Jumala ja moraali.

Eli olet ateisti, eli et usko jumalaan... mistä sinun moraalisi tulevat?
Loppuen lopuksi kaikki moraalihan tulee jumalalta...?
Tarkoitan, siltä jumalalta joka hyväksyy..

Raiskaukset... ihmisten uhraamisen... orjuuden.. kidnappaamisen..
eläinten hyväksikäytön... lasten ja vauvojen murhaamisen...
ja ennen kaikkea kuoleman!

Kaikki kirjasta joka on jumalan kirjoittama...

Moraali on valinta, ei kirkko... KIITOS JUMALA!
668
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jos Jumala loi ihmisen ja kaiken muunkin, ja on myös kaikkivoipa, Hän loi myös käyttäytymismallit raiskaajille, orjuuttamiselle ja muille vastenmielisille asioille.

Jos Jumala on olemassa ja kaikkivoipa, Hän on myös yksin syyllinen kaikkeen pahuuteen.

Äänestä

Ja jos joku nyt vastaa että saatana loi raiskaukset ja orjuuden ja ahneuden jne, tässä kysymys: kuka loi Saatanan?

Äänestä

Tässä kysymys, kuka loi evokin? Evokki ihan itse antoi järkensä sumentua.
Saman teki saatana.

Äänestä

> Tässä kysymys, kuka loi evokin?

Ei kuka vaan mikä: oppivelvollisuus.

Äänestä

Niin, kerrohan missä jumala kieltää orjuuden. Mooseksen laissahan kerrotaan ketä saa orjuuttaa ja mitä orjalle saa tehdä, mutta missään orjuutta ei kielletä.

Ihmisuhrejahan kristinuskon jumala (siitä ilmeisesti oli puhe) harrastaa Raamatussa enemmänkin... eli mistähän ihmeestä uskovaiset sitä moraaliaan ammentaa? Minä väitän että jokainen tälle palstalle kirjoittava ihminen on moraaliltaan korkeammalla kuin Raamatun jumala.

Äänestä

"mistä sinun moraalisi tulevat? "

Biologinen evoluutio kulttuurievoluutio kasvatus OMA ajattelu

Äänestä

Kommentoi aloitusta


moral3 kirjoitti:

Eli olet ateisti, eli et usko jumalaan... mistä sinun moraalisi tulevat?
Loppuen lopuksi kaikki moraalihan tulee jumalalta...?
Tarkoitan, siltä jumalalta joka hyväksyy..

Raiskaukset... ihmisten uhraamisen... orjuuden.. kidnappaamisen..
eläinten hyväksikäytön... lasten ja vauvojen murhaamisen...
ja ennen kaikkea kuoleman!

Kaikki kirjasta joka on jumalan kirjoittama...

Moraali on valinta, ei kirkko... KIITOS JUMALA!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu