Helluntaikirkon ensi vuoden

päätöksiä on lipsahtanut julkisuuteen :)
Eikös entisessä Neuvostoliitosakin ollut valmiina jemmassa seuraavien vaalien tulokset?
http://www.suomenhelluntaikirkko.fi/paasivu/kolme_uutta_seurakuntaa_liittyi_suomen_helluntaikirkkoon/?session=47733746

Neljä uutta seurakuntaa on liittynyt helluntaikirkkoon, jotenka se kasvanee entisestään myös jäsenistöltään.
Helluntaikirkko näyttää sivuillaan myös kunnioittavan kaksinaismoralistisesti Veikko Mannisen muistoa.
Helluntaikirkon perustaminenhan johti juuri siihen että välit Manniseen tulehtuivat ja lyötiin kengän kärjet vastakkaisiin suuntiin.

9

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KTS (Ei kirj.)

      Hellarithan on kaksoisajattelun mestareita. Yhtä aikaa ollaan olevinaan kehitysapumyönteisiä ja kannatetaan silti nurkkapatrioottis-fasistisia puolueita.

    • Te eksytte.

      Aika sekavaa. Tässähän sama ihminen, kuuluu kolmeen eri seurakuntaan. Suomen Helluntaikirkoon, paikalliseen Helluntaiseurakuntaan ja kolmas. Kol.1:24. Nyt minä iloitsen kärsiessäni teidän tähtenne, ja mikä viellä puuttuu Kristuksen ahdistuksista, sen minä täytän lihassani hänen ruumiinsa hyväksi, JOKA ON SEURAKUNTA. Ja sitten viellä, hohta 7. Jeesuksen asettama kaste littyy Jumalan pelastustyöhön. Mitä sanoo Raamattu? Gal.3:3. Niinkö älyttömiä olette? Te aloititte Hengessä, lihassako nyt lopetatte. 21. Onko sitten laki vastoin Jumalan lupauksia? Pois se! Sillä jos olisi annettu laki joka voisi eläväksi tehdä, niin vanhurskaus todella tulisi laista. 22. Mutta Raamattu on sulkenut kaiken synnin alle, että se, mikä luvattu oli, annettaisiin uskossa Jeesukseen Kristukseen niille, jotka uskovat.

      • Ei se noin mene.

        Helluntaikirkko on ylempi toimielin organisaatiossa ja siihen voi liittyä yksittäiset ihmiset niistäkin seurakunnista, jotka ei seurakuntana ole mukana kirkossa.
        Helluntaikirkon jäsenyys tarkoittaa myös virallista kuulumista uskonnolliseen yhdyskuntaan ja se näkyy väestökirjanpidossa.

        Suurin osa helluntaiseurakunnista on edelleenkin rekisteröityjä yhdistyksiä.
        Ihminen voi kuulua vaikka sataan rekisteröityyn yhdistykseen.


    • Te eksytte.

    • Helluntaikirkkoon kuulumattomat helluntaiseurakunnat ovat pelkkiä rekisteröityjä yhdistyksiä ja joutuvat noudattamaan Suomen yhdistyslakia.

    • Kummastelija

      Kävin katsomassa H.kirkon sivuja ja jäi ihmetyttämään että puuttui tiedot siitä mitkä hell.srkt ovat jäseninä kirkossa.
      Olisi odottanut että olisi luettelo julkisesti esillä.
      Tämä herättää kysymyksen että onko asiaa piiloitettu tahallaan.

    • carbage

      Voi jestas. Onkohan ne piilotettu tahallaan, joku kysyy? Löytyikö taas helluntailaisten salaliitto ihmiskuntaa vastaan?

    • Jo selkis

      No kato perkala, niinpäs onkii...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      127
      1306
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      98
      973
    3. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      934
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      25
      907
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      297
      789
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      95
      748
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      656
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      34
      648
    9. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      140
      589
    10. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      50
      581
    Aihe