Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Miksei naiseni saa orgasmia?

Eli hän ei ole vielä yhdynnässä saanut orgasmia, kerran vain sormettamalla. Syy on kuulemma siinä, että meidän välllä ei ole tunteita. Kysyin, onko koolla väliä (12,5 cm ) ja vastaus oli ei. Lisäksi sänkytaidoissanikaan ei ole juuri valittamista. Meillä on vain seksisuhde. Tekisi mieli antaa hänelle tyydytystä. Onkohan se syy oikeasti munani koossa vai missä?
12749
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Jos et tiennyt, nainen ei ole mikään kone. Ei ole tiettyjä temppuja, joilla nainen aina laukeaa. Jos teillä on "vain seksisuhde", se on sitten silleen.

Tuon kokoinen kalu on ihan normaali. Jos sen käyttäjä on myös terveellä itsetunnolla varustettu, hommat sujuvat.

Yritäpä muistaa, että aivot on naisen suurin sukupuolielin. Jos sinne ei tule stimulaatiota, on vähän sama mitä muualla tapahtuu.

Äänestä

Kiihottuminen ja orgasmin saaminen edellyttää varmaan sekä naisilta että miehiltä sopivaa mielentilaa. Sinäkään et varmaan jaksa itsetyydyttää esim. stressaantuneena, tai pääse kliimaksiin, jos mielessä pyörivät aivan muut kuin erotiikkajutut.

Jos siis teillä ei synkkaa riittävästi, jos esim. hän ei tunne vetoa, voi seksikin tuntua vähän etäiseltä. En tiedä, onko tästä kyse, mutta periaatteessa voit varmasti ymmärtää, miltä sellainen tuntuisi. Jos on kyse, pitäisi siis ensin olla jonkinlainen tunneside.

Mitä fyysiseen puoleen tulee, peniksesi koko ei määrää sitä, saako hän orkun vai ei. Naisilla ei ole penistä lainkaan, ja silti lesbot saavat orgasmeja keskenään (kuulemma).

Nainen saa orgasmin klitorista kiihottamalla, jotkut myös g-pistettä stimuloimalla. Yhdynnässä klitoris ei yleensä saa tarpeeksi kiihotusta. Sormetus on vallan mainio keino orgasmiin. Jos ns. henkinen puoli on kunnossa, hänen kannattaa tehdä sängyssänne sitä mitä tekee omissa oloissaankin, masturboidessaan. Samalla voit oppia, minkätyyppistä kiihotusta hän haluaa, ja ehkä voit sormettaa häntä samaan tyyliin. Jos hänelle sopii, sinäkin voit masturboida kahdestaan ollessanne. Se on hyvin eroottista eikä yhtään outoa.

Ihan rauhallisesti vaan, älkää ruvetko pingottamaan.

Äänestä

Sormettamalla olen jo antanut hänelle monta orgasmia. Se tuntuu toimivan. Olisi se vaan hienompi tuottaa hänelle yhdynnässäkin.

Äänestä

Joko olette olleet yhdyntäasennossa, jossa hän tai sinä voit sormettaa samalla?
Se ajatus, että naisen pitää saada orgasmi normiyhdynnässä ilman klitoriksen erikseen kiihottamista, on sellainen vinoutunut normi. Siinä katsotaan asiaa miesten näkökulmasta ja ajatellaan, että naisten käyttäytymisen täytyy myötäillä miesten käyttäytymistä: jos miehet laukeavat normiyhdynnässä, niin sitten naistenkin pitää, tai muuten on ongelma. Tähän liittyy se onneton juttu, että monet naiset teeskentelevät orgasmia miehen kanssa (yhdynnässä ja muutenkin), ja ehkä jollain tapaa uskovat itsekin saavansa.

Näihin asioihin tarvitaan ajattelun muutos!

