Elikö Goljat vedenpaisumuksen jälkeen vai ennen? Jos jälkeen niin oliko tuossa Goljatissa kyse muuten vain suuresta ihmisestä vai oliko kyseessä nefili eli demonien ja ihmisten jälkeläisiä? Eikös nefilit kaikki hukkuneet vedenpaisumuksessa?
Goljat?
csx9
18526
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Tuo onkin tiukka kysymys.
1. Moos. 6:4
Siihen aikaan eli maan päällä jättiläisiä, ja myöhemminkin, kun Jumalan pojat yhtyivät ihmisten tyttäriin ja nämä synnyttivät heille lapsia; nämä olivat noita muinaisajan kuuluisia sankareita.
Septuagintan ja Kuolleenmeren kirjakääröjen mukaan Goljat oli parimetrinen, kun taas nyky-raamatun mukaan lähemmäs kolmea. Vähän kuin rikkinäinen radio-leikki.
Pikku vinkki: laita linkki.
Tai kopsaa tiedot, se on ainakin hyvä.
Nyky-Raamattu keskiaikaisen masoreettisen tradition pohjalta: kuusi kyynärää ja yksi vaaksa.
Vanhemmat versiot: neljä kyynärää ja yksi vaaksa.
http://bibleapologetics.wordpress.com/2011/01/30/how-tall-was-goliath/
Goljat...
Jättiläinen, joka oli kotoisin Gatin kaupungista;
filistealaisarmeijan esitaistelija, jonka Daavid surmasi.
Goljat oli epätavallisen pitkä: kuusi kyynärää ja vaaksan (2,9 m).
Hänen kuparinen panssaripaitansa painoi 5000 sekeliä (57 kg)
ja hänen keihäänsä rautaterä 600 sekeliä (6,8 kg).
(1Sa 17:4, 5, 7.)
Goljat oli refalaisia, ja hän on saattanut olla filistealaisarmeijan palkkasoturi (1Ai 20:5, 8
Onhan noita hormonihäiriöisiä varmaan ollut ennenkin ?
Miksi Jehova on säilyttänyt Sanassaan tämän yksityiskohtaisen taistelukertomuksen,
vaikka tuo taistelu käytiin noin 3000 vuotta sitten?
Apostoli Paavali kertoo: ”Kaikki, mikä ennen kirjoitettiin, kirjoitettiin meille opetukseksi, jotta meillä kestävyytemme ja Raamatun kirjoitusten lohdutuksen avulla olisi toivo.” (Roomalaisille 15:4)
Nykyään monet Jumalan uskolliset palvelijat saavat osakseen pilkkaa ja suoranaista vainoa vihollisilta, joita voidaan verrata Goljatiin.
Vihollisten painostuksen kasvaessa me kaikki tarvitsemme lohduttavaa vakuutusta, jonka mukaan ”JEHOVALLE KUULUU TAISTELU”.
Soturien keskuudessa alkoi ehkä kehittyä kielteinen henki.......
He puhuivat epäilemättä synkkään sävyyn Goljatin koosta ja urheudesta ja vakuuttivat toisilleen,
että vain hullu ottaisi tuollaisen haasteen vastaan.....
Daavidiin tällainen painostus ei vaikuttanut. Miksi?
Huomaa, mitä Daavid sanoi Goljatille: ”Sinä tulet minua vastaan miekka ja keihäs ja heittokeihäs mukanasi,
mutta minä tulen sinua vastaan armeijoiden Jehovan nimessä, Israelin taistelurivien Jumalan, jota sinä olet pil-kan-nut.” (1. Samuelin kirja 17:45.)
Daavid ei ollut sokea Goljatin koon, voiman tai aseistuksen suhteen.
Mutta erään asian hän tiesi vuorenvarmasti.
Hän tiesi, että Goljat ei ollut mitään verrattuna Jehova Jumalaan.
Jos Jehova olisi Daavidin puolella, miksi hänen pitäisi pelätä Goljatia?
Tällainen luottamus Jumalaan teki Daavidin olon varmaksi.
Minkään asteinen ympäristön paine ei voinut horjuttaa häntä.
Luotatko sinä samalla tavoin Jehovaan?
Hän ei ole muuttunut sitten Daavidin päivien
(Malakia 3:6; Jaakobin kirje 1:17).
