Sinäkin uskot

Sairaanhoitajan ammatissani vuosien varrella olen todennut ateismin täysin turhaksi, viime kädessä jokainen ihminen rukoilee viimeistään juuri ennen kuin tietää kuolevansa.

Siksi palstan wannabe-uskonnottomienkin kannattaa katsoa peiliin, koska elämänsä viime hetket jokainen viettää kädet ristissä.
17167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Hah hah..Turha luulo-sinä luulet jotain mutta minä tiedän etten rukoile.

Äänestä
  • Sinähän itket ja rukoilet.........mutta turhaan. Pahat tekosi tavoittavat sinut kuolinhetkelläsi.

    Äänestä

  • Anestesialäkare. kirjoitti:

    Sinähän itket ja rukoilet.........mutta turhaan. Pahat tekosi tavoittavat sinut kuolinhetkelläsi.

    "Sinähän itket ja rukoilet.........mutta turhaan. Pahat tekosi tavoittavat sinut kuolinhetkelläsi."

    Olisit huomattavasti vakuuttavampi, jos osaisit kirjoittaa ammattinimikkeesi ruotsiksi oikein anestesiläkare.

    Äänestä

Minäkin olen toiminut samankaltaisessa ammatissa ja voin kyllä vahvistaa väitteesi. Olen nähnyt kymmenien ihmisten kuolevan, ja vain muutama heistä ei rukoillut. Rukoilu tuntuu olevan paljon kiihkeämpää ateistisella porukalla verrattuna jo rauhan löytäneisiin uskovaisiin. Veikkaanpa melkein, että ne muutamat jotka eivät rukoilleet tunsivat jo Kristuksen eikä tarvetta rukoukselle enää ollut.

Äänestä
  • Varoitus nikkivarkaan perättömästä viestistä.

    Äänestä

  • asianharrastaja/aito kirjoitti:

    Varoitus nikkivarkaan perättömästä viestistä.

    Tuttu tuulahdus nikkivarasta kahteen kertaan.

    Äänestä

  • asianharrastaja/AITO kirjoitti:

    Tuttu tuulahdus nikkivarasta kahteen kertaan.

    Niinpähän oli, ensimmäinen ja kolmas. Koska tämä sarja ei suppene, jätän tähän.

    Äänestä

Minua on aina ihmetyttänyt uskovaisten hinku kuolinvuoteella kääntymismyyttiin. Jopa Darwin joutui tämän kohteeksi ja hänen poikansa joutui osoittamaan väitteen perättömäksi. Perättömän huhun levittäjä oli kiihkouskovainen, kuinkas muuten.

Minun kokemukseni on, että uskovaiset ovat eniten hädissään lopun koittaessa.

Äänestä

Äitini, joka oli suurehkon sairaalan ylihoitaja on kanssasi täysin eri mieltä.

Hän kertoi, että valtaosa kuolevista olivat siinä tilassa, että he eivät enää kyenneet mihinkään toimintaan, saati rukoiluun.

Äänestä
  • Itse asiassa, kuvittelen, että tämä tälläkin palstalla mellastava ääriuskonnollinen roskaväki tuntee todellista kuolemanpelkoa oman toimintansa vuoksi.

    Vaikka heidän mielestään kahdeksannen käskyn nodattaminen ei olekaan enää muodikasta, heidän pienissä mielissään kuiskailee kuitenkin pieni omantunnon viimeinen, repaleinen jäänne, joka kertoo heille hieman heidän tulevaisuudestaan, joka ei ole heille kovinkaan suosiollinen taatun taivaspaikan piljetin kannalta.

    Äänestä

Sairas- ja työkyvyttömyyseläkeläisen ammatissani vuosien varrella olen todennut kristillisen uskoni täysin turhaksi ja tuhlanneeni elämäni tyhjänpalvontaan.

Siksi palstan kreationistien kannattaa katsoa peiliin, koska elämänsä viime hetket heistä jokainen viettää paskat housussa.

Äänestä

Trollailua se on huonokin trollailu.

Äänestä

Entä sitten? Ei todista uskontoasi todeksi.

Äänestä

Kylläpäs pieniä jeesustelijoita nyt vituttaa, kun kaikki eivät pelkääkään kuolemaa ja heidän mielikuvitusystäviään.

Oi voi.

Jos (väitetyllä) jumalalla on jotakin valittamista allekirjoittaneelle, niin syyttäköön helvetti ihan itseään; mitäs ei aikanaan tarjonnut näyttöä olemassaolostaan. Edusmiehikseenkin laittoi useimmiten pelkkiä epärehellisiä idiootteja.

“Not enough evidence, God, not enough evidence.”
- Bertrand Russell

Äänestä

Kyllä, minäkin uskon. Vieläpä sangen moneen asiaan. Siihen että aamupäivällä ostamani pastillirasia sisältää salmiakkipastilleja. Siihen että kun odottelen asemalla aikani pääsen junalla Helsinkiin. Siihen että ennemmin tai myöhemmin kuolen ja jätän vähälukuiset omaiseni tuskittelemaan perimiensä kirjojen ja ääni- ja kuvatallenteiden kanssa.

Äänestä
  • Näinpä.

    Korreloi sangen hyvin äitini kertomiin kokemuksiin. Äitini on suomalainen perus-uskovainen (ei käy kirkossa, ei kaveeraa hihujen kanssa, ei ole kretardi).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Näin se menee! kirjoitti:

Sairaanhoitajan ammatissani vuosien varrella olen todennut ateismin täysin turhaksi, viime kädessä jokainen ihminen rukoilee viimeistään juuri ennen kuin tietää kuolevansa.

Siksi palstan wannabe-uskonnottomienkin kannattaa katsoa peiliin, koska elämänsä viime hetket jokainen viettää kädet ristissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu