Parisuhde

En ole seurannut palstaa aikoihin, joten en tiedä onko aihe ollut täällä esillä. Varmaan joskun on ollut, mutta kysynpä silti teiltä mielipiteitä seuraavasta monia koskettavasta aiheesta.

Eli kun mies ja nainen elävät yhdessä, sekä antautuvat toisilleen lihallisessakin mielessä, niin sitten kuitenkin suhde päättyy eroon, niin:

Saako eronneet aloittaa uuden suhteen jonkun toisen kanssa?

Jeesuksen opetus hylkäämisestä ja uuden ottamisesta on että; "joka hylkää vaimonsa muun kuin huoruuden tähden ja nai toisen se, tekee huorin; ja joka nai hyljätyn tekee huorin".

Voiko tuosta päätellä, että petetty on vapaa uusiin naimisiin?
(Samoin leski on vapaa uusiin naimisiin)

1

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinnäen

      Ensiksikin on syytä kysyä miksi on mitään lupaa erilaisille tekemisilleen kysymässä noin ylipäätänsä. Kysynkö lupaa siksi, että tekisin oikein ja sen kautta tulisin vanhurskaaksi eli pelastuisin eli pääsisin taivaaseen kuoltuani?

      Jos nyt olen siinä tilassa etten ole uskossa Herraan Jeesukseen ja Hänessä vanhurskaaksi tullut, ei minua auta vaikka kuinka hyvin eläisin tai kuinka oikeita valintoja elämässäni muuten tekisin.

      Jos taas olen jo uskossa Jeesukseen ja vanhurskautettu Hänessä asian kysymyksen luonne on erilainen. Uskovana minun tulisi olla avioliitossa eikä ns vapaassa avosuhteessa puolisoni kanssa. Joskus kuitenkin käy niin, että myös uskovan avioliitto kariutuu ja raamattu myöntää avioeron sydämemme kovuuden tähden. Jos vaikka mies olisi yltiöväkivaltainen, ei mielestäni vaimon ole pakko olla sellaisessa liitossa henkensä kaupalla.

      Kyllä näen niin, että petetty puoliso voi avioitua myöhemmin uudelleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      52
      11792
    2. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      40
      4754
    3. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      256
      2872
    4. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      152
      2672
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      115
      1782
    6. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      19
      1178
    7. 40 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke

      Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.
      Maailman menoa
      211
      941
    8. Kirjoita

      … jotakin minkä vain kaivattusi tietää
      Ikävä
      79
      889
    9. Et olisi niin epävarma,

      olisit varmempi, ihastuisin suhun enemmän...
      Ikävä
      82
      860
    10. En luota sinuun

      en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv
      Ikävä
      67
      835
    Aihe