Jokohan nyt löytyisi jöltain rehelliseltä sellainen 2-viikkoislista, missä kaikki vuorot ovat niitä yli 12-tuntisia "joka päivä" (sidonnaisuuksineen)?
Laittakaa näkyville, minulla niitä ei ole, ja ajan iltaa ja aamua
Faktaa, faktaa, vai pelkkää selittelyä, sepittelyä ja narinaa?
Laittakaa näkyville, minulla niitä ei ole, ja ajan iltaa ja aamua
Faktaa, faktaa, vai pelkkää selittelyä, sepittelyä ja narinaa?
Vastaukset 72
Vanhimmat
Miksi sellainen pitää löytyä?
Eiköhän se ole ihan riittävää, että niitä päiviä on monta listassa eli 10-12 tunnin päiviä, jokainen niistä on liikaa. Kyse on jo liikenneturvallisuudesta, kaupunkiajossa tämmöiset päivät ovat sietämättömän raskaita.
Kysy pikemminkin, miksi ei ole listassa pelkästään 8 tunnin päiviä, kuten muilla työtätekevillä ihmisillä.
siinäpä se fakta tuli. miksi kuskeilla tosiaan on yli 8h päiviä ylipäätänsä? miksei ole 8h päiviä perus 30min safkatauolla? työhakemukset edelleen käsittelyssä.. toivottavasti vastataan pian :))
Alahan nyt vaan on sellainen, ettei siihen voii luoda pelkkiä 8 tunnin päiviä, se pitäisi jokaisen alalla olevan koittaa edes ymmärtää.
Jos luotaisiin jokaiselle 8 tunnin päivät, niin se merkitsee selkeästi lisää kalustoa ja sitä kautta toiminnallsia kustannuksia. Sre merkitsee myös lisää henkilökuntaa ja siten taas lisää kustannuksia.
Se merkitsisi myös huomattavia kalustohankintoja, ja siten selkeästi ylitsepääsemättömiä kustannuksia saatavaan hyötyyn nähden. Kuitenkaan kun kukaan ei ole valmis maksamaan ko. kustannuksia, eli matkustamisen hinta nousisi tasoon , jota kuluttaja eli matkustaja ei olsi valmis maksamaan. Näin ollen matkustajamäärä supistuisi joka taas johtaa väistämättä henkilökunnan vähentämiseen ja linjojen supistuksiin, tai jopa lopettamisiin.
Joukkoliikenne ala ei olemitään toimisto tai virkaaika työtä, vcaan vuorotyötä, jolloin bussien pitää liikkua myös silloin kun nuo virkaaikoina työskentelevät hakeutuvat harrastuksiinsa, opiskeluihinsa tai muutoin vaan liikkuisivat.
On helppoa vaatia kun ei tarvitse välittää siitä mitä tuo vaatiminen maksaa, tai mitä käytännön ongelmia se aiheuttaisi. Olisi kuitenkin hyvä edes yrittää orientoitua itse alan vaatimiin realismeihin ja joiden kautta kuitenkin myös vaatijat saavat elantonsa.
mm. AKT on aina vastustanut noita ns. pätkäpäivien tekijöiden mahdollisuuksia tehdä pätkiä ja sitä kautta luoda elannolleen se aspekti jota tarvitsevat. AKT ja sen alaiset toiminnalliset aktiivit eivät ole toistaiseksi onnistuneet ymmärtämään sitä todellisuutta, että on myös niitä joiden elämäntilanteisiin sopisi nimenomaan noiden pätkien tekeminen.(opiskelijat, YH.t, tms.) Jos ja kun noita haluja ei torpattaisi, niin päästäisiin jotakuinkin siihen tilaan, että muilla kuin ko. ryhmällä olisi nuo ksm. 8 tunnin päivät.
En usko ollenkaan siihen mahdollisuuteen että työnantaja käyttäisi osapäivää tekeviä oikein vaan lähtisi niiden avulla vähentämään kokopäivää tekevien osuutta, mielessään säästöt eli saisi pekkaset pelattua pois ja ym.
Toivottavasti AKT pitää kiinni tuosta ettei osapäiväisiä sallita, koska itse en työskentele suomessa ja meillä nuo osapäivää tekeviä reservejä käytetään sääntöjen vastaisesti ja on vaikeaa jos ei aivan mahdotonta saada niitä enään takaisin siihen mitä on sovittu kun kaikki firmat tekevät samoin.
Suomessa taitaa hyvä esimerkki olla kaupan ala jossa taitaa suurin osa tehdä vajaata viikkoa...
Saas nähdä koska tulee ensimmäinen joka keskustelee ohi asian koska kommentoijana tuossa ylempänä oli kähärä ja toivoisinkin että jos ei ole tuohon oikeasti asiaan kuuluvaa kommentoitavaa niin olisi hiljaa oli tuo ari millainen henkilö tahansa(en ole ikinä tavannut häntä), vai onko tässäkin aina kyse siitä että asiaoista ei osata keskustella vaan mennään henk kohtaisuuksiin?
selkeää tekstiä selkeältä politikolta! koitahan oriintua tänne itä-suomeenkin päin.
Stonari, mutta täytyy antaa mahdollisuus myös niile, jotka haluaa tehdä vajaata päivää. Ei kait ole minkään liiton tai muun järjestön asia määritellä kuinka kukin elämänsä haluaa asetella tai luoda sen toimintoja. Kyllä jokaisella yksilöllä pitää olla sekä vapaus, että myös mahdollisuus toteuttaa olosuhteitaan luotavia ratkaisuja niin työnteon, kuin kaiken muunkin suhteen. mme elä onneksi missään järjestelmätaloudessa, misä jokin tiettu konklaavi määrittelee miten elämme. Sosialismi on kuollut jokaisessa yhteiskunnassa, jossa se vielkä ennen -90 oli voimassa. Vain kiina ja ehkä Venezuela elää jotain taantumakautta. Tosin Kiinakin on jo huomannut että sen suuruus pohjaa todeliseen taloudelliseen sekä yhteiskunnalliseendemokratiaan, vaikka se ei sitä vieläkään 100% toteuta.
kähärä: oletko vammainen? tottakai bussikuskin työ on vuorotyötä ja bussien pitää liikkua jokaiseen kellonaikaan mielellään, MUTTA myös esim. iltavuoro VOISI olla 8h, eikä esim 10.00-21.00... Itse teen mielellään vaikka 5 vuorotyötä, kunhan työpäivät ovat sen perkeleen 8h rapiat päälle jos tarve. en käsitä mikä siinä muka on vaikeaa saada työajat kuntoon.
Ei, en ole vammainen, mutta olen tietoinen niistä realiteeista jotka vaikuttavat ko. kysymyksen realisoitumisiin. Vaikeus on vain ja ainoastaan siinä, että siinä tulevat talkoudelliset faktat esteeksi. Jopa sun on syytä ymmäärtää, mitä maksaa jokaine ylimääräinen bussi (ksm.300000€) sun täytyy myös ottaa kuvitelmiis se kuinka paljon polttoainetta kaikki nuo ylimääräiset bussit kuluttaisi, puhumattakaan huoltokustannuksista. Sun täytyy oivaltaa myös että kuinka monta lisäkuljettajaa ko. asiat vaatisi, ja mikä sen kustannus olisi.Se kun on helppoa vaatia, mutta ei osata akjatella vaatimuksien vaatimia kustannuksia ja niiden merkitystä todellisuuteen. Bulshit, kun ei vaan toimi.
On työnantajien veemäisyyttä ettei ole kaikilla kuskeilla 8 tunnin työpäiviä ja akt on työnantajien asialla. Kähärä on työnantajan mies kun murehtii mitä bussi maksaa ja nafta. On siellä hakunilassa tosi kollega bussikuskeilla K Ä H Ä R Ä nimeltään.
hohhoijakkaa, tähän se taas meni....Mielestäni Arin kommentit olivat fiksuja. Kyllä näitä asioita yrittäjä(liikennöitsijät) varmasti miettii, mutta kun tulostakin pitää tehdä. Se ei onnistu mitenkään noilla em. viesteissä sanotuilla spekseillä, eli 8 tuntia jokainen työpäivä jne...joo. No ei meidän kuljettajien tarvi noilla asioilla päätään rasittaa, onneksi.
Olisi ihan hyvä, että kuljettajille välillä raotettaisiin hieman yritysten tuloksentekoon liittyviä asioita, noin yleisellä tasolla, jos joku niistä haluaisi jotain tietää. Huom., kuuluun AKT:hen. Olen tosin "pienessä" yritystoiminnassa ollut itse mukana joskus. Ehkä sen takia osaan siltäkin kantilta asiaa katsoa...tai olen muuten avarakatseinen. No en pidä sitä mielestäni huonona asiana katsoa asioiden kaikkia puolia.
Jossain muussa viestiketjussa joku sanoi, että bussin/taksin kuljettaminen on jollain tavalla kutsumusammatti, minusta se oli hyvin sanottu. Auton kuljettamisesta, niinkuin muustakin työstä pitää tykätä, että siinä jaksaa. Jos on koko ajan ärrin murrin, varmasti ajaminen tuntuu TYÖLTÄ, ja varsinki paskalta sellaiselta. Tässä työssä on tärkeää pitää vapaa-ajalla(kyllä sitä vapaa-aikaa on meilläkin, ihan varmasti) hyvää huolta itsestä(itsetunnosta), jotta jaksaa puurtaa.
Noo tähän viestiketjuun ei näyttänyt tulevan niitä työvuoroja näkyviin taaskaan. Onhan se näköjään jo vähän käsitys muuttunut. Ennen kaikki vuorot olivat niitä yli 12-tuntisia, nyt jotkut sanovat, että yksikin sellainen on liikaa.
Olen sitä mieltä, että työ ei rasita juurikaan muuta kuin istumalihaksia, on se sitten 12 tuntinen tai jonkun muun mittainen päivä. Meidän työ vaatii vähän paineensietokykyä, jos sellaista ei ole, eikun muuta ammattia harkitsemaan. Itse tekisin erittäin mielelläni pitkiä päiviä aina, että saisi pitkiä vapaita..
Toivoisin asiallsia vastakommentteja tms., minä en lähde loan heittoon mukaan
Ai niin kuskinhan se vain pitäisi huolehtia kuinka bussia osaa ajaa,vai?
Sillä omalla ajotavallahan voisi yritys säästää rahaa ja työntekijät voisi paremmin??
alappa linja-autoliikkennöitsijäksi välile Lpr- J.salo. Siinä sitä realiteettia...
kuitenkin minkä Kähärä sanoo. Helppoo meidän sellaisten on vaatia, jotka emme joudu senttiäkään asian tiimoille panostamaan. Nuo vaatimukset kun saattaa sattua viimevaiheessa jopa meidän vaatijoiden omaan nilkkaan.
Kähärä kirjoitttaa pelkää P:TÄ. Kähärä on aina ollut oikestolainen, vaikka on vasemmistopuolueeseenkin kuulunut ja moneen muuhunkin.
Mies on tuuliviiri ja narsisti.
Kaikessa aina duunaria vastaan, mitään muutosta tai edistystä ei saa tapahtua kuljettajan oloihin, vaikka porukka tapetaan ja näännytetään sikapitkillä päivillä.
Kähärän mielestähän kaikkien pitää erosta liitosta kuten hän itse ja toimia rikkurina työtaistelutilanteessa kuten hän.
Pomojen kanssa voi sopia työehtonsa ja paremmat vuorot, kuten hän tekee.
Miten muilla aloilla, ihan kuorma-autosta, huoltomiehiin, varastoon ym, voidaan järjestää 8 tunnin työaika, vaikka sielläkin on ruuhkahuippuja, tämä on asennevamma, ajatellaan, että ajaminen on jotain hupia ja kuljettaja ei tarvitse vapaa-aikaa, tai saa sitä kovin niukasti.
Harva bussinkuljettaja näkee montaaa eläkevuotta, suurin osa kuolee jo kalkkiviivoilla.
Alalle on saatava inhimilliset päivät, pikavuorot on erikseen, niissä tuon jotenkin ymmärtää, mutta kaupunkiliikenteeseen 8 tunnin työaika ja ylimenevä aika on YLITYÖTÄ, kuten muillakin aloilla.
se mikä Kähärän mahdollinen poliittinen kanta on ei muuta sitä tosiasiaa, että hän kirjoitti juuri kuten asiat ovat. Jokaisen tulisi ymmärtää se tosiasia, että mitä enmmän vaaditaan kuluja, niin sitä varmemmin heikennetään omaa tilaa työmarkkinoilla. Tämä taas tarkoitti sitä, että joku tolkku noissa vatimuksissa, varsinkaan kun niiden toteuttamiseen ei ole realistisia mahdollisuuksia. Jos tuollaisia lisävaateita edes harkittaisiin, niin yrityksen kannattaa laittaa lappu luukulle ja kaikki kuskit kortistoon. Mahtaisi olla työkkärissä ruuhkaa jos kaikki PK- seudunkin talot joko lopettaisi tai laittaisi 30% väestään työnhakuun.
Idiotismi voi olla hauskaa bussi jussi, mutta kun leipää haluat järsiä, niin hieman pitää kärsiä ja vallankin ymmärtää se että sitä järsittävää riittää, kun pidetään tolkku asioissa.
Kertokaapa viisaat; Firmaan menee aamulla töihin esim. 200 kuljettajaa klo 5.00-7.00. Näillä kuljettajilla ruokatunnit alkavat pyöriä n. 8.00 eteenpäin, viimeistään klo. 11.00 ->. Näillä päivä loppuisi 14-16.00. Mitä ne 100 kuljettajaa, joita ei tarvita aamuruuhkan jälkeen(10.00-15.00) tekevät ruokatunnin jälkeisen osan työpäivästään? Tämän asian kysynyt jo moneen kertaan, vastausta en ole saanut... kertokaa nyt kun se on niin helppoa...
Taas se tuli tuolta älyttömältä tyypiltä oikein ISÄNNÄN MIEHEN äänellä."Koettakaa nyt ymmärtää että se on mahdotonta..."
Asia on niin, ettei 8 tunnin päiviä edes harkita. Kyllä 13 tuntia työssä on mennyttä pimeetä keskiaikaa. Työmatkoineen ei kotona voi muuta kuin nukkua.
Sidonnaisuusaika ei ole kannattavaa kellekään. Palkkaa tulee muttei tulosta. Jos 100 kuskia saa sidonnaista muutaman tunnin joka päivä vain kelloa katsomalla on jossain mätää ja paljon. Ihme ei ole että tappiota tulee!
Koko ala olisi mulkattava nurin ja alettava rakentaan uutta systeemiä aivan uudesta näkökulmasta.
Teollisuudessa on monia erilaisia vuoromalleja pilvin pimein. Vuorohommia tehdään 6 tunninkin vuoroilla.Kaikissa homma pelaa ja henki haisee.
Jos ajetaan vaikka väliä Hki-Tampere on siinäkin helppo järjestää 8 tunnin työpäivät. Yöpymisetkin vieraalla paikkakunnalla jäisivät pois.
Porukka olisi pirteää ja tervettä. Hymykin voisi irrota helpommin. Saikulla ei juuri oltais. Alalle tulis uutta nuorta väkee jotka siinä pysyisivätkin. Nyt täytyy turvautua maahanmuuttajiin. Nekin ovat ehtyvä luonnonvara. Orjan jälkeläinen ei rupea uusio-orjaksi Suomessakaan.
Ja ratkaisu tähän oli? On se helppo järjestää, mutta miten..?
Olisi oikeasti järkevän keskustelun kannalta hyvä jos HELB kuskin ja myöskin allekirjoittaneen sekä myös masa headhill Nm. esittämiin kysymyksiin ja ajatuksiin saataisiin niitä vastauksia joita esitetään. On jokseenkin erikoista että eritasoista "kritiikkiä" ja retoriikkaa esitetään, mutta ei vastata asiallisiin kysymyksiin saati että annettaisiin todellisia vastauksia, joissa esiintyisi ne keinot , joita ko. vaatimukset edellyttäisivät.
Tietyllä tasolla jonnenjoutava läpänheittokin voidaan toki luokitella keskusteluksi, mutta silloin kun on kysymys todellisista asioista, niin tuo jo jokseenkin naiiviksi ja alatyyliseksi menevä läppä, ei korvaa todellista ja todellisuuteen tähtäävää debattia.
Sanailusi on sujuvaa, vaan kannukset puuttuvat!
Eikös tuossa ylempänä nimimerkki Pitkää päivää puhunut esimerkkejä ja asiaa, ihan suomenkielellä.
Esim 6 tunnin vuoromalli olsi erittäin toimiva ratkaisu, homma on todella tiukkaa urakkatyötä kuukausipalkalla, joten alan työaika pitää lyhentää' 6 tuntiin, näin homma pelaa, onhan mm Herttoniemessä Plandent yhtiössä toteutettu 6 tunnin vuorosysteemi ja todettu toimivaksi.
Toinen vaihtoehto on 8 tuntia työaikaan kuuluvalla 30 minuutin ruokatunnilla ja kahdella kahvitauolla, kuten monessa muussa työpaikassa.
Miksi kuljettajan pitää tehdä urakkatahtista vaativaa työtä 12 tunnin pituisilla päivillä ja ilman edes kahvitaukoa, ruokatunti tietysti omaa aikaa.
Tätä kutsutaan osa-aikaisuudeksi, mutta se taas ei kuskien ammattijärjestöille kelpaa.
A.Klla ja Helbin kuskilla ei uusia ajatuksia ainakaan ole. Jos on nykyiseen erittäin tyytyväinen niin miksi muutoksia edes miettisi?
Kaikkea voi muuttaa paremmaksi. Bussialaakin. Jos siinä on ihmisiä jotka eivät muutosta halua ei sitä tulekaan. Tuntuu siltä, että muutoshalukkaita on aika määrä. Vain nämä kaksi herraa vastustavat parempia aikoja.
Tosiasia vaan on se, että kaikki yli 8 tunnin menevät työpäivät urkakkaluonteisessa työssä ovat liikaa. Myöntääkö A.K ja Helbkuski tämän? Jos ei niin miksi? Faktaa pöytään.
Joku kirjoitti että kypsyy/ei jaksa sitä 8 tunnin päivääkin tekevä jatkuviin ylitöihin. Eikö bussikuski kyllästy/ei jaksa jatkuviin kellonympärys-päiviin?
vaatii väittämä et kaikki yli 8 tunnin päivät on urakkaluontoisia. Ilmeisesti NM laatuajatus ei oikein ole ymmärtänyt määritelmää urakka, tai edes sen luontoisuus.Bussinuljettaja kun ei tee urakkaytöitä, vaan pelkästään tuntitöitä. Noissa kun on selkeä ero, ihan kaikilla mittareilla ja vaatimuksilla mitattuina.
Missä viestissäni vastustan lyhyempiä työpäiviä? Mikä urakkaluontoinen työ? Urakkatyö olisi meillä sitä että ajaisit kaikki päivän ajosi mahdollisimman nopeasti, ilman taukoja, saisit saman palkan ajat ne sitten 8 tai 12 tunnissa. Näin meillä ei ole. Olen tehnyt nuoruudessani urakkatyötä, bussilla ajo on lomaa siihen verrattuna. Ja bussikuskeilla ei ole edelleenkään jatkuvia kellonympärys päiviä, se on mahdottomuus. Tällä alalla on osattava ladata akkuja vapaa päivinä(4 kpl/2 viikkoa) ja niinä lyhyinä päivinä joita on kymmennestä työpäivästä keskimäärin 4 kpl. (niinkuin Kähärän listassa tuolla alempana ketjussa). Muut eivät niitä listojaan vieläkään uskaltaneet laittaa.. Ja täällä olen vain ja ainoastaan korjannut liioiteltuja väitteitä siitä että KAIKKI päivät olisivat muka kellon ympäri ja ajoa olisi ainakin 13 tuntia JOKA päivä jne...
Toinen vastustaja Helbin kuski tekee itse säännölisesti alle kahdeksan tunnin päiviä, että tällä lailla....
Lukekaapa uudelleen klo. 16.42 kirjoittamani teksti... Millä muulla alalla tarvitaan käytännössä kaksinkertainen määrä työtekijöitä ruuhka-aikoina ja miten se järjestetään niin että kaikilla on tasan 8 tunnin työpäivät? Odotan edelleen....
Eikös siellä suomessa ole työehtosopimus katkolla?
Niin kysymys kuuluukin kuinka moni noista jotka vaativat täällä 8t päiviä on tehnyt asian eteen jotakin eli ollut yhteydessä luottamus henkilöihin ja herättänyt keskustelua työhuonekunnan kokouksissa asiasta?
Jos ei ole tehnyt asian eteen mitään niin oikeasti ei kyllä ole silloin aihetta valittaakaan...
Ottakaa ja tehkää noista alla tällä hetkellä tarjouskilpailussa olevista paketeista niitä 8t päiviä niin saadaan nähdä millaiset päivät saatte aikaiseksi.
100N, 130N, 140N - Nobina
210N, 220N - Helsingin Bussiliikenne
623 - Veolia Transport
v37, 650, 651,
652 - Veolia Transport
106, 110 - Nobina
112 - Westendin Linja
158, 160 - Westendin Linja
e65, 165 - Veolia Transport
231, 248, 270 - Nobina
360, 361, 362,
363, 364, 539 - Helsingin Bussiliikenne
315 - Nobina
324, 532 - Nobina
345 - Helsingin Bussiliikenne
501T - Westendin Linja
518, 740, 741,
742 - Nobina
e20, e21, e26,
e27, e29, e82 - Nobina
e24, e25, e51 - Nobina
e22, e23, e52,
510 - Helsingin Bussiliikenne
v3 - Laajasalon Liikenne
v36 - Veolia Transport
ke5, ke8 - Etelä-Suomen Linjaliikenne
Kyllä tämä liittoon kuulumaton Kähärä se jakelee täällä niitä isännän ohjeita. mies täysin NOLLA, niin pikkuporvaria leikkii, että, vaikka hyvä ette kelan ovea itse ole nykimässä, joka paikassa tämä Kähärä on vastaan työntekijää AINA.
Päivät on jaksamisen kannalta aivan liian pitkät, siksi jokainen joka kynnelle kykenee vaihtaa alaa, mullakin toistakymmentä hakemusta vetämässä, kun pereh tarvitsisi isääkin.
Se on kumma kun se Kähinäbultokki ei tajua jo ottaa sitä hamettansa rumiin kouriinsa ja vetasta yllensä vaan jatkaa älyttömiä debattejansa ja retoriikkaansa. Menis nyt vaan ei uskalla kun pelkää Parta Jugia jo niin paljon että ilmoitti voivansa bamlata vaan vähän aikaa. Vähän luulen että pärstä vielä enemmän lyttänässä ei Hakunilassa hame päälläkään pahemmin bamlata vaikka olisi aikaakin. Kyllä yli 8 tunnin päivien teettäminen maksaa paljon sekin. Välillisesti jopa sairauspoissaoloina ynnä muina lieveilmiöinä.Se on kallista jos joku tulee 12 tunniksi ylitöihinkin. Halvemmaksi tulisi jos pois jääneen päivä olisi lyhyempi. Mutta kun ajatellaan sillä värkillä mikä hameen alla on.
Te jotka osaatte tehdä kuljetusalalle nuo 8 tunnin työpäivät lisäkustannuksitta yrityksille/HSL:lle, sekä saatte pidettyä meidän kuljettajien palkat edes tällä kyseisellä tasolla, äkkiä hommiin!!
Teidänlaisia "pellepelottomia"(huom. ei loukkaavassa mielessä) tarvitaan kuljetusalalle heti!! Ja ajatelkaa; voisitte lopettaa sen linja-autonkuljettamisen, ja siirtyä sisähommiin paremman palkan ääreen!! Ei tarvitsisi täällä enää purnata.
noo.., laittakaa nyt ensin kokeeksi tänne muutama esimerkki niitä kahdeksantuntisia varten, missä olette ottaneet huomioon kaiken olennaisen;
linja-autoihin,kuljettajiin ja niiden määrään, arki-ja pyhäpäiviin, ajo-ja lepoajat, kilpailutukset, korjaamotoiminta, muu henkilökunta, palkkakulut, vuokrat, leasingit, ostot, jne, jne....onnistuuko ja toimiiko? Lista asioista jäi ihan liian vajaaksi, mutta siinäpä jotain! Siitä se lähtee :)
Kätevää! : )
Eh..et kai sinä luule että työaikasuunnittelun ammattisalaisuuksia sentään ruvettaisiin näillä palstoilla levittelemään. Riittää kun yksi Hakunilan pelle helmojansa levittelee ja debattejansa jakelee sun muita tyhmyyksiänsä välillä jonkun koiranperseen kuvan kera. Kyllä niistä työaikajärjestelyistä on ihan selkeät sabluunat olemassa vaan kun eipä kelpaa työntekijöille eikä työnantajille.
Kiittää tulee hameväkeä.
kelo ja sen työaikasuunnittelun ammattisalaisuudet! ;D Kelo on kehunut olevansa joku työntutkija, mutta ei kykene edes työaika suunnittelua esittämään. Pelkkä ahterin kaivaja tuo kelo. Lapsellisuuksia osaa kyllä viljellä, mutta mihinkään asiapitoiseen ei ole vielä kyennyt vastaamaan kuten kuuluisi.
En luule mitään, uskoisin jonkunlaisella järjellä varustettuna tietäväni että nuo 8-tunnin vuorot ovat tämän hetkisessä tilanteessa täysin mahdottomia.
Ei ne mitään salaisuuksia ole, jokainen joka osaa loogisen ajattelun, osaa päätellä mikä on mahdotonta/mahdollista...
Kertokaa minulle, miksi henkilöt riitelevät?? Asioidenhan tälläkin palstalla pitäisi "riitaa aiheuttaa, ei henkilöitymisen. En itse ymmärrä tällä palstalla tuota erikoista kielenkäyttöä kohdistuen milloin mihinkin nimimerkkiin.
Kokeileppas arvon "kelokalle" laittaa tänne yksi asiallinen viesti kohdistamatta sitä kehenkään henkilöön. Osaatko?? Huom. Minä en lähde(ehkä olen joskus siihen syyllistynyt siihen, anteeksi) täällä ketään arvostelemaan sen kummemmin, asioihin kyllä otan kantaa! Jos minua haluat haukkua, antaa palaa vaan. Minulla on varaa olla se, miksi sinä minua sanot. Minun päivääni se ei hetkauta mihinkään, enkä lähde täällä haukkumisen suhteen kilpasille!
Miksi jotkut täällä taistelee typeristä henkilöön kohdistuvista asioista?? Fiksumpi väistää, eikö niin!!
Huomenna aloitan 04:40 ja lopetan 17:35 tunnilta. Tämmöttis päivii kun tekee kypsyy. Yksikin tommonen on liikaa. Se on kuin urheilusuorite. Tässä päivässä on kaksi kypsyttävää 5h 20 min putkee.
Ajaessahan ei oikke voi syödä. Juoda voi. Estotta kyllä vetelen ajaessa kahvit ja syön leipää. Sanokoot mitä tykkäävät.
Ja kyllä siitä konttorilla sanottiinkin. Lääkärini vaan on sitä mieltä, että tein oikein, syötävä on. Leivätön ajoputki on liian pitkä ihmisen elimistölle. Sinunkin.
Siitä sairastuu.
Tulen alalle muulta alalta ja tiedän mistä puhun. Ekana tajusin, että bussikuskit ovat omituista joukkoa. Häiriytyneitä ja ikäänsä verraten sairaita on paljon. Bussikuski on oma rotunsa muttei terve sellanen.
Tuntu tosi karseelta istuskella yli viis tuntia yhteen syssyyn enkä oo siihen tottunut 2den vuoden jälkeenkään. Enkä oo aloittelija. Saan ylintä palkkaluokkaa. Liksakaan ei oon häävi työmäärään verraten. Kusirakkokin on jo venynyt ainaki 2 litraseksi. Vetoa ja pölyä saa haukata yllinkyllin tarpeeks. Hapannaamojakin riittää...
Tämä ala on pettymys vaikka krakaa saa pitääkin. Tuli nähtyä mitä tämä työ oli: paska homma kaikkiaan. Annan mielelläni jollekin virolaiselle bussin pukin istua heti pikimmiten. Pakosta tätä rupesin tekeen mutten tässä vanhene.
Meikä vaihtaa alan takasi entisiin hommeleihin. Siinä sentäs on sikäli ittensä herra, senverta että pääsee kaffille ja kuselle. 2 vapaata viikossa ja perj kotona jo 16:10.
Se oli elämänmakuista hommaa. Ei ollu verenmakua suussa ja kupla ottassa. Nyt ei ehdi sitten oikeen mitään muutaku vapaapäivinä. Nukkuskin hyvin kun oli säännöllinen työaika.
Kuules isännänmies. Ei ole selittelyä ja narinaa ottaa esille ylipitkät työpäivät. Se on suuri epäkohta. Siitä aiheutuu sairauksia.
Toinen epäkohta on pitkät melki 6den tunnin tauottomat ajoputket. Niistä seurauksena on niin paljon epäkohtia etten viitti niitä edes luetella.
Kolmas epäkohta on liian pitkä matka annetulle ajoajalle. Tästäkin seuraa kaikkea ikävää.
Kaikki nuo kolme epäkohtaa rasittaa fysiikkaa ja psyykettä. Katso vaikka peiliin tai vanhempia kollegoitasi. 45 vee näyttää eläkeläiseltä.
Uutinen on se paikkakunnan lehdessä, jos bussikuski pääsee 65 veen iässä eläkkeelle. Tervettä sellasta ei ole vaan noi kolme epäkohtaa ovat rassanneet kroppaa ja mieltä. Liika istuminen aiheuttaa verenkierrollisia ongelmia koipeleihin.
Ei kaikki päivät ole pitkiä. On 11, 10, 9 tunninkin päiviä ja viälä jopa neljänkin tunni päivä. Se on sitä varten, että saadaan tunnit täyteen. Yhteistä vaan kaikille pruukaa oleen se, että putkeen ajetaan ilman taukoja.
Vapaata on 2-3päivää viikossa. Ennen sitä on työssä melki puoleen yöhö ja sitte on ne vapaat. Työ alkaa taas helevetin aikasin heti vapaitten jälkke.
Onko sulla yhtään pitkiä päiviä? Jos on niin ajatko niitä mielelläsi? Suositteleko pojallesi tätä alaa?
Miksi hitossa vastustat työpäivien inhimillistämistä? Onks se paha asia?
Jos olet AKT.n sopimusta noudattavassa talossa töissä(sama laki koskee myös Helbbiä) ja ei ole mukamas yhtään tauokoa lähes 6 tuntiin kuten kirjoitit niin ,miksi et ole näyttänyt työehtosopimuksen kohtaa sivulta 10 pykälää 15 jossa sanotaan näin:
"Työntekijälle on järjestettävä työturvallisuuslain 31 §:n mukaisesti
mahdollisuus tarvittaessa sellaisiin taukoihin, jotka sallivat lyhytaikaisen poistumisen työpisteestä yhtäjaksoista paikallaan oloa vaativassa
työssä, mikäli työehtosopimuksen ja lain mukaiset tauot eivät ole riittävät. Tämä on otettava työ- ja ajosarjasuunnittelussa huomioon siten,
että työntekijällä on tosiasiallinen mahdollisuus mm. käymälässä käyntiin vähintään 4 tunnin välein.
Mikäli yrityksessä esiintyy tämän kohdan osalta erimielisyyksiä, tulee
nämä käsitellä yksityiskohtaisesti työnantajan ja luottamusmiehen
kesken. Tällöin käydään läpi ao. kuljettajan ajo-ohjelma, työtuntijärjestelmä ja mahdolliset ajopiirturin tiedot sen selvittämiseksi, toteutuuko
tämän kohdan määräys. Määräyksen toteutumiseksi ei riitä pelkästään
se, että ajo-ohjelmassa tai muussa yhtiössä käytössä olevassa työnsuunnittelussa on otettu tämä huomioon, jos riittävä tauko jää käytännössä jatkuvasti toteutumatta.
Mikäli asiaan ei saada tämän määräyksen mukaista ratkaisua paikallisesti, asia siirtyy liittojen välillä selvitettäväksi. Tällöin noudatetaan
samoja periaatteita kuin edellä on todettu.
Jos liittojen välillä todetaan, ettei riittäviä taukoja ole, asia on korjattava yhtiössä ensitilassa. Jos asiaa ei tästä huolimatta korjata yhtiössä,
määräyksen toteutuminen on varmistettava merkitsemällä työntekijälle
hänen työtuntijärjestelmäänsä vähintään 10 minuutin tauko enintään
3,5 tunnin työjaksoa kohti. "
http://www.akt.fi/easydata/customers/akt/files/1_Tessit_ja_palkkatau/linja-autohenkilokunnan_tes_2010-2011_id_2859.pdf
Oletko edes ollut yhteydessä luottamushenkilöihin asiasta, jos et niin kysyn miksi et?
Tietenkin tuolla on tuo hiukan oudosti muotoiltu lause seassa joka osaltaan torpeedoi tekstiä.
" mikäli työehtosopimuksen ja lain mukaiset tauot eivät ole riittävät"
Mutta tuo pykälä 31 ei itsessään tuota noin sano.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2002/20020738
Tuota kannattaa ajatuksella lukea ja mennä sitten keskustelemaan esim kodasta 13 ,koska aika monen tänne kirjoittavan mielestä voidaan tulla lopputulokseen että tuota rikotaan kovastikkin....
13 §
Työn suunnittelu
Työn suunnittelussa ja mitoituksessa on otettava huomioon työntekijöiden fyysiset ja henkiset edellytykset, jotta työn kuormitustekijöistä työntekijän turvallisuudelle tai terveydelle aiheutuvaa haittaa tai vaaraa voidaan välttää tai vähentää.
Taas jos et ole ollut yhteydessä asiasta kehenkään niin olet itse rikkonut kohtaa 19
Tuossa noin aluksi keskustelun herättämiseksi (toivottavastii asiallista sellaista)
Oli asia kirjoitus nim. Takas muualle äkkii. Muilla aloilla työskentelevät ihmiset eivät edes käsitä miten pitkiä päiviä kuljettaja joutuu tekemään, eivät meinaa uskoa kun kerrotaan työajat.
Muilla aloilla itsestään selvyys on työaikaan kuuluvat kahvitauot, paremmissa hommissa ruokailukin on työaikaan kuuluva oikeus.
Busisnkuljettaja ajaa aamu kuudesta , ilta kuuteen, eli kellon ympäri, ei kahvitaukoa, ruokatauko omaa aikaa ja sitten vielä saattaa olla toinen tauko, josta maksetaan perustuntipalkka, mutta sitä ei LUETA TYÖAIKAAN.
Ajaminen itse on minuuttipeliä, tauolle menokin usein myöhästyy kun työaika on loppunut ja olet vielä ratisssa, niin kireäksi on ajat laitettu, elinvoima kuluu, ei jaksa mitään,kaikki urheiluharrastukset ovat jääneet ym
Ihmettelen syvästi näitä "isännän miehiä" nythän heitä on kolme kappaletta täällä kun Masa Headhilkin liittynyt joukkoon, pelkäävätkö, nämä, että se on heiltä pois, jos muillekin kuljettajille tulisi inhimillisä vuoroja? Kahdesta aiemmasta Isännän miehestähän on jo tullutkin ilmi, että ajelevat itse niitä erikoispäiviä eli lähinnä normaalin työpäivän mittaisia ja muut saa ajaa ne raskaat pitkät vuorot.
Jaa että minulla ja Kähärällä ainoat "helpot sarjat"? Ja mekin vielä eri paikoissa töissä.. :) Juu en pelkää että on minulta pois, eikä haittaa vaikka olisikin. Mutta; Bussinkuljettaja ei aja aamu kuudesta ilta kuuteen. Esim. Helbillä pisin yhtäjaksoinen työaika on 5 tuntia, kellon ympäri päivässä siis VÄHINTÄÄN 2 taukoa, outoa on jos ei ehdi syödä. Ja nimenomaan, vain yksi tauko on palkaton, muista saat palkan vaikka et töitä teekään. Ja KAIKKI siirtymät maksetaan vaikka et bussia ajakaan. Käytännössä saatat ajaa bussia aamulla esim. klo. 5.00-9.00, sitten siirtymäaikaa 20 minuuttia, sitten tauko 1 tunti, siirtymä 20 minuuttia, ajoa 1 tunti 30 minuuttia, siirtymä 20 minuuttia, toinen tauko 30 minuuttia. Tähän mennessä kello on 13.00 ja olet ajanut bussia(tehnyt töitä) vasta 5 ja puoli tuntia. Sitten vielä siirtymä esim. 20 minuuttia ja ajoa 2 ja puoli tuntia ja vielä siirtymä 20 minuuttia, tulet ajaneeksi bussia tasan 8 tuntia. Kello 16.10. Ja aamulla tuosta vielä hallisivua osa, eli ilman matkustajia, ei juuri työtä mielestäni. Juu, pitkä päivä tavallaan, mutta... Ja näihin päiviin siis kuuluu palkallinen kahvitauko ja jokaisella päätepysäkillä PALKALLINEN tupakkatauko( parhaimmillaan siis vajaan puolen tunnin välein). Ja jos ruokatauko jää aikataulujen(tai ruuhkan takia) alle 30 minuutin, työnantajan on järjestettävä joku ajamaan tauon jälkeiset ajosi niin että saat taukosi pidettyä. Ja käytännössä tauostasi tulee näin ollen tunnista puoleentoista kestävä, eikä se kuitenkaan pidennä työpäivääsi... että näin... Ja juu, minulla on alle 8 tunnin päivät, mutta työt alkavat aina klo. 3.30-5.00 välisenä aikana, rajoittaa sekin hiukan noita illan harrastuksia kun kahdeksalta ollaan jo nukkumassa, vain haaveissa on 8 tunnin yöunet täälläkin...
Yksi hyvä puolion tässä hommassa. Kännääminen jää vain ensimmäiseen vapaapäivään.
8ssa työtunnissakin on täydet tekemiset, että saa ne kunnolla tehtyä. Miltä kuulostaa 13 tuntia jos sitä normaali-ihmiselle rupeet ehdotteleen? Aika ylivoimaiselta tehtävältä 8aan verrattuna, vai mitä? Ei varmana onnistu. Ylityökorvaukset niille tulee. Meillä niitä ei tunneta. Ollaanko me vähän tyhmiä?
Kun sulla on tommoiset työajat, 12 tuntiakin, niin miksi hampaat irvessä vastustat kauttaaltaan "lyhyitä" 8 tuntisiin siirtymistä. Siis 8 tuntiin koko päivittäinen työmaallaoloaika. Nyt se on kellon ympäri, eikä tunteja kerry kuin 80 tiliin. Vaikutat aika epänormaalilta tyypiltä jos et halua muutosta. Meitin asia ei ole kuin panna asia vireille ja katsoa että on ruoka-kahvitauot asiallisilla paikoilla.
Bussikuski voi ajaa vaikka 02-15. Kahden viikon päivittäinen TYÖMAALLAOLOAIKA on joka päivä kellon ympäri. Työtunteja kertyy niin paljo että 80 tuntia tulee vähä alle tai vähä yli. Kuiteskin sillä s-tanan työmaalla menee kellon ympäri.
Juuri tuolla kuvaamallasi tavalla päivistä tulee pitkät.
Vai vielä kehut palkallisella kahvitauolla ja tupakit sen päälle oikein! Käytkö oikein kuppilassa? Asia on meillä kuule niin, että ajokaavaan on merkattu 5 min päättärillä. Sitä vaan ei ehdi pitään. Ollaan katsos myöhässä. Ei ehdi edes kuseen takapyörään. Kai tämä merkintä on viranomaisten harhauttamiseksi.
Nämä tauot, parikin tuntia keskellä päivää yhteen menoon PIDENTÄVÄT TYÖSSÄOLOPÄIVÄÄ.
Ruokatauosta: 30 minuutissa ei ehdi syömään lautaselta. Missään ei ole sellasta paikkaakaan lähellä. Ei bussia voi viedä kaukaisen ruokarafkan eteen. Ei se mahdu. Uparia ei voi tehdä.
Kuskin vaihdossa jää reppu kaulassa jonnekin kartsalle. Kävele siinä syömään. Jos pöytään ehtii, ei ehdi syömään.
Meillä kotoväki ja tuttavat ihmettelee miten JAKSAN tehdä moista hommaa. He ovat huolissaan terveydestäni.
Ettei nyt ihan hirveesti tuo luulotauti pääse jyrsimään aivokuorta, niin laitanpa tähän nyt viime jakson tunnit ja käynnistyneen jakson tunnit. Ajatelkaa sitten kuinka helppoja ne ovat ja että turhat paskanjauhamiset voitte unohtaa.
Viime jakso:
3.10/ 5.42-16.31=9,59 4.10 5,54-15,29 = 9,04 5.10// 5,54-15,29=9,04 6.10/ 14,10-19,31= 5,22 7.10/ 6,07-16,59=9,57 8.10/ VP 9.10/ VP 10.10/ 5,21-10,16= 4,56 11.10/ K5A = 12.10/ VP 13.10/ VP 14.10/ 5,42-16,31=9,57 15.10/ 8,32-17,59= 8,56 16.10/ 6,38-14,30= 6,58 YHTeensä 79,13 tuntia.
Tämä jakso:
17.10/6,27-17,23=10,14 18.10/ 6,08-17,15=10,11 19.10 K5A 20.10/ 5,07-14,49=8,56 21.10/5,20-13,49=7,39 22.10/VP 23.10/VP 24.10/ 6,07-17,13=10,19 25.10/ K5A 26.10/ VP 27.10/ VP 28.10/ 6,01-17,57=9,05 29.10/ 6,28-11,35=5,08 30.10/ 8,45-17,40=8,15 Yhteensä: 79,44 tuntia.
Noihin päiviin mahtuu30 min- 1,00 tunnin tauot. Thän kuluvaan jaksoon mahtuu 2 taukolisätuntia. Jos joku väittää että jopa sidonnaisuuksiineen päivineen jakso saadaan 100 tuntisiksi, niin on syytä mennä vastaanotolle, mutta suoraan psyk.polille.
Käyrä Kähälän tunnit on mitä on, mies/hame on nuolemalla itsensä nostanut.
Tuu Käyrährälä kattoon mun listoja, sähän kantelemisella sait ne entistäkin pahemmiksi, kun on pomojen pikku seuralainen, niin muista voi supatella ja itselle järjestää paremmat ajot.
Mulle älä suuta soita enään, kiirehän sulla tuli varikolla, kun näit meikäläisen, mulla nimittäin löytyy poweria muustakin kuin parrasta, sulla taas poweri on hameen alla ja miten sitä käytät..
Tommossia listoja turha uhoilla, sä et ole mies olet akka, katos vaikka asentajien työlistoja tai niiden kavereittes pomojen, niillä on vielä paremmat kuin sulla, musta sustaha ei muuhun ole kuin imuttamaan, et osaa edes lamppua vaihtaa, kysy multa, mä voin jeesata, mutta poskeenoton saat itse duunata
Opettele ensin ajamaan ja peruuttamaan, ennekuin miehille auot kärsääs, seun meriittis on se kuinka syvälle kieli mahtuu ja tuleeko reunatkin puhtaaksi.
Tämä parta-jugi lienee kelon klaanilaisia, sillä yhtä lapsellisia on jutut.
Anonyyminä on helppoa terhistellä ja esittää vaikka mitä, mutta naamallaan ja nimellään oikeat miehet puhuu ja kirjoittaa . Tuon Kähärän esittämä lista sisälsi mun mielestä näitä väitettyjä pitkiäpäiviä 10 tuntisia. 5pv per jakso, joten yhtään sen vähemmällä ei ole näköjään päässyt, kuin nämä jugit ja mugit tai muutkaan valittajat. Asenne ratkaisee, miten nuo muutamat pitemmätpäivät jaksaa hoitaa. se joka sanoo tekevänsä 5pv/viikko 12 tuntisia on silkka selittelijä.
Täällähän on muutama minun lisäkseni juuri pyytänyt niitä listoja tänne näkyviin, kukaan muu ei ole sitä uskaltanut tehdä kuin Kähärä itse, hänkin niitä tänne muilta halusi nähtäväksi. Turha siellä on uhkailla että "tulkaa tänne mun listaa katsomaan". Kirjoita listasi tänne ole hyvä.. Ja lue tuo Kähärän lista kun et sitä nä'köjään vielä tehnyt; 11 tunnin sidonnaisuuspäiviä sielläkin riittää on...
on pelkkä sika pelle, jolla ei oikeesti ole mitään todellista esitettävää, siis ei mitään. Pelkkä uhopelle jolle riittää kun saa rettelöidä ja olla erimieltä niistä tosiasiallista asioista joista hän ei tajua yhtään mitään. No näitä lötäpöksyjä on ollut maailmansivu ja varmaan tulee olemaan. Onneksi noilla reppanoilla ei oo minkäään asian suhteen mitään merkitystä.
Liian pitkiä päiviä on alalla, mitä tulee Helb kuskin vuoroihin niin ovat helppoja, moni muukin joutuu tyytymään 5 tunnin yöuniin ja ajamaan sen 11 tuntisen päivän.
Ihan eri asia jaa 7-8 tunnin päivä, kuin 10-12 tunnin päivä, se aika on posi omasta vapaa-ajasta. Akt:n sopimuksessa ei ole kahvitaukoa ja on istuttava 5 tuntia ilman sitä tupakkataukoa, monella linjalla.
Kähärään en suhtaudu vakavasti, olen palstalta lukenut, minkälainen oikeistolainen hän on, aina vastaan duunaria kaikessa, aivan kuin olisi häneltä pois.
Myllypuro voisi ottaa ja lukea nuo tunnit. Ei kait ala ole mikään poliittinen suojatyöpaikka, jossa tietuynvärisen jäsenkirjan omaavat haluavat määritellä sen miten työt tehdään. Jos ei ole työntekijäksi, niin kuten eräs nimimerkki (alaa vaihtanut) on jo tehnyt, niin sekin mahdollisuus on vapaasti olemassa. Miksi valittaa, kun maailma on vapaasti valinnaisesti käytettävissä.
jk. Multa ei todellakan ole mikään pois mitä tulee kolleegoihin, sillä mä ansaitsen ihan itse kaiken leipäni, sekä särpimen sen päälle. Sun tai kenenkään toisenkaan kukkarolla en ole käynyt, enkä käy. Juuri se on mun punainenlanka, eli luon itse oman elämäni juuri mun näköiseksi, kysymättä ohjeistusta sulta. liitoilta tai kahjuilta muilta nyt tai koskaan. Enkä ole duunaria vastaan, mutta duunarillakin pitää olla kykyä kokonaisvaltaiseen ajatteluun. Ainakaan tällä palstalla melskaavilla, sitä ei ole.
Pelkkä vaatiminen tai typerä uhoaminen kun ei ole duunarinkaan etu pitkässäjuoksussa, sillä se maali on sitä lähempänä, mitä taloudellisemmin osaat juosta. Ymmärrä tai et, mutta näin se vaan on.
Kyllähän nuo sinun tunnit nyt kuka vaan osaa lukea , mutta on siellä sellaisiakin kavereita joilla sidonnaisuus on luokkaa klo 06-18 tai 08-20 jne.
Ilmankos kehuskelet että helppoa kuin heinänteko ja haukut parempia työoloja sekä aikoja vaativia kollegoitasi. Et näemmä turhaan ole hamettasi hulmutellut pomojen edessä. Tarmo on täysin oikeassa.
kellon aikoja muut ole laittaneet näkyviin, vaikka aina valittavat. masakin on niitä monesti kysynyt, vaan eipä ole ollut jätkistäjistä valituksilleen todisteita esittää. Mene sinä kelo vaan sinne pappakerhoon, sillä ei sulla ole mitään tekemistä alan kansaa, tai ylipäätään minkään kanssa. sä oot tarmoton ja lapsellinen pelle.
seuraavassa 2 viikon listassa ensimmäinen viikko lyhyttä ja toinen viikko JOKAINEN 5 päivää ~11h, matkojen kanssa 12h.
kuten tekstisi antaa ymmärtää, että myös sun työmatkasi pitäisi olla palkallista aikaa?
Niin, toinen viikko pitkää.. lista näkyviin... kaikki päivät jaksossa eivät siis ole pitkiä
Tuli tässä muuten mieleen; Silloin kun Helbillä oli vielä ruuhkavuorot, ja ei siis muita kellon ympäri päiviä, ne kuljettajat jotka joutuivat niitä ajamaan esim. 5 päivää/2 viikossa valittivat kun joutuu tulemaan 2 kertaa päivässä töihin kun on 5 tuntia taukoa välissä, siinä ei ehtinyt muka tehdä mitään. Nyt sitten valitetaan kun on pitkiä päiviä( tunnin lyhyempiä kuin nuo ruuhkavuorot), lisäksi vielä valitetaan kun pitää toisina päivinä vaivautua työmaalle jonkun 5 tunnin takia.... Jos olisi mahdollista saada tasaiset 8 tunnin päivät niin varmasti siitäkin valitettaisiin kun ei ikinä ole oikeasti lyhyitä päiviä. Palkkaa pitäisi saada aina vaan lisää mutta työaikaa pitäisi vähentää ettei vaan tule stressiä. Ne ns. normaalit 8 tunnin päivät kun vähenivät juuri siksi kun nuo ruuhkavuorot loppuivat... turhahan tämä teksti oli kun ei sitä tunnu moni tajuavan... Akt:n puolelta en tiedä, mutta siellä nuo pitkät päivät kai olleet aina..? korjatkaa jos olen väärässä...
Onko heppiuski pyrkimässä firmansa pomokursseille kun hehkuttaa niin kovasti isännän äänellä vaikka on renkien alinta kastia. Oletkos kokeillut pölhölän suuntaan ottaa propagandistista yhteyttä.
Tänään viimeksi sinne kyseltiin, kieltäydyin jyrkästi, niinkuin usein aikaisemminkin. Ja juu, ei ole mitään tarvetta taloa vaihtaa, täällä saan arvostusta osaamisestani.. :)
No vähän arvasinkin että sieltä pölhölän tarhasta jo otettu yhteyttä kun ovat huomanneet että sinussa on tiettyä sopivaa ainesta yhdeksi heidän tippakannukekkeruusiksi. Miksi muuten kieltäydyit kunniasta kun normaalistihan ovat , keitä sinne vähänkään vihjastu , menneet miltei takaperinkin kontaten kunhan vain pääsisivät?
Siis Helbin työnjohtoon kyseltiin, tapanani on vastata kysymyksiin siinä järjestyksessä kuin ne esitetään...
Kämä Käyrälä on ruvennut mullesuutaan soittamaan, miestä ei ole varikolla tulla sanomaan, pelkkä hameeseensa laskeva akka, tämä Kähä Käyrälä.
Kun "miehessä" ei ole minkäänlaista potentiaalia, yhtään mihinkään turha tulal esittämään tänne jotain joviaalia.
Käyrälän hamejutulle nauraa kaikki, akka on niin tumpelo, ettei edes lampun vaihto suju ja pihamiehet joutuu peruuttamaan puolestaan busisn parkista.
Pomojen luokse on kova kiire nuoleskelemaan, listojaan täällä näytti ja helpompia olivat kuin muilla, niillä oikeesti töitä teekvillä kuljettajilla.
Kämä Käyrälän työ on takamuksen lipomista ja hameen kantoa.
Tuu puheisiin jos sulla asiaa, mutta älä laske taas alles ja hameen pesulle kipi kipi ja onhan se imutuskin taitolaji, ettei mene poskelle Kähähähäää käyrälä
toisinpäin. Täällä sä parta(?) jugi terhistelee ja esittät kovista, mutta et kykene ottamaan asiaa esiin face to face. Jos sulla kerran on Kähärälle sanottavaa ja samalla varikolla työskentelet, niin sano mitä mielessäsi on, äläkä leiki kovista täällä muiden vastaavien lusmujen kanssa. Sä elät samoissa halluissa kelon kaa noiden hame juttujes kanssa. Nuo Kähärän listat ei mun mielestä mitenkään helpot olleet, joten näytä ne omas joita aikaisemmassa ulsotulossasi kovasti hehkutit. Et taida uskaltaa niitä laittaa, kun paljastuisi että olet pelkkä valhteleva trolli.
Jugi #lainaan sua#Kämä Käyrälä on ruvennut mullesuutaan soittamaan, miestä ei ole varikolla tulla sanomaan, pelkkä hameeseensa laskeva akka, tämä Kähä Käyrälä.
Kun "miehessä" ei ole minkäänlaista potentiaalia.
Osoita omasi ja ole mies ja esiinny omalla nimelläsi ja fyysisellä olemuksellasi.
ps. mulla on nippu sun kirjoituksia joita voidaan ruotia ihan noin "porukalla" ottaen kaikki kirjoituksiisi liittyvät tahot mukaan. Sä tuskin oot niin mahtava, kuin annat ymmärtää, joka ilmeisesti on jokin itsekorotus tarkoitelma mulle vastaaville tarkoitettuna.
Katos , Ari NAINEN Piiloutuu pomojen povien väliin,ja vielä uhkaileekin.
Tämä on se CHÄHYRI GHÄHYRÄ , joka konttaan muakin karkuun,heti kun näkee.
Uhkailee, mitähän mä oon uhkaillut? Se on van niin, että oikeesti pitää pystyä olemaan sitä mitä sanoo ja vastaamaan myös sanoistaan. Ime sä iita mitä tahdot, sillä ei mulle ole mitään merkitystä. Mutta jos ruvetaan esittämään asioita joista voidaan ns. asettaa vastuuseen, niin silloin pitää olla sitä rohkeutta esittää ko. asiat kuten "mies" jota esittää, eikä olla kenenkään tuntematon anonyymi . Mä luulen että noita joitain asioita voi joku taho haluta hieman tarkentaa, jos ja kun niiden esittäjä uskaltaa esiintyä kuten kuuluu.
No mikäs se sun taho sitten on joka haluaa niitä tarkentaa ? Ei ainakaan kunnon perussuomalaiset.
Älä nyt Käkyrä viitti,sulla ei minkäälaista potentiaalia tulla sanomaan, sun asbektit on mitättömiä, sun juttus perustuu pelkkään hameeseen ja siihen miten sitä kannat.
Mäkö laittaisin listani esiin, yrität olla ovela, mutta olet vain orava, mun listani menis heti työnjohtoon, jossa yhdessä tutkisitte aj kun ajan Nobinalla samalla varikolla kuuin sä, niin helppo selvittää.
Mulla on kusilistat, nytkin myöhäsitä ja pitkää päivää ja sun kantelus pomoille huononsi mun listani entisestään
Pomoja mä en tarvi todistamaan mun puheitani, jos sussa on hameen alla yhtään munaa, niin jutellaan kahden kesken, ei pomojen kuullen, koska sä seurustelet niiden kanssa, mennään vaikka vessaan puhumaan, mutta mihinkään imuihommiin mä en ala,kun sulla se on ollut tapana.
Mä oon aika vittuntunut tän varikon ja firman henkeen, kun sun kaltaises saa päsmätä ja kuoria kermaa, kyllä työnteon pitää perustua muuhunkin kuin poskeenottoon ja piirakan kantoon.
Hame sulla on, mutta käyttäydy edes sen mukaisesti, puhutaan näisiä asioista, jos sulla on oikeesti selkärankaa kuulla totuudet ja ottaa ne vastaan, mihinkää käsikähmään mä en ala, koska sehän tietäsi mulle fuduja, mutta heitetään läppää, kyllä me vielä varikolla nähdään.
IDABLOW heitti sitten kuukauden herjan. Kunnon perussuomalaiset!? Ketähän ne mahtaa olla? Jopa p'äivittäin nämä "kunnon" perussuomalaiset pääsevät otsikoihin osoittamalla olevansa kunnottomia perussuomnalaisia. IDABLOW taitaa olla hieman "kelo" .
Taitaa tuossa teidän talossanne vallita tämä työnantajan ihanne tila -HAJOITA JA HALLITSE-.
Työntekijät ovat toistensa tukassa, työnantaja nauraa ja mitään edistystä työoloihin ei tuu. Tosi on huono talo missä ootte. Helv. ikävä olis olla siellä töissä. Onneksi tiedän minne en ainakaan mene jos taloa vaihtasin.
MITÄ JOS RATKAISISITTE ASIAT KAHDEN KESKEN. Tämä palsta on tarkoitettu muuhun keskusteluun. Olette kuin kakarat. Häpäisette kaikki muutkin bussikuskit lopullisesti.
Meillä ei tommosia riita-pellejä onneksi ole. Vaikka meilläkin on puutteita työajoissa ja -oloissa, emme silti ole tuolla tasolla. Henki meillä on työnantajan, pomojen ja kollegoiden kesken hyvä. Täällä kelpaa työskennellä.
Ihan samanlaista P-puhetta kun Napinan kehuminenkin.
Siinähän se asian ydin onkin ja olkaa hyvillänne ettei teillä ole siellä pomoja mielisteleviä , työaikojen huononnuksia kannattavia riitapellejä joille hame kuuluu. Vaikea niitä on kahdenkesken ratkaista kun se mokoma on pyydellyt ovellekin ties kuinka monta kertaa ja puhumaan face to face , mutta kun teen tarjouksen että tulisin , niin naama menee tukkoon tykkänään.
Olkaa siis onnellisia siellä T.reella älkääkä päästäkö tilannetta tällaiseksi.
noita sun kommentteja kun katselee, niin sulle on olemassa ihan sama taso jossa sun pitää olla mies, eikä mikään lapsellusiiksia viljelevä typerys. Sä oot itse asiassa ollut koko keskustelun riidankylväjä, ilman että sulla on mitään kosketusta koko kuljetusalaan. Sulla on vain omia henkilökemiaongelmia, joilla kiihdytät sellaisia aivottomia ja herkkäuskoisia lapsia samaan temmellykseen kanssasi. Miestä teistä ei ole kenestäkään uhoojasta, vaikka muita ämmiksi kutsutte. Teillä on enemmän puheita kuin tekoja, saati mitään näyttöjä mistään mitä kuitenkin esitätte tehneenne.
Kuljetus, etenkin linja-autoalalla jo vuonna 1969. Revi siitä hyvä hameenheiluttaja.
No Käyräkalu...hiljaista on. Repesikö hame kun loppui kommentointi ?