Saahan näitä hämmästellä

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/116861-hammastys-”perusteettoman-turvapaikkahaun-kasittely-4kk”

Mamuilijoiden vapaa liikkuminen on maksanut miljardeja ja jatkuu kalliina.
261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Vihreiden kansanedustaja, valtiovarain- ja hallintovaliokunnan jäsen, Osmo Soininvaara hämmästelee blogissaan tuomioistuinten käsittelyaikoja.

Soininvaara kertoo, että budjettikäsittelyä aloittaessaan eduskunnalle selostettiin mitä tuomioistuimiin kohdennetut säästöt merkitsisivät. Ruuhkat pitenevät ja käsittelyt venyvät.

- Näin se varmaankin on, ceteris paribus, mutta olisiko asioita mahdollista tehdä toisin? Kuulimme esimerkiksi, että ilmeisen perusteettomien turvapaikkahakemusten käsittelyaika on saatu puristetuksi neljään kuukauteen, mutta nyt ne taas venyvät.

- Ilmeisen perusteettoman valituksen käsittely neljä kuukautta! Soininvaara hämmästelee.

Hän toivookin, että tuomioistuimet voisivat puolestaan hioa toimintatapojaan. Pitkäksi venyviä käsittelyaikoja osataan Soininvaaran mukaan käyttää jo väärinkin niin markkinoilla kuin turvapaikkapäätöstenkin osalta.

- Toimintatapoja pitää uuttaa ja jos se edellyttää lakien muutosta, muutetaan lakeja, kansanedustaja ehdottaa.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/116861-hammastys-”perusteettoman-turvapaikkahaun-kasittely-4kk”
- - -

Näköjään Soinin vaara saa Soininvaarankin vähitellen mamukriitikoksi.

Äänestä

Onkohan liian vähän henkilökuntaa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jessuf Halal-laho kirjoitti:

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/116861-hammastys-”perusteettoman-turvapaikkahaun-kasittely-4kk”

Mamuilijoiden vapaa liikkuminen on maksanut miljardeja ja jatkuu kalliina.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu