasin johto kertoo Al-Hayyat arabilehden haastattelussa, että Israel suostui vankien vapauttamiseen Giladin vapauttamista vastaan, vaikka Hamas lupasi tehdä uusia sotilaitten ja siviilein sieppauksia vapauttaakseen kaikki Israelin vankiloissa tuomioitaan kärsivät arviolta 8000 palestiinalaista. Israel oli pyytänyt lupausta luopua uusista sieppauksista, mutta siihen Hamas ei suostunut. Haastattelun mukaan Israel lupasi myös, ettei se metsästä vapautettuja palestiinalaisia, mikä on vastoin Shin Betin johtajan Yoram Cohenin lupausta hoitaa heidät. http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/148752#.Tpf0wHL3vO0
- PA:n pääneuvottelijana ja lörppäsuuna tunnettu Saeb Erekat kertoi Palestiinan Radion haastattelussa, etteivät PA:n edustajat osallistu kvartetin ilmoittamaan keskustelutilaisuuteen Israelin edustajien kanssa Ammanissa sunnuntaina 23.10.2011. Hän kertoi, etteivät he ole saaneet mitään kutsua eikä Israel ole ilmoittanut suostuneensa heidän vaatimuksiinsa palata –67 rajoille ja lopettaa kaikki setlementtitoiminta Juudeassa ja Samariassa. ”Jokainen joka esittää keskusteluja ilman noita suostumuksia vain tuhlaa aikaansa”, hän totesi. USA:n hallitus on vakavasti sitä mieltä, ettei PA:n laatima ja YK:lle esittämä hakemus YK:n täysjäsenyydestä ja itsenäisyydestä johda mihinkään. Abbas vakuutti Pariisin vierailunsa yhteydessä, ettei hän ole kiinnostunut kvartetin suunnitelmasta. http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/148742#.Tpf2MnL3vO0
- Shasin puheenjohtaja sisäministeri Eli Yishai esittää, että terroristien vapauttamisen vastapainoksi hallituksen tulee vapauttaa myös juutalaisia turvallisuusvankeja. http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/148749#.Tpf4n3L3vO0
- Yeshan, Juudean ja Samarian juutalaisyhteisöjen, johtajat ovat kauhuissaan IDF:n Juudean ja Samarian prikaatin komentajan kenraali Nizan Alonin New York Times lehdelle antamassaan haastattelussa esittämiensä mielipiteitten johdosta. Hän valitti laajalle levinnyttä ”hintalappu” toimintaa hyökkäillä arabien omistamia rakennuksia ja viljelmiä vastaan, mitä hän kutsui ”juutalaiseksi terrorismiksi”. Hyökkäykset Tuba Zangariya moskeijaa ja Jaffan arabien hautakiviä vastaan on herättänyt runsasta kirjoittelua ja tuomiota varsinkin vasemmiston median ja puolustusministeriön johdon taholta Barakia myöten. Oikeuden tuomari kritisoi armeijan esittämiä syytöksiä Tuban moskeijan epäiltyä syyllistä vastaan riittämättömiksi ja totesi Jaffan töherrysten olevan vandaalien ja huligaanien tekemiä ilman kansallista motiivia. Alonin teesit ovat herättäneet hämmästeleviä vastalauseita juutalaisjohtajien taholta, koska he sanovat IDF:n velvollisuutena olevan suojella kansalaisiaan eikä esittää äärivasemmiston poliittisia lausuntoja vieraan lehdistön haastattelussa. Alon vähätteli varoituksia Gazan esimerkin toistumisesta, jos Juudean ja Samarian juutalaisyhteisöt tuhotaan vakuuttaen, ettei sen tarvitse toistua. Yeshan neuvoston puheenjohtaja Danny Dayan sanoi, että koska Alonin mielipiteet eivät edusta hallituksen mielipiteitä, ne ovat sitäkin suurempi skandaali, ja vaativat hänen sotilasuransa päättymistä. http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/148744#.Tpf5I3L3vO0
- Fatah-johtaja Azzam al-Ahmad vakuuttaa, että Hamasin ja Fatahin sovintoneuvottelut tuottavat tulosta ja että ne tulevat pian yhdistämään Israelin vastaiset voimansa. http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/148745#.Tpf9vHL3vO0
- Israel luopui joistain perusvaatimuksistaan hyväksyessään vapautettavien listan, sanovat haaretz.com artikkelin kirjoittajat, sillä mukana on Hamasin perustaja-jäseniä, jotka toimivat myös terroristeina, ja joitain todella inhottavia terroritekoja suorittaneita terroristeja, kuten Zaher Yabarin ja Yihya Sanawar, sekä bussin 405 räjäyttämiseen 1989 ja Nachshon Wachsmanin 1994 sieppaamisen osallistuneita terroristeja. http://www.haaretz.com/print-edition/news/in-shalit-deal-israel-crossed-its-own-red-lines-1.389782
- Saudit varoittivat Argentiinan viranomaisia 4 kuukautta sitten mahdollisesta iskusta Israelin ja Saudi Arabian lähetystöjä vastaan Buenos Airesissa. Iranin lähettämien terroristien tarkoituksena oli murhata Saudi Arabian Washingtonin lähettiläs. Toinen Iranin lähettämistä miehistä pidätettiin New Yorkissa, toinen on vapaana. http://www.jpost.com/International/Article.aspx?id=241698
- Egyptin turvallisuusjoukot sanovat takavarikoineensa Libyasta salakuljettuja IT-ohjuksia osana yhä laajenevaa aseitten ja sotilastarvikkeiden salakauppaa, joka rehottaa Siinailla ja usein päättyy Gazan terroristien käsiin. http://www.jpost.com/MiddleEast/Article.aspx?id=241731
http://israblockupdate.blogspot.com/
Tuomioja vaarantaa Suomen tulevaisuuden!
http://www.hs.fi/politiikka/Tuomioja Israelista Apartheid-valtio ei ole oikeutettu/a1305547969918
Niin tekee pelastaja Marttikin!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011102314622974_uu.shtml
http://www.ksml.fi/yhteiso/keskustelu/posts/list/40471.htm