Hutkiva tuomio tuomiolla
6
159
Vastaukset
Hirvittävä harha on kyseessä.
- pyh!
niin, tätä sinun hutkivaa tuomiotasi ei tosiaan ole. SE on harhaa se.
Raamatussa onkin tutkiva tuomio = viimeinen tuomio.
Ihan sama mitä urputat. - hehh.
pyh! kirjoitti:
niin, tätä sinun hutkivaa tuomiotasi ei tosiaan ole. SE on harhaa se.
Raamatussa onkin tutkiva tuomio = viimeinen tuomio.
Ihan sama mitä urputat.Viimeinen tuomio ei ole sellainen kuin adventistien "tutkiva tuomio" mitä se kummajainen sitten merkinneekään kun ei ole edes Suomen kieliopin mukaisesti sanottu.
Missään tuomiossahan ei ole "tutkivaa tuomiota" vaan tutkiminen on ensin ja tuomio sen jälkeen.
"Tutkiva tuomio" on adventtikirkon ikioma käsitehirviö joka ei edes kuulu kristinuskon käsitteisiin..
- jotain mielipidettä.
Tuota Kytin ajatusta..
RAAMATTU: Uskovat Kristuksessa eivät joudu tuomittaviksi
” Totisesti, totisesti: se, joka kuulee minun sanani ja uskoo minun lähettäjääni, on saanut ikuisen elämän. Hän ei joudu tuomittavaksi, vaan hän on jo siirtynyt kuolemasta elämään.” Joh. 5:24
///
jatkan ajatuksellani.
Tässäpä eletään sitä lupausta, johon voimme perustaa uskomme, emme joudu tuomittavaksi, koska Kristuksessa eläen, olemme pelastuksen sisällä.
Tietenkin esim. Melleri opettaa, kerran pelastettu aina pelastettu, mutta kertokaas onko näin?
Kun raamattu myös sanoo, että perille tultiin ja oli viimeinen tuomio, ts. oikealla puolella olevat, jotka saivat mennä autuuteen, ELIVÄT, Kristuksen mielen ja suunnitelman mukaisesti täällä ajassa. He todella pääsivät perille, EIVÄTKÄ JOUTUNEET TUOMITTAVAKSI!.
Mutta huomatkaa se, että oli toinenkin joukko, ja kyse EI OLLUT uskottomista, jotka kuin bushmanni kieltää raamatun, ei todellakaan sellaisista.
Vaan oli joukosta, jotka uskoivat, ja tuomio kuului heillekin Jumalan huulilta.
"Menkää pois minun edestäni te laittomuuden tekijät siihen iankaikkiseen tuleen.!" Hetkinen, tämähän sotii Kytin ajatusta vastaan.
Ei varmaankaan, vaan Kytin ajatukset tuossa on puolitotuus.
Toinen totuus on se, että tuomio läksi Jumalan huoneesta ja julistettiin tuomiolla, sen mukaisesti mitä täällä tehtiin, tahi jätettiin USKOVANA tekemättä.
Ei uskomaton väitä Jumalan edessä sitä, että sinun nimessäsi me ennustimme, ajoimme ulos riivaajia. ym. ym. ts. elettiin sen uskomuksen mukaan totuudellista elämää, mutta tuomio läksi Jumalan huoneesta ja julisti tuomion. Ei auttanut Herra, Herra ja ne teot.
Kannattaa paneutua, ei pintaan, vaan siihen, todeta, että synnit seurasivatkin perille niin, ettei pääsyä pyhyyteen ollutkaan.
Luulisin, että tuossa Ellenin, vaikka en tunne häntä ja kirjallisuutta, niin on totuutta, joka pitäisi hieman pysäyttää miettimään armon sisältämän tien kaituus ja vaelluksen tien tarkoitus.
Ajassamme liian moni kristitty vaeltaa kevyin jalkinein pyhässä paikassa.
Koska Jeesuksen sovitustyö on lopullisesti valmis, menen tähänkin, niin näen sen täysin lopulliseksi silloin, kun saatana on lopullisesti tuomittu ja on asetettu Uusi taivas ja maa sille paikalle, missä se alkujaan piti olla.
Kun sanotaan, kaikki entinen on mennyt, eikä sitä muistellakaan.
Pelastus on valmis, se on Jumalan työ, mutta tämän maan ruhtinas käyttää valtaansa monin huulin tässä ajassa ja kaikkialla, kuten olemme bushmanninkin suusta epäuskoisen valitusta kuunnelleet, kuinka on oma viisaus asetettu kultaiseksi sonnivasikaksi ja sen ympärillä karkeloi moni ihminen nimimerkeillään täällä. Se on juuri sitä epäuskoa, jonka tuomio siltäkin puolen tulee tavoittamaan, kuten ne epäuskoiset, jotka Herran huoneessa elävät oman uskonsa varassa, luullen, että ei joudu tuomittavaksi.- hehh.
Eipä käy kirjoitusten mukaan noin.
Roomalaiskirje:
2:15 ja osoittavat, että lain teot ovat kirjoitetut heidän sydämiinsä, kun heidän omatuntonsa myötä-todistaa ja heidän ajatuksensa keskenään syyttävät tai myös puolustavat heitä
2:16 sinä päivänä, jona Jumala on tuomitseva ihmisten salaisuudet Kristuksen Jeesuksen kautta, minun evankeliumini mukaan.
16:25 Mutta hänen, joka voi teitä vahvistaa minun evankeliumini ja Jeesuksen Kristuksen saarnan mukaan, sen ilmoitetun salaisuuden mukaan, joka kautta ikuisten aikojen on ollut ilmoittamatta,
2.Timoteuksen kirje:
2:8 Muista Jeesusta Kristusta, joka on kuolleista herätetty ja on Daavidin siementä minun evankeliumini mukaan,
Paavalin opetus kumoaa adventistien opetukset mennentullen!
Ja tokihan me Raamattuun luotamme enemmänkuin ihmisiin.
Hutkiva tuomio ja viimeinen tuomio ovat kaksi aivan eri asiaa, toinen lisäksi totta ja toinen ei. Toki Paavali opettaa vielä uskovien ilmestymisestä Kristuksen tuomioistuimen eteen, ja siitä tuo hutkivan tuomion käsite lienee saanut aineksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1043627Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1162277Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai192252Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso62173Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani81894- 361566
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es581026Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t36950Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 71909Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47860