Tulin juuri ensimmäiseltä terapia käynniltä (BED)

Itkin koko 1,5h ajan mitä terapeutilla oli. Haastatteli ja kartoitti lähinnä tilannetta, ei vielä puitu asioita juurikaan. Sain lähetteet labraan ja ravitsemusterapeutille, serinol lääkkeeseen reseptin ja alan käydä psykiatrilla säännöllisesti. Todella tyytyväinen ole saamaani hoitoon!!! En voisi tytyväisempi olla. Aloitan lääkityksen ihan pienellä 10mg viikon, sitten 20mg viikko ja kaiketi nostellaan pikkuhiljaa jos tarvis?käsitykseni mukaan (ja ohjeissa luki) että ahmimishäiriöön 60mg on käytettyä määrä. Jännittää kovasti lääkkeen sivuvaikutuksen :(
13857
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Toivottavasti hoito auttaa sinua paranemisen tiellä :)
Mitä lääkettä aloitit käyttämään?

Äänestä

kirjoittaja tarkoitti varmaan seronil nimistä masennuslääkettä... SSRI-lääkkeet ovat myös koukuttavia, kaikki ei niistä pääse eroon ihan tuosta noin vain ja joutuvat syömään rauhoittavia päästäkseen eroon SSRI-lääkkeistä ja sitten alkaa taas niitten rauhottavien alasajo, ÄLKÄÄ SYÖKÖ LÄÄKKEITÄ ELLEI OLE AIVAN PAKKO. Ravintoterapeutin pakeille vaan ja sitten sitä kautta parantumaan vaikka onki pitkä ja kivinen tie. Kaveri söi noita lääkkeitä ja sai pakkoliikkeitä ja tätä nykyään on suht jäätävä tapaus! Lääkkeistä varmasti apua, mutta tässä tälläinen näkökulma, ei ollut tarkoitus masentaa ketään

Äänestä

Jos lääkärisi määrää sinulle lääkkeet, tee hänen ohjeittensa mukaan!
Lääkkeitten käyttöä seurataan ja mahd. hankalien sivuvaikutusten ilmetessä sen voi vaihtaa paremmin sopivaan!
ÄLKÄÄ LOPETTAKO MITÄÄN LÄÄKITYSTÄ NÄITTEN KAIKKITIETÄVIEN ITSEOPPINEITTEN "NETTITOHTORIEN" PELOTTELUSTA HUOLIMATTA!!!!!

Äänestä
  • EN YRITTÄNYT PELOTELLA KETÄÄN! sitä vaan että jos vaan mahdollista ensin ravitsemusterapeutille ja jos ei onnistu niin sitten vasta lääkkeitä. Eikä mene sinne lääkäriin sillai että mulle lääkkeitä nyt heti! Enkä ole tohtori, kaikki tietävä, enkä edes yritä olla, mutta sanoinpahan vaan, mullekkin tarjottiin joskus masennuslääkkeitä syömisongelmaan, mutten kokenut olevani masentunut vaan että se ongelma on jossain muussa, joten sanoin että ei kiitos ja hyvin on mennyt siitä huolimatta olen nyt terveet 164/55

    Äänestä

  • pilsssssssssssssssss kirjoitti:

    EN YRITTÄNYT PELOTELLA KETÄÄN! sitä vaan että jos vaan mahdollista ensin ravitsemusterapeutille ja jos ei onnistu niin sitten vasta lääkkeitä. Eikä mene sinne lääkäriin sillai että mulle lääkkeitä nyt heti! Enkä ole tohtori, kaikki tietävä, enkä edes yritä olla, mutta sanoinpahan vaan, mullekkin tarjottiin joskus masennuslääkkeitä syömisongelmaan, mutten kokenut olevani masentunut vaan että se ongelma on jossain muussa, joten sanoin että ei kiitos ja hyvin on mennyt siitä huolimatta olen nyt terveet 164/55

    ja en käskenyt ketään lopettamaan yhtään mitään lääkitystä omatoimisesti... älä laita sanoja suuhuni kiitos.

    Äänestä

  • pilsssssssssssssssss kirjoitti:

    EN YRITTÄNYT PELOTELLA KETÄÄN! sitä vaan että jos vaan mahdollista ensin ravitsemusterapeutille ja jos ei onnistu niin sitten vasta lääkkeitä. Eikä mene sinne lääkäriin sillai että mulle lääkkeitä nyt heti! Enkä ole tohtori, kaikki tietävä, enkä edes yritä olla, mutta sanoinpahan vaan, mullekkin tarjottiin joskus masennuslääkkeitä syömisongelmaan, mutten kokenut olevani masentunut vaan että se ongelma on jossain muussa, joten sanoin että ei kiitos ja hyvin on mennyt siitä huolimatta olen nyt terveet 164/55

    Kuules nyt teini. Kun on kyse psyykkisestä häiriöstä, niin silloin on syytä syödä niitä lääkkeitä. Sun ohjeesi ovat aivan naurettavan sairasta roskaa. Pelottelet ihmisiä, vaikka et näy tietävän asioista yhtään mitään!!!
    Anna lääkäreiden hoitaa asiansa ja hoida sinä oma pääsi kuntoon. Piste.

    Äänestä

Seronil nimistä juu:D Lääke on matalana annoksena 20mg toiminut jo hyvin, tasaa mielialaa huomattavasti ja hieman vie ajatuksia pois ruuasta ja syömisestä, ahmiminen vähentynyt reilusti. Käyn keskustelemassa ja ravitsemusterapiassa..mutta on se todella vaikea muuttaa ajatustapaa..että olisi rennompi ruuan suhteen ja oppisi pikkuhiljaa ajattelemaan ruuasta neutraalisti eikä niin että on pahoja ja hyviä ruokia..

Äänestä

Missä terapiassa olet?Miten pääsit sinne?Kuka maksaa sen?
Mulla on vaikea ahmimishäiriö.
Tiedosta kiitollinen.

Äänestä
  • Minua myös kiinnostaisi nämä kysymykset enemmän kuin perusteeton tappelu psyykelääkkeiden kannattavuudesta. Ketään ei pakoteta nielemään mitään jos pelottaa.

    Nimenomaa se kiinnostaisi, miten saa hyvää terapiaa, koska kriisikeskukset eri kaupungeissa on tähän asti tarjonneet hieman "urpoa" keskusteluseuraa oikeiden ongelmien ratkaisemisen tai eteenpäin ohjaamisen sijasta, ja ravitsemusterapeutti ei ainakaan edellisellä kerralla osannut kertoa mitään uutta. Ongelma on ylensyönti sen miinuspuolien tiedostamisesta huolimatta ja senkin vuoksi.

    Äänestä

Kuulkaas olen kuullut kavereiltani monista esimerkeistä (niitten kavereita), jotka ovat aloittaneet LÄÄKÄRIN MÄÄRÄYKSESTÄ masennuslääkkeiden käytön ja ovat nykyisin kuin robotteja..minun kantani siis: EI LÄÄKKEITÄ

Äänestä
  • Jaa, minäpä olen käyttänyt masennuslääkkeitä ja käynyt monissa terapiaryhmissä joissa ihmiset käyttää masennuslääkkeitä.

    Ei siellä kukaan ole ollut robootti.

    Ei kannata tulla puhumaan kun on kuullut kavereiltaan noista jutuista. Yhtä hyvin voidaan sanoa, että ufoja on olemassa, koska kaverit sano, että on.

    Äänestä

Jokaisen oma valinta haluaako lääkkeitä syödä vai ei! Kaikki varmaan sen tietää että niistä saattaa tulla (tai tuleekin) sivuvaikutuksia...Itse en söisi. Monet masennuslääkkeet sun muut tekee ihmisestä "tunteettoman"...Mä haluan ainaki kokea luonnollisesti kaikki elämän ilot ja surut. Tietysti jos on aina surullinen ni ei sekään oo hyvä =( mut uusi päivä kaiken muuttaa voi..........joooo mut tosiaan jos on oikeesti mieleltään sairas ihminen ni tottakai sitte tarvitaan niitä lääkkeitä. Mut masennukseen en söis :( (masennuksen olen myös sairastanut)

Äänestä

Itsellänikin on ensimmäinen terapiakäynti takana. Ensimmäisellä kerralla terapeutti lähinnä kyseli asioita ja sain tehtäväksi seuraavaan käytiin (n. 2 vkon päästä) pitää ruokapäiväkirjaa, johon merkitsen kellonajat ja kaikki syömiseni ja juomiseni. Hän myös korosti ateriarytmin tärkeyttä.

Joku täällä kyseli, että miten terapiaan pääsee. Itse käyn Terveystalossa terapiassa. Sinne pääsee niinkin yksinkertaisesti kuin varaamalla ajan ravitsemusterapeutille. Itse maksoin ensimmäisen käynnin, jolle tuli hintaa n. 85 €. Olen yrittänyt selvittää kuuluuko BEDin hoito sairauskuluvakuutuksen piiriin, mutten ole vielä saanut vakuutusyhtiöltäni vastausta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ahmija kirjoitti:

Itkin koko 1,5h ajan mitä terapeutilla oli. Haastatteli ja kartoitti lähinnä tilannetta, ei vielä puitu asioita juurikaan. Sain lähetteet labraan ja ravitsemusterapeutille, serinol lääkkeeseen reseptin ja alan käydä psykiatrilla säännöllisesti. Todella tyytyväinen ole saamaani hoitoon!!! En voisi tytyväisempi olla. Aloitan lääkityksen ihan pienellä 10mg viikon, sitten 20mg viikko ja kaiketi nostellaan pikkuhiljaa jos tarvis?käsitykseni mukaan (ja ohjeissa luki) että ahmimishäiriöön 60mg on käytettyä määrä. Jännittää kovasti lääkkeen sivuvaikutuksen :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu