Sailaksen lamanlietsonta käy kalliiksi

Liike-elämässä ei katsota hyvällä Sailaan lamanlietsontaa. Sailaksen lamanlietsonta maksaa isoja rahoja kotimaisen kulutuskysynnän jarruttamisen muodossa.

Mitkä lienee Sailaksen vaikuttimet lamanlietsonnalle?
Tavallinen veronmaksaja ei voi vaikuttaa muuhun kuin omaan talouteensa. Sailaksen lamanlietsonta koskee valtiontaloutta. Sailaksen pitäisi esitellä ajatuksiansa hallitukselle ja kansanedustajille, joilla on mahdollisuus vaikuttaa. Ellei Sailas sitten ole vanhuuttaan vain niin huomionkipeä.
652
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Eikö virkamiesten pitäisi olla turpa kiinni?

Sailakselle MONOO!

Äänestä

Sailas on mu lkku.

Äänestä

Kyllähän Sailaksen jutuissa on sen verran perääkin,että meilläkin on eletty velaksi ja maksun aika alkaa pian koittamaan.Velkaa on niin pirun helppo ottaa,mutta ne pitäisi myös maksaa takainkin järkevällä aikataululla.Nyt vain lykkäämme tätäkin päätöstä tuleville sukupolville.Velka senkun paisuu paisumistaan,eikä hallituksella ole muuta sanottavaa kuin palkkasovun saamiseksi tuloverotusta kevennetään.Käsittämätöntä toimintaa,kun tiedämme velkaantuvamme miljarditolkulla seuraavat neljä vuotta,mikäli tämä six pack hallitus kestää kasassa niin kauan.Vuositasolla velkaa otetaan noin 6.5 miljardia,että siitä voitte laskea kuinka paljon ylileveästi kansakunta elää.Niukkuus olisikin jaettava oikein,eikä kiristää verotusta niiltä joille jokainen Euro menee välttämättömiin menoihin eikä jemmaan.Investointien määrää olisi saatava tavalla tai toisella aivan eri tasolle nykyiseen verrattuna,mikä loisi uskoa tulevaisuuteen,niin työntekijä kuin työnantajapuolella.Kaikki tarmo näyttää menneen jo eri hallituksilta vuosia muualle kuin kotimaan asioiden hoitoon,mikä näkyy myös mm.vaalituloksissa.

Äänestä
  • Vastikään jossain lehdessä mainittiin että suomella on velkaa 72 mrd ja rahoitussaamisia 60 mrd. Nettovelkaa on siis 12 mrd. Ei paha. Tietenkään velka ei koskaan ole hyväksi, mutta Sailas niin kovin mieluusti maksattaisi kaiken meillä tehdasduunareilla. Nollalinja muille ja miten on Sailaksen omien ansioiden laita? Minkälaisesta työpanosta vastaan saa 260.000 euroa ja mikä on viime vuosien ansiokehitys?

    Sailas haluaisi säästää tappamalla lypsävät lehmät. Sailas jäi hyvin yksin ajatuksinensa nollalinjasta. Työantajat tarjosivat heti ensi tunnustelussa 1,9 %. Työnanatajatkin ovat enemmän duunarin puolella kuin sihteeri Sailas.

    Äänestä

Tajua, että lama jo porstuassa. Ei päätä pensaaseen. Tulee se.

Äänestä

Monoo sailakselle HETI!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihmettelen motiivia kirjoitti:

Liike-elämässä ei katsota hyvällä Sailaan lamanlietsontaa. Sailaksen lamanlietsonta maksaa isoja rahoja kotimaisen kulutuskysynnän jarruttamisen muodossa.

Mitkä lienee Sailaksen vaikuttimet lamanlietsonnalle?
Tavallinen veronmaksaja ei voi vaikuttaa muuhun kuin omaan talouteensa. Sailaksen lamanlietsonta koskee valtiontaloutta. Sailaksen pitäisi esitellä ajatuksiansa hallitukselle ja kansanedustajille, joilla on mahdollisuus vaikuttaa. Ellei Sailas sitten ole vanhuuttaan vain niin huomionkipeä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu