Parisuhde

En ole seurannut palstaa aikoihin, joten en tiedä onko aihe ollut täällä esillä. Varmaan joskun on ollut, mutta kysynpä silti teiltä mielipiteitä seuraavasta monia koskettavasta aiheesta.

Eli kun mies ja nainen elävät yhdessä, sekä antautuvat toisilleen lihallisessakin mielessä, niin sitten kuitenkin suhde päättyy eroon, niin:

Saako eronneet aloittaa uuden suhteen jonkun toisen kanssa?

Jeesuksen opetus hylkäämisestä ja uuden ottamisesta on että; "joka hylkää vaimonsa muun kuin huoruuden tähden ja nai toisen se, tekee huorin; ja joka nai hyljätyn tekee huorin".

Voiko tuosta päätellä, että petetty on vapaa uusiin naimisiin?
(Samoin leski on vapaa uusiin naimisiin)

1

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinnäen

      Ensiksikin on syytä kysyä miksi on mitään lupaa erilaisille tekemisilleen kysymässä noin ylipäätänsä. Kysynkö lupaa siksi, että tekisin oikein ja sen kautta tulisin vanhurskaaksi eli pelastuisin eli pääsisin taivaaseen kuoltuani?

      Jos nyt olen siinä tilassa etten ole uskossa Herraan Jeesukseen ja Hänessä vanhurskaaksi tullut, ei minua auta vaikka kuinka hyvin eläisin tai kuinka oikeita valintoja elämässäni muuten tekisin.

      Jos taas olen jo uskossa Jeesukseen ja vanhurskautettu Hänessä asian kysymyksen luonne on erilainen. Uskovana minun tulisi olla avioliitossa eikä ns vapaassa avosuhteessa puolisoni kanssa. Joskus kuitenkin käy niin, että myös uskovan avioliitto kariutuu ja raamattu myöntää avioeron sydämemme kovuuden tähden. Jos vaikka mies olisi yltiöväkivaltainen, ei mielestäni vaimon ole pakko olla sellaisessa liitossa henkensä kaupalla.

      Kyllä näen niin, että petetty puoliso voi avioitua myöhemmin uudelleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      94
      3196
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      75
      2476
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      62
      1444
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1412
    5. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      14
      981
    6. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      925
    7. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      314
      888
    8. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      837
    9. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      50
      814
    10. Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.

      Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      788
    Aihe