Otin tänään ison riskin

Voihan nenä !

Kertovat, että voin hinta lähtee kohta huimaan nousuun. Sen vuoksi ostin tänään cittarista 5 kiloa voita. Viikon päästä myyn samat paketit kaksinkertaisella hinnalla naapurin rouville.

15

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Costa.Hikka;)

      Itte olen hamstrannut kahvia pikku hitaasti, hinta nousee koko ajan. Hinta saattaa olla jo jouluna kuusen latvassa, joten hyvä varautua. Kun päivämäärät alkaa vanheta, voi paketteja myydä sitä mukaa hieman alle markkinahinnan.

      • Voihan nenä !

        Kannattaa odotella kaikessa rauhassa. Antiikkikahvi on taas aivan omassa sarjassaan.


      • Costa.Hikka;)
        Voihan nenä ! kirjoitti:

        Kannattaa odotella kaikessa rauhassa. Antiikkikahvi on taas aivan omassa sarjassaan.

        Perinnöksi kai kannattaa jättää. 50 vuoden kuluttua on Saludo arvossa arvaamattomassa. Unohdinkin, että avaamaton paketti saattaa kestää ajasta ikuisuuteen ja onhan jo sanontakin: vanhaa kuin Elanto.


    • -Vileeni,)

      Minullapa on jo pakastettuna 200 kiloa voita. Arvaas nettoanko joulun tienoilla? ,))

      • Voihan nenä !

        Entäs jos tulee sähkökatkos ? Ota ihmeessä voivakuutus.


      • Costa.Hikka;)
        Voihan nenä ! kirjoitti:

        Entäs jos tulee sähkökatkos ? Ota ihmeessä voivakuutus.

        Niin ja verottajahan verottaa voivuoria vaikka ne olisivat pakkasessa. Kuitit pitää säilyttää 6 vuotta ja jos iskee voiverotarkastaja, se on menoa sellaisen pöydän ääreen, että minkäs päälle hän sitä voita pistaa kun ei ole leipää:)))


      • -Vileeni,)
        Costa.Hikka;) kirjoitti:

        Niin ja verottajahan verottaa voivuoria vaikka ne olisivat pakkasessa. Kuitit pitää säilyttää 6 vuotta ja jos iskee voiverotarkastaja, se on menoa sellaisen pöydän ääreen, että minkäs päälle hän sitä voita pistaa kun ei ole leipää:)))

        -Ehei sentään. Sanon verottajalle, että keräsin voit metsästä,-))


      • -piimää-
        -Vileeni,) kirjoitti:

        -Ehei sentään. Sanon verottajalle, että keräsin voit metsästä,-))

        Sanot verottajalle että,
        itse lypsin, ja kirnusin siinä samalla,
        ilman välikäsiä ja ilman alv osuutta.
        Voi tuli lehmistä joilla ei ole sopimusta
        paikallismeijerin kanssa. Koska maitoa
        on muutenkin liikaa.


    • onko vai eikö

      jaa että voin hinta nousee, tuntuu että kaikki mahdollinen ruokaan liittyvä nousee. kahvinkin hinta on vuodessa parissa melkein tuplaantunut. raja ei taida tulla vastaan missään vaiheessa. marketeissa hinnat on korkealla, mutta huomattavasti korkeammalla on pienet kaupat.

      • exnikki*

        Kahvipalstakin alkaa olla liian kallis paikka istua näillä hinnoilla. Pitänee siirtyä tuonne sieni ja marjapalstoille istuksimaan. ps.voipalstaa ei varmaan edes ole? ,-)


      • Voihan nenä
        exnikki* kirjoitti:

        Kahvipalstakin alkaa olla liian kallis paikka istua näillä hinnoilla. Pitänee siirtyä tuonne sieni ja marjapalstoille istuksimaan. ps.voipalstaa ei varmaan edes ole? ,-)

        Voi olla,että sellainen voipalsta voisi olla paikallaan - vai voisiko ? Siinä on se vaara,että keskustelu on liian rasvaista.


      • ;)))
        Voihan nenä kirjoitti:

        Voi olla,että sellainen voipalsta voisi olla paikallaan - vai voisiko ? Siinä on se vaara,että keskustelu on liian rasvaista.

        Kyllä tänne kahvipalstallekin on syytä tehdä indeksikorotus. Taisi olla juuri eilen uutisvihje, jotta kahvin maailmanmarkkinahinta saattaa taas nousta, JOS Brasilian kahvisato jää odotettua pienemmäksi...

        Ja sehän jää koska kahvi jos mikä on keinottelutuote ja menekki taattu. Tosin itkipä joku suomalainen kahvintuoja suodatinmaisia kyyneliä, että suomalaiset ovat selvästikin vähentäneet kahvinjuontia, vaikka ovat ykkösaddikti maa joka kahvia juo yli vaurautensa:)))


    • Saattaapi voi loppua Suomestakin, kuten Ruottinmaaltakin...se siitä eu:sta sitten, pitää olla tyytyväinen, että joku jossakin sitä ruokaa tuottaa, saattaapi tuo tuotannon alasajo kopsahtaa omaan nokkaan poliitikoille. Enpä vaan ihmettelis, jos lähitulevaisuudessa on todellista elintarvikepula.
      Ei kannata myydä, voit tarvita itse niitä joulunaikaan.:)

    • Meilläpäin on aika-ajoin voi loppunut kaupoista, valmistajalla toimitusvaikeuksia. Maitoteollisuudelle voin kysynnän hurja nousu on onnenkantamoinen. Ei ole kun pari vuotta kun voita pidettiin ongelmajätteenä, nyt siitä on tullut sallittu herkku moneen ruokapöytään.

    • Haa, sitä on opittu kasinotalouden aakkoset! Muistanet sitten ilmoittaa verottajalle voimyyntitulot satunnaisena myyntivoittona!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      120
      7101
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      122
      4884
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      64
      4165
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      15
      3433
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      719
      2221
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      266
      1635
    7. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      67
      1435
    8. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1408
    9. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      56
      1354
    10. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      22
      1276
    Aihe