Ei ole pahempaa asiaa kuin ihminen joka luulee tuntevansa jumalan ja pelastuksen, opiskelee teologiaa ja menee yhä pidemmälle omassa voimassaan ja lopulta on saarna pöntön takana ja opettaa ihmisille että jumala hyväksyy seksuaali vähemmistöt ja siunaa heitä ilomielin.
Tässä on ero maailman kirkon ja todellisen kirkon välillä. Todellinen kirkko muodostuu elävistä uskovista jotka ovat todella saaneet lahjaksi armon ja sen tähden nostavat kätensä ilmaan ja laulavat ylistystä herralle ja tietäen että hänen tulonsa on lähellä! voimia =)
Tässä on ero maailman kirkon ja todellisen kirkon välillä. Todellinen kirkko muodostuu elävistä uskovista jotka ovat todella saaneet lahjaksi armon ja sen tähden nostavat kätensä ilmaan ja laulavat ylistystä herralle ja tietäen että hänen tulonsa on lähellä! voimia =)
Vastaukset 112
Vanhimmat
Ajattelepa mitä tuo sinun järkyttävä mielipiteesi, tai paremminkin sinuun istutettu uskomus ja asenne, todella tarkoittaa.
Sanot teologiaa (ja varmastikin kaikkea muutakin) opiskelevaa sellaiseksi, joka ”luulee tuntevansa jumalan” ym. Ajatus on todella nurinkurinen. Mikä tahansa opiskelu alkaa juuri siitä, että ihminen tunnistaa olevansa tietämätön. Ja jos ihminen ei suhtaudu asioihin hälläväliä-tyylillä vaan sen sijaan antaa totuudelle keskeisen aseman elämässään, niin silloin on vain luonnollista että ihminen ryhtyy näkemään vaivaa alkaen lähestyä totuutta minimoimalla omaa tietämättömyyttään. Se merkitsee opiskelua, tutkimista ja asioihin paneutumista. Jo tämä totuudellisuuteen suuntautuva asennoituminen terävöittää ihmisen tietoisuutta ja karkoittaa harhoja, ja laaja-alainen perehtyminen avaa näkymää jatkuvasti. Pelkään pahoin, että juuri sinä itse saatat edustaa sellaista ihmistä, ”joka luulee tuntevansa jumalan ja pelastuksen”. Sinulle riittää helpolla pääseminen ja siksi tyydyt saarnamiehiltä kuulemiisi huhupuheisiin: uskot siis ihmisiin, sillä mistä tiedät kuulemiesi uskomusten olevan niin ehdottoman tosia, jos et tiedä vaihtoehtoja?
Cear, opiskeletko teologiaa? oletko kiinnostunut jumalasta?
ihminen ilmaista kirjanoppineisuuttaan?
Jumalan lasten kohdalla on AIVAN toisin.
Kaikki Jumalan Isän johdattamat tulevat HÄNEN OPETTAMIKSEEN.
Nyt ei ole tuo raamattu saatavilla, heti kun se on käytössä TUON JEESUKSEN
selvän SANOMAN TÄMÄNKIN osalta, ja sanon todella surkeaa on, että
sitä vastaan taistellaan niin kuin kaikkia muitakin Jeesuksen sanoja vastaan
(vain korvasyyhyyn hyvin sopivat otetaan mitkä Jeesus on sanonut omilleen
ja Jumalan tahdon tiellä oleville.)
Loistava esimerkki ihmisestä, joka ensin tuomitsee muut ja sitten nostaa itsensä jalustalle (lue ainoaksi oikeaksi uskovaksi).
Jää vain kysymys, että mistä tässä onkaan todellisuudessa kyse. Onko tämä ihminen todellakin syvemmässä yhteydessä Jumalaan ja perimmäiseen totuuteen vai omaan harhaansa, jossa asustaa tuomitseminen, syyllistäminen, erillisyys ja eriarvoisuus?
Jokainen voi miettiä kohdallaan kummasta mahtaa olla kyse....
pohtii kyllä ihan oikein, mutta kyllä hänenkin kohdallaan näkyy, ON tullut
kuitenkin ihan omanlaiseensa uskoon.
Näin se on ihmiset voivat tulla1. seurakuntien toitottamaan uskoon jossa niissäkin
aina on jotakin ihmisen omaa uskomusta mukana
2 ihmisen yksilön itsensä muodostamaan uskoon jolloin voidaan ajatella
uskon ihan itse nyt en ainakaan voi tulla kenenkään ihmisen pettämäksi.
Vaikka totuus on se joutuuko ihminen harhaan vai ei, ei ole kenenkään
ihmisen "ansiota" EI VAAN ihminen joutuu harhaan, kun antautuu valheen
vietäväksi.
Näissä molemmissa vaihtoehdoissa ihminen on antautunut valheen vietäväksi.
Näissä kummassakin tapauksessa ihminen näkee vain ihmiset, ihmisen
mahdollisuudet jne. Näissä uskoissa jumalana on joko seurakunta tai
ihminen itse.
Valheellisessa uskossa EI NÄHDÄ eikä näin tajuta, ETTÄ Jumalakin VOI
TOIMIA ja että Jumalan antamassa USKOSSAKIN olevia VOI OLLA.
Ja tämä näkyy sinun viestissäsikin jonkun seurakunnan pettämä olet,
ja näin sinulla EI ole hajuakaan siitä, että JUMALAKIN VOI TOIMIA JA TOIMII.
Ja tiedätkö silloin kun JUMALA saa ihmistä johdattaa NIIN silloin ihmisellä
on TODELLA oikea suhde Jumalaan.
Oikea suhde Jumalaan EI SYNNY seurakuntien kautta EI toisten, toisen
ihmisen kautta VAAN ihmisen on oltava KÄÄNTYNYT TODELLAKIN
JUMALAN PUOLEEN SISIMMÄSSÄÄN ja Jumalan kanssa SOVITTAVA
asiansa jne...
EI riitä että uskoo Jumala on, vaan TULEE MYÖS USKOA, ETTÄ JUMALA
PALKITSEE KAIKKI NE JOTKA HÄNTÄ ETSIVÄT.
Ihmiskeskeisissä uskoissa EI OLLA SIIS ALKUUNKAAN OIKEASSA SUHTEESSA JUMALAAN Taivaan ja maan Luojaan.
pyrkii kaikki hukuttamaan väärillä todistuksillaan, voi ellei tee parannusta, sillä toisille kuoppaa kaivaessaan joutuu siihen yhä syvemmälle, eikä näy mielenmuutosta Jumalan tahdon mukaan nöyryydessä syntyvän vaikka Jumala pitkämielisyydessään sitä tahtookin ja siitä myös taivaassa voitaisiin iloita.
Intoa on, mutta väärällä mielenlaadulla. Toivottavasti ajoissa suunta korjautuu Jeesuksen nimessä ja Hengessä.
joku onnellinen johdattaa elämän tielle sielusi iankaikkisen elämän toivoksi?
"tämä eksyttäjä" sillä se todella olet.
Ellet enää saa Jumalan armoa kohdata sielusi parannukseksi niin voi sinua.
Olen minä
Se on yleistä etenkin nimikristittyjen keskuudessa,se on omavanhurskautta joka ei kestä päivän valoa,tosiaan jää kysymys missä on meidän uskomme.
Meidän on katkaistava suhden syntiin,se on ensimmäinen minkä jeesus haluaa meidän tekvän,sen jälkeen hän otaa vallan ja antaa voiman.
Sitten on vaikein tehtävä,meidän oma himomme joka houkuttelee,jos tunnistat olet samoilla jäljillä,sitä ei voikta kuin ristiin naulitsemalla sen halut,eipä ole helpoa.
Voi uskoa jeesuksen sovintovereen sielät tuli apu,ei meidän omalla uskolla se nimittäin meille lahjoitetaan.
Taisimennä saaarnan puolelle.
puhetta tosiaan on sanomasi.
Mutta olet niin kauan jo juurtunut tuossa uskossa, että mahdotonta on siitä enää pois päästä. Jumalallakin olisi tosi työ irrottaa ihminen väärästä uskosta juurineen päivineen.
niin olet uskottavampi.
Pidä sinä kiinni siitä, minkä olet oppinut. Sinähän olet siitä varma, koska tiedät, keiltä olet sen oppinut.2.Tim3:14
Tämä kohta sopii mainiosti ei mikään väärä oppi,minun oppini on sanassa ei muussa.
Jos tällä viittaat minuun, niin sanasi eivät oikein tunnu osuvan maaliinsa. Luepa sanani uudelleen hieman huolellisemmin. Huomaa, etten ensinnäkään ole tuominnut ketään, toisekseen en ole millään tavalla nostanut itseäni jalustalle. Olen henkilönä tässä hyvin sivussa, olen vain puhunut asioista, tärkeistä ja näissä piireissä toistuvasti vaietuista asioista, niin sanotusti nostanut kissan pöydälle. Se, ettei se ehkä jokaisen mielestä ole miellyttävää luettavaa, se on sitten aivan toinen asia. Totuus ei ole mikään makusteltava sokerinen karamelli ja pelkkää kivaa. Totuus voi myös valitettavasti satuttaa. Toisaalta hyvä puoli sattumisessa on se, että se ainakin joskus saattaa herättääkin ja siten antaa uusia, myönteisiä ajatuskulkuja.
"...sen jälkeen hän otaa vallan..."
Itse en ymmärrä näitä ulkopuolisia (erillisiä) voimia jotka ottavat vallan ihmisestä...oli sitten kyse Jeesuksesta tai saatanasta tai muista kivoista kavereista.
Kun kaikki on yhtä, ei ole mitään erillisyyttä.
Koen, että tässä on oppimista vielä koko ihmiskunnalle.
Voisin kyllä ymmärtää paremmin tuota sinunkin ajatteluasi, jos laittaisin synti sanan tilalle vaikka erillisyyden harhan, egon tai pelon. No mikä ettei, niin se voisi vaikka toimiakin.....
Pari kysymystä heräsi tässä itselleni, joita jään miettimään. Mitä saarnaaminen yleensä tarkoittaa ja mikä on sen tarkoitus? Onko se oikea tapa edistää ihmisen henkistä kasvua?
On aivan totta, että voi kulkea elämänsä läpi näkemättä omaa tuomitsevuuttaan. Tätä tapahtuu koko ajan.
Sinun totuudessasi on pelko ja tuomitseminen ja jos sitä et pysty näkemään niin satutat toisia tiedostamattomasti, mutta ilmeisesti se ei sinua haittaa, koska uskot myös että "totuus voi myös valitettavasti satuttaa." ja uskot myöskin, että satuttamisen kautta ihminen heräisi ja tän voisi saada jotain myönteisiä ajatuksia.
Miten ihminen voikin olla niin epälooginen. Näinhän tietysti kristinusko on toiminut kautta aikajen ja ei vieläkään ole ymmärtänyt että juttu ei vaan toimi kuten se itse haluaisi sen toimivan. Samaa voi toki jatkaa mutta mihinkään pysyvään hyvään se ei johda, ei ole johtanut tähänkään päivään mennessä eikä tule johtamaankaan. Olisiko jo aika herätä sieltä omasta tiedostamattomuudestaan?
muuta voi kuin toivoa, että sinä joka nyt olet Jeesuksen Kristuksen ja Hänen omansa vihamies saisit vielä petoksestasi pois päästä.
ottamasi korvasyyhyyn hyvältä kuulostavan sanoman tarkoitusta.
Olet nyt siunaamassa VAIN KAIKKIEN uskot ja olet oikein sinetöimässä
vääriä uskoja "PYSYKÄÄ VAIN SIINÄ MINKÄ OLETTE OPPINEET."
Siis aivan järkyttävää nähdä miten raamatun sanaa käytetään kun ihmisen oma mieli pirun kanssa sitä lukee.
Herää jos vielä olet herätettävissä.
En ole siunaamassa vääriä uskoja,sana mikä on kirjoitettu raamattuun jos se on väärää niin mikä sitten on oikeaa.
Se on eriasia miten maailman ihmiset tulkitsevat raamatun sana,minä en ole heistä vastuussa, vaan omista sanoitani ja tekemisistäni.
Se että pidän esillä raamatun sanoja,niillä lahjoilla mitä on minulle suotu.
Monet eivät pitäneet jeesukse puheestakaan aikanaan,ähtivät pois.
pidetä "jeesuksen" puheestakaan, niin todellakaan EI Jeesuksen omana
pidetä jeesuksen puheista EI vaan ne ovat kauhistuttavia niiden takana on
piru.
Sanopa nyt ymmärrätkö sinä tätä, ETTÄ MISTÄ PIRU OPPINSA, USKONSA OTTAA?
on,"ettet ole vastuussa sanoistasi?"
kannattaa kaikille toivoa ihan ilman erotusta Jeesuksen nimessä kiittäen ja kunnioittaen Herraa, amen.
kun sanot
Se on tiedossa, että piru matkii jopa raamatun sanoja,esim Kun Jeesus oli paastonnut neljäkymmentä päivää ja neljäkymmentä yötä, hänen vihdoin tuli nälkä.
.Silloin kiusaaja tuli hänen luokseen ja sanoi hänelle: "Jos kerran olet Jumalan Poika, niin käske näiden kivien muuttua leiviksi."Matt.4:3
En tiedä ymmärkö tätä kohtaa.
Päätehtävänä käyttä houkutusta,kaiken kysein alaista,onko todella niin siis epävarmaksi.
Minä sanon teille: jokaisesta turhasta sanasta, jonka ihmiset lausuvat, heidän on tuomiopäivänä tehtävä tili
On parempi olla lupaamatta kuin luvata ja jättää lupaus täyttämättä Saarn.5:5
Olen minä
Paholainen valla ottaminen ihmisestä,henkivallat he sitovat ihmisen omiin haluihinsa sanottaan sitä himoksi,se kun tulee suureksi synnyttä se teon.
Siitä ei vapaudu omin avuin kukaan ihminen,tarvitsee ulkopuolisen apua.
Mulla ei ole mitään omakohtaisia kokemuksia paholaisista, joten en niihin ala uskomaan vain sen vuoksi, että joku niihin uskoo. En usko mihinkään muuhunkaan ennen kuin saan siitä varmuuden omakohtaisesti niin miksi uskoisin paholaiseenkaan.
Teillä toi valtakysymys on kovasti päällä...joko olet paholaisen vallassa tai Jumalan vallassa...pelkäät sekä paholaista että Jumalaa....en tiedä kumpi on parempi kun tuntuu että kumpikaan ei ole tuottanut tähän päivään mennessä rauhaa ihmisten keskuuteen. Pelko edelleen pitää ihmistä ohjaksissa. Siinä on teidän paholainen.
Pyydän anteeksi Cear. Tulkitsin sinut alkuperäiseksi kirjoittajaksi ja siksi osa kirjoitustani ei varmastikaan oikein istu sinuun.
Todennäköisesti myös tulkitsit tuolla ylhäällä että minä vastasin sinulle vaikka vastaukseni oli tarkoitettu alkuperäiselle kirjoittajalle.
Näköjään mee helposti sekaisin kuka vastaa kenellekin....
Olen minä
Sen palvelija jonka orja on,tämä maailama tai jumala jumalan pelko on viisauden alku.
Jumalan vallassa oleminen tuo elämän,rauha ei tule ihmiselle jos kieltäytyy ottamasta vastaan anteeksi antoa.
Täydellinen rakkaus karkoitta kaikki pelon,joka pelkää ei ole täydellisessä rakkaudessa jeesuksen kanssa.
Siinä on se ero,pelko hallitsee koko ihmikuntaa,koska siinä on rangaistus,mikä rangaistus, synninpalkan rangaistus ja se on kuolema.
nyt olet niin kuin EI PIRU enää tuota samaa tointa olisi tehnyt ja tekee edelleen?
Mietit tiedänkö tuon kohdan, niin toden totta tiedän, ja tiedän senkin se on totta
ollut Jeesuksenkin jälkeen, SE ON JUURI TÄMÄ, "piru tuo raamatusta kohtia
jotka miellyttää ihmisiä ja niiden sanomien kohdalla jotka eivät ihmistä miellytä
se hukuttaa ja sanoo "ei ole Jumala, Jeesus noin sanonut, tai ei tarvitse välittää jne.. "
Ikävää että olet juurtunut ihmisoppeihin joita piru mieluusti ylläpitää raamatun
erinäisin sanoin, näin tuot sanomaa ihmisten eksytykseksi.
Ei voi kun toivoa, että Jumala saisi sinut repäistä pirun pauloista pois
olet väkevässä omassa vanhurskaudessa ja tämä on totuus Jumalassa
jonka sanon sinun parhaaksesi joka kyllä koituu pahennukseksi jos et enää
voi nöyrtyä kyselemään JUMALAN EDESSÄ mihin kuljet ja mihin olet muitakin
ohjaamassa.
Oma vanhurskaus EI auta kuin täällä ajassa tämän elämän jälkeen
se romahtaa.
"Täydellinen rakkaus karkoitta kaikki pelon"
Kyllä, olen tullut samaan lopputulokseen ja ymmärrykseen omalla polullani.
Onko sinulla Jumalpelkoa? Jos on, niin onko silloin sinun kokemuksesi rakkaudesta täydellinen?
Tiedostakaa ristiriitaisuus sanoissanne.
Olen minä
Omalla puolella,jos on jeesuksen puolella niin silloin olemme samalla puolella,se silloin kokoaa ei hajota.
Maailma siitä näkee, että teillä yhtenäinen rakkaus,siitä teidä tunnistetaan minun opetuslapsiksen.
Meidän taivaalinen isä tietää mitäme tarvisemme.
pelastuaksemme Jumalan valtakuntaan? Lyhyesti ja ytimekkäästi.
Tarvitsemmeko koko Raamatun vai riittääkö vain osa siitä vai emmekö tarvitse ollenkaan pelastuaksemme Jumalan valtakuntaan?
Tarvitsemmeko rakkautta pelastuaksemme?
Tarvitseeko meidän kantaa ristimme pelastuaksemme, ja mitä tarkoittaa?
Tarvitseeko luopua kaikesta pelastuaksemme?
Tarvitseeko Pyhän Hengen kasteen pelastuaksemme?
Tarvitsemmeko vesikasteen pelastuaksemme?
Tarvitsemmeko tehdä Jumalan tahdon pelastuaksemme, ja mitä se tarkoittaa itse kullekin?
Tässä näin alkajaisiksi muutamia pelastukseen liittyviä kysymyksiä, vastaukseksi riittää: K(yllä) / E(i).
Näin selkiytyy nämä sielujemme pelastusasiat näissä Jumalan valtakunnan asioissa. Tietysti voit tuoda esille myös muut tärkeät asiat ihmissielun pelastumisen kannalta.
nousivat tietysti tästä kirjoittamastasi, sillä hyvä on meidänkin tietää nämä ihmisinä.
> Meidän taivaalinen isä tietää mitäme tarvisemme.
Armosta Jumala on teidät pelastanut antamalla teille uskon. Pelastus ei ole lähtöisin teistä, vaan se on Jumalan lahja. Ef.2:8
nimestä, juuri noin minäkin ajattelen. Tietysti sitä miettii, miksi on annettu koko Raamattu, kun yksi jaekin riittäisi :)
vähän överiksi, kun sinäkään et vastannut varsinaisiin kysymyksiin. Minulla on kyllä käsitys miksi on Raamattu annettu ja löytyy myös pyhistä kirjoituksista siihenkin hyvä vastaus. Pelastuskysymys on kyllä mielenkiintoinen kilvoittelukehotuksineen kaikkineen, samoin rikas nuorukainenkin joutui pettyneenä pois menemään vaikka oli rakastanut ja noudattanut Jumalan lakia koko ikänsä, sen sijaan ristin ryöväri hyvällä sydämen asenteella ja oikeassa paikassa ja ajassa ennen kuolemaansa yhdellä lauseella pääsi Paratiisiin Jeesuksen omien sanojen mukaan, amen. Hallelujah, Jumala on hyvä, amen!
Herran ja Jumalan teot ja tiet, amen. Hallelujah!
Emme tarvitse mitään, sillä meillä on jo kaikki mitä tarvitsemme tässä ja nyt. Kaikki annetaan, mitä tarvitaan, ja mitä pyydetään ja mitä toivotaan. Kaikilla meillä on yhteys Jumalaan, joka on meissä. Kukaan ei ole syntynyt ilman tätä, sillä jokainen on Jumalasta. Ja vaikka koko matkamme tässä kehossa kulkisimme ilman tietoista yhteyttä, siihen tietoiseen yhteyteen pääsemme heti kun jätämme kehomme. Jokainen lähtee Kotoa ja jokainen palaa Kotiin. Tämä on täydellinen suunnitelma, jossa ei ole tuomioita kuoleman jälkeen.
Mitään emme tarvitse, kun kaikki on jo, mutta matkalla auttaa muistaminen siitä kuka todella on. Se on matka omaan itseensä, ei itsensä ulkopuolelle, eikä pelastuksen hakemista itsensä ulkopuolelta.
Kiitos Elämälle. Se antaa kaiken ja opettaa kasvamaan suurempaan rakkauteen ja ymmärrykseen.
Ei nämä ottamasi raamatun lauseet olleet vastaus kysymykseen.
Todella ikävä sanoin kuvaamattoman pahalta tuntuu, että et voi nähdä
mikä on tilasi, tuot vain raamatun lauseita ja luulet sillä olet pelastettu jne...
Kysyin "mitä puhetta on kun sanot, ettet ole vastuussa sanoistasi?
Miksi EI SE RAAMATUN sanan kohta tullut mieleesi MITÄ tuosta asiasta
vastuu asiasta sanotaan?
VAKAVASTI, todella vakavasti sanon, älä enää petä itseäsi ja muita,
sillä oma pyhyys ja raamatun lauseiden tuominen omassa pyhyydessä EI
PELASTA AINUTTAKAAN SIELUA, ja TÄMÄ ON JUMALAN TOTUUS
EIKÄ KENENKÄÄN IHMISEN, ymmärrä se sitä ei olalla hurskaudella voi
muuksi muuttaa.
Elämän ohjeeksi koko raamattu.Etenkin uusitestamentti.
Siis mtä
Tarkoitaa mitä me vanomme jonkun kautta,mutta emme voi sitä kuitenkaan mitään tehdä.Vastuussa sanoitaan on sitä että annat väärän tuomion toisesta.
Esimerkiksi toinen lähtee liikenne valoista vihreällä liikenteesen sen jälkee tulekolaritilanne, menee oikeuteen olet silmin näkijän,kysytään ajoiko kyseinen henkilö punaista päin,vastaa kyllä ajoin.Todellinen tilanne on toinen hän ajoin vihreällä.
Annoit väärän todistuksen ole syylinen todistuksevuoksi.
vastausta, tuot aivan muuta.
Sanoit, tuolla aiemmin, että et ole vastuussa sanoistasi ja tähän laitoin
kysymyksen, miten niin, sillä Jumala sanoo aivan toisin.
Mikä usko sinulla siis on, on aivan selvä, EI Jumalaa uskova sano
Jumalaa vastaan.
Mutta tiedän, et sinä muuta nyt voi kuin voit.
Ellei Jumala saa sinua herättää, niin omissa viisauksissasi nukut.
Ps. etsi nyt raamatusta vastaus jota vastaan sinä olet.
oppina ´paavin erehtymättömyys´ -opin kaltainen, etkä pysy Jumalan ilmoituksen totuudessa ja siten myöskään armossa, joka on vajavaisille ja erehtyväisille ja syntisille, amen. Jeesus tuli kutsumaan sairaita eikä terveitä.
> EI Jumalaa uskova sano Jumalaa vastaan.
Jeesuksen antaman lunastuksen ja sovituksen ja pelastuksen. Tätä kaikkea saamme kutsua Jumalan armoksi, samoin Jumala tahtoo pyhittää omansa tässä totuudessa, joka on annettu Jeesuksessa elävän veden ja Pyhän Hengen kautta, amen.
> Kaikki annetaan, mitä tarvitaan, ja mitä pyydetään ja mitä toivotaan.
Juuri näin, ja autuaat ne, jotka janoavat Jumalan vanhurskautta, koska meidän oma ihmisinä ei meitä kanna Jumalan Paratiisiin, mutta Jeesuksessa on paljon parempaa vanhurskautta ja anoville annetaan sydämen uskon kautta, amen.
Eikä tietysti rakkauskaan ole turhaa :) sillä on Herran tahdon tekemistä ja opetuslapsinaan saamme siihen pyrkiä ja siten lähestyä Jumalaa anomuksin ja rukouksin ja janoavin sydämin.
> Kaikilla meillä on yhteys Jumalaan, joka on meissä. Kukaan ei ole syntynyt ilman tätä, sillä jokainen on Jumalasta.
Vain vedestä ja Hengestä syntyneillä on elävä sydämen usko Pyhässä Hengessä Jeesukseen. Ilman etsikkoaikaa tai Jeesuksen antaman veden ja Hengen vastaanottamista emme ole hengellisesti elävässä sydämen uskossa.
Sitä ei ihmiset pääse näkemään keiden nimet on Jeesuksen elämänkirjassa, mutta voidaan päätellä ihmisen sydämestä ja niistä ajatuksista ja sanoista, joita tuo esiin omastaan nimenomaan suhteessaan Jeesukseen, sillä on ainoa totuudellinen Välimies ihmisten ja Isän Jumalan välissä, ihan konkreettisesti. Pyhä Henki todistaa Jeesukseksesta ja Jumalan valtakunnasta ja tietysti jälkimmäinen on paljon muutakin kuin Jeesus, mutta kaiken Ydin ja Keskus on Jeesus sillä on elävä Immanuel ja keskuudessamme Henkensä kautta nimessään, amen. Hallelujah!
> Jokainen lähtee Kotoa ja jokainen palaa Kotiin.
Tämä sopii kyllä elämän henkeen, mutta ei sieluun, sillä harvemmat Jeesuksen opetuksen mukaan menee Paratiisin ja runsaammat menee Tuonelaan ja Tulijärveen sieltä viimeisessä tuomiossa, sillä niin on kirjoitettu, eikä voi tyhjiin raueta Jumalan profetiat ja opetukset Jeesuksen antamana, amen.
Jumala kuitenkin tahtoo pelastaa ihan jokaisen sielun, mutta ongelma on nimenomaan Jumalan Vastustajassa, joka pystyy eksyttämään ihmisiä epäuskolla ja maailman rakkaudella ja vainoilla ja huolilla ja muilla, niin ettei Jumalan antama hyvä hedelmä pääse perille Jumalan valtakuntaan ihmissielun pelastuksessa.
Jokainen joka avukseen Jeesusta pyytää myös sen saa ihmisenä, samoin Jeesus ei ketään hylkää eikä jätä vaan tahtoo kaikkien pelastuvan. Jumala on hyvä ja armonsa pysyy iankaikkisesti, amen.
Hallelujah Jeesuksen nimessä ja Hengessä, amen.
> Kiitos Elämälle.
Tästä minä pidän sinun sanoinasi, sillä Jeesus on tuo Elämä, sillä ilman Jeesusta ei ole Elämää, sillä Jeesus on ihmisten Valkeus ja Elämä ja Totuus, amen.
Tietysti hengellinen Elämä on paljon otollisempaa hyvän hedelmän tuottamisessa kuin pelkästään sielullinen elämä ilman Jeesuksen eläväksi tekemää vettä ja Henkeä, amen. Hallelujah!
> Se antaa kaiken ja opettaa kasvamaan suurempaan rakkauteen ja ymmärrykseen.
Tästäkin pidän paljon, kunhan ne tapahtuvat Jumalan armossa ja totuudessa, eikä mitään valhetta ole Jumalan Totuudessa eli Jeesuksessa, amen. Hallelujah!
Jumalan armoa ja totuutta ja rakkautta sinulle "Olen minä" Jeesuksen nimessä ja Hengessä, sillä se on Isästä Jumalasta ja maan ja taivaan Luojasta ja Aabrahamin ja Daavidin Jumalasta, amen.
Ei vieläkään
,Minä sanon teille: jokaisesta turhasta sanasta, jonka ihmiset lausuvat, heidän on tuomiopäivänä tehtävä tili. Matt.12:36 tästä on kysymys
.Minä en ole raamatun sanaa vastaan missään kohtaa,olet ymmätänyt väärin.
Luetko laininkaa raamattua?
on? Kunpa Jumala saisi sinun silmäsi vielä avata, niin tulisit sitten näkemään
mitä vastaan taistelet.
Kun Jeesus sanoi, "Kun Totuuden Henki tulee teihin johdattaa HÄN KAIKKEEN
TOTUUTEEN." NIIN se on NÄIN JA AAMEN.
Tuotakaan Jeesuksen sanomaa TOTUUTTA EI vaan voi ymmärtää, ei uskoa
muutoin kuin Jumalan Hengen johdatuksessa TAI ne jotka ovat jo Jumalan
yhteydessä Jeesuksessa.
Todellakin sairaita varten Jeesus on tullut JA NE JOTKA HÄNEN TYKÖNSÄ
TAHTOVAT PÄÄSTÄ ja PÄÄSEVÄT, EIVÄT HE ENÄÄ SUINKAAN JÄÄ
SAIRAIKSI. JEESUS PARANTAA HÄNEN TYKÖNSÄ KÄYNEET AAMEN.
Piti laittaa TAAS isolla, jos edes JOKU tulisi havahtumaan mitä vastaan täällä
taistellaan.
AIVAN USKOMATONTA, mutta niin se vaan on NE VAIN TULEVAT JUMALAN
TOTUUDEN NÄKEMÄÄN jotka Hänen tahtonsa tietä ovat nöyrtyneet käymään
AAMEN.(tämäkin asia ON NIIN PÄIVÄN SELVÄ ASIA, MUTTA ei sokeat voi nähdä)
näkeväsi. Katsohan myös ettei syntisi pysy.
itsellesi joka luulet näkeväsi, mutta et näe.
Jumalan valtakunnan kansalaisena Jeesuksessa EI ENÄÄ LUULLA VAAN
tiedetään.
"Tietysti tarvitsemme Jeesuksen antaman lunastuksen ja sovituksen ja pelastuksen. "
Vain ihminen joka uskoo kadotukseen tarvitsee pelastajan itselleen.
Kuka muistaa suurempaa rakkautta, mitä on, ei tarvitse kadotuspelkoa kannettavakseen.
totta ja Tuonela ja Tulijärvi, joka on ilmeinen helvetti, vaikka myös Tuonelassa on samantapaista ja saattaa myös tarkoittaa Helvettiä, pohjattomuudessaan Helvettihän on eroa Jumalan armosta ja totuudesta, jos hylkää Jumalan hyvän sanoman Jeesuksesta ja sovituksesta ja Jumalan rakkaudesta ja laupeudesta ja hyvästä eli valtakunnastaan ja vanhurskaudestaan.
Jokainen joka tahtoo Jumalan valtakuntaan tarvitsee Jeesuksen itselleen Pelastajaksi ja Herraksi ja Kuninkaaksi, tietysti Immanuelista voidaan käyttää monia nimiä ja esi- ja vertauskuvia, mutta on ihan konkreettista eikä vain näennäistä. Herra vaikuttaa armoaan ja totuuttaan ihan konkreettisessa elämässä ja varsinkin meidän anovien ja sitä halajavien opetuslastensa sydämissä ja mielissä.
Tietenkään en tiedä tai tunne sinun tilannettasi tarkemmin, vain Isä Jumala sen tietää ja tietenkin sellainen siltä osin, jos Isä antaa jollekin siitä tietoa. Sanoistasi voin tietysti tulkita jotakin, mutta on erehtymisen vaara varsinkin jos rohkeammin pyrkisi sitä analysoimaan.
Onko sinusta innostavaa vai helppoa vai vaikeaa vai mahdotonta vai ilman mitään poikkeavaa suuntaan tai toiseen sanoa vaikka lapsellesi tai jollekin toiselle: "Jeesus on Herra" tai Jumalan Poika tai Immanuel. Tietysti jos et usko sanomaasi, sillä ei ole merkitystä, samoin jos uskot sen, niin sillä on suuri merkityskin. Herralla tarkoitan Israelin Pyhää Herraa.
tietäjiä on maailman täynä, samoin uskonnollisissa ihmisissä, pahimmat eivät edes usko että tietomme on vajavaista ja Paavali opetti joka luulee tietävänsä ei vielä tiedä niinkuin tietää tulee, joten sinä olet juuri niissä, jotka luulevat tietävänsä, kuten itse todistat.
Vaellamme uskossa emmekä näkemisessä ja tietomme voi olla totuudellista tai valheellista, ja on aivan turha vedota Jumalaan, joka kaiken kyllä tietää totuudellisesti, sillä me olemme ihmisiä vaikka Jumala tahtookin myös tietomme pyhittää kaikkeen totuuteen.
Jeesus suokoon sinulle siunausta tehdä kaiken tehtäväksesi ajattelemasi totuudessa ja armossa ja rakkaudessa ja vanhurskaudessa ja pyhyydessä ja siunauksessa ja näin siis Pyhän Hengen kaikkinaisessa hengellisessä hyvässä ja hyvää hedelmää tuottaen, amen.
Olen minä
Houkutukset ovat ulkopuolisia,se maailma jossa elämme,ihminen enne oli maailmassa uskoon tulonjälkeen elämme maailmassa mutta emme ole enään maailmassa,meidät on pelastettu elämme maailmassa kylläin.
Meidän oma minämme houkutteleen pois jumalan yhdeydestä.
Synti pysyy syntinä niin kauvankuin täällä vaeletaan.
Sinulle uskomuksesi ja pelkosi ovat totta. Uskon sen täysin. Se ei tarkoita, että muiden tulisi kantaa samoja uskomuksia ja pelkoja kuin sinä. Pelkoistaan voi vapautua heti kun haluaa. Sinä haluat valita pelkouskomukset. Tämä on sinun tiesi ja täysin sopiva sinulle tässä hetkessä. Rakkauteen olemme kasvamassa, jossa pelot ovat turhaa ja osottautuvat lopulta harhaksi ja kokemuksen kautta opimme niistä matkamme aikana kasvamaan "ulos".
"Tietenkään en tiedä tai tunne sinun tilannettasi tarkemmin..."
Ei sinun tarvitsekaan tietää. Tiedä ja tutki vain omaa tilannettasi, sillä se on ainut minkä pystyt muuttamaan paremmaksi ja toimivammaksi. Kaikki pelko ja huoli, jota kannat puolestani, on turhaa, koska et muista vielä kuka todella olet.
Ole siis huoleti. Elämä kantaa. Rakkaus on jo täällä. Jokainen voi ottaa sen vastaan sydämeensä. Rakkaudesta on meidät luotu ja rakkaus on se jonne me palaamme.
Siunausta matkallesi. Rakkaus voittaa lopulta kaikki pelotkin.
vastaanottaa Jumalan antama Raamattu ja sen pyhät kirjoitukset ja pysyä niiden antamassa totuudessa, jos tahtoo Jumalan armossa vaeltaa, toki heikkona ja vajavaisina ihmisinä saamme Isään Jumalaamme kaikessa turvata Jeesuksen nimessä ja Totuuden Hengessä, sen mukaan kuinka suo elävän veden ja Henkensä täyteyden.
Vain Jeesus on Tie ja Totuus ja Elämä Jumalan Paratiisissa, amen!
Jokaisen kannattaa ottaa vain sen mukaan mitä oma sisin sanoo.
Mitään muuta ei tarvitse vastaanottaa.
Sinä haluat että jokainen vastaanottaa saman totuuden Jeesuksesta kuin sinä. Elämä ei koskaan toimi eikä tule toimimaan niin vaikka kuinka haluaisit, koska se ei ole Elämän tarkoitus.
"Meidän oma minämme houkutteleen pois jumalan yhdeydestä."
Erillisyyden harha on joka estää astumasta yhteyteen kaiken kanssa mitä on.
Siellä toimivat pelko, viha, tuomiot. Harhassa emme muista keitä todella olemme. Harhassa haemme vastauksia ulkopuolelta.
Syvin minämme on koko ajan suorassa yhteydessä Jumalaan (ja kaikkeen mitä on). Kun poistamme sen verhon, mikä estää kokemasta tätä jumalaista olemustamme tulemme Kotiin. Ulkopuolelta löytyy toki houkutuksia ja vaikka mitä, koska ihminen on vasta matkalla suurempaan ymmärrykseen itsestään ja muistamiseen siitä kuka on.
Ensin ihminen hakee vastauksia ulkopuoleltaan ja lopulta ymmärtää että se ei antanut sitä mitä oli hakemassa. Sen jälkeen ihminen kääntyy sisäänpäin ja se tie on jokaisen meidän tie, joka vie todelliseen rauhaan, onneen ja iloon eli taivaaseen. Jumalan valtakunta on sisällämme. Sieltä löytävät kaikki vastaukset. Kun käännymme sisäänpäin, ulkopuolinen ei enää saa meihin sellaista otetta kuin ennen. Sisältä päin tehty muutos, muuttaa myös ulkoista. Näin taivas rakennetaan maan päälle. Tähän tehtävään ovat kaikki kutsuttu riippumatta siitä mihin uskontoon ja lahkoon kuuluu.
Tämä on rakkauden työtä, jonka haasteen jokainen on ottanut vastaan kun on tänne syntynyt. Nyt olemme heräämässä tähän rakkauteen ja useat tuntevat tämän todelliseksi tehtäväkseen. Ja lopulta kaikki heräävät unestaan.
Ei ole mitään pelättävää tai mitään mitä tarvitsee tuomita. Kun henkisen kasvunsa keskittää rakkauden kasvattamiseen itsessään auttaa samalla itseään mutta myös kaikkia muitakin kanssamatkaajani. Tuomiot lisäävät negatiivisuutta ja eivät tuota sellaista hedelmää mitä oikeasti halutaan maailmassa nähdä. Siksi maailmamme on mikä on, koska se luodaan vielä tällä hetkellä suurimmaksi osaksi peloista ja tuomioista. Kun suurempi rakkaus astuu kehiin, asiat alkavat todella muuttumaan. Jokainen tulee tämän vielä kokemaan matkansa jossain vaiheessa, ei ehkä tässä kehossa mutta ehkä seuraavassa.
> Jokaisen kannattaa ottaa vain sen mukaan mitä oma sisin sanoo.
Jokaisen kannattaa ottaa vain sen mukaan mitä Jumala sanoo, tietysti ongelmaksi muodostuu se, että Jumala on aika hiljaa sillä tahtoo varmaan nähdä miten ihmiset suhtauvat sanomaansa, jonka on suonut Raamatussa ja myös Pyhän Hengen kautta opettaa ja tahtoaan ilmoittaa, mutta silloin astumme uskon ja koetuksen ja valinnan paikalle, sillä vaikka jokaiselle anovlle annetaan niin jokainen myös koetellaan ja näiden erottaminen mitkä Jumalasta ja mitkä Vastustajasta, eivät ole välttämättä yksinkertaisia, toki voi olla sitäkin kun kyse on Jeesuksesta tai hyvästä ja huonosta hedelmästä, mutta henkilökohtaisessa johdatuksessa asia on toisin, sillä ei niitä ole Raamatussa ilmoitettu emmekä pysty näkemään asioita eri valintojemme kannalta ennalta ja asiossa vaikuttaa aina useitakin seikkoja.
Oma sisimpämme on sen tulosta, mitä olemme saaneet Jumalalta elämämme aikana vastaanottaa.
Autuaat ne, jotka tuntevat sekä Raamatun ilmoituksen että Jumalan Hengen opetuksen ja johdatuksen ja siten ovat vanhurskautuneet ja pyhittyneet sydämeltään ja sielultaan ja mieleltään, samoin ruumiimme saa olla Herralle Jeesukselle pyhitetty parhaimmillaan.
> Sinä haluat että jokainen vastaanottaa saman totuuden Jeesuksesta kuin sinä.
Asia ei ole ihan noin vaan tiedän, että jokaisen kannattaa ottaa vastaan totuus Jeesuksesta, niinkuin se on meille ihmisille annettu. Ei sitä ole minuun ollenkaan sidottu vaikka saankin olla sidottu Jeesukseen, mutta samoin jokainen toinenkin on sidottu Jeesukseen, mutta ollessaan vielä elävästä vedestä ja Pyhästä Hengestä osaton Jumala tahtoo uudestisynnyttää elävään sydämen uskoon ja toivoon ja rakkauteen suoraan Jeesukseen, ei alkuunkaan eikä ollenkaan minuun.
Toki lähimmäisinä olemme myös toistemme lähimmäisiä. Sitten avioliitossa mies ja nainen kyllä sidotaan toisiinsa ja nainen on miehensä kautta Jeesukseen, koska perheessä mies on pää, aivan samoin kuin Jeesus on miehen Pää. Vaimon päänä toimii aviomiehensä, ja tämän tähden myös enkelien työtä helpottamaan on aviovaimoille annettu pyhien seurakunnassa pään peittäminen, että Jumalan sanomat voidaan antaa pään kautta perheeseen, eikä vaimot pyrkisi vallitsemaan miehiään kuten Iisebel Baalin pappeja. Jumala on Järjestyksen Jumala ja tahtoo järjestystä myös seurakunnassaan ja perheissä, niinkuin lapsillekin on lupaus hyvästä kun kunnioittavat vanhempiaan heidän asemansa tähden.
Tietysti Jumala tahtoo että mies rakastaa vaimoaan ja vaimo kunnioittaa miestään, samoin tulee meidän kaikkien rakastaa ja kunnioittaa Herraa Jeesusta uskovina ja uudestisyntyneinä Mestarin opetuslapsina, amen.
> Elämä ei koskaan toimi eikä tule toimimaan niin vaikka kuinka haluaisit, koska se ei ole Elämän tarkoitus.
Olen ymmärtänyt kyllä Elämästä ja Totuudesta Jeesuksessa ja Henkensä opettamana vähäsen ja suuresti tahdon kiittää ja kunnioitta ja turvata Vapahtajaani ja Pelastajaani uskossa ja toivossa ja rakkaudessa, amen.
Tietenkin tahdon tuntea Herrani paljon paremmin ja lupaus siitä onkin varsinkin jos saan armonsa päästä valtakuntaansa ja tuhatvuotiseen autuuteen ja vanhurskauteen ja pyhyytensä osallisuuteen, amen.
Siihen hyvään myös meitä kaikkia kutsutaan ilman erotusta ja Herra Jeesus on hyvä, mutta samoin aina totuudelilnen ja pyhä eikä mielisty valheisiin eikä huonoon vaan tahtoo, että teemme tahtoaan ja tuotamme hyvää hedelmää, amen.
Jokaisen Elämän tarkoitus on Jumlaan armossa ja totuudessa päästä Jumalan valtakuntaan perille voittajana Jeesuksen opetuslapseudessa ja ristinsä kantamisessa ja uskossa ja toivossa ja rakkaudessa, amen.
Herra ei hylkää eikä jätä ketään vaikka täällä myös uskovien keskuudessa olisi erimielisyyksiä, näinhän myös Paavali ja Barnabakselle:
´Ja Paavali ja Barnabas viipyivät Antiokiassa opettaen ja julistaen useiden muidenkin kanssa Herran sanaa. Mutta muutamien päivien kuluttua Paavali sanoi Barnabaalle: "Lähtekäämme takaisin kaikkiin niihin kaupunkeihin, joissa olemme julistaneet Herran sanaa, katsomaan veljiä, miten heidän on". Niin Barnabas tahtoi ottaa mukaan Johanneksenkin, jota kutsuttiin Markukseksi. Mutta Paavali katsoi oikeaksi olla ottamatta häntä mukaan, koska hän oli luopunut heistä Pamfyliassa eikä ollut heidän kanssaan lähtenyt työhön. Ja he kiivastuivat niin, että erkanivat toisistaan, ja Barnabas otti mukaansa Markuksen ja purjehti Kyproon. Mutta Paavali valitsi Silaan, ja veljet jättivät hänet Herran armon haltuun, ja hän lähti matkalle. Ja hän vaelsi läpi Syyrian ja Kilikian vahvistaen seurakuntia.´ (Apt 15:35-41)
Herra ei hyljännyt kumpaakaan, ja kirjoitettu on ´vihastukaa´, mutta älkää syntiä tehkö. Jumalan armollisuus ja pitkämielisyys käy yli kaiken ihmisen ymmärryksen, sillä ei luota edes enkeleinsä, joista vähäisinkin on suurempi kuin ihmisistä Johannes Kastaja, joka oli Jeesuksen opetuksen mukaan suuriin ihmisistä ja enemmän kuin profeetta.
Nykyäänkin Jumalan Henki etsii ihmisten joukossa onko ketään joka etsii Jumalaa ja tahtoo tehdä tahtoaan eikä vain omaansa etsisi. Elämme Raamatun mukaan niinkuin Nooan ja Sodoman aikoja ja Laodikean seurakunnissakin on paljon aihetta parannuksen tekemiseen ettei Jeesuksen sitä tarvitsi suustaan oksentaa sen penseyden ja maailman rakkauden ja epäuskon ja muiden parannusta edellyttävien tähden.
Herran Jeesuksen nimessä Isän Jumalan siunausta sinulle rakas kanssamatkaaja, jotta Jumalan Sana saisi sijaa sydämessäsi sen hyvän hengellisen ja myös kaiken hyvän huolenpidon osalta, jota tahdot ja tarvitset, samoin kuin prinsessasi.
Olen minä
Totuuksi on vain yksi ainoa,minkä jeesus mainitsee isän tykö ei muuta tietä ole kuin minä jeesus sanoon,minä ole tie totuus ja elämä.
ihan hyvää Jumalan armon ja totuuden sanomaa, sillä tietysti Jumalan tuntemiseen tarvitaan tahtonsa mukaan tekeminen, eikä väärien oppien hyväksyminen.
sinulle väärää oppia?
Onko se näitä, kun Jeesus sanoo;
"etsikää ensin Jumalaa ja Hänen valtakuntaansa niin kaikki muukin tarvittava tullaan antamaan"?
"kilvoitelkaa päästäksenne sisälle ahtaasta ovesta"?
"menkää sisälle ahtaasta portista, sillä se portti on ahdas ja tie kaita joka vie
elämään, mutta harvat sen valitsevat"?
"Ihmisille pelastuminen on mahdottomuus vain Jumalalle se on mahdollista"?
"Ei kukaan voi tulla minun tyköni ellei Isä häntä minulle anna"?
No tässä muutamia. Sanopa rehellisesti TÄMÄKÖ ON HARHAOPPIA??????????
tullut keneltäkään sanomaa, että eihän Jeesuksen sanoma ole harhaoppia, kun näin on juuri Jeesuksen sanoja pidetään täällä pahimpana harhana, eksytyksenä.
ole tietenkään harhaoppia vaan niiden esittäminen väärässä hengessä!
Raamattua Jeesusta kiusatessaan erämaassa!
Jos valtakunta riitautuu itsensä kanssa se ei pysypystyssä.
Jeesuksella ei ole väärähenkeä,i ei voisi herättää kuoleita eikä parantaa sairaita
Tänäkin päivänä jeesus parantta sairaita..
En ole huomannut, että Jeesuksen sanoissa olisi jotain korjattavaa tai kritisoitavaa. Nehän ovat syvistä syvintä asiaa ja esitetty hienolla tyylillä. Kaikesta näkee, kuinka syvästi Jeesus tunsi niin juutalaisten perinteen kuin myös muiden ympäröivien kulttuurien henkiset perinteet, ja osasi käyttää niitä taitavasti vertauksissaan. Jeesus ei koskaan pyrkinyt hämäämään sanahelinällä, vaan esitti asiansa painokkaan harkitusti, tiivistetysti ja syvällisen kirkkaasti.
Huomionarvoista on erityisesti se, ettei Jeesus koskaan ohjannut ihmisiä uskomusten sokean omaksumisen linjalle, vaan päinvastoin, puhui aina yksittäisistä asioista. Tästä on selvänä osoituksena varsinkin vertausten käyttö opetuksessa. Mikäli uskomusten sokea omaksuminen olisi ollut Jeesuksen mielestä o.k., hän ei olisi keskittynyt vertausopetukseen vaan jaellut vain simppeleitä opinkappaleita. Vertausopetuksen ideahan on siinä, että sitä ei oikeastaan voi ottaa uskomuksen kohteeksi, vaan vertauksessa on kyse asioiden sisäisistä suhteista, jotka täytyy ikään kuin sisäistää omassa sielussa ja merkitys avata syvällä oman sielun valossa. Eli uskomuksen sijaan Jeesus tarjosi oivallusta ja siitä syntyvää näkemystä. Mikä voisi olla varmempi perusta omalla tiellä etenemiseen.
tarkoitakkaan Jeesusta vaan näitä sanojaan lainaavia väärä-henkisiä syyttäjiä.
arvioida Elämän Herraa kuin ulkopuolisena arvioijana, eikä siinä mitään väärää olekaan, mutta Herra tahtoo sinun uudestisyntyvään valtakuntaansa ja siten seuraavan itseään ristisi kantaen.
Ehkä kuljetkin niin korkeissa fääreissä etten alkuunkaan voikkaan ymmärtää sinua yksinkertaisena.
Herran Jeesuksen opetuslapset voivat olla yksinkertaisia oppimattomia, mutta tietysti myös viisaita oppineita, jotka tutkivat lauserakenteita ja taustoja syviä kenties tulkinnallisia.
Jumalan siunausta Jeesuksen nimessä tielläsi Cear.
Tässä taas yksi tuomitsija.
Yhdyn täysin kirjoitukseesi. Kiitos siitä.
Kuitenkin itse uskonto eli kristinusko on tehnyt Jeesuksesta opinkappaleen jota tulee palvoa ja siihen uskoa juuri sillä tavalla kuin se on katsonut parhaimmaksi itselleen. Ja jos ihminen ei oivalla asioita samalla tavalla kuin kirkko opettaa, se suljetaan yhteisön ulkopuolelle (nähdään arvottomaksi, saastaiseksi, perkeleen palvelijaksi, valehtelijaksi, valkoisiin lampaiden vaatteisiin pukeutuneeksi sudeksi, väärähenkiseksi, vääräuskoiseksi, itse saatanaksi.... jne....lista on loputon) ja loppukiitokseksi vielä lähetetään/tuomitaan helvettiin. Tätä tapahtuu jatkuvasti, on tapahtunut vuosisatoja ja tapahtuu edelleen nykypäivänäkin. Olisiko jo aika herätä uuteen tietoisuuteen ja laajempaan rakkauteen? Onko tämä todella toimiva tapa tuottaa onnellisuutta ja parempaa elämää keskuuteemme? Ainakaan tähän asti se ei ole sitä tuottanut, joten en usko, että asia tulee muuttumaan jatkossakaan parempaan suuntaan ellei itse uskovat muuta omaa toimintaansa. Vain muuttamalla itseään voi tuottaa hyvää elämää myös toisille. Tuomitsemisella ei sitä tuoteta. Ei ole tuotettu tähänkään päivään mennessä eikä tulla koskaan tuottamaankaan.
En muista lukeneeni mistään Jeesuksen opettavan samanlaista toimintaa kuin mitä uskovat tekevät tänäkin päivänä ja sitten päälle julistavat itsensä ainoiksi Jumalan lapsiksi. On totta että puu hedelmistään tunnetaan ja on aivan sama mitä ihminen kuvittelee itsensä olevan mutta hedelmät kertovat aina totuuden. Mutta monikaan ihminen ei ole tutkinut syvällisemmin niitä omia hedelmiään vaan ensimmäisenä ollaan tuomitsemassa muita puita. Siinä on ihmisyyden ongelma ja jos sitä ei tulla ymmärtämään ja muutosta tähän tuomaan niin ihminen tulee tuhoamaan lopulta itse itsensä. Siihen ei tarvita mitään Jumalaa tai Jeesusta.
On olemassa kuitenkin uusi tietoisuus ja laajempi rakkaus joka on kaiken tämän ulkopuolella odottamassa ihmistä. Ja kun tarpeeksi moni sinne astuu niin pelastamme itse itsemme niinkuin on ollut aina tarkoituskin. Ulkopuolisia pelastajia ei meille anneta. Se sotku minkä olemme itse aiheuttaneet se tulee myös meidän itse selvittää.
kunpa tulisitkin näkemään miten väärän hengen kanssa kiersit suoran
Jumalan Hengessä tuodun kysymyksen.
ihminen joka TODELLA uskoo NÄMÄKIN JEESUKSEN sanat ja on kuuliainen Jeesukselle, NIIN aivan toisenlaiset sanomat täällä näkyisi.
EI OLISI ENÄÄ IHMISMIELIÄ hiveleviä, vaan JUMALAN SANAN KAKSITERÄINEN MIEKKA OLISI NIISSÄ NÄKYVISSÄ. SE EI luonnollisesta
ihmisestä tunnu hyvälle, MUTTA SE ON AINUT TOSI PARANTAJA KUN SE SAA
TEHTÄVÄNSÄ LOPPUUN ASTI TEHDÄ.
TIEDÄN mistä puhun OLEN ITSE JUMALAN ARMOSTA kohdannut PARANTAJAN, SYNTIEN ANTEEKSI ANTAJAN JEESUKSEN ja NYT saan
olla vapaa synnin, saatanan oman lihan kuin muiden ihmistenkin vallasta.
Jeesuksen sanat ovat toteen käyneet;"jonka Poika tekee vapaaksi on todella vapaa." Kuin tämä, etsivä LÖYTÄÄ, kolkuttavalle AVATAAN, anova SAA.
koetella ja pitää se mikä on hyvää ja totuudellista ja armollista. Mitään tuomioita ei ole lausuttu ja toivottavasti ei myöskään vääriä todistuksia.
Jumalan sanaa voidaan käyttää väärässä hengessä syyttäen syyttömiä ja rohkaisten kurittomia ja nuhdelleen heikkoja, ja tapahtuu väärässä hengessä vaikka käytettäisiinkin jopa Herran Jeesuksen sanoja, mutta ei Herran Hengessä.
Katsokoon kukin että pysyy Totuudessa, silä mitkään väärät todistukset ja väärin käytetyt Jumalan sanat eivät ole Jumalasta vaan Pahasta.
vastauksen tuohon esittämättäkin. Älkää olko lapsia ymmärrykseltänne! Olkaa lapsenmielisiä nöyryydessä tehden Jumalan tahtoa ja niin tunnustautuen Jeesuksen seuraajiksi.
Olen paljolti samaa mieltä kanssasi. Ja vaikka kritisoin uskovaisuutta, on tuo kritiikki siinä mielessä suhteellista, että toki ymmärrän uskomuksellisuuden merkityksen historiallisessa mielessä: pari tuhatta vuotta sitten, jolloin harvalla oli edes lukutaitoa, ei yksinkertaisesti ollut mahdollista pistää asioita liikkeelle muulla tavoin. Me kuitenkin elämme nykyisin niin erilaisessa ajassa kuin vanhoina aikoina. Nyt uskovaisuudessa, varsinkin näissä epämääräisissä ja usein sairaissa lahkoissa, ei ole vain kyseenalaisia käsityksiä henkisellä alueella, vaan lukuisat opinkappaleet perustuvat yksinkertaisesti lähtökohtaisesti vääriin perustietoihin ja harhakäsityksiin ihan konkreettisessa mielessä. On tietysti psykologisessa mielessä kiinnostavaa, kuinka piittaamattomasti ihmiset suhtautuvat asioihin. Monet ovat kiinnittyvinään totuuteen, mutta minkäänlaista mielekästä keskustelua ei juurikaan synny kun heittää kenttään merkittävän kysymyksen. Vääräoppisia tai harhauttajia ovat kaikki, jotka ei kulje totunnaisia latuja. Merkillistä, kun ajattelee Jeesuksen persoonaa, joka oli kaikkea muuta kuin uskomuksellinen tai vallitseviiin totuuksiin mukautuva tyyppi. Sen sijaan että suhtauduttaisiin asiaan vakavasti ja yritettäisiin yhdessä ratkaista asiaa, niin mieluummin halutaan vaan rypeä siinä omassa jutussa eikä muulla loppujen lopuksi ole paljon väliäkään.
Kiitos vastauksestasi. Olet oivaltanut paljon, mutta matkamme on vasta alussa joten voimme oivaltaa aina vaan lisää. Yhdessä olemme tällä matkalla, kun sen jo ymmärrämme, asiat alkavat muuttumaan parempaan.
On mielenkiintoista seurata milloin ihminen alkaa todella kysymään itseltään kumpi tuottaa parempaa hedelmää/elämää ihmisten keskuuteen se ajattelu että minä olen oikeassa, sinä väärässä tai me olemme oikeassa, te väärässä (minä-sinä, me-he asettelu) vai että me kaikki voisimme olla oikeassa (olemmehan yhtä).
Tähän mennessä pelin nimi on ollut "minä olen oikeassa, sinä väärässä" "minä olen oikea uskova, sinä vääräuskoinen" "minulla on oikea totuus, sinulla väärä" ja tällä tietoisuudella/ajattelulla olemme päässeet siihen missä nyt olemme. Jokainen voi itse tutkia nykymaailman menoa ja määrittää onko elämme hyvää ja toimivaa, sellaista millaista elämämme haluamme todella olevan. Jos on, hyvä niin. Muutosta ei tarvita. Jos ei, niin muutos olisi varmasti tervetullutta.
On myös olemassa vaihtoehto jota ihmisen olisi hyvä tutkia, jos haluamme pelastaa itsemme sotkusta, johon ollemme itsemme alunperinkin saattaneet ja se ajattelu pohjautuu yhteen lauseeseen "Olemme yhtä". Olemme yhtä riippumatta siitä mihin kukin uskoo. Jokainen uskoo oikein juuri sillä tavalla joka on oikein hänelle itselleen. Tässä ei ole tuomioita mukana. Erottelun aika on silloin ohi ja voimme kasvaa suurempaan rakkauteen. Tämä tulee tuomaan ihmiskunnan aivan uudenlaiseen elämään. Siinä on avain, jota jokaisen tulisi tutkia. Vain erillisyydessä elää tuomitseminen, pelko ja viha, mutta kun olemme yhtä emme tuomitse, emme pelkää emmekä vihaa. Eikö tämä voisi muuttaa maailmaamme huomattavasti parempaan suuntaan?
Tämä on minun visioni tulevaisuudelle. Se on uskomaton herääminen koko ihmiskunnassa, jokaisessa uskonnossa, jokaisella mantereella, jokaisessa kodissa ja tämä tietoisuus on jo täällä....se vaikuttaa ja se voimistuu. Jokainen voi kasvaa siihen omalla polullaan riippumatta siitä mitä uskontoa seuraa.
Kun ymmärtää, että omilla ajatuksilla, uskomuksilla, tunteilla ja lopuksi teoilla luo elämänsä, niin ymmärtää jo paljon. Jos haluamme muuttaa omaa elämäämme, että koko ihmiskuntaa parempaan suuntaan, meidän tulee muuttaa omaa ajattelumme, uskomuksiamme, tunteitamme ja sen seurauksena tekommekin muuttuvat. Teot eivät muutu, ellei ihminen muuta sisäistä maailmaansa. Jokaisen ihmisen sisällä on Jumalan valtakunta, yhteys Jumalaan ja Jumalan rakkaus, riippumatta siitä mihin uskoo tai mihin uskontoon kuuluu. Sinne paikkaan on mahdollista itsensä viedä ja samalla muuttaa koko ihmiskunnan tulevaisuus. Ihmisen tehtävä on luoda taivas maan päälle. Se on tärkein tehtävämme tässä ja nyt ja on aina ollut ja tulee aina olemaan. Se ei onnistu jos erottelemme toisemme. Se ei onnistu erillisyyden harhasta.
Taivasta maan päälle ei koskaan voi rakentaa pelkästään kristityille, muslimeille tai mormooneille tai millekään yhdelle uskonnolle. Mutta tätä ihmiset ovat tähän asti yrittäneet tehdä onnistumatta siinä, koska aina on olemassa ja tulee olemaan ihmisiä, jotka eivät usko juuri samalla tavalla kuin itse. Ihmisen tarkoitus ei ole koskaan ollut uskoa samalla tavalla kuin naapuri uskoo vaan tehdä yhteistyötä ja kasvaa rakkauteen. Koska ihminen on rajannut taivaan vain siihen uskontoon, johon itse kuuluu, ei ihmiskunta voi saavuttaa rauhaa maan päälle. Voimme toki jatkaa yrittämistä siinä kuitenkaan koskaan onnistumatta. Kun tarpeeksi moni ihminen ymmärtää tämän voimme alkaa miettimään toisenlaista ratkaisua, jossa kaikki ihmisen maanpäällä ovat rakentamassa taivasta. Taivas on kaikkien, ihan jokaisen, joka sinne haluaa sydämestään. Taivas rakennetaan rakkaudesta, ei tuomioista, ei peloista, ei vihasta, ei vain siitä uskosta, joka itsellä on vaan kaikkien uskosta, jotka haluavat itse olla rakentamassa tätä taivasta tänne keskuuteemme. Tätä eivät ihmiset vielä ole ymmärtäneet. Ei Jeesuskaan rajoittanut taivasta vain tietyn uskonnon kannattajille. Ei Jeesus ollut rakentamassa uskontoa vaan henkisyyttä, joka rakentui rakkauteen. Ihminen/ihmiskunta itse on rajannut itsensä taivaan ulkopuolelle koska se elää erillisyyden harhaassaan ja koska se kuvittelee, että taivas on vain minun, mutta ei sinun tai se on vaan meidän, mutta ei teidän. Kun tämä ajatus vaihdetaan paremmin toimivampaan, taivas on täysin mahdollista rakentaa maan päälle.
On aika muistaa, keitä todella olemme ja mikä on syvempi tarkoituksemme täällä ihmisinä ja ihmiskuntana.
Kiitos Elämälle.
Sinä jaat jatkuvasti tuomioita muille ilman että itse edes tunnistat tätä.
Eipä ole vieä
Jeesus puhin vain niitä sanoja jota sai isältä puhuttavaksi,ymmärtäkää se että Isä puhuin jeesuksen kautta ja opetti myös poika on siinä välimiehenä.
Isän luokese kun ei pääse kuin jeesuksen kautta.
"Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra', pääse taivasten valtakuntaan. Sinne pääsee se, joka tekee taivaallisen Isäni tahdon.
sillä Isä, elämän lähde, on tehnyt myös Pojasta elämän lähteen.
Herra Jeesus sinun ja minun sanat, ja suokoon parannuksen armossaan väärin tehneelle, amen. Hallelujah! Totuudessa pysyjää siunatkoon Herra runsaasti valtakunnastaan, niinkuin niittää saadaan kylvön mukaan.
Jumalan siunausta sinulle Jeesuksen nimessä.
Suuremmassa Jumalan suunnitelmassa ei tarvita tuomioita. Elämä ei ole luotu tuomioita varten vaan rakkautta varten.
Tuomiot ovat aina ihmisestä, ei Jumalasta.
TUO koettelukin kun tehdään ihmisen mielen ja saatanan avulla niin huonosti
käy.
Olen minä
Totisesti, totisesti: se, joka kuulee minun sanani ja uskoo minun lähettäjääni, on saanut ikuisen elämän. Hän ei joudu tuomittavaksi, vaan hän on jo siirtynyt kuolemasta elämään.joh.5:24
Niin justiinsa
Huonosti käy kun kääntää selkänsä,kuka puukotta sana sen tekee,sillä kun on voima myös tänäpäivänä.
Eisen luottamus ole kadonnut mihinkään,vaikka toisen eivä siihen uskokkaan.
"Olen minä" Jumalan tuomioissakin, sillä nöyrille se on laupeutta, mutta ylpeät eivät tahdo vastaanottaa armoaan ja totuuttaan Jeesuksen nimessä. Toivon, että voit olla noissa nöyrissä ja pyytää myös Jumalalta anteeksi, sillä teethän sitä ihmisillekin, ja Jumala on paljon parempi, toki tahtoo myös meidän rakastavat kaikkia lähimmäisiämme, mutta vielä enemmän itseään Herranamme ja Jumalanamme Immanuelissa eli Jeesuksessa, amen.
Sanat ovat viisaat tuossa ja niissä on totuuden siemen kylvettynä.
Jeesus puhuu uskosta Jumalaan, ei itseestään ihmisen pelastajana.
Se joka on syvemmässä uskossa/yhteydessä Jumalaan astuu ulos tuomioista, koska ymmärtää että mitään tuomioita ei ole ollutkaan Jumalan taholta ja siten kun lopettaa toisten tuomitsemisen, lopettaa myös itsensä tuomitsemisen. Näin ihminen astuu taivaaseen ja luo taivaan maan päälle, joka on ollut päämäärämme siitä asti kun tänne ihmisinä synnyimme.
Niin kauan kun tuomitsemme toisemme (oli se sitten helvettiin, kadotukseen, vääräuskoiseksi, valehtelijaksi whaterver) tuomitsemme aina itsemme. Tämä laki pätee kaikkiin, oli uskossa tai ei tai kuului sitten mihin lahkoon tai uskontoon tahansa.
Olen siunattu rakkaudessa kuten sinäkin olet. Minua et voi tuomita kuin omasta erillisyyden harhastasi.
ole tuomitsemassa vaikka tuonkin esille näitä elämässäni oppimia. Ole siunattu kaikessa hyvässä elämässä eli siinä Jumalan tahdon mukaisessa kuten se on Raamatussa opetettu.
Olen Jeesuksessa ja hän on Herrani ja Vapahtajani vaikka hänet vajavaisesti tunnenkin ja siten myös seuraan Kuninkaanani. En ole erillisyydessä enkä harhassa niinkuin sinä sen esille tuot ja näet, mutta toki on sinulle se suotu niin nähdä.
Jumalan armoa ja totuutta Jeesuksen nimessä ja Hengessä sinulle toivon.
Kun oppi perustuu tuomioihin ja pelkoon, niin sieltä käsin ihminen jakaa tuomioitaan toisille. Näin uskonnot toimivat tänäkin päivänä ja ovat aina toimineet, kunnes eivät enää niin tee.
Herran pelko ja synnin vaaran todellisuus on osa Jeesuksen opetuslapseutta, mutta se on vai osa Jumalan valtakuntaa, sillä sen lisäksi on usko ja toivo ja rakkaus ja ilo ja rauha ja vanhurskaus ja hyvä hedelmä ja kiittäminen ja kunnioitus ja muutakin, mistä on myös kerrottu.
Aivan samoin on Jumalan lapsillekin tarkoitettu rohkaisut ja kehotukset ja julistukset ja näiden lisäksi myös varoitukset ja nuhtelut, joten vaikka näistä ei seurakunnissa tämän ajan Suomessa juurikaan mitään saada, koska todellista keskinäistä yhteyttä ei välttämättä ole tai Jumalan Hengen elävää armolahjojen toimintaa ei ole kuin harvakseltaan ja sekin helposti sielullista yksipuolista positiivista ettei vain kukaan loukkaannu mistään. Näemme aivan selvästi esimerkiksi Ilmestyskirjan seurakuntakirjeistä ettei Jumalan Henki siten toimi vaan asiat esitetään totuudellisesti ja parannuskehotus on välttämätön Herran rakastamiseksi eikä mikään hiljainen hyväksyntä eikä myhäily, mutta elämme vaikeassa ajassa kun maailman on täynnä turhuuden sanoja ja informaatiota ja helposti täyttäneet sydämemme maailmallisilla niin ettei Herralle jää aikaa eikä rakkauspaikkaa palavuudessa ja siten on vain penseyttä ja yleistä uskonnollismielistä ilman totuudellista armon ja totuuden sanomaa.
Varmaa on että Ilmestyskirjan iankaikkinen evankeliumi ja kaksi säkkipukuihin puettua ja 144 000 tulee, niin nähdään Jumalan aito evankeliumi ihmeineen ja merkkeineen ja vitsauksineen ja hyvä niin, sillä ainakin minä sitä palavasti tahdon halata ja samoin Jumalan lasten vapautuksen päivää Herrani tulemuksessa pyhänsä vapauttamaan siinä hyvässä minkä on jo edeltä ilmoittanut tapahtuvaksi ja autuaat ne, jotka Jumalan Hengen voimassa voivat odottaa Jeesusta lahjavanhurskaudessaan ja Totuuden Hengessä, amen.
Hallelujah Jeesuksen nimessä, amen!
yhteyteen niin kannattaa varoa voimattomia seurakuntia, sillä ovat lähinnä hautausmaita, tietysti tilanne voi muuttua, jos Jumalan eläväksi tekevä Henki pääsee vaikuttamaan edes yhden kautta Herran Jeesuksen elävää Sanaa sen ovien sisäpuolella. Toivossa on hyvä elää ja anoa Herran armotekoja kaikille pyhille, ja siihen kaikkia pyhiä kehotetaan ja kannattaa sen mukaan tehdäkin ihan konkreettisesti. Jeesus kolkuttaa ovella ja riittää että yksikin avaisi oven, mutta löytyykö sitä yhtäkään, siitä on kysymys, kun ei Jumalan Henki pääse vaikuttamaan sitä hyvää, mistä voimme lukea Raamatusta, että jokaisella on jotakin annettavaa sen mukaan kuin Pyhä Henki tahtoo jakaa. Mistähän syystä ei sitten näin pääse aina tapahtumaan, no tietysti siitä samasta, mistä syystä et sinäkään ole Jeesusta Herraksesi tahtomassa vaikka kolkuttaa ovellasi, jos vain kuulet. Kuten kirjoitin Jumala etsii onko ihmsissä ketään joka etsii Jumalaa ja tahtoo tehdä tahtoaan ja hyvää hedelmää kantaa. Yhdellä on yksi palveluspaikka ja toisella toinen, Herra Jeesus on hyvä ja jokainen anova saa ja Herra johdattaa niitä jotka rukoillen ja anoen työtään tekevät. Kenenkään anovan ei tarvitse epäilä, että Isä Jumala antaisi mitään huonoa kun pyydämme hyvää, mutta Pahan lapset tekevät paljon huonoa ja hallaa epäuskon sanoilla ja opetuksillaan ja vihallaan Jumalan hyviä armolahjojaan ja tarjoaamansa parannusta ja kehotusta kohtaan, aivan niinkuin Jeesuksenkin aikaan pahimpia vastustajia olivat uskonnolliset fariseukset eikä aika ole yhtään muuttunut, vaan Jeesuksen lauma on pieni ja tekee tehtävänsä tässä maailmassa, jossa fariseukset rakastaa maailmallisia ja vihaavat Jumalan totuutta ninkuin on Raamatussa opetettu. Toki fariseuksen tänäänkin osaa jättää sen osan Raamatun sanomasta esilletuomatta, joka ei heitä miellytä tai sitten vesittää sen oman mielensä laatuun sopivaksi ilman parannustarvetta ja kehotusta.
Toivon, että voit rakastaa sinä kaikkea totuutta niinkuin Jeesus tahtoo sen Henkensä kautta opettaa ja esille tuoda, tietysti on hyvä tehdä ero Vanhan liiton ja Mooseksen kautta saadun lain ja Uuden liiton välillä Jeesuksessa ja sanoissaan Uudessa Testamentissa. Fariseukset myös etsivät ensimmäisiä sijoja uskonnollisessa maailmassa eikä ihminen ole muuttunut miksikään näiden kahden vuosituhannen aikana, sillä väärät profeetat voivat olla kaiken uskonnollisen maailman suosiossa ja kaikki puhuvat heistä pelkästään hyvää, sillä eivät eläessään sano kenellekään: "Tee parannus" tai nuhtele kuin korkeintaan Jeesuksen omia opetuslapsia aivan niinkuin myös Jeesus sai sitä oman aikansa uskonnollisilta ihmisiltä, jotka väittivät tuntevansa Jumalan mutta teoillaan ja sanoillaan hänet kielsivät. Silloin vedottiin Aabrahamin lapseuteen ja Jeesus opetti että jos olisivat tekisivät kuten Aabraham, nykyään vedotaan Jeesukseen ja Herra opettaa "miksi te huudatte ´herra, herra´ ettekä tee niinkuin minä olen sanonut".
Autuaat ne, jotka tuntevat Herran Jeesuksen tahdon ja opetuksen eivätkä häpeä yhtäkään sanaansa eikä oppiaan vaan kaikessa tahtovat pysyä niinkuin on opettanut, amen. Hallelujah!
Olen minä
Opit ja tuomiot,niin ei saisi olla,tuomiovata on yksin jeesuksella hänen tuomionsa on oikeudenmukainen.
Me ihmiset oitis otamme tuomarin viran ja jaamme tuomioitamme.
helppo kirkkoa on muokata nykymaailman ihmiselle sopivaksi paikaksi, mutta yritäppä muokata uudesti syntynyttä kristittyä joka tuntee jumalan tahdon.
moninaisessa uskonnollisessa ja henkisessä sekametelissä.
Se mitä toivot toisille, toivot itsellesi. Se on Jumalan tahto.
todella helppoa on luoda omia uskoja omien halujen, mieltymysten mukaan jota
korvasyyhyksikin Jumalan sana sanoo.
Mutta ylhäältä uudesti syntynyttä EI voi enää muokata ihmismielen mukaan.
Sitten varmasti osaat rakastaa myös kanssamatkaajiasi, sillä sehän oli myös Jeesuksen oppi ja sitä esimerkkiä hän elämällään toi keskuuteemme.
Vai erotteletko sinä erillisyyden harhastasi rakkauden vain Jeesukselle?
pitäminen Jeesuksesta on mitä suurinta lähimmäiselle toivon tuomista, sillä vain siinä nimessä voimme pelastua ja perille voittajina päästä.
Tietystin tahdon rakastaa kaikkia, mutta sitä ei välttämättä ymmärretä rakkaudeksi, sillä ihmiset voivat rakastaa valheita ja ihmismielistelyjä niissä enemmän rakkaudeksi kuin totuudellisen parannuskehotuksen tai kehotuksen turvata Jeesukseen ja opetukseensa.
Ongelma näissä nettikeskusteluissa on se, ettemme näe kasvojen ilmeitä ja osaa siten reagoida toisen mielentilaan kuten silmästä silmään keskusteluissa.
Voisit jo lakata tuosta erillisyyden harhasta ainakin minun suhteen. Lakkaa sinä erillisyydestä Elämän Herran Jeesuksen kanssa!
lisäksi tahtonsa tapahtuvan vanhurskaasti myös ihmisten keskuudessa. Tuon Jeesuksen opetuksen mukaan ei tietysti pidä pidä mennä henkeä riistämään itsemurhaa tahtovalta, jos ongelmiin on parempia Jumalan tahdon mukaisia ratkaisuja kuten parannus ja toivo ja rakkaus Jeesuksessa. Ymmärrät varmaan.
Samoin jos joku seksuaalisesti vinoon mennyt haluaa sinua, niin ei tietenkään sinun pidä tehdä toiselle, niinkuin hän toivoo itselleen tehtävän. Tärkeää on tuntea Jumalan tahto ja siinä pysyä armoliitossa Pyhän Hengen voimassa ja vanhurskaana.
Puhut nyt siis omasta totuudestasi, jossa uskot tarvitsevasi ulkopuolisen pelastajan itsellesi, koska uskot että on olemassa ihmissielun ikuinen kadotus, jonka rakastava Jumala olisi meille valmistanut kuolemamme jälkeen. Tämä on vain sinun totuutesi, mutta se totuus on vajavainen ehdottoman rakkauden totuudessa.
Jokainen voi pitää esillä totuutta vain itsestään. Voimme viitata toisiin ihmisiin tai Jumalaankin, mutta silloin emme pysty puhumaan kuin vain osasta totuutta, sillä kenelläkään ihmisellä ei ole koko totuutta kenestäkään muusta kuin itsestään ja sekin syvällisempi itse on suuressa määrin vielä erillisyyden harhan takana odottamassa muistamista.
"Voisit jo lakata tuosta erillisyyden harhasta ainakin minun suhteen."
Voin toki mutta ei ole aikeissa sitä tehdä koska jos vastaan voin vain puhua siitä minkä olen tullut ymmärtämään omalla polullani. Jos se ei sinua miellytä, voit toki olla vastaamatta minulle niin minunkaa ei tarvitse sinulle kertoa erillisyyden harhastasi. Ethän sinäkään lakkaa tuomasta omaa totuuttasi julki minulle, vai ajattelitko niin tehdä?
"Lakkaa sinä erillisyydestä Elämän Herran Jeesuksen kanssa!"
Kyllä. Tulkaamme yhteen kaiken sen kanssa mitä Elämä on. Jeesus on osa Elämää kuten kaikki muutkin. Erillisyyden harhan toisella puolen odottaa ehdoton rakkaus koettavaksi.
Raamatun ja Pyhän Hengen kautta olen esille pyrkinyt tuomaan, en omaani, toki voihan sen omaksenikin ymmärtää, koska tahdon pysyä Jumalan antamassa Totuudessa ja on Jeesukessa, eikä ole minusta lähtöisin vaan kaikille ihmisille yhtäläisesti heidän omien tahtomistensa mukaan tätä Jumalan hyvää Totuutta Jeesuksessa kaikille tarjotaan ja myös hyväksi sanomaksi sitä voidaan syystä kutsua, sillä Jeesuksen veressä ja vedessä ja Hengessä on Jumalan valtakunnan arvokkaat asiat jokaiselle ihmiselle ja tärkeimmät sillä ihmisillä on tärkeintä päästä perille Paratiisiin voittajina syömään elämän puusta ja päästä elävän veden Lähteen tykö, amen. Hallelujah!
Tule sinäkin "Olen minä" Jumalan antamaan Totuuteen ilmoitettuna Raamatussa, sillä ei muutu meidän vajavaisten tulkintojen mukaan vaan pysyy samana ja saamme yhä enemmän oppia tuntemaan Jeesuksen kirkkautta Kuninkuudessaan, amen. Hallelujah!
sanoista, siunatkoon Herra Jeesus sinua hengellisellä hyvällä, elävällä vedellä ja Pyhällä Hengellä:
>> "Lakkaa sinä erillisyydestä Elämän Herran Jeesuksen kanssa!"
> Kyllä.
Amen. Jeesus on Elämä itsessään ja vain hänessä meillä ihmisillä voi olla se Elämä, joka hän on, ihan konkreettisesti. Sen tähden Jeesus opetti että jos joku ei pysy hänessä, ei myöskään voi tuottaa hyvää hedelmää itsessään. Siunatkoon Jeesus sinua elävän veden virralla, niin että hyvä hedelmänsä runsaasti sinussa kasvaa "Olen minä".
Ylistetään ja kiitetään Isää Jumalaa Jeesuksen nimessä kaikesta hyvästä ja lupauksista ja iloitsen sinusta rakas kanssamatkaaja, että olet tänään minua paljon ilahuttanut näillä sanoilla, jotka sain lukea. Hallelujah Jeesuksen nimessä, amen! :)
vierelläni, niin halaisin sinua suuressa ilossani ja ihan puhtaalla vilpittömällä sydämellä, sillä olet sitä ilahduttanut sanoillasi. Tietysti toivon, että voit yhä runsaammin siunaantua Jeesuksen tahdossa ja tuntemisessa ja siinä hyvässä hengellisessä, mitä tahtoo ja voi sinulle antaa. :)
Jeesus sinua siunatkoon hengellisellä hyvällä!
Toki tuot Jumalan totuutta esille itsesi kautta. Se mitä tuot siis esille on oma itsesi, joka on yhteydessä Jumalaan.
Se millaista totuutta kannat itsessäsi perustuu siihen mitä olet oppinut rakkaudesta matkasi aikana. Se totuus mitä puhut, on lähtöisin sinusta itsestäsi ja sinun tietoisuudestasi ja ymmärryksestäsi.
Se on kuitenkaan ole täysin sama kuin Jumalan tietoisuus. Eikä sen tarvitsekaan olla, jotta oppiminen ja kasvu rakkauteen olisi mahdollinen. Erillisyyden harhallakin on vielä tehtävä, kunnes sitä ei enää tarvita, ja ihminen kasvaa syvempään yhteyteen itsensä ja kaiken kanssa. Tämä on osa kasvuamme.
Syvempi yhteys itseensä ja Jumalaa odottaa jokaista. Sitä ei tarvita vauhdittaa tuomioilla ja kadotuksilla, sillä jokainen kyllä ajallaan ottaa yhteyden Kotiinsa.
"Tule sinäkin "Olen minä" Jumalan antamaan Totuuteen ilmoitettuna Raamatussa..."
Kiitos vaan. Kuljen mielummin tätä polkuani kohti suurempaa rakkautta ja vapautta mikä olen.
Kiitos. Sieluni iloitsee tuosta, sillä me olemme yhtä ja kasvu yhteyteen toistemme kanssa on osa matkaamme. Olemme jokainen osa tätä matkaa ja kasvua yhteyteen kaiken kanssa mitä on, toistemme, planeetan ja Jumalan. Olemme jo kulkeneet pitkän matkan ja nyt on aika herätä suurempaan yhteyteen. Yhteys ei tunne rajoja, vaan rikkoo ne. Rakkaus ei tunne pelkoa, vaan poistaa sen. Kaikki tämä kuuluu matkaamme tässä ajassa ja hetkessä.
Sydän on mikä syvimmin iloitsee, ei mieli eikä ego.
Rakkaus on meissä kaikissa ja kun annamme sille tilaa, se täyttää meidän joka solumme ja parannus tapahtuu. Parannus on siis vain rakkauden päässä ja sen muistamisessa keitä todella olemme eli rakkaus. Rakkaudessa ei ole pelkoa. Ei kukaan halaa puhtaalla vilpittömällä sydämellä jos se pelkää enemmän kuin rakastaa. Puhtautta ja rakkautta voi kasvattaa itsessään kun poistaa pelkojaan, sillä pelko estää rakkauden kasvua ja kokemista sydämessä.
Jeesus voi antaa paljon ja opettaa. Mutta pelko ei ole Jeesuksesta eikä Jumalasta. Pelko on erillisyyden harhasta.
Siunausta matkallesi. Jeesus on matkassani, joten älä huoli. Jeesus on kaikkien matkassa, jotka hänet ovat pyytäneet mukaansa. Yhteys Jumalaan on kuitenkin jokaisella ja siihen ei tarvita ulkopuolisia välikäsiä.
Jeesuksen nimessä.
Jeesuksen nimessä.
näkyy kyllä foorumin vaikeus nähdä kenelle vastataan ja myös mitä tarkoittaa.
Näistä kommenteissa
On tosiaan vähän vaikea vasta kommeteihin tarkoitus voi olla vääräkin.
"Minä tiedän sinun ongelmasi, että et ole KYLMÄ etkä PALAVA. Olisitpa kylmä tai palava. Koska olet kuitenkin penseä, etkä kuuma etkä kylmä, minä olen OKSENTAVA sinut suustani ulos".
13123123
Niin siinä käy ote on ilm.kirjasta jonka johannse kirjoitti Kirje Laodikean seurakunnalle
Sinä kerskut, että olet rikas, entistäkin varakkaampi, etkä tarvitse enää mitään. Et tajua, mikä todella olet: surkea ja säälittävä, köyhä, sokea ja alaston.
Ilm.3:17
14-15 olivat ne mitä kirjoiti,kirjan sanat ovat hyvin paljon paikkansa pitäviä näillä sivuilla.
elävää sydämen uskoa ja siten myös sitä anovaa mielenlaatua janotessaan vanhurskauttaan Jeesuksen nimessä ja elävässä vedessä ja Pyhässä Hengessä.
KAURAA teidän sieluillekkin!!!
jokaiselle lukija elävän sydämen uskon Herraa Jeesusta kohtaan ja samoin Pyhän Hengen voimaa tarjotaan Jeesuksen nimessä ja antamana, jotta pelot voisi väistyä Jumalan rakkauden valaistessa sydämet palavaan rakkauteen Herraa Jeesusta kohtaan ja samoin opetuksensa mukaan lähimmäisiä kohtaan.