Mitä enemmän opit hänestä, sitä varmempi olet kaikesta,
mitä hän kertoo sinulle Sanassaan (Johannes 17:17).
Sieltä löydät muuttumattomia, luotettavia normeja ohjaamaan elämääsi ja auttamaan sinua vastustamaan toveripiirin painetta.....
Sen lisäksi, että panet luottamuksesi Jehovaan, voit tehdä vielä muutakin.....
Kyllä jättiläisiä ilmeisesti vedenpaisumuksenkin jälkeen oli.
1. Moos. 6:4
"Siihen aikaan eli maan päällä jättiläisiä, ja MYÖHEMMINKIN...."
4. Moos. 13: 23, 28, 31-33
4 Moos. 14: 9
,
"23 Sitten he tulivat Eskolinlaaksoon ja leikkasivat sieltä mukaansa viiniköynnöksen oksan, jossa oli yksi ainoa rypäleterttu. Se oli niin painava, että kaksi miestä joutui kantamaan sitä tangon varassa. He ottivat mukaansa myös granaattiomenia ja viikunoita.
28 Mutta siellä asuva kansa on voimakas, ja kaupungit ovat lujasti varustettuja ja hyvin suuria. Näimme siellä myös Anakin jälkeläisiä.
31 Mutta miehet, jotka olivat käyneet siellä hänen kanssaan, sanoivat: "Emme me pysty käymään sen kansan kimppuun. He ovat vahvempia kuin me."
32 Kertomuksillaan he saivat israelilaiset tuntemaan pelkoa Kanaaninmaata kohtaan. He sanoivat: "Maa, jota kävimme tutkimassa, vie hengen niiltä, jotka sinne asettuvat. Kaikki ihmiset, jotka siellä näimme, olivat hyvin kookkaita.
33 Näimme siellä myös jättiläisiä, jättikokoisia anakilaisia. Me tunsimme itsemme heidän edessään pieniksi kuin heinäsirkat, ja sellaisilta me varmaan näytimmekin heidän silmissään."
Mutta näitten jättiläisten "Jumalat" oli poissa.
"9 Te ette saa kapinoida Herraa vastaan! Älkää myöskään pelätkö sen maan asukkaita, meille he ovat pelkkä suupala. HEIDÄN JUMALANSA OVAT HYLLÄNNEET heidät, mutta meidän kanssamme on Herra. Älkää siis pelätkö heitä!"
Kun Goljat pilkkasi Israelin sotajoukkoja,
kuka tahansa sotilaista olisi voinut lähteä taistelemaan häntä vastaan. ...
Tehtävään ilmoittautui kuitenkin paimenpoika,
joka ei ollut saanut minkäänlaista koulutusta sodankäynnissä.
1. Sam. 17:32.
Ehkä näitä nefilejä oli sittenkin vedenpaisumuksen jälkeen joten raamatun kuvaus siitä, että he kuolivat vedenpaisumuksessa ei pidä välttämättä paikkansa. Ja nämä nefilit ei ollut mitään demonien ja ihmisten jälkeläisiä vaan avaruusolentoja. Näitä jättiläisen luurankoja on löytynyt vähän jokapuolelta maailmaa ja todella isoja sekä luurangon malliltaan etenkin kallosta erimallisia kuin ihmisen kallot.24
Minkähän vuoksi jt väellä on niin ahdasmielinen ja suorastaan torjuva suhtautuminen kun kyse maan ulkopuolisesta elämästä. He sanovat kaiken muun elämänmuodon maan ulkopuolella olevan vain Saatanaa ja Demoneja. Miksei Jumala olisi voinut luoda muutakin elämää muille palaneetoille? Raamatussahan ei ole sanottu etteikö olisi muualla elämää maapallon lisäksi.
Ja miksei ne ufot ja avaruusolennot mitä jotku on nähny voi olla oikeasti avaruusolento peräistä eikä aina demoneja.
Voisiko olla niin, että muunkaltaisen elämän mahdollisuuden paljastuminen JT- uskonnolle saattaisi viedä pohjan koko JT uskolta.
Goljat on Juutalaisessa traditiossa noin 2- aina jopa 9 metriin(eräässä latinalaisessa käännöksessä) asti.
Palestiinassa eli siihen aikaan ihmisiä, jotka olivat sen ajan keskipituuteen (n. 163 cm) nähden pitkiä (n. 185-190 cm). Tästä on arkeologista evidenssiä olemassa (samoin filistealaiset ja Samuelin kirjoissa kuvaillut puitteet sekä tapa valita yksi sotilas taistelemaan armeijan puolesta vihollisen valitsemaa "esitaistelijaa" vastaan ovat historiallisia). Mutta mitään "jättiläisiä", jotain 2-9 metrisiä ihmisiä ei ollut olemassa. Sellaisista ei ole olemassa todistusaineistoa.
Jättiläisen esi-isää etsitään
Tutkijat uskovat, että luurangon hampaista eristetty DNA auttaa tutkimusryhmää jäljittämään valtavaa pituuskasvua aiheuttavan geenimutaation jopa 57 tai 66 sukupolvea taaksepäin – he siis uskovat löytävänsä ”irlantilaisen jättiläisen” kaukaisen esi-isän, joka eli jopa 1650 vuotta ennen Byrneä.
Tutkimusryhmä pyrkii jatkuvasti saamaan lisätietoa jättikasvua aiheuttavista aivolisäkkeen kasvaimista.
– Nämä ihmiset eivät ole mitään friikkejä, vaan tavallisia ihmisiä, jotka ovat perineet tämän sairauden – ihan kuten voimme periä taipumuksen sairastua sydän- ja verisuonitauteihin, tutkimusryhmää johtava tohtori Marta Korbonits muistuttaa.
http://bodyodd.msnbc.msn.com/#blog_archives
Siis taatusti on ollut jättikasvuisia ihmisiä, js se kulkee jopa geeneissä
Siitä on todistusaineistoa.
Suurkasvuisuutta aiheuttavista oireyhtymistä kärsiviä ihmisiä on varmasti ollut muinaisinakin aikoina, mutta Raamatun varhaisempien versioiden mukaan Goljat oli kuitenkin vain parimetrinen, joten hänen ei edes tarvinnut kärsiä tuollaisesta oireyhtymästä.
Olisi pitänyt löytyä jo nefilien luurankoja jos ne oli olemssa.
niinku ne "puuttuvat renkaat" evoluutiossa, hihiih......
miksi muka ei isokokoisia ihmisiä ennen olisi ollut?
Kyllä 160-senttisestä jo kaksimetrinenkin tuntuu jättiläiseltä...
muutekseen vanhanajan sängyt oli paljon lyhkäsempiä, oli porukka lyhytkasvuisempaa kuin nykyisin?
Tuon ajan ihminen oli keskimäärin 164 cm pitkä. Muutamat kunniahaudoista löydetyt sankarit olivat 175-180 cm pitkiä, luultavasti olivat sankareita juuri ison kokonsa ansiosta (parempi ulottuvuus tarkoitti selvää etulyöntiasemaa lähitaistelussa).
Goljat oli luultavasti neljän kyynärän ja yhden vaaksan pituinen, eli noin 200 cm. Tämä olisi aika realistinen pituus tuon ajan gigantismia (jättikasvua) sairastavalle. Goljat on myöhemmissä teksteissä muutettu kuuden kyynärän ja yhden vaaksan (293 cm) pituiseksi, luultavasti siksi, että ihmiset ovat jo olleet pidempiä kuin alkuperäisen tekstin kirjoitusajankohtana ja Goljatista on haluttu antaa tietynlainen kuva äärimmäisen pitkänä ja muutenkin isokokoisena miehenä.
Nykyään suomalaisen miehen keskipituus on 178 cm, eli nykyajan suomalainen Goljat olisi noin 214 cm pitkä. Tässä kuva showpainija Great Khalista, joka on noin 215 cm pitkä: http://www.allwrestlingsuperstars.com/wp-content/uploads/2011/07/WWE-Superstar-The-Great-Khali-With-a-Fan.jpg
Onko ollut vielä Goljatia kookkaampia:
"Sillä vain Basanin kuningas Og oli jäänyt refalaisista jäljelle. Katso, hänen leposijansa oli rautainen leposija. Eikö se ole Ammonin poikien Rabbassa? Sen pituus on yhdeksän kyynärää ja leveys neljä kyynärää miehen kyynärän mukaan."
-5. Mooses 3:11
-DH-