Äänestä

Naisille orgasmin saaminen yhdynnässä on hieman kinkkisempi asia kuin miehille. Naista pitää samaan aikaan kiihottaa klitoriksesta. Miehet joskus kuvittelevat, että naisille orgasmi on yhtä helppoa kuin miehelle. Nainen on paljon monimutkaisempi olento ja orgasmin saamiseksi on tehtävä töitä ;). Nainen ei aina laukea niin nopeasti kuin mies, joten ihana pitkä esileikki on tärkeää. Monella miehellä on vielä paljon opittavaa, mutta onneksi jotkut miehet jo tajuavat hieman paremmin naisen seksuaalisuutta.

Äänestä

Naisen ei tarvitse tehdä orgasmin saamiseksi enemmän töitä kuin miehen. Klitoriksessa on moninkertaisesti enemmän hermopäätteitä kuin peniksessä. Nainen voi saada orgasmin vaikka sekunneissa, kunhan kiihottuneisuus ja kiihotus on kohdallaan. Vaikeuksia tulee vasta sitten, kun naisia vaaditaan nyhjäisemään tyhjästä ja saamaan orgasmi ilman klitoriksen kiihotusta, ja sitähän yhdyntä yleensä on.

Äänestä

Näinkin yksinkertainen vastaus, koska olet paska panomies.

Äänestä

mä kiinnitän huomiota nyt aloitusviestissä siihen että nainen sanoo ettei suhteessa ole mukana tunteita. tuo on varmasti monelle naiselle aivan todellinen syy ettei saa orgasmia. mutta ihmettelenpä miksi sitten nainen joka tietää tuollaisen puolen itsessään lainkaan ryhtyy seksisuhteeseen.

mulla on ollut pelkkiä seksisuhteita ilman seurustelua ja "tunteita" mutta en silti ryhtyisi yleensäkään sextaamaan miehen kanssa johon en tuntisi seksuaalista vetoa ja jonkin asteista ihastumista, olkoon se kuinka pinnallista tahansa. ja nimenomaan seksisuhteessa on äärimmäisen tärkeää että näkee toisen himottavana, haluttavana, seksikkäänä... siitähän juuri seksisuhteessa on kyse. jos tekniikasta on kyse se paranee kokeilemalla ja puhumalla.

Äänestä

Naista vaivaa se, että sinun mielestäsi teillä on vain seksisuhde. Paras olisi lopettaa koko touhu tähän, jos kerran et halua rakastaa, vain panna supertehokkaasti ja taidokkaasti.
Ei se naisen mieli siitä parane, ennustan kasvavaa ärtymystä panomiestä kohtaan. Hän odottaa elämältä jotakin muuta, kuten jokainen normaali, itseään kunnioittava nainen.

Äänestä

Itselläkin on tällainen välivaihe ja en tuon naisen kanssa muuta halua kuin seksiä. Tunne on molemminpuolinen :). Rengastajalle tiedoksi, että kyllä hän pitää minua puoleensavetävänä, ettei se ole ongelma.

Äänestä

Oletko nyt ihan satavarma että nainen ei halua sinulta muuta kuin seksiä?
Tähän haluaisin naisen oman lausunnon.
Ikinä, ikinä ei ole itseltäni onnistunut tuo hänen osansa. Rakkaus se tekee elämästä elämisen arvoista, ei satunnainen paneskelu (muille kuin aviossa oleville : )).

Äänestä

Itseasiassa hän saattaa haluta muutakin. Alussa kuitenkin kyse oli PELKÄSTÄ seksistä, mutta nyt en ole aivan varma. Molemmat kuitenkin tietävät, ettei suhde voi pitemmän päälle toimia. Todennäköisesti hän on vähän ihastunut. Vaikuttaakohan se orgasmin saantiin sitten, empä tiedä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Fuckmän kirjoitti:

Eli hän ei ole vielä yhdynnässä saanut orgasmia, kerran vain sormettamalla. Syy on kuulemma siinä, että meidän välllä ei ole tunteita. Kysyin, onko koolla väliä (12,5 cm ) ja vastaus oli ei. Lisäksi sänkytaidoissanikaan ei ole juuri valittamista. Meillä on vain seksisuhde. Tekisi mieli antaa hänelle tyydytystä. Onkohan se syy oikeasti munani koossa vai missä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu