http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/116861-hammastys-”perusteettoman-turvapaikkahaun-kasittely-4kk”
Mamuilijoiden vapaa liikkuminen on maksanut miljardeja ja jatkuu kalliina.
Mamuilijoiden vapaa liikkuminen on maksanut miljardeja ja jatkuu kalliina.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vihreiden kansanedustaja, valtiovarain- ja hallintovaliokunnan jäsen, Osmo Soininvaara hämmästelee blogissaan tuomioistuinten käsittelyaikoja.
Soininvaara kertoo, että budjettikäsittelyä aloittaessaan eduskunnalle selostettiin mitä tuomioistuimiin kohdennetut säästöt merkitsisivät. Ruuhkat pitenevät ja käsittelyt venyvät.
- Näin se varmaankin on, ceteris paribus, mutta olisiko asioita mahdollista tehdä toisin? Kuulimme esimerkiksi, että ilmeisen perusteettomien turvapaikkahakemusten käsittelyaika on saatu puristetuksi neljään kuukauteen, mutta nyt ne taas venyvät.
- Ilmeisen perusteettoman valituksen käsittely neljä kuukautta! Soininvaara hämmästelee.
Hän toivookin, että tuomioistuimet voisivat puolestaan hioa toimintatapojaan. Pitkäksi venyviä käsittelyaikoja osataan Soininvaaran mukaan käyttää jo väärinkin niin markkinoilla kuin turvapaikkapäätöstenkin osalta.
- Toimintatapoja pitää uuttaa ja jos se edellyttää lakien muutosta, muutetaan lakeja, kansanedustaja ehdottaa.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/116861-hammastys-”perusteettoman-turvapaikkahaun-kasittely-4kk”
- - -
Näköjään Soinin vaara saa Soininvaarankin vähitellen mamukriitikoksi.
Onkohan liian vähän henkilökuntaa?