Lottovoitto ei takaa muuta kuin vitutuksen

jos saat 6 oikein niin 1500€ kiinteä voitto. Kyllä ottaa päähän kun 30 vuoden pelaamisen jälkeen saat 6 oikein ja mitättömän summan rahaa.

Alla voittoluokat

7 oikein: Päävoitto
6 oikein 1 lisänumero: n. 20000 euroa
6: n. 1500 euroa
5 2: n. 3000 euroa
5 1: n. 115 euroa
5: n. 45 euroa
4 2: n. 80 euroa
4 1: n. 17 euroa
4: n. 9 euroa
3 2: 5 euroa (kiinteä)
3 1: 1 euro (kiinteä)
13243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

EMME LOTTOA ENÄÄ MEKÄÄN. KUMMALLISTA, MITEN NIIDEN JUHLAVUONNA SAATIINKIN USEIN KASATTUA KAKSI-KOLMEVIIKKOISET JÄTTIPOTIT, JOTKA USEIN MENIVÄT VAIN YHDELLE...

Äänestä

Tuo uudistus meni kyllä todellakin ihan perseelleen.
Päinvastoin alavoittoja olisi pitänyt kasvattaa ja päävoittoa pienentää.
Nyt on lauantai iltaisin vain ehkä 0-1 onnellista ja 20 000 vittuuntunutta.
Veikkauksen ahneus on yletöntä ja alkaa vain kääntyä sitä itseään vastaan.
Itse ainakin siirryn vikinglottoon ihan suosiolla.

Äänestä

Totta, tämä oli kyllä virheellinen muutos veikkaukselta. Eipä taida maksaa vaivaa enää laittaa lappusta...

Äänestä

No siis pelihän on nyt selvästi kannattamattomampi, koska on huomattavasti aiempaa epätodennäköisempää, että saisit et edes elämäsi aikana pelatut lottorahat takaisin.

En ymmärrä mitä järkeä on noin isossa summassa. Muutama sata tuhattakin takaisi paljon mukavuuksia, koska saisi suoraa asunnon itselleen ja pari vuokrattavaksi. Eli periaatteessa sen voiton jälkeen ei tarvisi koskaan mennä töihin. Ainakaan kokopäiväiseen työhön, koska eläisi saamillaan vuokrilla.

Äänestä

Loton voitonjako on kuin nykyhallituksen linja. Voiton rippeitä annetaan suomen kansalle. Mutta päävoitto menee Kreikkaan tai Brysseliin.

Olis ollut lottovoitto syntyä kreikkaan

Äänestä

Veikkaus haluaa ilmeisesti uudella lottosysteemillä lähteä kilpailemaan ulkomailla esiintyvien suurjättipottien kanssa ja odottaa kuola valuen että kansa kantaa yhä enemmän roposiaan lottoon kun voittosumma kasvaa kasvamistaan.
Alavoittojen ollessa mitättömiä voittojen maksuun menee vähemmän rahaa ja näin saadaan pääpotti nostettua jo 2-3:ssa viikossa korkeaksi,ellei 7 oikeaa löydy.
Pilasivat nyt sitten vain hyvän pelin mutta onneksi on muita edullisempiakin vaihtoehtoja.

Äänestä

Veikkauksen sivut on lisäksi sikatahmeat. Sheidattuja kuvia täynnä. Saunalahden "1M" tikulla jonka todellinen nopeus on jotain 7 kB/s ne latautuu sikahitaasti. Ja ainoo mitä sieltä tarttee on lottorivi.

Äänestä

Veikauksen sivut halvantuntuiset ja täynnä kaikenlaistakuvaa on kuin lasten värityskirja. Sivut ei houkuttele ainoastaan helppo pelata silloin kun netti toimii.

Iltalehti ja veikkaus on samanlainen oksenuslaatta

Äänestä

Kiva nähdä nuo voittoluokat reaalimaailmassa. Kiitos esiin laittajalle.

Kun ennen oli sekä isot päävoitot että runsaasti kohtuullisia pikkuvoittoja, herää kysymys: mihin rahat nyt menevät? Ovatko johtajien palkat niin turvonneet, vai maksetaanko suosikkiyhdistyksille entistä enemmän vaiko presidenttivaaleihin osallistuvien tkut´rahoiksi (ja jälleen suosikkiehdokkaille).

Sain kuvittemakseni tuloksen, millä uskoin saavani lottokupongin kulut peittoon, mutta tuostapa näin, että max kaks euroo. Aika jännää...

Äänestä

Lotto on näyttänyt surkeutensa päävoitto miljoonia mutta varanumeron kanssa kun tulee yhteensä 7 saat joitakin tuhansia.
Jos ei ole varanumeroja oikein saat vaivasia satasia.
Lotto on roska peli nyt. Alavoitot innosti pelaamaan ei päävoitto kun se ei satu 1/15380937 milj



Voitonjako uusitussa lotossa
7 oikein- kpl- €

6 1 oikein 9 kpl 25 358,80 €

6 oikein 149 kpl 1 740,60 €

5 2 oikein 7 kpl 7 410,00 €

5 1 oikein 785 kpl 151,90 €

5 oikein 6601 kpl 53,00 €

4 2 oikein 640 kpl 109,40 €

4 1 oikein 19945 kpl 21,80 €

4 oikein 100991 kpl 10,60 €

3 2 oikein 10312 kpl 5,00 €

3 1 oikein 196518 kpl 1,00 €


40 v pelannut jos saat 6 oikein niin rahaa tulee n 1700€. Ottais kyllä päähän todellakin melkein narun jatkoks tekis mieli hypätä.

Äänestä

Veikkaus haluaa myös tuloeroja kansalle. Huonot on voittoluokat -> nyky meininkiä

Äänestä

Onneksi tämä sattui kaverille, ei itselleni..

Eli 2004 kun kaveri oli 18v tienoilla niin lottoriviä tarkastaessa hänellä oli 6 ensimmäistä oikein ja viimeinen tietysti sitten meni metsään. Voittoa tästä tuli tuohon aikaan n. 1100 euroa. No oli se kuitenkin lukiolaiselle iso raha ja tietysti kaveri vanhemmilleenkin tästä iloisena kertoi.

Vanhemmat olivat luvanneet tälle aiemmin, että maksavat tämän autokoulun. Nyt kun kaverille tuo voitto sattui, niin kaveri joutui kustantamaan itse autokoulunsa lähes kokonaan (ja kaikki voittorahat siihen menivät).

-> Ei ole muuten sen jälkeen enää kuulemma lottoa koskaan pelannut.

Äänestä

joo täytyy olla aika fakiiri jos saa 13oikein vakiossa pienellä systeemillä!.Ja suuret lotto potit on jo etu käteen pelattu!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pelihimo kuoli kirjoitti:

jos saat 6 oikein niin 1500€ kiinteä voitto. Kyllä ottaa päähän kun 30 vuoden pelaamisen jälkeen saat 6 oikein ja mitättömän summan rahaa.

Alla voittoluokat

7 oikein: Päävoitto
6 oikein 1 lisänumero: n. 20000 euroa
6: n. 1500 euroa
5 2: n. 3000 euroa
5 1: n. 115 euroa
5: n. 45 euroa
4 2: n. 80 euroa
4 1: n. 17 euroa
4: n. 9 euroa
3 2: 5 euroa (kiinteä)
3 1: 1 euro (kiinteä)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu