Kuumeeton keuhkokuume vai joku muu?

Hei!

Eli epäilen sairastavani kuumeetonta keuhkokuumetta. On jo kolmen viikon ajan ollut nuha, flussa joskus yskä yhdistelmää.
Noin kaksi viikkoa sitten huomasin, että fyysinen rasitus tuntui normaalia pahemmalta, jonka aikana keuhkoja ahdisti. Levossakin on tuntunut paineen tunnetta, etenkin vasemmalla puolella. Siellä on tuntunut myös vihlaisuja, puristusta ja vasemman käden puutumistakin on esiintynyt. Pelkäänkin, että vois olla jotain sydänperäistä, toivottavasti ei kuitenkaan.
Nyt viikon sisällä on tultu tilanteeseen missä välillä tuntuu, että koko naama on tukossa. Myös kuumotusta, nivelien kolotusta, ylitsepääsemätöntä voimattomuutta, päänsärkyä, väsymystä, unettomuutta, vuotavaa nenää, aivastuksia ja vilua on alkanut esiintyä viimeisen viikon aikana. Kaiken kaikkiaan tuntuu siis siltä kuin olisi hirveässä nuhassa, korkeassa kuumeessa, keuhkokuumeessa ja sydänlihastulehduksesta kärsimässä...
Kaiken kukkuraksi lähden Saksaan nyt ensi viikolla alkavalla syyslomalla. Aion kyllä aamulla heti ensitöikseni soittaa terveyskeskukseen tai jonnekkiin, mistä saisin itselleni varattua lääkäriajan.
Olisi kiva, jos joku jolla on samanlaisia oireita ollut voisi kertoa kokemuksistaan. Tai, jos joku osaisi kertoa mikä minua vaivaa. Tiedän, että lopullisen tuomion saa vasta lääkäriltä, mutta koen tämän spekuloinnin jollain tavalla raihoittavaksi, ikäänkuin saisin itse päättää mikä sairaus minussa myllää. :))

1

405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kotimami

      Onko sinulla hengenahdisusta? vinkuuko -rohiseeko hengitys? Voit sairastaa influenssaa ja pitää levätä ettei tule jälkitauteja..kuten poskionteloiden tulehdusta tai keuhkokuumetta..Lääkäriin vaan kun kerran noin moninaiset oireet.Täytyy sun tietää että voitko matkustaa vai pitääkö saada lääkekuuria...hyvää syyslomaa kuitenkin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3567
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2684
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2587
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2408
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2337
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      245
      2019
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      42
      1893
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1749
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1461
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1408
    Aihe