pienensin annostusta...se oli virhe :(

oon syöny 10kk sepramia ahdistukseen ja paniikkihäiriöön. Yhdessä vaiheessa mulla oli oikeasti parmepi olo kuin koskaan. Olin aktiivisempi kuin koskaan. Uskalsin käydä missä vain ja nukkumaan meneminenkin oli ihanaa.

Tämän takia aattelin et nyt voisin vähän vähentää lääkitystä, sillä ne on aiheuttanut mulle nokkosihottumaa (tulee aika ajoin) ja hikolilua (järkyttävää)
...vähensin hitaasti ja järkevästi, mutta KAIKKI oireet palasivat :'( Olin niin pettynyt itseeni ja koko maailmaan :( Nyt taas lisälyöntejä enemmän kuin koskaan ja ahdistus painaa mieltä. En mennyt luennoillekaan kun pelotti lähteä kotoota.

Nyt oon nostamassa annostusta takasin. Olo on jo parempi,siit on nyt 2 viikkoa kun nostin, mutta silti oon niin pettynyt kaikkeen. :( enkö mä parane ikinä

Onko kenelläkään kokemusta asiasta?
5182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

On kokemusta, lueppa kirjoitukseni tuosta:

http://keskustelu.suomi24.fi/node/10182646

Minä myös vähentelin hitaasti, mutta hel*etti on ryöpsähtänyt valloilleen siitä huolimatta. Ihan sama fiilis on minullakin; olen pettynyt itseeni ja koko elämä on mennyt ihan sumussa ja paskassa rämpimiseksi.

Onko sulla myös siis sydämen muljahtelua, vai mitä tarkoitat noilla lisälyönneillä? Minä olen parina yönä herännyt hirvittävään sydämen hakkaamiseen ja sydän muljuilee päivittäin.

Sama kysymys on minullakin mielessä, enkö parane ikinä.... Vaikea mitenkään tsempata, kun itsellänikin on niin huono olo ja sellainen fiilis, että mistään ei tule mitään. Mutta toivottavasti edes vähän helpottaa oloa, kun huomaat, että on muitakin jotka kärsivät samasta asiasta. Halauksia sinulle!

Äänestä
  • Oletteko pohtineet mikä teillä alunperin on aiheuttanut paniikkioireen? Siis mikä on se/ne perimmäiset syyt, mistä henkinen pahoinvointi aiheutuu? Terapia auttoi ainakin minua tuon selvittämisessä. Kun syyt selvisi oli paljon helpompi kohdata huimaus, sydämen tiheäsykkeisyys tai muut oireet. Toki minulla paniikit oli lieviä, mutta kuitenkin ihan tarpeeksi pysäyttäviä :)

    Äänestä

kiitos vastauksistanne.
Joo tarkoitan lisälyönneillä juuri sydämen muljahteluja :( ...yleensä ne on just lisälyöntejä, eli sydän lyö ylimääräisen kerran heti yhden perään...vihaan sitä, yli kaiken.
mullakin on niit päivittäin..

luen ton sun kirjoituksen huomenna jonka linkitit "surupuserossa"

nyt on hirvee kiire :(

vastailen huomenna enemmän

"joskus oirehtiva" ..joo kyl mä tiedän about mistä mun ahdistus on lähtöisin...isoja juttuja. saa nähdä miten täs käy, ehkä ne joskus viel unohtuu/ratkee/saan selvitettyä
kiitos

Äänestä

Jos sydän muljahtelee, kannattaa kokeilla Propralia, eli beetasalpaajaa. Auttaa myös paniikin fyysisiin oireisiin. Halpa ja harmiton lääke.

Äänestä
  • Teillä on vieroitusoireita jos vähennätte tai lopetatte lääkettä. Ne voivat olla todella hirveitä tai kestää kauan kuten itselläni (4kk ja jatkuu vaan) mutta ne loppuvat varmasti kun aivoissa hermoston yliaktiivisuus tasoittuu. Yliaktiivisuus johtuu lääkkeen lopetuksesta koska aivojen omat järjestelmät käynnistelevät ja tasapainottavat itseään koska joutuvat totuttelemaan lääkkeettömyyteen tai annoksen vähennykseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ainasamaap*skaa:'( kirjoitti:

oon syöny 10kk sepramia ahdistukseen ja paniikkihäiriöön. Yhdessä vaiheessa mulla oli oikeasti parmepi olo kuin koskaan. Olin aktiivisempi kuin koskaan. Uskalsin käydä missä vain ja nukkumaan meneminenkin oli ihanaa.

Tämän takia aattelin et nyt voisin vähän vähentää lääkitystä, sillä ne on aiheuttanut mulle nokkosihottumaa (tulee aika ajoin) ja hikolilua (järkyttävää)
...vähensin hitaasti ja järkevästi, mutta KAIKKI oireet palasivat :'( Olin niin pettynyt itseeni ja koko maailmaan :( Nyt taas lisälyöntejä enemmän kuin koskaan ja ahdistus painaa mieltä. En mennyt luennoillekaan kun pelotti lähteä kotoota.

Nyt oon nostamassa annostusta takasin. Olo on jo parempi,siit on nyt 2 viikkoa kun nostin, mutta silti oon niin pettynyt kaikkeen. :( enkö mä parane ikinä

Onko kenelläkään kokemusta asiasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu