Uusi tutkimus kertoo, että ihmiskunnan alkukieli on perusrakenteeltaan "yodamainen" on perusrakenteeltaan ns. subjekti-objekti-verbi (SOV) -tyyppiä.
http://yle.fi/uutiset/tiede_ja_tekniikka/2011/10/esi-isamme_kuin_yoda_puhuivat_2957759.html
Suomen suora sanajärjestys on subjekti-verbi-objekti aivan kuten heprean tai englannin ja useiden muidenkin. Alkuperäistä SOV-mallia esiintyy mm. arabiassa, baskissa ja saksassa.
Eli ennen Baabelin tornia ei puhuttu ainakaan hepreaa eikä suomea. Oliko aadamin ja Jumalan äidinkieli sittenkin arabia?
Puhuiko Aadami arabiaa?
7
93
Vastaukset
- hehh.
Adam puhui hepreaa.
Kaikki muut kielet ovat tulleet senjälkeen.
Arabia on alkeellisempi kieli kuin heprea ja erityisesti kirjoitettuna.
Kymmenen käskyäkin oli heprean kielellä. ja sitä kirjoitettiin jo tuolloin.
Egyptistä on löydetty vanhoja hepreankielisä tekstejä kiviin kirjoitettuina.- Kieli poskessa on.
"Adam puhui hepreaa.
Kaikki muut kielet ovat tulleet senjälkeen."
Et sitten ymmärtänyt linkin artikkelista mitään? > Arabia on alkeellisempi kieli kuin heprea
Millä kriteereillä määrittelet kielten "alkeellisuuden""?> Arabia on alkeellisempi kieli kuin heprea
Onko esperanto alkeellisempi kuin arabia kun siinä on lähes täysin säännölliset taivutusmuodot ja vähemmän synonyymeja?
Tai onko englanti alkeellisempi kuin arabia kun sen murteet poikkeavat toisistaan vähemmän kuin arabian murteet?
Kertoisitko oman määritelmäsi alkeellisuudelle?JOS arabia on alkeellisempi kieli kuin heprea, silloinhan arabia on VANHEMPI kieli kuin heprea. Vai meinaatko että kielenkehitys kulkee modernista alkeelliseen?
- a.
Kieli poskessa on. kirjoitti:
"Adam puhui hepreaa.
Kaikki muut kielet ovat tulleet senjälkeen."
Et sitten ymmärtänyt linkin artikkelista mitään?Aadam, Aabraham ja Mooses puhuivat samaa kieltä. Ja voimme kutsua sitä ihan oikeutetuksi hepreaksi.
Aabraham puhui arameaa ja heprea on siitä erkaantunut murre. Aabrahamista on vain muutama sukupolvi Aadamiin ja muutama sukupolvi Moosekseen, joten ei ole mitään todellista syytä epäillä etteivätkö nuo miehet puhuneet käytännössä samaa kieltä.
- Aadami?
Tarkoitatko Aatamia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101054
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82794Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat261570Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede15563- 65531
- 92499
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 26472
- 47417
- 30406