Kuinka on?

ikää on

Tunnetko olevasi aikuinen? Olisitko mieluummin kolmekymppinen?

Olen ollut havaitsevinani että osa ihmisistä ei kykene vanhenemaan, vaan haluaa esittää nuorta. Heiltä tyypillisiä kommentteja on mm. "ihminen on niin vanha kuin haluaa olla". Se on kyllä itsensä pettämistä.

16

149

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä varmaan olen aikuinen, miltä se sitten tuntuneekaan?
      Olen ollut aina tyytyväinen ikääni enkä haluaisi olla yhtään nuorempi enkä vanhempikaan.
      Kolmekymppisenä elin sen verran vaikeaa aikaa etten todellakaan kaipaa sieltä yhtään mitään.

      Ikäkriisiä en ole läpikäynyt joskin muita kriisejä on elämääni mahtunut.

    • Jos ihminen on keskenkasvuinen niin kauan kun hän haluaisi olla itseään vanhempi, olen aikuinen.

      Jos ihminen on liian vanha silloin kun hän haluaisi olla itseään nuorempi, en ole vielä liian vanha.

      • wery

        HYvät määritelmät.


    • Olen aina tuntenut itseni hyvin vanhaksi. Yleensä sanonkin, jos ikää kysytään, olen tuhat vuotta vanha seitojen kanssa.

      Ulkonäköäni sanotaan tyttömäiseksi ja minua tituleerataan jatkuvasti neljävuotiaan lapsen äidiksi. Mutta silti tunnen itseni hyvin hyvin paljon vanhemmaksi kuin ikäiseni. Olin lapsena jo "pikkuvanha" ja olen kyennyt huolehtimaan nuoremmista sisaruksistani jo 10 vuotiaana kuin aikuinen.

      Joskus tuntuu, että en ole koskaan ollut lapsi tai nuori. Mä oon vanhana syntynyt.

    • RIMMIR

      On kiva olla nuorekas joskus, pikkuisen leikkisä ja ei niin vakava kuin mitä oli vastuuntuntoisena kolmikymppisenä. Ei tämänkään päivän kolmikymppinen ole mikään nuori hupakko. Kyllä heillä on aikamoiset suorittamisen paineet,vai mitä.
      En minä ainakaan jaksa niin paljoa kuin silloin kaksikymmentä viisi vuotta sitten.
      Mutta en halua vielä oikein luovuttaakkaan. Paljon on vielä näkemättä ja kokematta.

    • Kyllä....ikää on, mutta enpä halua enää olla kolmekymppinen...muuta kuin korkeintaan ruumiillisen kunnon puolesta ehkä, mutta muuten olen kyllä tyytyväinen olotilaani nyt. Jääkiekkotermiä lainatakseni....kolmas eräni on alkanut ja yritän nauttia näistä päivistä tästä eteen päin....mitä ne sitten tuovatkaan tullessaan.....parhaani mukaan....:)

    • Tunnen olevani ikäloppu. Kaikki onkin vaan ajankuklua ja lopun odottamista, kun missään ei ole mitään järkeä.

    • ikuinen oppiminen

      Ikuisesti vielä tässä iässä. koskahan opin läksyni? ikuisesti vielä opin...

    • Olen sen ikäinen kuin olen, mutta itsensä huonoon kuntoon saattaminen olisi perusterveeltä ihmiseltä laiskuutta. Samankaltaista velttoutta on asioihin tarttumattomuus ja mariseminen.

      Joka ikäkaudella on omat hyvät ja huonot puolensa. En aio itkeskellä mennyttä elämää tai jättää jotakin tekemättä sen tähden, että olen tietynikäinen.

    • Kaunis hymy-----

      Muistan lapsuudestani että noin nelikymppiset naiset alkoivat pitää huivia aina päässä ja he näyttivät vanhoilta.
      Pitäisikö palata siihen aikaan. Minulle sopisi vallan hyvin. Mutta suon toisille jos tälläävät itseään ja haluavat näyttää kauniilta.
      Ja jos ajattelee myönteisesti auttaa varmaan monessa asiassa. Ei tule niin helposti kremppaa kroppaan.

    • Anjaniina.

      Miksi ikä olis niin tärkee jutska että pitäs tuntee sitä tai tätä, olevansa.
      Eikö se riitä että on ja sittenkun ei enää ole, niin ei tunne mitään?
      Näin mä olen sen kuutioinu ja minusta se on ollu kaameen helppoo?

    • Erittäin aikuinen. Keskenkasvuiseksi ei enää tee mieli. Toisaalta, se vanheneminkaan ei tunnu hyvältä, kun tulee aina vaan lähemmäksi hetki, jolloin tämä kaikki päättyy, tai sitä ennen, toimintakyky romahtaa, kenties.
      Mieli voi olla nuori. Joskus tuntuu, ettei mieli vanhene koskaan, vaikka ikää ja viisautta tulee lisää. Mutta kauneusleikkauksien ja muiden vippaskontien avulla tavoiteltua ulkoista nuorekkuuteen pyrkimistä en ymmärrä. Eihän minun kaikkea tarvitsekkaan ymmärtää.

    • Tämä on sinun subjektiivinen mielipiteesi, eikä sillä ole sen enempää arvoa kuin yhden ihmisen mielipiteellä yleensä on. Jokainen suhtautuu itseensä juuri niin kuin haluaa, ei sitä voi yleistää.........jotkut sitä ja jutkut tätä-lätinäksi. Pidä hyvänäsi.

    • ateistisika

      Tenateinit täälä taas pyörittää..........

    • köyhä mut ei kipee

      En haluaisi olla kolmekymppinen, vaikka silloin oli enemmän kavereita. Nyt kyhjötän suurimman osan ajastani yksin kotona, ei ole enää edes työkavereita, mutta siltikin olen tyytyväinen ikääni. Tässä yksinäisyydessäkin on puolensa, kun tähän tottuu. Tuosta aikuisuudesta taas en niin tiedä, sen verran tyhmäksi välillä itseni tunnen, että pistää miettimään.....

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      3132
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1841
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1730
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1239
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      127
      1032
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      98
      978
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      944
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      926
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      855
    10. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      849
    Aihe